BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 4 September d88H, il'°. 207. Een treffend schouwspel bood dezer dagen het vertrek van een aantal geëmigreerde Russische Joden van het London-Bridge-station, van den Lon- don-Brighton-spoorweg. De landverhuizers, ongeveer 100 in getal, begaven zich op reis naar Syrië. Zij maken het begin uit van de onlangs onder voorzitting van graaf Shaftesbury en lady Strangford gestichte Syrische kolonisatie-vereeniging. Aan de Joodsche kolonisten zal, bij hunne aan komst in Syrië, land aangewezen worden, dat uit de fondsen van gemelde vereeniging voor hen aangekocht wordt. Bij een effectenhandelaar te Londen is een diefstal gepleegd door iemand die blijkbaar op de hoogte der gebruiken van het vak was. Hij wist dat de firma voor een bedrag van 15,000 vreemde effecten aan eene andere firma te leveren had, en kwam aan het kantoor vragen om die stukken, met de boodschap, dat eene assignatie weldra volgen zou; zij moesten naar liet West End gezonden worden. Daar deze wijze van leveren niet ongewoon is, gaf de bediende zonder erg de stukken af en de diefstal werd eerst ont dekt toen de firma de assignatie voor de geleverde effecten liet halen. Bij een te Birmingham gehouden muziekfeest is Gounod's gewijde tri logie, «The Redemption", waarvoor hij een honorarium van 4000 guinjes ontvingvoor de eerste maal ten gehoore gebragt. Te Dublin neemt de houding der politie meer en meer een verontrus tend karakter aan. Er zijn 300 officieren der politic door de overheid ont slagen, omdat zij hebben deelgenomen aan eene zamenkomst, waarin reso- lntiën zijn aangenomen houdende de uitdrukking hunner ontevredenheid met en de houding afkeurende van de hoofdofficieren der politie. De politie stations zijn door militairen bezet. Het ontslag ook der meeste manschap pen der politie wordt verwacht. Het stedelijk politie-corps vormt een afzonderlijk corps gendarmerie, hetwelk den naam draagt van «Royal Irish Constablery." Volgens berigtcn uit Caïro is aldaar eene vergadering van notabelen gehouden, waarin Arabi-pacha in redevoeringen de eenige beheerscher van Egypte genoemd werd. Rjaom-bey, het hoofd der politie, daarvan verwit tigd, verklaarde zich tegen Arabi en liet de deelnemers aan de vergadering in hechtenis nemen. Alexandrië is thans sterk van troepen ontbloot en men meent, dat de daar gebleven brigade onder generaal Wood onmogelijk eene vesting-linie van twaalf mijlen zal kunnen verdedigen. Onder de inwoners en de talrijke teruggekeerde vreemdelingen heerscht weder groote ongerustheid, hetgeen met het oog op de losgelaten misdadigers en de 25000 Arabieren, die te Kafr-el-Dowar liggen, verklaarbaar is. De correspondent van de Times heeft het terrein bezochtwaar de charge der Britsche «Life-Guards" en dragonders tegen de Egyptische artil leristen en infanteristen plaats vond. Het schouwspel was boven alle be schrijving afgrijselijk. De ongelukkige Egyptenaren lagen in bloedige hoopen naauwelijks kenbaar, zóózeer hadden de zware breede slagzwaarden der garde hen verminkt. Een jong officier hield een onaangestoken cigarette nog in zijne verstijlde vingeren. De Engelsche dqpden waren ook verminkt, en dat op eene wijze, die het Egyptische leger eeuwige schande berokkenen zal. Allerhande verhalen worden daaromtrent gedaan. Een gardeman, die gewond onder zijn paard lag te kermen, zag een Egyptischen cavalerist voorbijstuiven. Hij riep om hulp, die hem verleend werd in den vorm van een slag met een zwaarddat de eene zijde van het gelaat van den Engelsch- man openhakte. Van Afrika's westkust wordt gemelddat aan de vijandelijkheden tus- schen Bonny en Nieuw-Calabar een einde gekomen is. Verschillende der inlandschc vorsten en hoofdenzoomede vele koopliedenhielden eene ver gadering, welke door den consnl Hewitt werd voorgezeten. Eerst na eenige moeite gelukte het den heer Hewitt zijne vredelievende raadgevingen in gang te doen vinden, daar eenige der aanzienlijkste hoofden zeer krijgs zuchtig gestemd waren. Beide partijen werden aan overtreding der verdrags bepalingen schuldig bevonden. De inwoners van Bonny werden tot levering van 200 vaten, die van Nieuw-Calabar tot levering van 70 vaten palmolie veroordeeld. Het sluiten van den vrede werd te Bonny door het lossen van kanonschoten en met de gebruikelijke feestelijkheden gevierd. Een Amerikaansch blad geeft de volgende beschrijving van een bezoek aan eene fabriek van Amerikaansch bussenvleesch. De opper-inspecteur Buhley en de inspecteur Latham vonden op zekeren avond in eene fabriek j van bussenvleesch eene stoommachine in werking en ongeveer 1300 p. ziek paarde- en schapevleesch enz. in de verschillende stadiën (van de ruwe grond stof af tot aan het gereed gemaakte vleesch toe)worst enz. Er waren ongeveer 200 p. versch bereide worst, die, om haar een frisch uiterlijk te geven, met oker gekleurd was. Voorts werden er gevonden twee van de huid ontdane, nog niet afgehakte schapen, vierdcdeelen, borsten, beenen en schouderstukken van zieke hamels, ziek paardevleesch in stukken ge sneden, vaten vol juist toebereid bussenvleesch, grootendeels paardevleesch, ontzettend ziek en met oker rood gekleurd; groote Duitsche worsten uit der gelijk ongezond, zoo niet giftig vleesch, en een overgroot aantal bussen, gereed om deze niet alledaagsche mengsels te ontvangen, en later als lek ker «geconserveerd" Amerikaansch bussenvleesch door goedgeloovigen te worden gekocht en in de magen van consumenten, bij wjjze van lekkernij, ie regt te komen. FRANKRIJ K. Van de te Parjjs bestaande Duitsche gymnastiek-vereeniging, die hare bijeenkomst hield in een koffijhuis in de rue St. Marc, was dezer dagen een uitnoodigings-billet tot bijwoning van een feestavond, ten gevolge van Mams-geljjkheidabusievelijk bezorgd hjj een der hoofden van de Fransche gymnastiek-vereeniging of «Patriottenbond". Deze en zjjne medeleden namen dit euvel op en zagen daarin eene bespotting van den kant der Duitschers. Zjj hebben den eigenaar van het café overgehaald zijn lokaal verder voor Duitschers te sluiten, met belofte dat de Patriottenbond zich daar zou vestigen. Die vereeniging heeft dan ook reeds hare vestiging in het café met een feestmaal gevierd. De heer Paul Deroulède, die presideerde, hield eene heftige rede over Frankrijks verheffing en gaf te verstaan, dat het thans voorgevallene slechts het begin was van den veldtogt, dien hij ondernomen had en met behulp der Parijsche en andere gymnastiek-ver- eenigingen in den lande tot een goed einde hoopte te brengen. De dichter Ratisbonne droeg daarop zijne meervermelde ode op Rouget de Lisle voor, welker laatste couplet eveneens eene zeer ondubbelzinnige herinnering aan het verlies van Elzas behelst. Vervolgens trad een Elzasser zelf op, ge waagde van Frankrijks toekomstige «revanche", en schilderde den tegen- woordigen toestand van zijn land als diep treurig af. De politie had maat regelen genomen om rustverstoring tegen te gaan. Vele dagbladen keuren de houding van den bond ten hoogste af. De prefect der Loire heeft den burgemeester van Saint-Chamond, Marius Chavanne. afgevaardigde ter kamer en lid van de uiterste linker zijde, in zijne functiën geschorst. In de overwegingen tot het besluit wordt gezegd, dat de geldmiddelen der genoemde gemeente zich in volkomen wan orde bevinden, dat er betalingen gedaan zijn voor fictive rekeningen, de bij de begrooting vastgestelde posten zijn overschreden, de secretaris der mairie en andere ambtenaren zich aan allerlei verduistering van gelden hebben schuldig gemaakt, valschheid in geschrifte is gepleegd enz., hetgeen niet had kunnen plaats hebben, zoo de burgemeester niet al zijne pligten had verzuimd. Eene kiezersvereeniging te Lyon heeft bepaald, dat de afgevaardigde dier stad, Bonnet-Duverdier, in de kamer een ontwerp zal indienen, strek kende om aan het «mandat impératif" kracht van wet te geven, zoodat de kiezers het regt zouden hebben voor de geregtshoven eiken afgevaardigde te vervolgen, die zijn mandaat niet nakomt. De krijgsraad te Toulon heeft een luitenant der marine-artillerie, de la Blandinière, tot zes maanden gevangenis en ontslag uit het corps offi cieren veroordeeld wegens het ongeoorloofd wegblijven uit de dienst. Die luitenant is drie maanden geleden op een pleiziertogt te water verdronken. Men heeft evenwel zijn lijk niet gevonden, en de militaire autoriteit is dus niet in het bezit van zijn acte van overlijden. Dientengevolge heeft men hem niet van de lijst kunnen schrappen, en het tractement moest dus over de laatste drie maanden hem toegekend worden, terwijl hij op de ranglijst promotie maakte. Men wist zich nu niet anders te helpen dan door hem wegens ongeoorloofd wegblijven te veroordeelen en te ontslaan; anders zou de verdronken luitenant zijn tractement blijven trekken en promotie blijven maken. De ketel van de pakketboot la Meuse is in volle zee, naar men uit Ajaccio meldt, gesprongen. De eerste en tweede machinist en stoker zijn gedood. De Corr. Havas ontving het volgend telegram uit Damascus, dat zjj echter onder alle voorbehoud mededeelt. Zekere Europesche bladen, die slecht ingelicht zjjn, zeggen dat de veiligheid in Syrië en Palestina bedreigd is en spreken van een opstand der Muzelmannen tegen de Christenen. Dank zij de goede verstandhouding, die tusschen beide elementen bestaat, en de waakzaamheid, door de plaatselijke overheid ontwikkeld, hebben wij zelden zulk eene groote veiligheid genoten. Daarom meenen wij ook een pligt te vervullen door eene formele en schitterende logenstraffing te plaatsen tegenover de vermelde berigten, welke wij verklaren te zjjn valsch en van allen grond ontbloot. O U I T S C H li A W D. In Januarij 1883 hoopt de Duitsche kroonprins zijn zilveren bruiloft te vieren. De «Deutscher Kriegerbund" oppert het denkbeeld om bij die gele genheid eene stichting in het leven te roepen voor ouderlooze kinderen van Duitsche soldaten. Voor krijgsmans-weduwen bestaat reeds zulk eene stich ting, doch voor weezen niet. Een tafelservies van Meiszner porselein, dat sedert 150 jaren op een slot in de provincie Posen bewaard wordt, zal thans voor den prijs van 400,000 Mk. verkocht worden. Het is een merkwaardig geschilderd servies, dat bestaat uit 91 platte borden3 ronde schotcisvan 38 centimeters middellijn 5 dito van 34 en 5 van 30 centimeters, verder 3 terrines, 7 luchters,4 zout vaten 18 messen en 18 vorken. Vorm en relicf-versieringen komen geheel over een met de schotels, die in de koninklijke porselein-verzameling te Dresden onder n°. 52 te zien zijn en in het jaar 1720 gefabriceerd zijn geworden; een bewijs dus voor de oudheid van het servies. Het schilderwerk is echter anders, daar in plaats van de bloemen op de Dresdensche schotels, op dit servies dieren en bloemen geschilderd zijn. Van bijzondere fijnheid is het schilderwerk op de porseleinen handvatten der messen en der zilveren vor ken; 10 a 12 stuks van het servies zijn beschadigd. Volgens het tijdschrift Skaudinaviën zal den 24st,n Sept. aanst. te Stockholm eene republikeinsche vergadering gehouden worden met de in de drie Noordsche rijken zich bevindende leden der vereeniging of maatschappij der republiek van het Noorden. De stichter en woordvoerder dezer maat schappij, de Deensche schrijver Fr. Bajer, die ook lid van den rijksdag is, heeft het voornemen den 19d«", 21'«« en 23!teD Sept. voordragten te houden. In Hongarije, nabjjPesth, is Maandag jl. zulk eene hagelbui gevallen, dat honderden vogels dood op den grond lagen en zelfs eenige arbeiders in het veld het leven verloren. Aan huizen, wijngaarden en veldgewassen is groote schade toegebragt.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5