op grond van de mindere duidelijkheid in de formulering der vraag). De vragen 3 en 4 werden met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. 's GUAVENHAGE. 25 Augustus. Z. M. heeft als bljjk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: den bootsmansleer ling A. T. Theewis en den matroos VV. van der Horst, dienende aan boord van het schroefstoomschip Hatergeus, en aan L. K. de Jong, te Amster dam wegens het redden van menschenlevens. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. niet te verleenen hel door de minister van financiën, van marine, van waterstaat, handel- en nijverheid, van justitie, van oorlog, van buitenlandsche zaken en van binnenlandsche zaken gevraagde ontslag; en voorts met ingang van 1 September e. k.: 2®. aan mr. W. baron van Goltstein, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem aan den koning en aan den lande bewezen; 3". te be noemen tot minister van koloniën jhr. mr. VV. M. de Brauw. thans admi nistrateur van de generale thesaurie aan het departement van financiën. Z. M. heeft bij de hoofd-administratie van het kroondomein: 1'. aan den heer J. H. A. Verheys, commies bij genoemd domein, een eervol ont slag verleend met toekenning van pensioen, ingaande 1°. Januaiij e. k. 2®. benoemd lot commies den heer J. J. de Jongh, adjunct-commies; 3'. be noemd lot adjunct-commies den heer F. A. J. Ziedses des Plantes, ambte naar bij de staatsspoorwegen. De luitenant ter zee 2Je kl. K. J. Bal wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord. De intrede in zijn 32® levensjaar van Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, werd heden op de in de residentie gebruikelijke wijze in herinnering .gebragt. Uit vele woningen was de nationale vlag ontplooid, welke insge lijks op den Ilaagschcn toren, de lands-, provinciale- en stedelijke gebouwen was geheschen. De militaire parade vereenigde in hel middaguur eene talrijke menigte langs de zijden van de Maliebaan, in welk veld bjj deze gelegenheid alleen hel regiment grenadiers en jagers, in dubbele getalsterkte wegens de indeeling 'der verlofgangers van vroegere ligtingen, nas opgesteld. De cavalerie en artillerie warenmet het oog op den morgen bepaalden afmarsch naar de legerplaats te Miiliugen. niet tol deelneming aan de parade aangewezen. Bij 'afwezigheid van den divisie-kommandantgeneraal-majoor Qucysen. die gisteren met zijn staf naar het hootdkwartier der onder zijne bevelen ma noeuvrerende troepen vertrokken is, werden de bataillons geschouwd door den generaal majoor van Steenberghe, kommandant der bereden artillerie. Het regiment stond ouder de bevelen van jhr. Klerck, kolonel-kommaudaut van het corps. Oc graal Louis d'Argo', nieuw benoemd zaakgelastigde van het Duit- sclie keizerrijk, is in d'e residentie aangekomen en in het hotel Paulez afge stapt, alwaar mede intrek heeft genomen de heer E. B. Lyon, secretaris van de Britsche legatie alhier. De "Prinsenloge" in den kon. schouwburg, sinds jaren behoord heb-j bende aan nu wijlen Z. K. H. prins Frederik, zal dit jaar niet ledig bljjven. Z. D. II. de prins von Wied heeft nl. aan den directeur der Fransche opera medegedeeld, dat I1D.gezamenlijk met HH. KK. HH. Alexander prins van Oranje en prinses Hendrik, de beschikking over bedoelde loge weuscht te behouden. (Dbl) De herv. kerk te Schevingen ontving dezer dagen eene gilt van 11000, zijnde een legaat van wijlen den heer J. van Duyne, onlangs overleden. HUI TEN LAN OSCU E H ER 1 GTKN. ESGELAXn. LONDEN. 24 Augustus. Dingsdag 11. zou Cetawayo eene deputatie ontvangen van hel nationale matigheidsverbond. welke bij den koning kwam aandringen om zooveel mogelijk den invoer, de vervaardiging en het gebruik van sterke dranken in zijn land tegen te gaan. Koningin Victoria had echter iemand gezonden om hem uit te schilderen en hij weigerde daarom de heeren te zien. In de Chinesche club te Londen werd onlangs eene conferentie ges houden door in Engeland wonende Chinesche kooplieden. Er waren ver tegenwoordigers uit Manchester. Liverpool, Leeds en Birmingham en ook Chinezen uit Californië, New-York en Bombay opgekomen. Leedwezeb werd uitgedrukt over het optreden van de regeringen van de Vereenigde Staten en Queensland legen de immigratie van Chinezen. Ook werd be sloten pogingen in het werk te stellen om de benoeming van een Chineesch consul te Londen te verkrijgen en aan verschillende vereenigingen brieven te schryven waarin de immigratie naar Cyprus cn Engeland wordt aanbe volen. De opium quaestie werd mede uitvoerig besproken. Reeds is gemeld, dat de vermoedelijke moordenaars van hei gezin Joycp zich in handen der justitie bevinden. Hunne aanhouding had plaats op aan wijzing van een boer te Cappa-na-Creechadie des nachts gewekt werd door het geblaf van honden. Hij stond op en zag tien mannen, allen hem welbekend, met behoedzaamheid den weg inslaan naar Maamirassna, het gehucht waar Joyce woonde. Daar hij terstond vermoedde dat het tiental een slecht stuk in den zin had, en vreesde dat het op zjjnen broeder ge munt kon wezen, liep hij ijlings naar diens woning, om hem te waarschu wen. De beide broeders, vergezeld van eenen neef, slopen nu den troep na tot aan Joyce's hut. Hier verscholen zij zich in kreupelhout, om toe te zien. Zij hoorden alles: de revolverschoten, de knuppelslagen op de hoofden der slagtoffers, en het vreesselijke schrefuwen dier ongelukkigen. Daar z{j echter drie legen tien, en bovendien ongewapend waren, durfden zij niet tosschenbeide komen. Zij wisten niets beters te doen dan zich in het don ker zoo snel mogelijk uit de voeten te maken.'"Thans hebben zij echter den moed gehad om het geregt in te lichten. De aangehouden personen zijn kleine pachtersdie reeds lang de schrik van den omtrek waren. De Daily News verneemt uit Konstantinopel. dat de vijandigheid der Porte tegen de Britten toeneemt. De Porie zond aan alle havenbesturen stellige orders om eiken provisie-uitvoer naar Egypte te beletten. De grootste opgewondenheid heerscht op Creta, waar een Arabisch regiment openlijk moordkreten tegen de Christenen aanhief. Aan de Daily News wordt uit Ismaïla geseind, dat sir Wolseley, onmiddellijk nadat hjj aan wal was gekomen, den heer de Lesscps bezocht en hem verklaarde, dat Engeland gebruik van het kanaal moest makeo, maar alles over een paar dagen geschikt zou zijn. Na de door den Brit- schen opperbevelhebber gegeven inlichtingen verklaarde de heer de Lesseps zich volkomen voldaan en betreurde hij hel gerezen misverstand. Uit Port- Said wordt aan genoemd blad gemelddat de kanaal-maatschappij den arbeid heeft hervat en sedert verleden Maandag loodsen worden verstrekt aan de schepen, die het kanaal willen doorvaren. De Times is van gevoelen, dat de crisis, waarvan de heer de Lesseps ten opzigte van het Suez-kanaal spreekt, voornamelijk door hem zeiven is in het leven geroepen. Hij toch heeft geen souvereiu gezag en bekleedt geene diplomatieke waardigheid, zelfs kan niet worden toegegeven, dal het belang, hetwelk hij bij de veiligheid en 1iet vrije verkeer door het kanaal heeft, in eenig opzigl grooler is dan dal van Engeland zelf. De punten van verschil, welke lusschen de Eugelsche overheden en den heer de Lesseps konden ontstaan, moeten geweten worden aan de onaannemelijke pretentiën des laatsten of aan zijne dubbelzinnige betrekkingen met Arabi-pacha. welke het noodig maakten voorzorgsmaatregelen te nemen tegen een onafhankelijk en misschien vijandelijk optreden zijnerzijds. Het verheugl^ons, zegt het blad, te hooreu, dat de heer de Lesseps zijne tegenwoordigheid in Egypte niet langer noodig keurt. Het zal voor hem veel beter zjjn, zich te Parjjs bezig te houden met te waken voor de wcrkeljjke belangen en aangelegen heden zjjner maatschappij, dan met in Egypte aanspraken te doen gelden, welke niet in ernst hadden kunnen worden behandeld, en zelfs door zijn: eigene regering niet werden gesteund Volgeus berigt uit Alexandrië heeft de Oostenrijksche kanonneerboot Nautilus eene weinig aangename ontmoeting in de Egyptische wateren ge had. Toen dit vaartuig Aboukir passeerde, zag men van de citadel eene witte vlag wapperen, waarop de kommandant, niet anders deukende dan dat het fort zich aan de Engelschen had overgegeven, eene sloep met twaall matrozen en een officier alzond. Maar aan land gekomen, werden de be leefde bezoekers onmiddellijk door de Esyptenaren krijgsgevangen gemaakt. Toen de Nautilus met dit tragisch komisch nieuws te Alexandrië aankwam, kreeg zjj van den Ooslenrijkschen admiraal bevel onmiddellijk naar Abotikit terug te keeren. Naar men uit Durban aan de Timrs meldt rigten de pokken grooit verwoesting te Kaapstad aan In de Vereenigde Staten, te Wilmington, in Delaware, wordt voot rekening der regering een ijzeren stoomschip gebouwd, hetwelk bjji» 200,000 dollars kosten zal en bestemd is tot het verzamelen en verzendt! van de millioenen visschen en zeedieren voor de groote visch-tenloonstelliii! te Londen, in de maand Mei aanst. te houden. Dit schip zal voorzin worden van een toestel om van acht of tien mjjlen beneden de oppervlakit der zee specimens op te visschen. FRANKRIJK. In hel officiële blad der republiek wordt medegedeeld, dat van staats wege van 15 September tot 13 October 1883 eene internationale tentoonstel ling van beeldende kunsten zal worden gehouden in het gebouw in dt Champs Elysées te Parijs. Aldaar zullen worden toegelaten schilderijti teekeningen, aquarellen en beeldhouw werkenstaal-, houtgravures, enz., ver vaardigd sedert 1 Mei 1878. In het vorige jaar is de wet op het kosteloos onderwjjs ingevoerl in October, dadelijk na de vacanlie, zal de wet op het verpligt onder»! en de onzijdigheid der school in werking treden. De minister van ondet wjjs heeft eene enquête ingesteld om over het aantal en de lokaliteiten de scholen in de 33000 gemeenten van Frankrjjk ingelicht Ie worden. V» 56 departementen, twee derden des lands, zijn de resultaten bekend. Dir wordt voor het bouwen van scholen en het aanschaffen van leermiddel" niet miuder dan 480 millioen fr. vereischt. Voor geheel Frankrjjk i> derhalve, om de uitvoering der schoolwetten te verzekeren, ongeveer tl millioen moeten worden uitgegeven. De minister van landbouw heeft op nieuw eene som van 50000 fr. beschikking gesteld van professor Pasteur lot voortzelling van zjjn onde zoek omtrent de besmettelijke ziekten bij dieren. Op 1 September zal het derde jaarlijksche internationale congres n vrijdenkers Ie Parijs geopend worden. Het zal drie dagen duren. Te Parijs is, naar de lnd. Beige meldt, dezer dagen eene besloten* gadering gehouden door Fransche en Italiaansche communards en cok tivisten. De voorzitter was een letterzetter, die een goed spreker moett( zekere Oldrini. Een ander letterzetter, Zanardelli. van wien eveneens zekerd wordt, dat hjj zuiver Italiaansch schrjjft, voerde mede liet woor Deze mannen zijn groote voorstanders der commune, welke zij ml1 vaderland hopen tot stand te brengen. Italianen en Franschen voerden! beurten het woord, bijna uitsluitend voor hunne eigen landgenooten11 staanbaar, en ten slotte werd eene motie aangenomen om te protest# tegen de veroordeeling van Amilcar Cipriani lot 20 jaar dwangarlw wegens moord. Tevens worden daarbij de comilé's aangespoord om I protest te bekrachtigen, door bij de eestvolgende verkiezingen den naam' jj den voormaligen aide-de-camp van Gustave Flourens aan het hoofd van l»> Candidatenlijsten te plaatsen. Voorts is een plan goedgekeurd lot oprif van een nieuw revolutionair socialistisch blad te Parjjs, hall in het Italiat» en hall in het Fransch geschreven.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2