LEIDSCHE CO II RANT. h per 'ÜSÜt! m. rsclfni R "g®'! 1 gw ser4 aar?* ÏOOJft eitiem relt U»h| isgeii leidi daan) V. 211. VRIJDAG 8 SEPTEMBER. '.«Mil, vals kj» )OW Ni tun. U De Courant verschijnt dagelijks. Zcm- eti Feestdagen uitgezonderd. Ce prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.60, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-BE RICHTEN. )I5 dik n 2 1)5 3 - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2<le alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichiing der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen [Gemeenteblad N". 4) Doen te welen, dal de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4' klasse zal plaats hebben van den 4dfn tot en met den ÏD1*'0 September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tol negen uren en des namiddags van half twee lol twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente l.eiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wjjk voor de openbare school der derde klasse, n» 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwslecg, Zonneveldsteeg, Kelelboelersleeg Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrcchtsclie brug. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, ti°. 2 behoort dat decider gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwc Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 3 behoort hl deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, lietelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden31 Augustus 1882. E. KIST, Secretaris. BIN N EN LA N ÜS C II E H ER IGT EN. LEIDEN, 7 September. Heden namiddag ten half vier ure is ook de alhier in garnizoen lig gende veld-artillerie, die aan de groote manoeuvres heeft deelgenomen, al hier teruggekeerd. De regering heeft een crediet van 72000 aangevraagd lot aankoop tan een terrein met loodsen in de nabijheid van het West-Indisch slagthuis Ie Amsterdamter uitbreiding der ruimte voor goederenverzending naar de koloniën. Bij suppletoire begrooting is aangevraagd 5 ton meer voor eene rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs en 3% ton meer voor subsidiCn voor het lager onderwijs, terwijl met het oog op de naderende volioojjing van de nieuwe museumgebouwen te Amsterdam gelden worden aangevraagd voor op eene jaarwedde ad 5000 aan te stellen een hoofd directeur, slaande boven de directeuren van het museum en de prenten- terzameling. De opbrengst van het vervoer over de Hollandsche lijn der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij was gedurende de maand Augustus II. als volgt: Aantal vervoerde reizigers 327,909. Opbrengst van reizigersvervoer ƒ311.814,86, van goederenvervoer 82874.09%, van diversen ƒ2281.86, totaal 396.970 81 Wert 1 Januarij II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2,037 132 en liet bedrag der ontvangsten 2.333,177,95%. De commissie van voordragt ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren aal Woensdag 20 September e. k. te 'sGravenhage zamenkomen tol het for ten van een zestal, waaruit de synode twee hooglerraren voor Amster dam zal benoemen. Het prov. kerkbestuur van Overijssel heeft lot de Evangeliebediening '«egelaten de bh. K. Ha vinga, theol. c.uid. van de Groningsche, en C. T. Lramer von Baumgarten, theol. cand. van de Leidsche universiteit. De twaalfde lijst betreffende de jaarcollecte voor de scholen met den "i|5el geeft een bedrag aan van ƒ60919.41. "e tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw werd gisteren te Gouda geopend. De voorzitter der maatschappij, de lieer C. J. ,a" der Ouilermeulenhield eene rede. waarin lijj herinnerde, hoe 22 jaar gdeden de maatschappij ook daar vergaderde, in welk tijdsverloop zjj vele schreden is vooruitgegaan. Ten slotle hragt hij een woord van dank voor de ontvangst aan Gouda's burgemeester. Mr. A. A. van Bergen IJzendoom heette daarop het hoofdbestuur en de afgevaardigden welkom. Was het reeds lang de wensch der ingezetenen, de maatschappij in hun midden te zien, met vreugde begroetten zij dit oogenhlik. Gouda is gelegen in eene welvarende landbouwende streek, die zelf haar bloei voor een groot deel aan den landbouw te danken heeft en heet daarom de maatschappij, die de vertegenwoordigster is van dien landbouw, hartelijk welkom; hij was verzekerd uit naam van alle Gotidsche ingezetenen te kunnen spreken als hij zeide: Leve en bloeije de Hollandsche Maatschappij van Landbouw! Daarop werd de tentoonstelling bezigligd, die een zeer gunstigen indruk maakt. Eergisteren avond heeft zich in het politiebureau te Delft aan de tra liën van de brits, waarop hij was gelegd om zijn roes uit te slapen, opge hangen zekere J. I'., oud 45 jaren, zonder beroep of vaste woonplaats. Hij was gedagvaard voor de arrond regtbank te 'sHage, uithoofde hij als zie kenoppasser in hel St. Joris-gasthnis te Delft een der aan zjjne zorgen toe vertrouwde krankzinnigen, zonder daartoe eenige reden te hebben, had mishandeld. Te Schiedam is als verdacht van bedriegelijke bankbreuk door de poli tic aangebonden en naar Botterdam overgebragt de persoon van T. R., hak ker, wonende aan de Hoofdstraat. Tc Rotterdam trachtte eergisteren avond een Duilscher hij een hoedeii- fabriekant aan de Hoogstraat een zoogenaamde sigareubon voor een bank- billet van 60 uit ie geven. Het gelukte hem echter niet, daar de fabrie- kant het bedrog ontdekte. -- Gisteren nacht is in eene woning nabij het fort Schiphol te Haarlem mermeer ingebroken. Daar het huis op dal oogenhlik ledig was (de familie was naar de kermis) hebben de dieven zich van eene geldswaarde van 70 weten meester te maken, terwijl zij ook nog eene beurs met 6.10, een paar gouden oorbellen, een zwarten ketting met goud slot, eene zilveren lucifers doos, eene zilveren sigarenpijp en een gouden ring, door met eene nijptang in eene kast in Ie brekenmedegenomen hebben. Ook had er gisteren nacht inbraak plaats ten huize van den lieer A. M., rustend landbouwer in den Sl. Antoniepolder. De dieven wisten zich, door het breken van eene plank nit de schuur, toegang te verschaffen tol de annexe woning, door genoemden hoogbejaarde M. en diens eveneens be jaarde huishoudster bewoond. Zij vertrokken met medeneming van p. m. ƒ170 aan geld en een paar voorwerpen van geringe waarde. Voor het geregtsliol te Amsterdam stond gisteren leregl F. A. Freesen, winkelier in manufacturen te Spanbroek, beschuldigd van opzettelijke brand stichting, waardoor gevaar voor uienschenleveiis te voorzien was, gepleegd in zijne woning aldaar in den nacht van 11 op 12 Julij II. De beschuldigde erkende, dat hij, ten gevolge van achteruitgang in zjjiic zaken, reeds een half jaar met de gedachte had rondgeloopen om den brand te stichten en dat hij in den laten avond van 11 Julij aan dat voornemen uitvoering had gegeven. Hij had zich namelijk toen met eene half gevulde kruik petroleum en vier spanen doozen lucifers naar den zolder begeven, waar in of bij eene bedstede verschillende ligt ontvlambare stoffen waren geborgen of opgesta peld, zooals hooi, een zak met mosterddoppenhout, turf, enz. Ilij be streek een eu ander met petroleum, strooide de lucifers en stak er den bruid in. Toen er eindelijk eene groote vlam ontstond, schrikte lijj terug, re.lde zijne kinderen en eenig goed en riep de hulp der buren in. Met be hulp van eene brandspuit werd de brand spoedig gebluscht. Vjjf getuigen werden gehoord, waaronder een agent der Tielsche brandwaarborg maat schappij, die, door de directie met een persoonlijk onderzoek naar de ver zekerde posten belast, had gerapporteerd, dat de inboedel, die tegrn ƒ4000 was verzekerd, wel ƒ2000 Ie hoog was geschat. Als gevolg daarvan werd de post door de directie opgezegd, terwijl intusschen de brand plaats had. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort trachtte aan te toonen, dat hier was gevaar voor menschenlevens en wel voor de eigen huisgenooten. Hy was echter gezind verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. De verdediger, mr. Ramacr, betwistte hel gevaar voor menschenlevens, daar de brand boven was ontslaan, terwijl de kinderen beneden sliepen. De naaste percelen stonden op negen meter afstand, het was dien nacht stil weder, enz. Ten slotte wees hij op tal van verzachtende omstandigheden. Tleiter drong aan op eene cellulaire gevangenisstraf. In den vroegen ochtend van Vrijdag op Zaturdag jl., omstreeks half zes, werd te Amsterdam een politie-agent door eene vrouw opmerkzaam gemaakt op een huis aan dm BI a aim burgwalhet was daar niet «pluis"

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1