laalsvervangcr, een neger-dierentemmer, ging, als naar gewoonte, tegen pet einde der voorstelling in een hukwaar vijf leeuweii bijeen waren. Binnentredende, bad hij bet ongeluk te vallen. Onmiddellijk wierpen de leeuwen zich op hem en zetten hunne klaauwen in zijn iigchaam. Een der dieren scheurde hem een stuk vleesch uit de dij. Het publiek paarde zijne kreten van ontzetting aan de kreten van den neger. Een bediende van den i troep nam eene hooivork, en hel gelukte hem hiermede vier leeuwen tot wijken te brengen, maar de vijfde wilde zjjne prooi niet loslaten. Een an dere bediende kwam toen met eene gloeijende ijzeren stang aanschieten en stak die in den muil van het dier. dal hierop losliet. De neger, vreesselijk gehavend, doch nog hij zjjne kennis, had kracht genoeg behouden, om hel pok te verlaten, maar hij had verzuimd het te sluiten, zoodat de vijf leeu wen eenige oogenblikken, een minuut, maar lang genoeg voor de dieren hunne gevangenis te onlvlugten, in een geopend cn onbewaakt hok waren. In den toestand van radeloozen schrik, die zich van allen had .meester gemaakt, werd dit niet bemerkt, en de leeuwen maakten van de gelegenheid geen gebruik om te ontkomen. Een der toeschouwers of een der bedienden merkte liet gevaar en sloeg de deur van het hok digt. De neger is spoedig aan zijne wonden overleden. SPANJE. Te Madrid overleed dezer dagen dc hertog van Manzanedo, die buiten gewoon veel had bijgedragen om de Bourbons wrèr op den troon van Spanje te brengen. De miilioiiair was vroeger hoedenmakersknecht geweest in de Monlerasiraat te Madrid. Op zekeren dag zag hjj zich betrokken in eene criminele zaak; ten einde aan de handen van het geregt te ontsnappen, nam hij de vlugt en werd nu bij verstek veroordeeld. Op de Antillen maakte Pij fortuin en toen hij zich rijk genoeg achtte, keerde hij naar zijn vader land terug; en de schatten, welke hij meêbragt, deden werkelijk het verleden vergelen. Naauwelijks was hij weêr in Spanje gevestigd of hjj pachtte de labakregie van den staat en wist zoo in eenige jaren zijn fortuin te ver dubbelen. Van dit nogenblik af werd Manzanedo de bankier van het gou vernement en, om zoo te zeggen, de geldschieter der kroon. Koningin Isabella maakte hem markgraaf; haar zoon gaf hem den titel van hertog. Zijn forluin. dal op veertig millioen gulden geschat wordt, zal onder de leden zijner familie verdeeld worden. «IIITSCHLAiV». Door de Pruissische regering zijn de autoriteiten herinnerd aan het wenscheljjke om de heilzame politie-bepaling te handhaven, dat de herbergen niet voor 8 ure in den morgen mogen geopend worden. Langs dien weg wordt voorkomen, dat de arbeiders reeds voor den aanvang van hun dag taak bedwelmend vocht gebruiken. Te Frankfort a/Main is eene Duilsche kolonisatie-maatschappij gegrond vest. Prins Lotharius ilohenlohe werd door de vergadering tot voorzitter gekozen. Baron von Mallzhahn bragt een uitvoerig rapport uit, waarin hij zijne denkbeelden over kolonisatie ontwikkelde. Voorloopig zal de maat schappij een zuiver privaat karakter dragen. Het stichten van handelsfacto- rjjen is voorshands het hoofddoel. De professor in de beeldhouwkunst aan de akademie te Mttnchen, Johann von llalbig, is dood in zijn bed gevonden. Een hartaandoeuing had een einde gemaakt aan zjjn leven. Ilij was 13 Julij 1814 te Donnersdorf geboren en dus 68 jaar oud. Het aantal werken, die hij gemaakt heeft, is bjjzondcr groot. De directie van den St. Gothard-spoorweg heeft aan de bondsregering medegedeeld, dat zij besloten heeft van Goschenen tot Airoio, alzoo in den grooten tunnel, een tweede spoor te doen leggen en dat reeds de noodige bevelen Ier uilvoering van dit besluit gegeven zijn. Op 27 Aug. is de onlangs aangekondigde bijeenkomst van Duilsche en Zwilsersche socialisten op het kasteel Wyden geopend. Er waren ruim 120 leden. Alles is bedaard afgeloopen. OOST-IN» IE BATAVIA. 22 Julij. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is het volgend telegram ontvangen, van Penang 21 dezer: »Door bevriende hoofden ge waarschuwd dat maraudcursbenden vivrestransport Anagaloëng—Tjot Base- tod op den 13d'° zouden aanvallenheeft men bij tijds militaire maatregelen kunnen nemen, waardoor de kwaadwilligen eene gevoelige les kregen; zij verloren aan gesneuvelden 30 man, wij kregen 7 gewoiiden." Te Oleh-Ieh heeft, naar men aan den Java-Bode meldt, een nachtelijke aanval op de passar plaats gehad, waardoor met regt paniek onder de be woners ontstond en zelfs eenige personen hun heil op de ter reede liggende schepen zochten. Het geweervuur was zoo hevigdat men dit in den kraton duidelijk vernamen het geraden vond onmiddellijk een paar compagniën derwaarts te zenden. Hoewel zeer vlug ter plaatse aanwezig, konden wjj toch niet voorkomen, dal de Atjehers eene massa gewonden maakten en voor eene aanzienlijke som roofden. Als een gevolg van het hierboven mede gedeelde rukten drie achtereenvolgende dagen colonnes van meer dan een bataillon sterkte met daaraan toegevoegde artillerie en mineurs uil, omdat er zekere berigten waren ingekomen, dat de vjjand zich in de kloof van Gli-Taroetn ophield. Eerst ging het 3' bataillon onder commando van den overste B. en kwam hij den ingang van de kloof- na een zeer bezwarenden logt in een stikdonkeren nacht en onder hevige regenbuijen. Daar moest gebivouakeerd worden, en werden de troepen eenige malen gealarmeerd, waarbij twee doodeu onzerzijds zijn gevallen. De terugtogt had den vol genden dag plaats zonder dat wij eenig resultaat hadden behaald, doch met de wetenschap dat de kloof door den vijand bezet was. Den volgenden dag flikte het 3' bataillon wederom uit en forceerde de kloof met verlies van een gewonde, doch de troep had zulke vermoeienissen doorstaan, dat den vol genden dag zich een 50 tal soldaten ziek meldden. Daarna maakte het 14' bataillon dien ntarsch onder het werkzaam geweervuur des vijands, doch zonder resultaten, maar ook gelukkig zonder verliezen. In den nacht van den 23,1,d Junjj werd de schildwacht voor het geweer bij het laboratorium der artillerie bekropen en vermoord, niettegenstaande dat gebouw onder de muren van den Kraton ligt en zich daar een wacht van een onderofficier en 18 man bevindt. Het geladen geweer werd door de Atjehers mede genomen. Blijkens de tiendaagsche rapporten van de residenten van Banjoemas en Madura was de cholera in eerstgenoemd gewest aan het afnemen, terwijl zij daarentegen in laatstgenoemd gewest eenige meerdere uitgebreidheid had verkregen. Uit Deli wordt gemeld, dat de cholera nog steeds heerschtmaar in veel minderen graad Eenige Europeanen zijn er door aangetast, waar van slechts een met doodelijkeu afloop. Ook in Langkat heerschtc de ziekte. Tegen den persoon van Arnold is door den raad van justitie te Bata via regtsingang met hevel van dagvaarding in persoon verleend ter zake dat hij in zijne hoedanigheid van Boom-klerk bij de Internationale eene som van p. m. 3000 heeft verduisterd en ten eigen bate heeft aangewend, welk bedrag moest dienen tot betalingen bij den Boom. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den met den rang en titel van adsist.-resident tijdelijk aan den resident van Menado toegevoegden ambtenaar A. C. Uljee. Benoemd: tot predikant bij de prot. gemeente te Djokjokarla, de predikant te Amboina F. W. G. Kem- mann; tol vendumeester te Padang, de ambtenaar op non-activiteit F. C. Willemsz; lot boekhouder hij de werken tot behoud en verbetering van het vaarwater in den noordelijken ingang van Straal Madura, de 1commies hij het depart, der burg. openb. werken C. J. Brouwer; lot 2'n commies op liet resid.-kantoor te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld G. H. E. Burger; lot onderw. 1' kl. aan de openb. inlandsche school te Ternate, Ph. A. Rom- pies, cand.-onderw.hij de algem. dienst en den aanleg van staatsspoor wegen op Java. lot 3'° commies, de ondercommiesen 1kl. 11. F. Bark- meijer en L. C. van Bensrchem; tot ondercommies 1' kl., de ondercommies 2' kl. E. F. Goernat; bij den aanleg der lijn Buitenzorg - Preanger Regent schappen. tot 3'° commies, de betaalm. L. R. Hillebrandt; hij den aanleg der lijn Soerakarla- Blilar-Sidhoardjo, tot teekenaar 1' kl., de leekenaar 2' kl. NV. F. Scliell; tot teekenaar 2' kl.. de gewezen klerk bij de post- en lelegr.-dienst 11. E. W. Botter; bij de exploitatie van een gedeelte der Oos- terljjnen, tot omlcropzigter le kl., de onderopzigters 2e kl Th. VV. Albinus, Ch. Huysing, P. Buys en A. G. Behouden: tot onderopzigter 2» kl., de onderopzigters 3' kl. E. Kok en A. S. Kuiler; lot 2'° commies, de 3' com mies L. J. Burgemeestrc; tot stationschef 3' kl.de 3' commiesen VV. de Zwaan en C. P. Domingo. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de le luitl.-kwartierm. bij de milit. admiuistr. A. D. Chcriex en J. L. Kroeze. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot 1<D luit, de 2e luit. VV. VVethmar. PEK TELECKAAF. LONDEN, 31 Augustus. De avondbladen behelzen een telegram, uit Ismaïlia heden verzondenmeldende dat de gouverneur van Zagazig Dingsdag verlof vroeg om de Engelsche liniën te passeren, maar opgehouden werd lot Wol- seley het had goedgekeurd. Vervolgens werd hij bfj Wolseley gebragt, en daarna had hij een gesprek met Stilan-pacha als vertegenwoordiger "tan den Khedive. De gouverneur zou door Arabi gemagtigd zijn een wapenstilstand te vragen als voorbereiding van diens onderwerping. LONDEN, 1 September. Het gisteren vermelde gerucht betreffende het verzoek om een wapenstilstand is ongegrond. In officiële kringen is er n iels van bekend. WEENEN, 1 September. Bij de heden gehouden trekking der Oosten- rijksche aandeelen 1864 a 100 fl. zijn de volgende seriën met de daarnevens gaande grootc prijzen uitgeloot: serie 3894 n°. 23 200.000 tl., serie 2352 n». 95 20,000 fl., serie 909 n\ 28 15,000 fl.serie 2362 n°. 3 en serie 1821 n". 81 ieder 5000 fl. Verdere seriën: 206, 468, 875, 1821, 2362, 2675, 3406, 3549, 3794, 3894, 909, 1249, 1390, 3028. ST. PETEBSBURG, 31 Augustus. De Hegeringsbode bevat het volgende officiële berigt: /'Den 28 Augustus, 's avonds ten zes ure, terwijl een staats gevangene in den tuin van de gevangenis te Saralow dc «rije lucht genoot, hield een klein rijtuig, waarin twee personen waren gezeten, voor den muur van het gebouw stil. Dadelijk wierp de gevangene den opzigler. die hein begeleidde, zand in de oogen. terwijl een der met hel rijtuig aange-- knmenen twee revolverschoten op deii beambte loste, die hem doodelijk wondden. De gevangene sprong over den muur, zette zich in het rijtuig en toen verwijderden zich de drie mannen met onbeschrijfelijke snelheid, lulusschen'had eene volksmenigte zich verzameld, welke de vlug telingen achtervolgde. Het rijtuig sloeg omde misdadigers werden gevat en door het woedende volk mishandeld. Hoewel het aan de toegeschoten politie en militairen gelukte hen tegen de menigte te beschermen, stierf toch een hunner aan de gevolgen der geleden mishandelingen. De mandie op den gevangenisopziener schoot, heet Sergcwiisch Poliwauow, en is de zoon van een grondeigenaar te Saralow. ALEXANDRIE, 1 September, liet internationale gezondheidscomité heeft maatregelen genomen teil opzigte van hetgeen uil Bombay wordt aange- gevoerd. De Engelschen protesteren. ATHENE, 1 September. Engeland dringt ten sterkste bij het kabinet aan op hel staken der vijandelijkheden aan de grenzen. KONSTANTINOPEL, l September. (H. O.) De Porte heeft besloten af le zien van het door dc Grieken betwiste puntbijaldien het tot onzijdig grond gebied wordt verklaard.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3