m;m»n< ui: courant. DONDERDAG 7 SEPTEMBER. V. 210. STADS-BE RICHTEN. 13 INN EXLANDSCHE BERIGT HN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen tntgetontlerd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advértcntiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma Verkouw Stokhüyzen, alhier, hondende verzoek om vergunning tot plaatsing van een gasmotor tol het branden van koffie, in het perceel aan den Middelweg n°. 7. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 19Jen September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 September 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 September. Bij de begrooting der inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor tie dienst van 1883 zijn de inkomsten geraamd als volgt: I. Ontvangsten wegeus vroegere diensten Nihil. II. Opbrengst van belastingen en heffingen 441731 (waaronder Opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen ƒ23450, Idem op de ongebouwde eigendommen ƒ64, Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel 62210, 4/5 ge deelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel ƒ119450, Plaat selijke directe belasting 137000). III. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen ƒ111.308. IV. Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten ƒ94584 (waaronder vergoeding van het rijk in de kosten van het lager onderwijs ƒ48807). V. Buitengewone ont vangsten 160.044 (waaronder ƒ12000 als opbrengst van het gemeentelijk verguuningsregl voor den kleinhandel in sterken drank). De uitgaven zijn geraamd als volgt: I Huishoudelijk bestuur 60660. II Kosten van werken en inrigtingen tot openbare dienst bestemd f 60810 (waaronder 3720 voor buitengewone vernieuwingen van bruggen en f 4670 als buitengewoon bij het onderhoud van havens enz.). III Kosten van eigen dommen welke de gemeente bezit 25122 (waarover 2087 50 voor buiten gewone vernieuwingen) IV Kosten van invordering der plaatselijke belas tingen 12050. V Kosten van de openbare veiligheid en de brandweer ƒ76055. VI Kosten der plaatselijke gezondheidspolilie 1200. VII Kosten van het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 297240. VIII Kosten van het armwezen enz. 42828. IX Rente en af lossingen van geldleeningen, pensioenen enz. 127.637. X Andere uitgaven, niet ouder de vorige hoofdstukken begrepen 104.321 (waaronder 1000 voor de ontvangst van de leden van het internationaal congres der Oriënta listen, welk congres in September 1883 alhier zal worden gehouden). XI Onvoorziene uitgaven f 5744. De nieuwe cursus der hoogere burgerschool voor meisjes is geopend met 86 leerlingen, waaronder 5. die de lessen in slechts enkele vakken bijwonen. Zij zijn verdeeld als volgt: 1' klasse 26 leerlingen, 2e klasse 27 leerlingen, 3e klasse 16 leerlingen, 4e klasse 12 leerlingen, 5' klasse 5 leerlingen. De balaillons van het 4d! reg. infanterie, aihnr in garni/oen, die de •oefeningen in hel kamp bij Milligen hebben bijgewoond, zijn heden namid dag ten half zes ure alhier teruggekeerd. Zij werden door officieren eu onderofficieren en hel muziekcorps der dd. schutterij van het station naar de kazerne geleid. Jhr. mr. van Sijpeslevn is, als gouverneur der kolonie Suriname, ver bogen door baron van lleerdt tot Eversbergthans gouverneur van Rurasao. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een kohier van hel pateutrecht, dienst 1882/83, le kwartaal, executoir verklaard den 4d'° September 1882, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoeu. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 6 September 1882. DE KANTER. Blijkens het aan de tweede kamer ingezonden ontwerp hebben de Indische ontvangsten in 1872 bedragen 138,207,777.41, de uitgaven 127,944,185.44, zoodat hel voordeelig slot der Indische rekening over 1872 10,262,591.97 bedraagt, waarover echter sedert reeds geheel is be schikt, zoodat zelfs een bedrag van 1.344,635, waarover reeds beschikt was, uit dit saldo niet kan worden gekweten en dus in aftrek zal moeten worden gebragl van de batige sloten van 1873 of 1874. De najaarsexaroens voor het lager onderwjjs zijn eergisteren te 's Ilagc aangevangen. Voor de acte als onderwijzer werden eergisteren en gisteren geëxamineerd 9 candidate», waarvan 5 werden toegelaten, nl. de bh,: M. Breeman, uit Ooltgensplaat; F. K. van der Heiden, uit Dordrecht; L. Ree dijk, uit 'sGravendeel; P. van Rijswijk, uit Ottoland, en J. Sterrenburg, uit Dubbeldam. Door de Vereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs is een adres verzonden aan Z. M. den koning, waarin verzocht wordt, dat het Z. M. behage zoodanige maatregelen te nemen, dat art. 65 der wet op het lager onderwijs, van 17 Augustus 1878, in dier voege gewijzigd worde, dat de bevoegdheid om onderwijs in vreemde talen te geven (art. 2 onder l evenals onder de wet van 1857. ook kan worden verkregen door hendie nog niet in het bezit zijn der acte van hoofdonderwijzer. Heeren advocaten worden herinnerd aan art. 6 van het gewijzigd reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, volgens welke hunne acte van beëediging in de maand September moet worden ge viseerd; volgens art. 25 van hetzelfde reglement is deze bepaling ook van toepassing op hen, die op hun verzoek als procureur zijn toegelaten, De duikerwerkzaamheden op de plaats waar de monitor sidder is ge zonken zijn dezer dagen hervat. Te Gouda is heden de tentoonstelling geopend van de Ho!!, Maat schappij van landbouw. Io de afdeeling tuinbouw is o. a. de eerste prijs voor den grootsten meioen toegekend aan den heer I! Beekman, tuinbaas op Rhijnhof, onder Oegstgeesl. Te Krimpen aan de Lek is onder houtvlotten liggende in de rivier ge vonden een ongekleed lijk van liet mannelijk geslacht, dat wegens den ver gevorderden staat van ontbinding dadelijk moest worden begraven. Naar men uil Amsterdam meldt zijn aldaar met het stoomschip SteVn 166 landverhuizers van New-York teruggekeerd. Naar zij verhaalden zouden duizenden hetzelfde wcéschen, zoo zjj maar geld hadden voor de terugreis. De meeste» gaan per spoor naar hunne plaats van herkomst terug. De Amstelstraat, meldt hel Ubl., wordt gewijd aan de zoogenaamde millioeuenjnfvronw. Eerst zag men haar iu het «Salon des Variétés" voor gesteld in levenden lijve, nu prijkt zij in het Panopticum in was, eenc on derscheiding, waarin zij met vorsten en edelen, met kunstenaars en ge leerden deelt. Nabij het fort de Klop onder Zuilen, geraakte gisteren morgen een landbouwer met paard en rijtuig in de rivier de Veeht, met het ongelukkig gevolgd, dat hij en zijne vrouw levenloos werden opgehaald. Onder de gemeente (list is een onbezoldigd rjjks-veldwachter, die eenige stroopers op eeiie jagtovertreding betrapte, ernstig mishandeld. H(j werd door hen in ecne schuur gesleept en kreeg eenige slagen op zijn hoofd en aangezigl. Zondag avond ontstond door hel omvallen eener petroleumlamp brand ten huize van de R. te Echten. De brand werd oogenschijnlijk gebluseht. 's Nachts echter, terwjjl de bewoners ter ruste waren, brak de brand op nieuw uit, en wel zoo hevig, dat huis en inboedel geheel eene prooi der vlammen werden en de bewoners niel dan met groote moeite en van alles beroofd werden gered. Te Heesch is wederom ecne vrouw gestorven, welke van het vleesch van het zieke kali gebruikt bad. In hetzelfde gezin is nog eene vrouw zoo hevig ongesteld, dat haar reeds de laatste sacramenten zijn toegediend, en ook de toestand van den man is zeer verergerd. Als eene bijzonderheid verhaalt men, dat door den wethouder B. wei dat zieke kalf aan het onge lukkige huisgezin is geschonken, doch op voorwaarde, dat het vel, dat nog eenige waarde had, moest teruggegeven worden. 's GKAVENHAUE. 6 September, Door Z. M. is benoemd lot burgemeester van 's Gravenhage de heer mr. J. G. Patijn, lid van de tweede kamer der stalen-generaal. Door Z. M. is aan den heer 1'. L. A. Collardop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Brenkelen-Nijeurode, Rreukelen, St. riclers en Tienhoven.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1