B IT E N L A N D S CU E BER1GTEX. De Fransche regering heeft den heer Francois P. L. Pollen benoemd tot Officier de Instruction publique en den heer d'. L. Bleekrode tot Officier d'Académie. De secretaris van legatie van Italië alhier, de heer Vigoni, die tot aan den dag van het optreden van den nieuwen gezant van dat rijk de betrekking van zaakgelastigde heeft waargenomen, is thans met verlof naar het buitenland vertrokken. De kapel van het regiment Sleeswjjk-Holslein heeft van het Pruissi- sche krijgsbestuur toestemming verkregen tot het geven van eenige uilvoe ringen en concerten in Nederland. De directeur van den Kon. Franschen schouwburg alhier, de heer van llamme, heeft het gunstig bekende militaire muziekcorps geëngageerd lot het maken dezer kunstreis hier te lande. Met leedwezen verneemt men, dat onze stadgenoot, de heer Saagsveldt, wiens beencn onlangs bij het ongeluk nabij Vogelenzang op den Uollandschen ijzeren spoorweg zijn gebroken, gisteren nacht is overleden. De spoorweg ramp eischte in den overledene haar tweede slagtoffer. De wat het weder aangaat zoo ongunstige maand Augustus bezorgde desniettemin aan den stoomtram 's Hage—Scheveningen een vervoer van 217,000 passagiers. BELGIS. Men weet dat bijna al de Belgische officierendie zich naar Midden- Afrika begeven, aldaar een ongelukkigen dood vinden. Een officier, die zich veel met de quaestie der Afrikaansche expeditie bezig houdt, stdt thans voor, het voorbeeld te volgen der koloniale mogendheden, die het bestuur hunner factorijen toevertrouwen aan inboorlingen, onder Euro- pesche controle. Men zou bij voorbeeld eenige verstandige negers uit Congo en Zanzibar naar Europa kunnen doen komenen na een verblijf van eenige jaren alhier, zouden zij naar hun geboorteland terugkeeren, en daar voor rekening van België factorijen en stations inrigten. E A' G E A IV 19. LONDEN. 3 September. Cetewayo heeft zich met zijn gevolg te Southampton aan boord van de iXubian hegeven, om naar Afrika terug te keeren. Omtrent de polilie-quaeslie te Dublin verneemt men het volgende: Don derdag werd eene bijeenkomst van agenten gehouden om middelen te bera men tot verzet. Vrijdag ochtend werd daarop aan deze 234 te verstaan argeven, dat zij wegens ongehoorzaamheid op staanden voel hun ontslag hadden. Dit wekte de verontwaardiging der overige manschappen, zoodat deze bijna allen, ten getale van 1100, hunne uniform aflegden en mede hun ontslag namen. Niet dan de officieren of inspecteurs en de rijdende politie bleven in dienst. De militairen kregen bevel om de politie-stations te be zetten; en tevens deed de onderkoning eene oproeping tot het verkrijgen van lijdelijke of speciale polilie-agenten. Terwijl er aan die oproeping slechts flaauw gevolg werd gegevenen bovendien het beëedigenkleeden en in functie stellen der nieuwe manschappen tijd moest kosten, zat de stad Dublin zoo goed als zonder politie. In de vroege avonduren reeds verdrong zich in de voornaamste straten eene opgewonden menigte, die zich ge schreeuw en allerlei ruwheden veroorloofde. De ontslagen agenten, die bij troepjes daar heenslenlerden om hunnen triomf te genieten, werden luide door het gepeupel toegejuicht; de rondgaande soldaten daarentegen onthaalde men op gefluit en gejouw. Daarna vermaakte men zich met het bestormen van tramwagens. Ten tien ure begon de volksoploop er dreigend uil te zien. Er werden hier en daar ruiten ingesmeten; patrouilles werden aange rand; straks had het graauw zijn gewoon wapen, straatsleeuenbij de hand; en in de Sackville-straat moesten de soldaten, om zich lucht te ver- schaden, herhaaldelijk met gevelde bajonet den opdringenden hoop terug drijven. liet was middernacht vóór sterke patrouilles er iu geslaagd waren de stralen schoon te vegen. Naar men aan de Times meldt heeft Arabi thans 28.000 man met tachtig kanonnen te Tel-el-Kebir. Vermoedelijk echter is het cijfer hooger. Het water in hel zoel waterkanaal te Cassassin zakt geweldig, volgens één correspondent zelfs acht duim in 24 uren. Binnen kort verwacht men sta king der vaart. Deze val in het water is het gevolg eener nieuwe afdam- rning boven Tel-el-Kebir, en om den dam te verwijderen moet men Tel-el- Kebir eerst nemen. Boven den dam hebben de Egyptenaren de kanaaldijken doorgestoken en de daardoor veroorzaakte overstrooming dekt hun regter- vleugel. Links zoekt Arabi zich ook te dekken. Hij werkt met alle magl aan nieuwe verschansingen. De Engelsche troepen hebben hel nu veel beter dan vroeger. Men beschikt thans over versch vleesch en groenten. Te Ismailia hebben de gewonden het zeer goed in het paleis van den Khedive, dat geheel lot hospitaal is ingerigt. De vertrekken zijn rnim en luchtig. De correspondent van de Times te Cassassin bevestigt, dat het de Bedouinen waren, die de Engelsche lijken zoo schonden. Een gewond Eayptisch offi cier zegt. dat zij te voet en te paard kwamen opdagen, zoodra de charge der Engelschen was afgeloopen. Zij beroofden de dooden en vermoordden degenen, die nog weerstand bieden konden. Ook de officier werd geplun derd en later geslagen door een tweede hordetoen deze bespeurde dat een andere haar was voorgeweesl. Te Alexandrië is het thans rustig en de bevolking toont meer vertrouwen. Het garnizoen bestaat uit 220 man, waarvan 84 mariniers en matrozen. De overigen zijn Indiërs, die ook gebezigd worden voor garnizoensdienst langs het Suezkanaal. Als een staaltje van den ijver van een Journalist te velde wordt ver meld dat de correspondent van den Standard op het oorlogstooneel in E?ypte, na den slag bij Cassasin te hebben bijgewoond, onmiddellijk na afloop reglsomkeer maakte, en 24 mijlen te paard door het woestijnzand aflegde, ten einde op tijd te Ismailia zijn telegram te kunnen afzenden. Niet minder dan 200,000 centenaars hazen en konijnen zijn onlangs, goed verpakt in blikken bussen, uit Australië naar Engeland verzonden. Dit is de grootste lading van dit artikel, die ooit werd ingescheept. In het noorden van den Amerikaanschen staat Wisconsin en zelfs te Chicago heeft het den li"1'0 Augustus gevroren. Ook op het meer Michigan is hel zoo koud geweest als nooit te voren om dezen tijd van het jaar. Bij eene door zware den 23'1'» en 24^'» Augustus gevallen regens veroorzaakte overstrooming in Westelijk Texas langs de Concho-rivier zijn 120 personen verdronken, meest Mexicanen, benevens eene menigte run deren en schapen. De rivier rees 30 voet en spoelde alle dorpen aan de oevers weg. Er heerscht veel ellende over eene groote uitgestrektheid lands. Volgens berigten uit Manilla sterven te Iloilo, op de Philippijnsche eilanden, dagelijks omstreeks 300 menschen aan cholera. Sedert 14 dagen maakte die ziekte 4550 slagtoffers. FBA X K BIJ K. De president der republiek, die naar Mont-sous-Vaudrey, in het dep. Jura, vertrokken is, heeft eene telephonische verbinding laten maken lus- schen zijn buitengoed aldaar en het Elysée. Ilij kan zich mondeling blijven onderhouden met zijne dochter en haar echtgenoot, den heer Wilson, die op het Elysée blijven. De minister van oorlog heeft bevel gegeven tol hel bouwen van vijftien batterijen op de nieuwe vestingwerken aan de kust van Calais. Op 4 Sept. zal er ter gelegenheid van den verjaardag van den val van het keizerrijk door een aantal kiezers in het tweede arrondissement van Parijs een feestmaal worden aangeboden aan den afgevaardigde en de ge meenteraadsleden van dit arrondissement. Men verneemt, dat het plan, om den heer de Lesseps een feestmaal aan te bieden, niet zal doorgaan, omdat hjj zelf daarvoor heelt bedankt, teil einde zich builen alle staatkunde te houden. Omtrent het gebeurde tusschen den Franschen patriotten-bond en de Daitsche gymnastiek-vereeuigingleest men in de Lanlerne: Wij aarzelen niet, de geheele zaak eene jammerlijke domheid te noemen. Niet de Duit- schers hebben ons aangevallen, wij hebben hen ligtziuuiglijk uitgetart. Dit chauvinisme is bij den staal van vervalwaarin zich het naar vrede dor stende Frankrijk bevindt, volstrekt niet betamelijk en kan ons slechts kwaad op den hals halen. Gij zult zien, dat de ijzeren kanselier niet in gebreke zal blijven, van onze regering verontschuldigingen, misschien wel schadevergoeding te eischen. In zulk eene positie breneen ons Gambetta's vrienden, want Gambetta is, in den persoon van zijn vriend Deroulède, het ware hoofd van den Patriotlenbond. De zich noemende /'Anarchistische jongelingschap" heeft eene bijeen komst gehouden om sympathie te heluigen met de beeldstormers van Mont- cean-les-Mines, en zeker "burger" Gautier heeft daarin verklaard, dat de "opstand" in genoemd plaatsje de eerste revolutionaire houw is iu het ge bouw der bourgeoisie en de dageraad der //revanche" van het proletariaat. Ook Louise Michel bewierookte de opstandelingen en voorspelde, dat van de departementen het sein tot de groote "Jacquerie" zou uitgaan, welke de "bourgeoisie" zou "vernietigen". Onder Lodewljk Philips werd het aartsbis schoppelijk paleis te Parjjs geplunderd en verwoest. De schoolvos, die in het Elysée zit en zich Jules Grévy noemt, die oude vrek, die zich vetmest en in een paleis der natie met den dag welgedaner wordt, bevond zich toen onder de plunderaars. En in naam van dat beest zendt men troepen naar Montceati-les-Mines om onze broederen neer te schieten. De reiziger Serazer, die vóór Stanley, maar te veigeefs, nasporingen naar Livingstone's verblijf gedaan heeft, is door een vreemd toeval te Parijs overleden. Bij het openen van een repetitie-horloge, sprong iels in het raderwerk en ontving de heer Serazer een klein wondje aan een der dui men. Hijdie de pijlen der wilden getrotseerd had, lette op dit luttele wondje niet, dat echter oorzaak van zjjn dood werd. Spoedig zwol de arm op en de amputatie van dat ligchaamsdeel stuitte hel koudevuur niet, waarop de dood weldra volgde. OmTICIILAND. De Japansche minister Ito, die met eene bijzondere missie, het maken van eene studie omtrent de constitutionele instellingen, te Berlijn vertoeft, is door den keizer te Babclsberg jen gehoore toegelaten. Hij was des middags met den Japanschen gezant Aoka de gast des keizers aan dm disch. De reglbank te Munchen heeft uitspraak gedaan in de zaak van Graillet en Kreittmayr, beschuldigd van landverraad, gepleegd door omkoo- ping om Duitsche vestingplannen iu handen te krijgen en bij het Fransche legerbestuur in te leveren. Beide beschuldisden zijn veroordeeld lot 16 maanden gevangenisstraf. Voorts wat Graillet betreft lot plaatsen onder politietoezigt en Kreittmayr tot verlies van alle burgeljjke reglen van eer voor den tijd van vijf jaren. Te Assumstadtin het groothertogdom Baden, viel dezer dagen eon leidekker van den kerktoren. De man kwam er zoo goed af, dat hij den volgenden dag zijn werk hervatten kon. Hjj buitelde in zjjn val tweemaal om en gaf zich toen met zijne voeten zulk een zet, dal hjj, in plaats van regl van het dak naar beneden te vallen, in eene schuinsche rigting neder- kwam in een moestuin, waar zijn val door de takken van een bed niet erwten gebroken werd. ItVILAND. Drie priesters van de orthodoxe kerk in Zuid Rusland zijn wegens hunne deelneming aan de onderdrukking van de Joden-vervolgingen in Mei 1881 gedecoreerd geworden. Het Russische regeringsblad bevat een keizerlijk besluit, waarbjj be paald wordtdal op den nieuwen cursus voor vrouwen aan het Militaire

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2