we„ens redenen van godsdienst was uitgesloten geworden. Wat het be weerde wangedrag van sommige gezworenen betrof, had hij maatregelen genomen om er zich van te vergewissen, of er in de desbetreffende bewe ringen iets was. dat hem nopen zou in den gewonen gang van zaken tosschenbeide te treden. De heer Gray wordt in de gevangenis dagelijks door een groot aantal .vrienden bezocht, die de overbrengers zijn van betuigingen van deelneming uit verschillende oorden des lands. De r. k. aartsbisschop van Tuam <p M'Evilly, heeft zijne verontwaardiging lucht gegeven in een brief, waarin hij het eene grove beschimping noemt, die den waardigen Gray zoo onverdiend is toegevoegd. De pokken heerschen in zeer bedenkeljjken graad in sommige deelen van Engeland, met name te Gateshead, Newcastle, Wednesbury en enkele deelen van Staffordshire. De autoriteiten zijn niet in gebreke gebleven om alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tot wering van deze gevaarlijke ziekte te nemen. Dat de Engelsche troepen in Egypte veel van de hitte Ie verduren hebben, blijkt daaruit, dat op ée'n dag. Vrijdag II., 50 man door zonne steek werden getroffen, waarvan er den volgenden dag reeds ecu overleed. n r» a is b j li. In den gewestelijken raad van het dep. Charente heeft de Bonapartische afgevaardigde Laroche-Joubert hel volgende voorstel gedaan: Overwegende dat de rust, de veiligheid en de welvaart van geheel Frankrjjk afhangen van de gebeurtenissen te Darijs, en dat mitsdien geheel Frankrijk behoort deel te nemen aan de verkiezing van den gemeenteraad der hoofdstad, zoo geeft de gewestelijke raad van Charente den wenscli te kennen, dat de gemeenteraad van Parijs vervangen worde door eene vergadering van 94 ledengekozen door het gansche land. Die vergadering zal den naam dra gen van: Fransche gemeenteraad. Dit voorstel is aan eene commissie ver zonden om er rapport over uit te brengen. In den raad van Hérauld is het voorstel gedaan out hel voorregt, dat aan de senatoren en afgevaar digden is toegestaan, om voor eene geringe som het gansche jaar op de spoorwegen te reizen, ook uil te strekken tot de leden van de provinciale en arrondissementsraden. De Voliaireorgaan van Gambetla, deelt de volgende verklaring mede van mevr. de Lesseps aan een der medewerkers: De schending van het SuezKanaal door Engeland is ongehoord. De heer de Lesseps heeft weêr- stand gebodenmaar is niet ondersteund geworden. Ik hoopdat bij zijne terugkomst de openbare meening zich zoo krachtig zal uiten, dat hij den steun zal vinden, waarop hij regt heeft te rekenen. Ik, voor mij, denk er zóó over: de onzijdigheid van het Kanaal moet door Engeland geëerbiedigd en door de overige natiën, vooral door Frankrijk, gewaarborgd worden. Het regt is geschonden: aan Frankrijk is een slag toegebragt, want het kanaal is door een Franschman met Fransch kapitaal geschapen. Dit zal men beseffen en men zal zien, dat de heer de Lesseps als altjjd zijnen pligt heelt gedaan. Watson en Fulton, medepligtigen aan den diefstal van juweelen, lot Ieen bedrag van 246,000 fr.bij mail. Chauvet te Parijs in de maand Januarjj II. gepleegd, zijn door de regtbank der Seine respectivelijk tol 5 en 4 jaren gevangenisstraf veroordeeldwaarna zij nog 5 jaren onder loezigt der politie zullen staan. Te Parys zal eerstdaags het gevoelen van verschillende geneesheeren worden ingeroepen over zekeren Jean Coudoist, 19y2 jaar oud, die, na als kind bijzonder klein te zijn geweest, later bij tusschenpoozen sterk is gaan groeijen. Ten slotte bepaalde zich de groei tot de beenen en thans heeft hij eene lengte van 2 M. 41 centimeters. Hij is echter zoo zwak, dat hij op zgne voeten, die 60 centimeters groot zyn, niet staan kan en naar alle waarschijnlijkheid niet lang leven zal. lljj is de zoon van een boer uit Serquenay, in het dep. der Opper-Saóne, die evenmin als zijne vrouw bij zonder lang is. De bisschop van Atttun heeft een herderlijken brief aan de geeste lijkheid en de geloovigen zijner diocese uitgevaardigd, waarin hij gebeden voorschreef, om verzoening te doen over de ongeregeldheden te Monceau- les-mineswaar door de zoogenaamde //zwarte bende" kruisen en beelden geheel of gedeeltelijk vernield zijn, verwoestingen in eene kerk werden aan- gerigt enz een en ander ook met hulp van dynamiet. «De zwaarste ver- i antwoordeiykheid voor dit alles", leest men in den brief, "komt niet voor rekening van de eigenlijke bedrijvers dezer tegen de godsdienst en de maat schappij gerigte geweldenarijen. De groole, de ware schuldigen moet men niet gaan zoeken in de werkplaatsen en mijnenDe ware, groote schul digen zijn elders. Indien men de verantwoordelijkheid met billijkheid wil toekennen, moet men meer medelijden dan verontwaardiging gevoelen voor de beeldstormers en brandstichters van Monceau-les-mines; maar eene mede- doogenlooze verontwaardiging jegens hen, die, de onkunde en ligtgeloovig- heid der werklieden misbruikende, en van de maar al te werkelijke ont beringen van hun leven trouwloos partij trekkende, hun zonder ophouden de moorddadigste gedachten inblazen en hen tot de werktuigen maken van hun secte-haat tegen God en tegen alle godsdienstige en maatschappe lijke orde". SriTSCHLANB. Uit officiële rapporten, uit de provinciën te Berlijn ontvangen, blijkt, dat de veelvuldige regens tot overstroomingen hebben geleid. Vele gemeen ten, vooral in Sileziëhebben ontzaggelijk veel schade geleden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 Augustus. Van generaal Wolseley is uit Ismaïlia eene dé pêche onder riagteekening van Zondag ontvangen, waarin hij zegt, dat het resultaat der gevechten van Dondeidag en Vrijdag veel belangrijker is dan 'dj zelf wist. Zalurdag heeft de vijand in wanorde de vlugt naar Zagazig genomen, met achterlating van het kamp, wapens, ammunitie en allerlei soort van proviand. Mahmoud-bey, de voornaamste militaire raadsman van Arabi, is gevangen genomen en bevindt zich in het kamp van Wolseley. LONDEN, 28 Augustus. De Pall-Mall-Gaz. is gemagtigd, het berigt tegen te sprekenvolgens hetwelk Wolseley versterking zou hebben aan gevraagd. 1SMAILIA28 Augustus. Wolseley heeft thans een corps van 11000man, met 2770 paarden en 27 stukken geschut, gereed om slag te leveren. ATHENE, 28 Augustus. Te Larissa heerscht eene groole agitatie, we gens het bijeentrekken van 800 Turken aan de grens, ten doel hebbende met geweld Garaliderven te bezetten, hetwelk door de Grieken bezet is. Generaal Grivas heeft maatregelen genomen om deu aanval af te slaan. ALEXANDR1E, 28 Augustus. Volgens gerucht hebben te Caïro brand stichtingen plaats. KONSTANT1NOPEL28 Augustus. Ten onregte is berigt dat lord Duffe- rin, in antwoord op de verklaring van Saïd-pacha betreffende het aannemen vqn de militaiie conventie, gezegd heeft dat het te laat is. Lord Duflerin telegf ileerde aan lord Granville en beloofde morgen antwoord te geven. De Porie heeft alle punten van het Engelsche ontwerp aangenomen en in liet militair programma drie punten bijgevoegd. ISMA1L1A, 28 Augustus. Mahmud Fehmy-pacha, heden in hei Engelsche hoofdkwartier ondervraagd, heeft verklaard, dat in het kamp van Arabi gehrek aan krijgstucht is en over het algemeen weinig opgewektheid beslaat. Alles is rustig aan het Engelsche front. De Indische divisie en de artillerie rukken voorwaarts. PARIJS, 29 Augustus. De ministerraad heeft besloten een Fransch comité te benoemen voor de internatioale tentoonstelling te Amsterdam. ATHENE, 28 Augustus. Gisteren morgen hebben de Turken de Grieken aangevallen langs de gelieele grenslinie van Zorbas tot üegani. Het gevecht duurde heden voort. Van de Grieken zijn er vier gedood en tien gekwetst. De regering heelt heden avond 1000 man naar de grenzen gezonden, in fanterie, artillerie en gendarmes. INGEZUNDEN. BOUWKUNDIGE ONTWERPEN. Hoe het staan zal als twee gebouwen, twee scholen van eenig aanzien, op de hoeken van een verlengd vierkant plein, zooals de Ruïne, zullen ge plaatst zijn, zal de uitkomst lecren, maar omtrent het ontwerp: hoogere burgerschool voor meisjes en gymnasium werden mijne gedachten gevraagd. Het ontwerp van de hoogere burgerschool voor meisjes is modern, even als het ontwerp van de hoogere burgerschool voor jongens modern was. Beide zuilen dan ook op het eerste gezigt op elkander gelijken, ofschoon er toch wel verschil bestaat. Aan het eerstgenoemde krjjgt men zes pilas ters met een ander irontop een band een opschrift, hetgeen regel blijkt te zijn, wat dat gebouw voorstelt: H. B. S. voor meisjes, benevens een jaartal: Anno 18 en zooveel, welke maatregel zonder twijfel zijne nuttige strekking heeft, evenals het woord: Gemeenteschool en hel jaar der stichting ner gens aan dergelijke scholen ontbreekt. Misschien wordt dat gedaan om dwa ling te voorkomen opdat zulk een gebouw niet voor iets anders zou wor den aangezienof om te verhoeden dat men spoorbijstcr geworden by tal- looze gelegenheid om onderwijs te genieten, niet een verkeerd gebouw zou binnenloopen. De hoogere burgerschool voor meisjes zal, blijkens het ont werp, in het front verrijkt worden met een vrouwenkopje, denkelijk om daarmede zinnebeeldig uil te drukken dat daar geen jongens onderrigl ont vangen, tenzij dat borstbeeld de uitvindster van hoogere burgerscholen voor meisjes mogt voorstellenwat ik niet weet en welke dame ik niet de eer heb te kennen. Maar nu vind ik toch ook dat men voor een vijftig dui zend gulden niet veel meer kan geven. Het gebouw is zeer eenvoudig en aan opsieringen is verder niet gedaan, anders wordt terstond buiten de raming gegaan. Men is dus wel aan voorwaarden gebonden. Daarom ge loof ik nooit dat het gebouw van de Kweekschool voor Zeevaart, rttitn vier en veertig duizend gulden zou gekost hebben, terwijl er dan zooveel meer geest voor zooveel m nder geld zou geleverd zijn. Helzellde is hel geval met het gymnasium. In het ontwerp van dat gebouw zou het streven naar eenigen stijl niet te ontkennen zijn, het front gaat goed op. al< sommige bijzonderheden weer niet alle denkbeeld aan stijI deden verwerpen Punt- boog-vensters, vierkante vensters met eene moderne bekleeding. die het venster als een deksel drukt, alles nog daargelaten, maar dan komt de deur met haar ingetrokken, ingesnoerd kozyn. Zij staat op zijde en boven in het glas en heelt een onbehagelijken vorm. Mag dan een venster niet meer een segment-boog dragen, een deur niet meer vierkant of met een toog overdekt zijn. zonder aan zulk een restauratie- of oesterhnis-achtigeu ingang te herinneren? Daar is in het geheele begrip der deHr overeenkomst met de ramen van het koetshuis der Leidsche trammaalschappij en die ramen, als er voor zulk een vorm naam te vinden is, vind ik, rondweg gezegd, leelijk. Indien iemand soms ramen in den vorm van een theebus met de stop er op, mooi vindt, dat hij spreke. De ontwerper van den nieuwen gevel Breêstraat 171 had zich wel eens tweemaal mogen bedenken, alvorens hij tot zulk een topeindc overging. Geducht, onder welk een boog wordt dat heele huis begraven. Moet dat gewelf nu nog gepleisterd worden, moet er ook een opschrift opkomen? Waar toch wordt nu zulk een: het van ouds vermaarde Vierkrooncnspel- vorm aangetroffen en aangewezen? Het is of het huis zijn kop verloren heeft en men nu was overeengekomen om bij dat onheil wat te schipperen. Het is my aangenaam hierbij te kunnen verklaren dat de aannemers het ontwerp stipt gevolgd hebben, hetgeen dan ook hun pligt voorschrijft, want een ontwerper staat altoos zoo veel hooger. Men heelt mij bedenkingen gemaakt over de krullen van de hoofdspyien van het ijzeren hek om het akademiegebouw aan het Steenschuur. Die krul-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3