BU1TBNLAN DSCH K BKR IGTKN. van fraajje kunsten en wetenschappen zal op 15 September in een der loka len van de sociëteit 'de Harmonie" te Dordrecht gehouden worden. Te Zoetermeer is eergisteren avond een paard voor een rijtuigwaarin menschen zaten, door den bliksem dood geslagen. De menschen bleven ongedeerd. Te Haarlem is tegen twee koflijhuishouders proces-verbaal opgemaakt ter zake van het in hunne gelagkamers ten verkoop in voorraad hebben van sterken drank beneden de twee liters, zonder de vereischte vergunning. Te Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij ter bevordering der bouwkunst, bij welke gelegenheid zij haar 40-jarig bestaan vierde. (lp de prijsvraag, betreffende plannen voor een vereenigingslocaal voor bouwkundigen, waren 18 antwoorden ingekomen. Door de internationale jury werden bekroond de hh. van Els en Schmitz, te Dusseldorf, met de gouden eerepenning en 500, de heer Henri Evers, te Brussel, met een zilveren dito en 300, en de hh. Wiegaud en van Heim, te Hamburg, met een bronzen dito en 200. In de plaats van het bestuurslid P. Vogel werd gekozen de heer F. J. Nieuwenhuis. Op voorstel van den heer Leliman werden onder daverende toejuichingen de hh. A. N. Godefroy en A. W. van Dam tot eereleden benoemd. De heer dr. van Vloten hield vervolgens de feestrede. Hij gaf eerst een overzigt van de bouwkunst in het algemeen en van de Nederlandsclie in het bijzonder, besprak haar aanzien in de 16' eeuw, haar verval en de midde len van herstel tot heden. Daarna trad hij in eene beschouwing van het verleden der maatschappij Deze is gesproten uit de Maatschappij tot aan moediging der bouwkunst, opgerigt in 1819 en ontbonden bij de scheuring van Nederland van België in 1830. Hij herdacht de stichters en eerste be stuurders, van wie de heer A. W. van Dam nog alleen overig is; hij wees op de verschillende bouwkundige werken, door de Maatschappij uitgegeven en haar invloed op vele zaken, als hel ontstaan der ambachtsscholen enz. Onk huilen 's lands stond de Maatschappij goed aangeschrevenhij hoopte dat zij voortdurend in bloei zou toenemen Dij gelegenheid dezer feestviering wordt ook eene tentoonstelling gehouden, ten einde een aanschouwelijk beeld te geven van de hulpmiddelen, waar over de bouwmeester in den tegenwoordigen tyd van vooruitgang op zoo velerlei gebied beschikt. Zij wordt gehouden op eene der overdekte binnen plaatsen van hel rijks-museum. Langs de wanden prjjken de wapenschilden der steden, waar afdeelingen der Maatschappij bestaan, en daaronder zijn de in eene lange reeks van jaren door de Maatschappij bekroonde ontwerpen gerangschiktaan weêrszjjden door een beschot van de overige inzendingen gescheiden. Die tentoonstelling zal slechts een beperkt aantal dagen ge opend blijven. De oude leeuwin in Arlis te Amsterdam heeft dezer dagen twee jongen gekregen. Moeder en kiuderen bevinden zich volgens Fauna in volmaakten welstand. Te Vreeswijk vierde gisteren Dirk van den Hoek zijn gouden jubilé als sluisknecht. Van alle de Keulsche vaart passerende vaartuigen wapperde de driekleur. Eene commissie had zich beijverd den man een blijden dag te verschaflen. Gesteund door Z. K. H. prins Alexander en de medewerking van vele ingezetenen der gemeente, was zij in staat aan van den Hoek een keurigen leuningstoel te vereeren en hem bovendien een vrij aanzienlijk ge schenk in goud aan te bieden. De gemeenteraad van Utrecht heeft hem eervol ontslag verleend en hem zoodanig pensioen toegekend, dat hij onbe zorgd zijne overige levensdagen in rust kan doorbrengen. In het kamp van Milligen is van den minister van oorlog de order ontvangen, dat de op gisteren bepaalde groote manoeuvre bij Voorlliuizen nie: moest doorgaan. -- Tc Arnhem bragt Zaterdag avond zekere L., die beschonken was, de Putstraat in rep en roer, doordien hij een pistoolschot op zjjne vrouw loste, dat haar gelukkig niet trof, waarop zij trachtte hem het vuurwapen te ontnemen, hetgeen haar niet gelukte, en waarbij zjj aan de linkerhand werd gewond. De man laadde teil tweeden male hel pistool, waarop de vrouw, met haar zuigeling op den arm. de deur uitliep en de man zijn wapen op straat afschoot, waarna hjj de deur op slot deed. Inmiddels werd de politic gewaarschuwd, die dan ook spoedig verscheen, hem de deur deed openen en toen naar binnen gingw aarop hij eenige oogenblikken later gevankelijk naar het politiebureau werd overgebragt. Naar men zegt, was het pistool niet met scherp geladen. Gisteren morgen is op ecu stoomtramweg tusschen Dieren en Doesburg een persoon, die op het balkou van een der rijtuigen stond, door het grij pen naar zijn hoed, die hem afwoei, op den straatweg gevallen; hij werd zwaar aan hel hoofd verwond opgenomen. liet lijk van den gemeente-veldwachter Craajjenbrink te Steenderen, die werd vermoord, terwijl hij op surveillance was, werd volgens de/V H.C. gevonden, deerlijk misvormd, met gekneusden schedel en het aangezigt met gestooten en gesnedeu wonden bedekt, terwijl zjjn zakboekje en horloge op hel lijk aanwezig, doch zijn revolver en slok verdwenen waren. Het bekeuren van één of meer w ildstroopers schijnt aanleiding tot deze vrees- sclijke misdaad gegeven te hebben. De politie doet onderzoek, zonder eenig spoor gevonden te hebben. Te Zwolle ontdekte men sedert eenige dagen, dat er uil eene kast in de consistoriekamer der Lulhersche kerk eenige papieren zakken met cen ten waren ontvreemd; terwijl er des nachts bij werd gewaakt, verdwenen er op den dag, om de twee of drie dagen, voor een bedrag van 4 a ƒ5, tot dat Zaturdag middag door een inspecteur van politie de dader, terwijl deze zich weder voor 3 aan centen toeeigende, op heeter daad werd be trapt en aangehouden. Hel was de-25-jarige zoon van den dienstdoenden koster dier kerk; hij had zich eenige malen door den tuin van den predi kant en door middel van den sleutel der kerk, bij zijn vader in berusting, den toegang tot de consistoriekamer weten te verschaffen. Te Groningen is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag in een dJ koffijhuizen aan de Groote Markt een student op jammerlijke wijze om hj leven gekomen. Er bleef hem een stukje biefstuk in de keel zitten, t(( gevolge waarvan hij stikte. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft L. R., herbergier, geboren it Rucphen, wonende te Rosendaal, schuldig verklaard aan moedwilligen mag. slag, en hem te dier zake veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tjjd vu vier jaren en in de kosten. Voorts J. M. S., herbergier, geboren te Heels, berg, wonende te Maastricht, en J. II. A, milicien bij het 2'reg. infanterie geboren te Roermond, wonende te Maastricht, schuldig verklaard aan moed. willigen manslag, en hen te dier zake veroordeeld: den lsl'D lot eene lucht, huisstraf voor den tjjd van vijf jaren, den 2,ltl1 tot eene celstraf voor du tijd van twee jaren, en beiden solidair in de kosten. Bij het afladen van geschut, heeft een der artilleristen te Bergen op- Zoom het ongeluk gehad te vallen, op het oogenhlik dat een vuurmond de helling afliep, met het ongelukkig gevolg, dat zjjn reglerbeen er onder ge raakte en zwaar gekneusd werd. De tamboer S.van het 3e bataillon 6e reg. infanterie, in garnizoen te Geertruidenberg, van wien onlangs werd gemeld, dat hjj, na nagenoeg één jaar afwezig Ie zijn geblevenonverwachts vrijwillig was teruggekeerd, is door den krijgsraad veroordeeld tot ééne maand cellulaire gevange- nisstraf. Uit Venlo meldt men aan de IV. R. C..- Het regterlijk onderzoek, dat morgen begint, betreft de 46 Oosleurijksche metallieken, elk van 1000 II., die door wijlen mej van Baarle, te 's Hage overleden, aan het r. k arm- bestuur alhier waren gelegateerd en die uit de brandkast verdwenen zijn. De heer Sax. secretaris van dat bestuur, had daarvan bij de regterlrjke autoriteit te Roermond aangifte gedaan. 's GRAVENIIAGK 29 Augustus De heer G. Botiricius, ontvanger der directe belastingen enz. Ie Oude Pekela, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Helder. Door Z. M. zijn op pensioen gesteld de kapitein ter zee P. Swaan, de officier van administratie 1' kl. J. Beijer en die der 2' kl. G. J. Guichard; voorts zijn bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein luit. ter zee jh'. A. F. Meijer; tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2' kl. W. A. Cambier; tot officier van administratie 1' kl.de officier van administratie 2e kl. J. C. Coeland; tot officier van administratie 2' kl.de officieren van administratie 3" kl. P. A. Molenaar en O. R. Paehlig. Nog is bepaald, dat de kapitein- luit. ter zee W. baron van Ilogendorp, adjudant des konings in gewone dienst, zal treden iu het genot van het aan zijn rang verbonden vast c« zeetractement. Tot adjudant des konings in buitengewone dienst is benoemd de gene- raal-majoor C. M. 11. Pel. kommandant van de 2e divisie infanterie. Bij het wapen der cavalerie is benoemd tot 1"" luit. bij het 1' reg. huzaren, de 2' luit. J. V. Westenberg, van het corps, en bij de infanterie van de landmagt in Wesl-Indie is bevorderd tot den rang van lc0 luit. de heer J. van der Linde Schotborghaan wien die rang reeds buiten bezwaai van den lande was toegekend. De luit. ter zee l'kl. L. A Dittlof Tjassens, officier-instructeur bjj het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip aldaar, en aan het instituut vervangen door den luit. ter zee 1' kl. A. P. Tadema, wiens betrekking van 1'° officier aan boord van het ramschip Buffel wordt opgedragen aan den luit. ter zee 1' kl J. R. Eek. De ontvangst aan entrées, bjj de wedrennen op Clingendaal op 17 Augustus, heeft ruim ƒ16000 bedragen. BELGIE. Volgens eene nadere bcgrooting van de schade, door den brand te Antwerpen veroorzaakt, zijn de verliezen als volgt: De Bie, Morren C'. (guano) zjjn verzekerd voor 50000 fr. Verlies ongeveer 20 pCt. Ver- spreeuwen verzekerd voor 20000 fr. voor de hangars door eene. en voor 750,000 fr. voor het hout door verschillende maatschappijen. Schade op eenige hangars de helftop de overige 10 pCt.schade aan het hout 125,000 fr. Lemmé (guano) verzekerd voor 883,000 fr., verdeeld over verschil lende maatschappijen. Verlies ongeveer 12 pCt. Nevens de depóts dier firma waren nog andere guano-depóts verzekerd voor 450,000 fr. Verlies ongeveer 18 pCt. Fievé Goemaes (hout)verzekerd voor 700,000 fr. door twee maatschappijen. Verlies ongeveer 500.000 fr. Knievitz en Bleeck (guano), verzekerd voor 85000 fr. Verlies 90 pCt. Van Loon (hout), verzekerd voor 40000 fr. Bijna geheel verloren. Vervoort (hout), niet verzekerd. Verlies ongeveer 10000 fr. Voet. verzekerd voor 15000 Ir. Geheel verloren. Lamblot, groote partij hout bijna geheel verloren. k Ti k K I, A ik. LONDEN. 28 Augustus. De staatssecretaris voor Ierland, de heer Trevelyan, doet eene rondreis door het noorden van Ierland en heeft reeds eenige der aanzienlijkste steden bezocht, om zich persoonlijk van den toestand le overtuigen. De lord-uiayor van Dublin en een aantal leden van den gemeenteraad hebben eene audiëntie gehad hij den lord-luitenaut van Ierland, om hem eene memorie aan te bieden betreffende de gevangenzetting van het parle mentslid Gray en de uitsluiting van roomscb-kalholiekcn van de gezworenen bij de laatstgehouden regtsgedingen De lord-luitenanl deed opmerken, dal hel hem niet betaamde iets te zeggen betreffende de stappen, die de regter Lawson goedgevonden had ter handhaving van het gezag en de onafhan kelijkheid van het door hem gepresideerde hol te doen, en dat bjj, voor zich, na naanwkeurig onderzoek overtuigd was, dat geen enkel gezworene

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2