BUITENLAN DSCH E RERIGTEN. Bij kon. besluit van 3 Sept. jl. is: 1". aan dr. P. L. Rijke, staatsraad in buitengewone dienst, roet ingang van 19 September 1882, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen dienstenen 2». tot hoogleeraar in gemelde faculteit aan de rijks-Hniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde en in de meteorologie, benoemd dr. II. Kamcrlingh Onnes, adsistent bjj het natuurkundig kabinet van de Polytechnische school te Delft; 3". tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Nederlandsche taal- en letterkunde, bet Middelnederlandsch en de beginselen van het Sanskriet, benoemd: dr. \V. L. van Heiten, leeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam; en 4'. de hoogleeraar in gemelde faculteit aan de rijks-universiteit te Gro ningen, d'. B. Symons, ontheven van het onderwijs in de beginselen van het Sanskriet, doch daarentegen belast met hel onderwijs in het Gothisch. hel Angelsaksisch en het Middelhoogduitsch. Met 1 October a. s. is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen voor de provinciën Gelderland en Overijssel G. L. Brouwer, surnumerair der registratie en domeinen te 's Gravenhage. De luit. ter zee 2' kl. J. A. II. Beek, dienende ann boord van het schroefstoomschip 7romp. wordt op non-acti»iieit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. D. A. Mensert. Voorts worden geplaatst: de luit. ter zee 2' kl. ,1. Bollaan, aan boord van het wachtschip teAmsierdam, en de luitt. ter zee 2kl. II. P. Netscher en B. Nierstraz. respectivelijk aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden en het wachtschip te Wil lemsoord. De officier van administratie 2' kl. O. B. Paehlig. dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 3' kl. M. C. de Jong. I'. M". gezant te Weenen, graaf van Znylen van Nyevelt, is hier ter stede aangekomen. De nieuwe gezant van Italië, graaf della Croce, zal zich hier ter stede met der woon vestigen in het huis aan den Bezuidenhoutschen weg. laatstelijk bewoond door baron von Canitz. afgetreden gezant van Duitschland. De duurte van den schoolbouw heeft in de gemeenteraadszitting van gisteren, bij de bespreking van een voorstel tot oprigting van eene achtste school voor onvermogendende aandacht van onderscheidene leden getrok ken, die hunne verbazing te kennen gaven over het feit. dal schoolgebou wen, die nog niet lang geleden 40000 kostenthans voor p. m. 60000 in raming werden gchragt. Een voorstel van den heer Rietstap, om de benoodigde som van 60000 te weigeren, op grond, dal het aantal restanten niet zoo groot zal zijn, om het stichten van een nieuw schoollokaal te reglvaardigen. werd niet ondersteund. Daarentegen vond grooten bjjval een amendement van den heer Gevaerts, om een maximum van 55000 toe te staan voor den bouw van meergenoemde school. De wethouder van Stralen verklaarde, dat hij niet instond voor eene overschrijding van laatstgemeld cjjfer. Voorzigtigheidshalve bleef hjj dus de beschikking vragen over /60000, in het verjrouwen, dat de school voor eene mindere som zou worden ge bouwd. De heer de Vries ondersteunde echter de voorgestelde vermindering, aan wier goedkeuring hij de beteekenis hechtte eener wilsverklaring van den raad, dat die vergadering eene vermindering der kosten voor den bouw van scholen bepaald verlangt. Deze wenk werd met 21 legen 12 stemmen door den raad aan burg. en weth. gegeven, door het terugbrengen van het cijfer van 160000 lot ƒ55000, overeenkomstig het voorstel van den heer Gevaerts. Met algemeene stemmen heeft de raad toegestaan het aangevraagde crediet van ƒ4000 voor het aanbrengen, zooveel doenlijk nog in dit jaar, van eene waterstorling boven het tooneel van den schouwburg. BELGIË. Naar men meldt zal Arraand Peltzer zich niet in cassatie voorzien tegen het arrest »an verw ijzing naar het hof van assises. De zaak-Peltzer zal eerst behandeld worden in de tw eede serie van de zittingsperiode der assises, die den 23'» October geopend wordt. De zaak zal ongeveer 3 weken duren. Een 100-tal getuigen zullen gehoord worden. Het onderzoek van het proces heeft tot nu toe ongeveer 200.0C0 Irs. gekostw aaronder 12000 frs. voor telegrammen en reiskosten. In den nacht van II. Zondag hebben dieven de kerk geplunderd van Sint Mariens-Laathcm. Zij hebben al het geld geroofd, dat zich in vier schalen bevond. Het is reeds de derde maal sedert een jaar, dat in deze kerk des nachts gestolen wordt. ËIGBLAN O. LONDEN. 5 September. De maharadja ühulip Singh, een sedert jaren in Engeland woonachtig ex-Indisch vorst, heeft hel voornemen te kennen gegeven om zich bij de eerstvolgende parlemenls-verkiezing voor Whitby candidaat te stellen. Naar men uit Dublin meldt is het waar, dal hel graauw het hijzon der op de nieuwe politie-agenten geladen had en dat een van deze met een revolver op de dreigende menigte gevuurd heelt; maar niet juist is het be- rigt, dat hij doodelijk gewond is. Men heeft hem bewusteloos weggedra gen, doch is hij thans herstellende. Ook de door hem met een revolver schot gewonde persoon is niet gevaarlijk gekwetst. -- Te Westminster is een pachter, die zijn paard wreed mishandeld had, door de regtbank veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf met dwang arbeid. De mijnwerkers hebben te Manchester eene groote vergadering gehou den, waann besloten werd, dat de tjjd voor eene verhooging van de loonen gekomen is, en dat men die, als het niet door onderhandelingen gaat, door eene algemeene werkstaking moet zoeken te verkrijgen. In de llolywood-kolenmijn te Siverdale in North Staffordshire had dezer dagen eene ontploffing van mjjngas plaats, waardoor twee werklieden op de plaats gedood en zeven zwaar gekwetst werden. Men vermoedt, dat de verongelukten in de groeve rookten en dat dit de oorzaak van de ramp is geweest. De heer Pearson, van de Londensche firma John Taylor C°.hande lende voor eene vereeniging van Engelsche kapitalisten, en de heer Theodore Turrettini, handelende voor de plaatselijke overheid, hebben eene overeen komst aangegaan voor den aanleg van een electrischen spoorweg naar het stelsel van Edison, welke loopen zal van St. Julien in Savoye over Ferney naar Genève; de eerste spoorweg van dien aard, welke in Europa gelegd wordt. Betreffende het besluit van den gezondheidsraad te Alexandrië wordt nader gemeld, dat dc raad, uit aanmerking van de tegenwoordige omstan digheden en lettende op de goede geneeskundige regeling aan boord der Engelsche oorlogs- en transportschepen, bepaald heeft dat de Engelsche schepen, die van Bombay en Aden in Egypte komen, zonder dat gedurende den overtogt een geval van cholera is ontstaan, slechts aan eene quaran taine van 24 uur en aan een geneeskundig onderzoek onderworpen zullen zijn. Majoor Macdonald, meldt men uit Alexandrië, die met ecnige Ben- gaalsche ruiters heimelijk tol Tel-el-Kebir gereden heeftbevestigt dat de vestingwerken aldaar zeer sterk zijn en het kanaal en de spoorweg daar uitstekend zijn verdedigd. De algemeene indruk is, dal een snelle marsch naar Kebir in de eerste dagen de plaats in handen der Engelschen had kun nen doen vallen, terwijl Arabi nu talrijke versterkingen heeft gekregen. Gebrek aan transportmiddelen maakte zulks evenwel onmogelijk. In de stellingen der vijandelijke legers is in de laatste dagen weinig verandering gekomen. De Engelsche troepen, die aan den kant van Ismaïlia en Cassasin Arabi-pacha bedreigen, zijn steeds ijverig bezig met het tot stand brengen van eene goede communicatie tusschen dc basis der operatie» en de voorhoede. Van hier meldt men aan de A sin. ZeilDe stemming ten opzigte van de gebeurtenissen in Egypte is thans minder gunstig dan verleden Za- lurdag, omdat de spoorweg- en kauaaldienst met staking bedreigd wordt, liet zoetwaterkanaal is zelfs voor kleine stoombarkassen bijkans onbevaar baar. De spoorslaven zjjn zoo gebogen en met zand bedekt, dal de logt van Mahoeta naar Cassasin (een afstand van twintig Engelsche mijlen) vijf uren vereischt. Op de terugreis werd de baan door de locomotief volkomen bedorven. Generaal Wolselcy, sir Beanchamp Seymour, de hertog van Teek en anderen, die zich op den trein bevonden, moesten het overige gedeelte van den weg te voet door het zand afleggenhetgeenzooals aan de Times' geseind wordt, eene uitstekende gelegenheid voor de Bedouïuen zou geweest zijn om de twee opperbevelhebbers, van leger en vloot, gevangen Ie nemen. De onderhandelingen met de Bedouïnen zjjn vooralsnog mislukt; dit is ook het geval met de pogingen om de inboorlingen te bewegen eene groenten- markt op te rigten; waarschijnlijk konden zij dit niet doen, omdat Arabi- pacha allen voorraad in beslag neemt. Een wilde olifant, die gcruimen tijd de schrik was der bewoners van den omtrek der Poonasy Hills, in Britsch Indië, is thans eindelijk door een ambtenaar van het bosch-depariemcnt doodgeschoten. Het kolossale dier werd een paar jaren geleden gevangen met nog 24 andere olifanten, maar het wist toen te ontsnappen. De olifant heeft sedert, voor zoover men weet, 3 menschen gedood, verscheidene andere aangevallen, zoodal zij hem slechts met moeite ontkwamen voorts eene menigte vee gedood en groote schade veroorzaakt door het vernielen van te veld staande gewassen. FKANARMH. Volgens IJavas heeft de nieuwe minister van justitie, de heer Devès, bet ontwerp op de regtelijke inrigting in hoofdtrekken gereed. Naar dc gedachte des ministers zal de regering het regl hebben de regterlijke amb tenaren te ontslaandoch deze kunnen van dergelijke beslissing in hoogcr beroep komen bij een grooten raad van discipline, die voor dit bjjzondere doel ingesteld zal worden. Het dagblad Ie Siècle wil alle in Frankrijk gevestigde Duitsche werk lieden, bedienden, enz. aan eene belasting van 10 pCt. van hun inkomen onderwerpen. Hel blad berekent, dat er omstreeks een millioen vreemde lingen in Frankrijk op kantoren en in fabrieken enz. werkzaam is, en indien men nu hun inkomen gemiddeld slechts schat op het lage cijfer van 1000 fr. Jaarlijks, dan zou de slaat door die belasting op de vreemdelingen in het bezit komen van 100 millioen fr., eene som die aangewend zou kun nen worden tot oprigting van eene groote voorzorgskas voor Fransche arbeiders. De beer Charles Bigol maakt in de XIX' Siècle een onderhoud bekend, dat hij. bij afwezigheid van den president, met den vice-president van de Duitsche gymnasliek-vereeniging. doctor Meijer, heeft gehad, en waardoor men hoopt, dat hel politiek geschil, tusschen die vereeuiging en de «L'giie des patriotes" ontslaan, zal zijn opgelost. De geheele zaak berust nl. op eene vergissing, door een brievenbesteller en een concierge meteen brief van zekeren heer Meijer, lid van de Duitsche vereeuiging. begaan, welke brief abusivelijk aan een in hetzelfde huis wouenden heer Meijer, directeur van Ie Drapeau en lid van de /'Lisue des patriotes", ter hand werd gesteld, die in de uitnoodiging, welke gemeld schrijven bevatte, eene beleediging meende te zien. De vice-president Meijer wees er tevens op, dat wel is waar inde bijeenkomsten van de Duitsche gymnasliek-vereeniging vaderlandsche liederen werden gezongen, maar dat daaronder geen enkele werd aangetroffen, het welk kwetsend kon worden geacht voor Frankrijks eer. Men had zelfs.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2