LEIDSCHE COURANT. 213. MAANDAG 11 SEPTEMBER. STADS-BE RICHTEN. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. is De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, franco p, p. 2. k/ionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor S cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over den Maresingel tegen over de Gasfabriek voor voertuigen en voet gangers tot Dinsdag den 12d'» September, des avonds te zeven nren, ge sloten zal zijn. Rurgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 September 1882 E. KIST, Secretaris. tt.> LEIDEN, 9 September. Wij vestigen hier nogmaals de aandacht op het groot harmonie-concert, dat Dingsdag aanst. door de kon. militaire kapel uit 's Ilage op Zomerzorg aal gegeven worden, ten voordeele van haar zieken- en ondersteuningsfonds. het hierachter opgenomen programma der uit te voeren muziekstukken zal men zien dat de kapel van hare zijde tracht den bezoekers een genotvollen avond te verschaften, en wal de uitvoering betreft, men weet het, men «ordl op dal punt door de kapel niet te leur gesteld. Moge ook nu weder door eene groote opkomst van liet publiek een steunsel gegeven worden aan de instelling, die haar na aan het hart ligt, daar zij voor menigeen in lijd int nood goede vruchten afwerpt. - Bet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 63 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. - Gedurende deze week werden aan de bad- en zwem-inrigting Rhjjnzigt 645 zwembaden door heeren en 40 door dames genomen. De gemiddelde tem peratuur van het Rijnwater was 17.5° Celsius. - Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Alexandria is de quarantaine, ten aanzien der van Aden en Bombay ko tsende schepen, opgeheven, - Naar aanleiding van berigten, in verschillende Amerikaansehe en Duit- sche dagbladen opgenomen, omtrent beweerde minder goede behandeling van imdverhuizers aan boord van het stoomschip Nemesisis door den minister van waterstaat aan de commissie van toezigt op den doortogt en het ver- voer van landverhuizers te Amsterdam, onder mededeeling van de door toschenkomst van Zr. M'. minister-resident te Washington omtrent deze taak ontvangen bescheidenopgedragen een onderzoek naar de gegrondheid dier beweringen in te stellen. Naar aanleiding hiervan is van genoemde commissie ontvangen een rapport, dat in de Staatscourant van heden is opgenomen. De conclusie van dal rapport luidt: In het algemeen is het onze overtui ging, dat de behandeling der landverhuizers aan boord van de Nemesis geene aanleiding geeft om een blaam te werpen op de ondernemers of op de scheepsofficierendie by dat vervoer zijn betrokken geweest. - Het stoomschip Zuidholland is op 7 Sept. van Aden naar Amsterdam vertrokken. - De Nederlandsche Zuid Afrikaansche vereeniging heeft eindelijk van officiële zijde antwoord ontvangen op haar herhaald schrijven naar de Transvaalen naar aanleiding daarvan is op de laatste bestuursvergadering besloten1". aan de Nederlandsche regering Ie verzoeken een consul-gene- taal voor Nederland in de Transvaal aan te stellen, en 2». van wege de vereeniging een vertrouwd man naar de Transvaal te zenden, ten einde alle inlichtingen in te winnen, die de vereeniging in staat zullen stellen tol bjj hare statuten beoogde doel té bereiken. - De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft volgende prgsvraag uitgeschreven, om beantwoord te worden vóór 31 hciobcr 1883 door Nederlandsche beoefenaren der pharmacie. De maatschappg verlangt een critisch en vergelijkend onderzoek van de ter afscheiding der bffia alcaloï len gebruikelijke kalk- cn zuurmethoden, alsmede der aelher- "omoniakmeihode volgens Prollius, toegepast op Zuid-Amerikaansche «china ffgalis" en op de beide Indische kinasoorlen //Ledgeriana" en «succirubra", nevens omschrijving van de aangewende scheiding der verkregen alcaloï- die, met de monsters der gebruikte basten, moeten overgelegd worden, prijsvraag moet worden beantwoord in de Nederlandsche taal Op de algemeene vergadering van 1884 zal de uitspraak der maatschappij worden bekend gemaakt, de naambriefjes der niet bekroonden ongeopend vernietigd en hun arbeid worden teruggezonden aan een op te geven adres, terwpl aan den auteur van het goedgekeurde antwoord, dat dan tevens het eigendom der maatschappij is geworden, eene gouden medaille, benevens een getuigschriftzal worden uitgereikt. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, gemagligd door den minister van waterstaat, enz., heeft zich bereid verklaard de goederen, bestemd voor de in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale tentoonstelling, over hare lijnen, zoowel op de heen- als de terugreis, koste loos te vervoeren. Naar men uit Amsterdam meldt hebben zich reeds een 130-tal firma's en particulieren, vertegenwoordigende 60 verschillende takken van Neder landsche nijverheid, voor inzending op de internationale koloniale tentoon stelling aangemeld. Wel moet dit aantal nog sterk aangroeijenwant op een duizendtal inzenders meent men voor de afdeeling uitvoerhandel te mogen rekenen, doch hel bewijst reeds dat zg, die meenen dat Nederland niet anders te zien zal geven dan sigaren, wollen dekens, likeuren en was kaarsen, zich in hunne schalling der Nederlandsche industrie bedrogen zul len vinden. Het gebouw dier afdeeling nadert zijne voltooijing, althans wat het uitwendige en de bedekking betreft. De West-Indische koloniën zullen zoowel door de zorg der regerings commissie, waarvan baron Schimmripenuink van der Oye eerevoorzitter is, als door die der maatschappijen en particulieren uitstekend vertegenwoor digd worden. Voor de koloniale tentoonstelling is het comité van voor nemen een afzonderlijk gebouw ter grootte van 4000 vierkante meter te doen plaatsen. Men steil zich voor. het gebouw in Moorschen stijl op te trekken en de inwendige decoratie is opgedragen aan den gunstig bekenden architect W. Stortenbeker. Mogen wij dus op het oogenblik van Nederland en koloniën veel goeds verwachten, zoo laat het zich aanzien, dat dit ook weldra van het buitenland gezegd zal kunnen worden. [übl.) - Te IJmiiiden had gisteren een treurig ongeluk plaats. De machinist, werkzaam op de heistelling van den te maken steiger in de binnenhaven, viel per ongeluk te water en verdween weldra in de diepte. Door het hevige spuijen was het onmogelijk den man Ie redden; hij was een oppas send huisvader en laat eene weduwe met vier kinderen achter. Te Castricum zijn aangespoeld eene kajuitskap en twee uithouders, afkomsiig van den monitor Adder. Eene jufvrouw te Amersfoort, die drie weken geleden aan het station aldaar, bg het uilstappen van den trein, terwijl die nog in beweging was, het ongeluk had tussclien de waggons te vallen en beklemd te gerakenis aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Naar de U. C. meldt is Lambertus van den Ende, koperslager te Alkemade, te Utrecht aangehouden juist terwijl hij in onderhandeling was over den verkoop van het paard en rijtuig, waarvan hij zich te Rgpwetering meester gemaakt had. Voor het geregtshof te Arnhem stond eergisteren teregt Steven L.( schoenmaker te Eist, beschuldigd van op den 134,B Junij II zijn zoon Jan moedwillig gedood te hebben. Ter teregtzitting bleekdal de goede ver standhouding in het huisgezin van L. veel te weuschen overliet. Man, vrouw en zoon maakten veel misbruik van sterken drank en herhaalde twisten waren daarvan het gevolg. Als er ongenoegen was, kozen moeder én zoon steeds partij tegen den vader. Wanneer het ongelgk steeds aan de zijde van den vader was, zou de houding van moeder en zoon, zoo al niet verschoonbaar, dan toch eenigszins te billijken zijn geweest, liet blijkt echter maar al te duidelijk, dat de grieven des vaders vaak gegrond waren. Zoo ook den 13d'0 Jung. De moeder en de zoon waren den 12d,n Jung naar de paardenmarkt te Achterberg (gemeente Rhenen) gegaan en den geheelen nacht uitgebleven. L. onderhield daar den 14de0 's morgens zijne vrouw over. In plaats van met eene berouwvolle houding en beloften van beterschap, werd hij ontvangen met harde woorden en slagen met een bezemsteel en oude stoelen. Hierover in drift ontstoken, greep L. een schoenmakersmes en steekt zijn zoon daarmede tweemaal in den rug. Daar mede nog niet tevreden, jjlt L. de deur nit om zijn zoon bij de politie te gaan aangeven wegens mishandeling van zijn vader. Die aangifte was, belaas, niet meer noodig! De steken in den rug waren maar al te raak geweest en twee uren later blies L's zoon den laatsten adem uit. De 60- jarige vader stond thans teregt. Hij bekende zijn misdrijf volkomen, doch

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1