bijvoegsel, behoorende tot de Leidsoke Courant van Maandag stó September 3882 Jf°. 233. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door den minister van koloniën is de onderwijzeres mej. S. J. C. Bosscher gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. Er zijn thans onderhandelingen aanhangig met het rijk om in de weide aan het kanaal grond af te slaan voor den bouw van woningen voor ge huwde militairen. Ofschoon de gemeenteraad reeds een voorloopig plan voor de bebouwing van de renbaan te Scheveningen heeft vastgesteld, is het gebleken dat het terrein nog niet geschikt is om tot de uitgifte van dien grond over te gaan, zoodat eerst eene ophooging daarvan moet plaats hebben. pe plaatselijke inkomsten zijn blijkens de gemeente-begrooting, dienst jaar 1883, voor deze gemeente over 1883 geraamd op 3,732,898.72% waaronder aan buitengewone ontvangsten 1,055,000. De plaatselijke uit gaven zijn op hetzelfde bedrag begroot, eene som van 1,055.000 aan bui tengewone uitgaven daaronder begrepen. Uit de gemeente-rekening van 1881 is voor de dienst 1883 beschikbaar gebleven een goed slot van 114.257.46% terwijl het gedeelte van het ver moedelijk batig slot der loopende dienst tot eene som van ƒ56600 onder de inkomsten is opgenomen. De opcenten op het personeel zijn ook voor 1883 niet verhoogd. Insgelijks is eene heffing van den hooldelijken omslag naar dezelfde percentage als het vorig jaar voldoende tot dekking der uit gaven, zoodat weder wordt voorgesteld deze op 2 pCt. te bepalen en de opbrengst derhalve geraamd is op ƒ394,000. Den \1im of 13dt0 dezer wordt alhier verwacht prins Karadja, buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van Turkije hier te lande. BELCIIE. Zekeren C. was door zijn patroon, den heer d'Hooghe, wonende in de Groenstraat te Schaarbeek, gelast eene som van 1700 fr. in de Banque Hypo thécaire te gaan ontvangen. Daarna moest hij zich naar de Banque Nationale begeven om er wissels te gaan betalen, die omtrent dezelfde som beliepen. C. was ten 12% uur namiddag vertrokken en ten 5 Hre was hij nog niet teruggekeerd. Zijn patroon werd ongemst, en men zond iemand naar de Banque Hypothécaire. Daar had men aan C. de 1700 fr. betaald, doch deze heeft geheel en al vergeten zich naar de Banque Nationale te begeven. Sedert dien dag heeft men van C. niets meer vernomen. In den nacht van Zondag op Maandag is in het bureau van het station te Auderlues de brandkast gestolenen teruggevonden in een veld. Het geld was er uit verdwenen. EN GELAKD, LONDEN. 8 September. De hertog van Albany is van zjjne ongesteldheid in zoover hersteld, dat hjj zich met zijne gemalin naar Balmoral heeft kunnen begeven. Daar de doctoren eene kleine zeereis aangeraden hadden, ondernam de prins de reis naar Schotland aan boord van het jagt Liveley. Naar men verneemt zal eene deputatie uit den Londenschen ambachts stand zich tol den heer Gladstone wenden, om op het aanleggen van den Kanaaltunnel aan te dringen. Het //Philharmonic-Theatre" alhier is, kort na afloop eener voorstelling, eene prooi der vlammen geworden. De spoorwegdirectiën hier te lande beginnen le ijveren tegen de slechte gewoonte van sommige reizigers, om flesschen of andere voorwerpen uit de raampjes der waggons te werpen, waardoor meermalen personen langs den spoorweg ernstig gekwetst werden. De London and North Western spoorweg vaardigde onlangs eene waarschuwing in dien geest uit, en thans heeft ook de Midland-spoorweg den reizigers uitdrukkelijk verzocht, in dit opzigt minder achteloos te werk te gaan. In Ierland werden de vorige maand 165 agrarische misdrijven ter ken nis van de politie gebragt, waaronder een moord, zeven pogingen tot moord, zestien brandstichtingen, eene aanranding van iemand, die op den openbaren weg werd uitgeplunderd en bijna naakt bleef liggen, zes plunde ringen van huizen en voorts allerlei andere misdrijven, waaronder dreig brieven, verminking van vee en vernieling van eigendommen enz. Te Glasgow had dezer dagen eene druk bezochte bijeenkomst plaats, waarin de heer Lawson zich hevig tegen den Egyptischen oorlog ver klaarde. Hij beweerde, dat Engeland geen grooter belang had dan vrede; dat het Suez-Kanaal volstrekt geen gevaar liep, en dat de oorlog aan de natie dagelijks 50000 kostte. Die kosten en al het verder ongerief van den krijg was, meende hij, wat men daardoor verkrijgen kon in geen geval waard. Velen van de toehoorders waren het niet met hem eens; na zeer onstuimige tooneelenwerd eene motie aangenomenwaarbij de maat regelen, door de regering in Egypte genomen, werden goedgekeurd. De correspondent van de Times te Parijs verzekert, dat goed inge lichte personen geloof slaan aan de geruchten, volgens welke er tusschen Engeland en de Porte, behalve de militaire conventie, nog een geheim trac- laat geteekend is. Hjj zou zulk een tractaat ook niet onnatuurlijk vinden, daar, zoo de Porte bij tractaat het met Engeland over eene schikking be treffende het bestuur van Egypte eens geworden is, een congres overbodig zou geworden zjjn. De Times blijft aan de meening vasthoudendat de aanwezigheid van Turksche troepen in Egypte weinig goed, maar waarschijnlijk veel kwaad, zal doen. Naar de Standard verneemt zal het Engelsche expeditiecorps in Egypte, dat thans 34000 man sterk is, volgens nadere beschikking op 36805 ge bragt worden, zijnde het effectief van een volledig legercorps. In geval het Arabi-pacha mogt gelukken zijn verzet te Tel-cl-Kebir of op eenig ander punt te verlengenzou men eene derde divisie of eenige regimenten infan terie uit Engeland naar Egypte zenden, en een nieuw contingent uit Indië derwaarts ontbieden. Die troepen zouden reeds bevel ontvangen hebben zich gereed te houden. Volgens den correspondent van de Daily News zou het Egyptische leger op dit oogenblik bestaan uit 44600 man voetvolk, 1800 man paarde- volk, 143 kanonnen van verschillend kaliber, 18 raketten en 30500 Be- douïnen. Te Alexandrië worden krachtige maatregelen genomen om, zoolang de tegenwoordige staat van zaken duurt, de vermeerdering der bevolking te beletten. Driehonderd personen van allerlei nationaliteit, zonder aanwijs baar middel van bestaan, die daar waren aangekomen, zijn weggezonden, en aan ettelijke honderden, die er met eene stoomboot aankwamen, werd het niet vergund aan wal te komen. Verscheidene slagtoffers van het bombardement van Alexandrië verlan gen, dat de regering aan den Khedive het noodige geld zal verschaffen tot vergoeding van de schade, welke door de jongste gebeurtenissen veroor zaakt is, door eene leening te sluiten, die gewaarborgd zou worden door de geestelijke goederen, waarvan de waarde eenige millioenen ponden sterling moet bedragen. In berigten uit New-York wordt gemeld, dat een nieuwe oorlog met de Indianen op handen is. Vier honderd Arrapahais verlieten hun gebied en maakten zich tot den strijd gereed. Andere stammen verbrandden de prairiën, waardoor eene massa vee omkwam. De regering heeft cavalerie derwaarts gezonden. De New-Yorksche bladen spreken met lof van de eerste verlichting op ruime schaal, die uit eene centrale inrigting met Edison's lampen is begonnen, in 100 gebouwen, waar 3 tot 100 lampen brandden, tot op een KM. afstand, van het centraal-station, waar de machines staan. De New-York Times verklaart dat het licht helderder is dan gaslicht en honderdmaal bestendiger. Met 27 lampen in de redactiekamers en 25 in de andere vertrekken, was het aan het bureau der courant even helder als op klaarlichten dag en zonder hinderlijke schaduw. Men kan er uren bij werken zonder te bemerken, dat het kunstlicht is. Het licht is zacht en aangenaam, flikkert niet en geeft geen warmte. Zekere heer Phipps, directeur van een armenhuis te Philadelphia, heeft zich, met achterlating van schulden tot een bedrag van 200,000 dollars, uit de voeten gemaakt. In de boeken van het gesticht zijn voorts verval- schingen op uitgebreide schaal ontdekt en het huis van den voortvluglige was vol gestolen levensmiddelenwelke voor de verpleegden bestemd waren. FRANKRIJK, Men leest in de Siècle: llet is te verwachten, dat de dienst van 1882 sluiten zal met een tekort. Dit zal minder het gevolg zijn van de geringe toeneming der batige overschotten dan wel van de spilzucht der regering en der kamer. Men heeft de aanvullings-crcdieten opeengestapeld; men heeft, de vastgestelde uitgaven voor 1882 ruimschoots overschreden en het zal onmogelijk zjjn eene vermeerdering van inkomsten te verkrijgen in verhouding tot deze vermeerdering van uitgaven. Tot deze laatste tijden waren onze financiën de bloejjendste van Europa. Thans kunnen wij ons dit voor onze vaderlandsliefde zoo vleijend getuigenis niet meer geven. Den 3l!ten Jnlij 11. wees onze begrootings-balans 67 millioen overschotten aan, tegenoverover 150 aan supplementoire credieten. Naar men uit Rome meldt is de aartsbisschop van Benevente, de heer Camillo di Rende, benoemd tot pauselijk nuntius te Parijs, ter vervanging van msgr. Czacki. Men verzekert, dat de Italiaansche socialisten Oldrini en Zanardelli wier uitzetting bevolen was, zich nog altijd te Parjjs schuil houdenhopende op eene aanstaande verandering van ministerie. Het hof van cassatie heeft het arrest van het geregtshof van Seine et Oise in zake Feneyrott vernietigd, op grond, dat een der getuigen op de teregtzitting niet mondeling verklaard heeft, maar de president zich er toe bepaald had de getuigenis, door dien getuige in de instructie afgelegd, voor te lezen, dat geacht werd in strijd te zijn met de wet. Sarah Bernhardt heeft zich te Londenvan waar zij te Parijs is terug gekeerd, verbonden tot eene kunstreis in Zuid-Amerika voor de maanden April tot en met Julij van het volgende jaar. Voor 50 voorstellingen ont vangt zij 25,000 frs. eiken avond, waaruit.zij echter tevens hare reiskosten en die van haar gezelschap betalen moet. Het dorp Aubeterre, bij Troyes, is gedeeltelijk door brand vernield. Een jong meisje wierp zich in een brandend huis om een kind te redden. Doch op dat oogenblik stortte het huis in en het moedige meisje werd onder de puinhoopen begraven. Toen men deze weggeruimd had, werd haar lijk gevonden, geheel verkoold en met het kind in den arm. De gemeenteraad van Autun heeft den wcnsch aan de regering ken baar gemaakt, om het gebouw van het aldaar gevestigde klein seminarie aan de tegenwoordige bestemming te onttrekken en het te bestemmen voor eene openbare school, waartoe de staat, als eigenaar van het gebouw, het regt heeft. Aanleiding tot dit verzoek heeft gegeven dat onlangs in be doeld gebouw een katholiek congres is gehouden, waarin men zich zeer vijandig tegen de republiek [heeft uitgelaten.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5