registers tot zoolang te wachten en bij den inkoop uitdrukkelijk Ie vragen om zegels, die in 1883 bruikbaar zullen zijn. (fad.) Te Bakkeveen is tot predikant beroepen ds. H. A. C. Denier van der Gon, pred. te Zoeterwoude. Te Haarlem is door de politie aangehouden en naar hel huis van arrest overgebragt een Duitscher, als smid werkzaam in de rijtuigfabriek van den heer Beynes, en die in drift, na eene woordenwisseling, een kame raad met een ijzeren hamer een slag op het hoofd had toegebragt, waar door belangrijke verwonding en bloedstorting is ontstaan. Door het geregtshof te Amsterdam is Pieter Cok, die in de vorige week teregt stond wegens poging tot moord op zijn meisje, tot eene tucht huisstraf van vjjf jaren veroordeeld. Gisteren morgen is onder Sloten op eene onlangs nieuw gebouwde bolstede, toebehoorende aan den heer den Tex, oud-burgemeester van Am sterdam, en bewoond door den heer Rymenbrand uitgebarsten, die zóó snel toenam, dat spoedig de geheele hofstede met inboedel en den aanwezi gen voorraad hooi eene prooi der vlammen werd. Het kasteel Cannenburch bij Vaassen, af[komstig van Maarten van Bossem, is in het openbaar geveild. Het vast goed heeft opgebragt ƒ66450, de boomen golden 47009.75, de schilderijen ƒ978.25. Van het kasteel met de beide koetshuizen is eigenaar geworden voor 18200 baron Edward van Lyuden, te Utrecht. Aangaande den moord, op den gemeente-veldwachter Kraaijcnbrink te Steenderen gepleegd, meldt men aan de /V. U. C. nog. dal gearresteerd is een Jaglooner, zekere V., door vroegere bekeuringen bekend als wild- strooper. Hij ontkent echter de daad gepleegd te hebben. De justitie deed onderzoek op de plaats, en lijkschouwing over den doode, waarna V. bij het lijk van den vermoorde gebragt werd. Hij bleef ook toen de schuld ontkennen, doch is niettemin gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Wat vooral tegen dezen persoon grond voor vermoedens geeft, is, dat een prop papier, gebruikt bij het lossen van een schot op den vermoorde (de prop werd op diens lijk gevonden), blijkbaar afkomstig is van eene courant, die in de kleeding van den verdachte werd gevonden. In de woning van den wild- strooper werd een met bloed bevlekt kleedingstuk gevonden. De kanonnier Zweers, welke bij het ongeval in het kamp bij Olden- hroek op den 17,lr° dezer zoo zwaar werd gewond, is aan de gevolgen daarvan in het militair hospitaal te Kampen overleden. De kanonnier Stigt, welke alleen aan de linkerhand werd gekwetst, is herstellende. Te Kampen is door de politie aangehouden zekere M. L., werkzaam op eene kunslboterfabriek te Rotterdam. Hij wordt verdacht van misbruik van vertrouwen. Eergistereu morgen is de van Hengelo komende gemengde trein, daar de wachter wissel n". 65 niet goed geplaatst had. op eene verkeerde lijn geloopcn. dezelfde waarop de personentrein uit Arnhem stond. Ware liet den machinist niet gelukt spoedig den trein tot staan te brengen, eene bot sing zou ontslaan zijn, waarvan de gevolgen onberekenbaar waren geweest. Men meldi uil Ambt Vollenhoven: Maandag avond (21 Aug.) heeft de 18-jarige dochter van K. R.na twist met haar vader gehad te hebbende ouderlijke woning verlaten en is de geheele week niet teruggekeerd. Den stormachtigen nacht tusschen Maandag en Dingsdag is zij gezien op den weg naar Meppel aan "de blaauwe hand"; Dingsdag moet zij te Meppel ge weest zijn, doch na dien lijd heeft men niets meer van haar vernomen. Eindelijk is zij Zondag morgen teruggevonden in den hooiberg van G. H waar zij ecnigc dagen zonder eten en drinken had doorgebragl; zij werd door G. 11. opgenomen en lielderijk verpleegd. Zij zegt, dat vrees voor haar vader de oorzaak is geweest van hare zonderlinge handelwijze. Te Groningen is Maandag de gedenkdag van de verlossing der stad in 1672 naar gewoonte herdacht. Op de Groote Markt werden door een 250-tal zangers quartetlen uitgevoerd, onder de directie van den heer J. 11. Rekker. Bij de harddraverij werd de prijs gewonnen door den Graaf /idolf van den lieer Zevenhuizen, te Warmenhuizenen de premiën door de Emma, van den heer J. Bieremate Oud-Bildtzijlen den Jongen If 'ühelm, van den heer J. Ybema, te Workum. Het feest werd besloten door een vuurwerk. Een zèldzaam jubileum is gisteren Ie Venlo voorgekomen. De 82-jarige H. Janssen kwam voor de 50slt maal van de processie van Kevelaar terug. Ondanks zijn hoogen leeftijd deed hrj nog als sccretaris-brocdermeestcr dienst. Hij werd met muziek binnengehaald en naar hel versierde huis geleid, alwaar hem eene serenade werd gebragt. Zondag il. heeft zekere U. Stokbroekx. te Ophoven in Belgisch Lim burg. iir dronkenschap zijn vader, toen deze in een huisselijken twist tus- schenbeide wilde komen, zoodanig met een stuk hout op het hoofd gesla gen, dat er gevaar bestaat voor diens leven. De zoon is in hechtenis genomen. Door hel comité van uitvoering voor de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, is hel vol gende schrijven gerigt aan de sub-comités in Nederland. //Hel Comité van Uitvoering heeft de eer ter kennis te brengen van de Sub-Comités in Nederland dat, ten einde z. v. ra. te gemoel te komen aan de bezwaren die vele Industrieelen en Fabrikanten schijnen te vinden in het Reglement der Tentoonstelling en het daarmede gepaard gaande tarief voor plaatsruimte, het besluit genomen is om, nu de llooge Regeering naast haren zedelijken steun ook financieelen bijstand heeft toegezegd, en vertrou wende op de welwillende medewerking van de Wetgevende Macht, reeds thans het tarief voor de plaatsruimte in het Hoofdgebouw en in de Galerij voor Werktuigen met 40 percent te verlagen terwijl voor hel innemen van wandvlakte evenzeer een belangrjjkc prijsverlaging zal plaats hebben. Ook zullen de inzendingen van ArbeidersvereenigiugenAmbachtscholen, Liefdadigheidsgestichten enz. gratis worden toegelaten, voor zoover de plaats- ruim c zulks gedoogt. Evenwel met dien verstande dat, mocht onverhoopt bedoeld wetsoniwerp niet worden aangenomen, het Comité vrij zal zijn het verlaagde tarief bui. ten toepassing te laten en de inzenders hunnerzijds vrij zullen zijn aan hunne verklaringen tot inzending geen gevolg te geven. Dal om hiertoe te geraken eene bruikbare oppervlakte van 4 a 5000 me ters voor de Nederlandsche afdeeling door het Comité is gereserveerd. Dat de inwendige inrichting en de decoratie van het gebouw, de bevva- king en verzorging van de in te zenden voorwerpen, enz. zal geschieden door of van wege het Comité en op zijne kosten. Dat de onderlinge verdeeling en toewijzing van de plaatsruimte aan de exposanten uitsluitend door hel Comité zal geschieden. Dat van de exposanten geene vooruitbetaling zal worden gevorderd, zul lende over het bedrag voor de aan te vragen plaatsruimte op 1° April 1883, door of van wege het Comité worden bescfiikt. Dat evenwel de kosten van installatie, het vervoer naar en van de Ten toonstelling, zoomede de kosten van bewaring van de emballage en de ver zekering tegen brandgevaar blijven voor rekening der exposanten, alhoewel het Comité, des verlangd, gaarne ook hierin de exposanten behulpzaam zijn zal. Dat als uiterlijke termfjn voor de aangifte van de inzendingen is vast gesteld 31 October 1882. Dat voor hen die bereids hunne verklaringen hebben ingediend de gewij zigde voorwaarden evenzeer van kracht zullen zijn. Dat aan hen, die zich later mochten aanmelden, geeu verzekering kan worden gegeven dat aan hunne inzendingen een behoorlijke plaatsing zal kunnen worden verstrekt, terwijl zij evenmin aanspraak zullen kunnen maken op de gunstige voorwaarden van het verlaagd tarief, omdat een evenluble uitbreiding van de gereserveerde ruimte, wegens vergrooting van het gebouw, met aanzienlijke kosten zal gepaard gaan. Is alzoo in het algemeen belang der Tentoonstelling en in dat der expo santen een spoedige toetreding gewenscht, met hel oog op de voorgestelde Rijks-subsidie schijnt zulks onmisbaar als bewjjs dal de gunstige gezindheid van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid door de itidusl rieëlen op prjjs wordt gesteld en opdat de Tweede Kamer, wanneer zij over de wetsvoordracht zal hebben te beslissen, de belangstelling van de Nederland sche Nijverheid niet als twijfelachtig beschot!we. Van de ons bekende en bereids gebleken medewerking Uwer Comités mo gen wij verwachten dat zij bij h ruien wing hunnen invloed zullen gebrui ken om de fabrikanten in hunne omgeving, die nog niet zijn toegetreden, tot inzending en medewerking uit te uoodigen en op te wekken. Wij verzoeken Uwe Comités beleefd deze n. o i. zoo belangrijke en gunstige wijzigingen in de voorwaarden, waarop de Nederlandsche inzendin gen eventueel zullen worden toegelaten, ten spoedigste onder de oogen te brengen van hen wier belangen daarbij betrokken zijn. Aan de Redaction van verschillende dagbladen zullen wij hel verzoek richten deze circulaire in hunne kolommen te willen opnemen. Wij hebben de Eer Uwe Comités de verzekering van onze hoogachting aan te bieden". Na de lezing dezer circulaire zal men, gelooven wjj, wel de overtuiging gekregen hebben, dat het comité het welslagen der tentoonstelling wenscht in het belang van allen en niet ten koste van hen. zonder wier hulp en medewerking er wel gebouwen kunnen worden opgerigt, comtnissién en jury worden benoemd, maar geen tentoonstelling kan worden gehouden. Om goed te slagen is niet de hulp van enkelen noodig. maar van velen, van allen. Het algemeen belang wordt daardoor bevorderd en het succès van de zaak verzekerd. 's GRAVENHAGE, 30 Augustus. Door Z. M. is aan den heer J. A. de Gelder, hoofdingenieur, chef van de dienst der Bataviasche havenwerken, vergunning verleend tot aanneming der versierselen van officier der orde van de Ster van Roumanië, hem door den koning van Roumanié geschonken. De heer J. A. de Vicq, te 's Gravenhage. is benoemd tot leerling-consul. Aan den heer mr. J. de Jonge Hz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaalsvervanger te Meppel, en als zoodanig is be noemd de heer J. Woltersom, ontvanger der registratie aldaar. De heer G. J. Buckcrs, ontvanger der directe belastingen te Alkmaar, is benoemd tol ontvanger derzelfde middelen te Nieuwe Niedorp c. a. De luit. ter zee 2' kl. J. Cardinaaluil Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de luit. ter zee 2' kl. A. 11. Hoekwater, gede tacheerd te Leiden, wordt geplaatst op het opleidingschip Admiraal tan if assenaer. Door den minister van waterstaat enz. is benoemd tot opzigter van den waterstaat 1' kl. Th. lleyblom, thans opzigter 2e kl. --- De minister van jioloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor vcrlcenen. Graaf della Croce, buitengewoon gezant en gcvolmagtigd minister van Italië aan het Nederlandsche hof, is nit Stockholm, alwaar hij zijne brieven van terugroeping aan het Zweedsche hof heeft overhandigd, heden op zijn post alhier leruggeki erd. Dezer dagen vertoefde alhier een jonge ünitscher, die in een publick huis nog al verteringen maakte, hetgeen de aandacht trok van den politie- inspecteur Riedijk en den rechercheur de Fiouwdie den jongeling dan ook zoo min mogelijk uil het oog verloren. Zij arresteerden hem en von den nog eenige honderden guldens in specie in zijn bezit. Uil het verboor bleek, dat hij zijne ouders had bestolen en het papier, waarvan hjj zich had meesier ge aakt. in Amsterdam had te gelde gemaakt. De zeventien jarige jongeling is naar Emmerik getransporteerd en aldaar aan de Duitsche politie overgegeven. Naar men veriifemt zullen de houten loodsen, die gedurende den bouw van het nieuwe departement van justitie de aanblik van het Plein ontsier-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2