zeide zij. De agent spoedde zich naar hel aangeduide perceel en hoorde een hevig gegil, dat blijkbaar uit de keuken kwam. Hij vond daar een man doodbedaard, die op de vraag, wat hij daar deed, ten antwoord gaf, '/ik moet op de beste kamer wezen". De dienstbode, die gegild had, verklaarde, toen zij eenigzins van den schrik bekomen was, dat zij door een hevigen slag wakker was geworden en toen dezen vreemden persoon voor haar bed zag slaan. Zjj bezat tegenwoordigheid van geest genoeg, om naar de kamer van haar meester te vlugten, en toen zij met dezen in de keuken terug kwam. vond zij de politie reeds daar. De inbreker, die gelukkig geen ge legenheid had gehad om iets te stelen en op heeterdaad betrapt werd, had om in het huis te komen een ijzeren hek verbroken en de deur met geweld geopend. Volgens het libl. zou de directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voornemens zijn bij de aanstaande winterdienst eenige harcr treinen niet meer van beide stations te Utrecht (Rijnspoor- en Ooster spoorstations). maar alleen van en tol het laatste te laten rjjden. Heden morgen werd een infanterist, van het garnizoen te Leiden, aan het station te Bussum, terwijl hij de baan wilde overloopen, door een aanko menden sneltrein aangegrepen, liet Iigchaam werd als het ware vermorseld. Te Utrecht, in de nabijheid der Roode brug, is eergisteren een wagen tje met paard, waarin vier personen gezeten waren, in de Vecht geraakt, met hel ongelukkig gevolg, dat twee van hen, man en vrouw, verdronken, terwijl de beide anderen werden gered. Te Opheusden heeft eene poging lot moord plaats gehad. Tweemaal werd op den veerknechtdie met een bootje naar de Wageningsche zijde van den Rijn was gelokt, geschoten. Een schot trof hem aan hel hoofd. Zijn toestand is hopeloos. De vermoedelijke dader is bekend. Uit Nijmegen meldt men, dal door hel gemeentebestuur de aangekon digde 4 blokken bouwterrein, verdeeld in 30 percelen, ter gezamenlijke grootte van 1 20 27 hectare, in eerste veiling zijn gebragt. In tegenstelling met andere gemeenten, waar ook gesloopte vestinggronden werden ver kocht, blijven die hier goede prijzen opbrengen. De minst gunstige gelegen grond is nog gebragt op ruim 1 per M2, en dit zijn slechts 4 perceeltjes. De algemeene vergadering der Evangelische maatschappij is gisteren te Zwolle gehouden. Er waren 38 leden tegenwoordig. Het door den secre taris uilgi'bragtc verslag toonde aan. dal de maatschappij in bloei toeneemt en naar wensch wrrki. De rekening en verantwoording over 1881/82 ad ƒ7800.38 mei ren saldo van ƒ2418 77% werd goedgekeurd. Ter vervanging der aftredende leden van het hoofdbestuur, de hh. mr. J. H. Schober en II. Brouwer, zijn de hh. K. F. Ternooy Apel, pred. te Amsterdam, en dr. T. Cannegieler. hoogleeraar te Utrecht, benoemd. Sedert Juiij jt meldt men, slaat de pastorie te Haren ledig. Alleen de kat wilde die niet verlaten, hoeveel moeite een buurman ook deed om liet beest bij zich aan huis te wennen. Om wal voedsel te krijgen kwam hel dagelijks bij hemmaar keerde onmiddellijk daarna door een gootgat in hel verlaten gebouw terug. Dezer dagen vond men het beest dood in den pastorie-tuin. Gisteren zijn de beide jongelingen en het meisje, die sedert Vrjjdag jl. uit Arnhem verdwenen waren, te Beek aangehouden. Zij kwamen uit Duitschland en waren reeds op weg naar huis. 's GRAVENHAGE, 7 September. Tot notaris te llillegersberg, arrond. Rotterdam, is benoemd de heer A. P. A. Vink, cand.-notaris aldaar. Door Z. M. is de heer jh'. C. A. van Sijpesleyngouverneur van Suri name, op het daartoe door hem gedaan verzoek, op de meest eervolle wijze van die betrekking ontheven, met ingang van den dag waarop hij het be stuur dier kolonie zal nederleggen, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen, en tot gouverneur der kolonie Suriname benoemd de heer J. II. A. VV. baron van lleerdt tot Eversberg, thans gouverneur van Curasao, uit welke betrekking hem tevens op de meest eervolle wjjze ontslag is verleend. De officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt dr. P. G. J. Vogelpoel, arts, wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De keizer van Duitschland heeft jh'. m'. P. i. F. M. van der Does de Willebois, gezanlschaps-secretaris van Nederland te Londen, benoemd tot ridder derde klasse der Pruissische Kroonorde. Op de begraafplaats »Ëik cn Duinen" werd heden voormiddag met groote plegtighcid en met militaire eerbewijzen ter aarde besteld het stof felijk overschot van den dezer dagen alhier overleden 1<0 luitenant der infanterie van het O. I. leger J. G. Blanken, ridder der Militaire Willems orde. Een aantal hoofd- en verdere officieren van genoemd leger, in de residentie aanwezig, en onderscheidene gedecoreerden met het eereteeken voor moed, beleid en trouw waren daarbij tegenwoordig. Bij aankomst op den doodenakker werd de rouwstoet met een salvo van een peloton grenadiers ontvangen, welk militair eerbetoon aan de groeve werd herhaald. Alvorens de lijkkist,, bedekt door de kransen van familieleden, vrienden en kameraden, in het graf nederdaalde, herdacht de luitenant-kolonel Slollé, van het Indisch legerde loopbaan van den overledene. Hij schelste hem als een degelijk officier, wien hij nu twaalf jaar geleden met zijne benoe- minsr mogt geluk wenschen en die vóór zes jaren als luitenant-adjudant deel uitmaakte van het bekende derde bataillon, dat zich zoo bijzonder onderscheidde en daarvoor door Z. M. den koning op waardige wijze werd beloond. Hij geloofde, dal met weemoed aan de kusten van den Indischen Oceaan van deze plegtighcid zou worden kennis genomen, maar levens, dat men zon instemmen met zijn gevoelen, dat thans een waardig officier aan den schoot der aarde was toevertrouwd. Nadat hij zjjn krijgsmakker een laatst vaarwel tiad toegeroepen, sprak de heer Stollé nog een woord van troost tot de treurende bloedverwanten. Vervolgens bragt de kapitein-kwartiermeester Kley, van het O.-I. leger, den overledene ook uit naam van de broederschap der orde van vrijoiets» laren, hoewel daartoe geen mandaat hebbende, een laatsten groet. Diep getroffen, bragt de broeder van den afgestorvene, de heer G. BI®, ken, controleur bjj het Indisch bestuur, aan allen zijn hartgrondige' dank voor de nagedachtenis aan zijn dierbaren broeder bewezen. BU1TENLAN DSCH E BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 6 September. Het gouden kistje, dat het diploma van de City van Londen voor den koning der Nederlanden bevatten zal, is nu gereed; het is een uitmunten! schoon fabrikaat van de goudsmidskunst. Hel werd natuurlijk aan II. g ter bezigtiging en goedkeuring aangeboden de koningin gaf er hare bijzonder hooge tevredenheid over te kennen aan den heer J. W. Renson, Jen be. roemden goud- en zilversmid van Old Bondstreet en Ludgate Hill-City, het vervaardigd heeft. Naar men verneemt, zal de lord-mayor liet per. soonlijk aan den koning gaan aanbieden. De heer Gladstone vertoeft op zjjn kasteel te Hawarden en wordt daar door eene lijfwacht van politie-beambten bewaakt. Twee hunner zjji voortdurend om en bij hem, vergezellen hem op zijne wandelingen en drt gen revolvers en ammunitie bij zich. Te Dublin blijft het rustig. Een der laatstelijk aangestelde speciilt politieagenten is door de regtbank tot zes maanden gevangenis veroordeel! omdat hij de militairen met steenen had helpen werpen. In het verzoekschiltwaarin de ontslagen politie-agenten hebben ver- giflenis gevraagd voor hunne overijlde daadprotesteren zij echter ten stel ligste tegen de beschuldiging', dat zij uit politieke motiven zouden gehande!! hebben. Hun eenige drijfveer is geweest de wensch om hun lot te verbek ren in den politiesland, waarin zij hun leven moeten doorbrengen. ff erkennen zij, dat sommigen hunner zich in de hitte van het oogenblih nil- drukkingen hebben laten ontvallen, welke tot de opvatting van eene poli- tieke zamenzwering aanleiding kunnen hebben gegeven; doch de meerd» heid is voor die uitdrukkingen niet verantwoordelijk, en de beambiei die ze gedaan hebben, zullen nu de eersten zijn om er berouw overtt gevoelen. liet laatste Indische contingent is van Calcutta naar Suez vertrokk» Naar men uit Calcutta aan de Times meldt is men daar algemeen van p voelen, dat eene versterking van dit erntiusrnt noodig zal zijn en een ta- bare lijd bespaard zou worden, indien thans reeds de reserve naar Adn gezonden werd, om daar de verdere bevelen van sir Wolseley af te wad ten; men zou dan altijd op betrekkelijk geringen alstand van de basis to krijgsverrigtingen troepen ter beschikking hebben. FRANKRMIL In plaats van w ijlen den afgevaardigde Vinatier is Roquet lot lid h Fransche kamer van afgevaardigden verkozen. Hij is lid der radicale lit kerzjjde en verkreeg 4943 stemmen, terwijl zijn tegenstander Clairford sleè 1139 stemmen verkreeg. Het district telt niet minder dan 19485 kiezers Ter viering van den twaalfden verjaardag der derde republiek is do? de kiezers in het tweede arrondissement van Parijs in dc groote beursni aan hunne gemeenteraadsleden, aan den prefect der Seine cn aan hunoti afgevaardigde Brelay een (cestmaal aangeboden. Ongeveer 600 personen» ren in de zaal bjjecn. Alles ging vrij geregeld lot op het oogenblik dat dmi aan het toasten ging. Iedereen wilde spreken en de een trachtte den anto te overschreeuwen, waarbjj soms liefelijke woorden werden gehoord. Ei der aanwezigen werd de deur uitgezet. Een en ander verhinderde niet dit er op de eensgezindheid der republikeinen werd gedronken. Dezer dagen werden bjj eene huwelijksvoltrekking ten stadhuize le Paré door een zoogenaamden //vrijdenker" eenige woorden lot de jonggehuwto gerigt. De bekende burgeres Huberline Auclerl heeft dientengevolge ti schrjjven gerigt tot den prefect, waarin zij hetzelfde regt eischt voort voorstanders van de regten der vrouw. Haar werd vroeger bet houdtt eener toespraak tot jonggehuwden belet. Het tweegevecht tusschen de journalisten de Massas en Diehard h voor den regter komen. De vier secondanten en de heer Diehard zelf, h ook aan het hoofd en de hand gewond is, zullen vervolgd worden, laats! genoemde wegens manslag door onvoorzigtigheid. Naar het schijnt, wort het pijnlijke van dit duel nog verhoogd door dc omstandigheid, dat de beidt kampioenen even onbedreven waren en op elkander losstakenzonder lid zelfs »en garde" te hebben gesteld. Hel duurde naatiwclijks eene minutl Beide partijen waren Bonapartisten, de een voorstander van prins Jérómt de ander van zijn zoon prins Victor. Tusschen Parjjs en Marseille wordt eene onderaardsche telegraaflijn aat gelegd iu gegoten ijzeren buizen. De kosten zijn op 40 millioen frs. p raamd. Een jongman le Bordeaux heeft zich door zijn meisje den wijsving van de regterhand laten afkappen, om op deze wijze vrij van dienstl zijn. De regtbank veroordeelde hem echter lot vier maanden gevangenissin en hel meisje als medepligtigc tot eene boete van 100 Ir. Na volbragl' straftijd zal de verminkte naar eene straidivisie gezonden worden, die //sectie der verminkten" heet, om zijne vijf jaren uit te dienen. De gemeenteraad van Domaize, in Ativecgne, heeft dezer dagen* nagenoeg algemeene stemmen het volgende besluit genomen: //Overwegen'1 dat door de beleedigende woorden en weinig liefderijke gedragingen van'9 pastoor een groot gedeelte van de gemeente zich van hem heeft vervree» overwegende, dat verzoekschriften bij den bisschop niets anders hebben gewerkt dan hem in zijne aanmatigingen te versterken; overwegende,'1 een adres aan den minister wel ten gevolge heeft gehad, dat den pas"18 het traclement is ingehouden, maar dat hij niettemin is gehandhaafdop'Ü

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2