LEIDSCHE COURANT. ISSÜ. V. 190. VRIJDAG 25 AUGUSTUS. ST A DS-BERICHT EN. B I N N E X L A N D S C II E HERT G T E N. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prys tiet Courant is per vierendeel jaars ƒ1.60, franco p. p. 2- Afzonderlijke n<mmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Dinsdag den 29,t" Augustus 1882. 0. a. zal worden behandeld de rekening der gemeente over 1881. LEIDEN, 24 Augustus. Men meldt ons uil 'sllage: liet ministerie is gereconstrueerd door aanne ming van bet ontslag van den heer van Gollstein als minister van koloniën en de benoeming in diens plaats van jhr. m'. W. M. de Brauw, administrateur der generale thesaurie van financiën, vroeger referendaris bij het dep. vau koloniën. De overige ministers blyven allen aan. Door de IJssel-stoomtramwegmaatschappij is voor den aanleg van eene tramlyn Leiden-.-Voorscholen enz. aan hel gemeentebestuur vergunning ge vraagd om rails te leggen langs den zuidelijken berm van den Haagw-pg lol de Bosclihuizersluisbrug, alsmede om le mogen beschikken overeen gedeelte van hel Noordeinde, van de Noordeindshrug naar de Haagbrug. en van een gedeelte van hel pleintje bjj de Haagbrug aan den Witten Singel voor de plaat sing van een station. Burg. en weth. hebben bezwaar gemaakt om dit verzoek bij den gemeenteraad aanhangig te maken, in zooverre het betruf het Koord einde, omdat de veiligheid niet gedoogde aldaar een stoomtram aan te leg gen, en ook wal betreft het pleintje bij de Haagbrug, omdat hel plaatsen van een station het avenu aan die zijde der stad zou ontsieren. Adressantc heeft daarop haar verzoek in zooverre gewijzigd, dat zjj verzoekt de lijn van de Haagbrug te mogen doen doorloopeu tot aan de Varkenmarkt, en de beschikking van een stuk grond van bovenbedoeld pleintje. Burg. en weth. hadden ook hiertegen bezwaar. De uitslag der tusschen burg. en weth. en de maatschappij gevoerde onderhandelingen is geweestdat burg. en weth. aan den raad voorstellen, onder de daarbij gestelde voorwaarden, vergunning te verleencn tol het leggen van rails, ten behoeve van den aan leg en de exploitatie van een stoomtramweg van Leiden naar Voorschoten, op den zuidelijken berm van den Haagweg, van de Haagbrug tot aan de Boschhui/ersluistrug, overeenkomstig de door of van wege het collegie van dagelijksch bestuur te geven voorschriften. Bij 's rijks postspaarbank is gedurende de maand Jtilij 1882 ingehragt ƒ218,122 56% en terugbetaald ƒ78.079 35. Alzoo meer ingelegd dan terug betaald 140 043 21%. Aan hel einde der maand Junij was ten nanc der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1,413,944 62%. Zoodat de som der inlagen op 31 Julij bedroeg ƒ1,553.987 84. In den loop der maand werden 2245 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 309 boekjes wer den geheel afbetaald, zoodal aan het einde der maand 37437 boekjes in omloop waren. Er bestaat gelegenheid tot verzending de correspondentie naar Ncder- landsch-Indië door middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uil Rotterdam op 26 Augustus aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken moeten op 26 Augustus uiterlijk 's morgens vóór 9 uur te Rotterdam aangekomen zijn. Blijkens een in het '/Bulletin dccadaire" der Suez-K'anailmaatschappij' voorkomend telegram van den heer de Lesseps, van 21 Aug*.is er na eene moeijelijke crisis van twee dagen, een /modus vivendi" tot stand gekomen, ten gevolge waarvan de doorvaart geregeld kan geschieden. Binnen ecnige dagen zon hy naar Parijs tcrugkeeren. De veiligheid van het personeel was verzekerd. De verkoop van het handelsetablissement te Port-Said, behoorende tot j de nalatenschap van wijlen prins Hendrik, aan Engeland, hield, naar men verneemt, geenerlei verband met de aanwezigheid der Engelsche troepen in Egypte, doch maakte reeds geruimen lijd een onderwerp van onderhandeling ait tusschen het gouvernement van Hare Britsche Majesteit en den gemag- tigde van de hooge erfgenamendie jaarlijks aanzienlijke sommen aan het onderhoud van de inrigling ten koste leaden. Z. M. de koning had tot gemagtigde aangewezen den graaf Schimmclpenninck van Neijenhuis, grootmeester van het koninkljjk huis, die regtslreeks met de Engelsche fegering le Londen de onderhandelingen voerde en ten einde bragt. Door eenige vrienden en vereerders van wijlen dr. Scheller, directeur T,1n 'slands plantentuin te Buitenzorg, zijn gelden bijeengebragt om door gedenksteen, die in het hoofdgebouw van den plantentuin wordt ge plaatst, de nagedachtenis van den bekwamen botanicus levendig te houden, be gedenksteen is door den Haagschen beeldhouwer 11. van Diggelen vervaar digd. Boven eene fraaije cultuurplant vertoont de wit marmeren steen een vlak, waarin zijn gegrift de woorden: //Aan den verdienstelijken directeur 'van 's lands plantentuin dr. R. H. C. G. Scheller, 1868—1880. Zijn vrienden en vereerders". Van boven en Ier zijde wordt dit vlak omlijst door het anderhalf duim diep ingegroefde kader, waarin de koflij- en de notemus- kaatplant in een sierlijk ornement van linten ea strikken zijn gehouwen. Bli kens een brief, geschreven aan boord van de Willem Barends in de Altglaubiger-baai, van 3 Augustus, kwam aldaar ook binnen de Nederl. Noordpoul-expedilie bestemd naar Dicksonhaven. «Hel is", zegt de schrij ver, //nu zeer vermakelijk, zelden of nooit zoo gezien op Novaija-Zemlija. Zij hebben evenals wij hun neus gestooten bezuiden N. Zlija en proberen nu ook om hier door le komen, dat hun toch niet zal gelukken; zij zullen wel weder genoodzaakt zijn om de Zuid hel wat later le proberen". Aan het bestuur der //Barenls-Vereeniging" is het volgend telegram gezonden door sir Allan Young, kommandant van het stoomschip Hope, dat de door de Barents gevonden schipbreukelingen van de Eira van Nova- Zembta naar Engeland bragt: //Ik wensch u geluk met het belangrijk deel, dat de Nederlandsche IJszee- expeditie, door de "Barcnts-Veieeniging" gezonden, genomen heeft in het zoeken en vinden van de bemanning der Eira. De heer Leigh Smith vergezelt mij en verzoekt mij zijn besten en innig- sten dank toe te brengen aan het bestuur, de officieren en de bemanning van de Willem Barents. Sir Allan Young". Ilet hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde maakt bekend, dat de elfde algemeene vergadering der maatschappij zal w orden gehouden op Woensdag 20 September e. k., des voormiddags ten 11 ure, in een der lokalen van de buiten-societcit, aan den Utrechtschcn straatweg le Arnhem. Naar aanleiding van art. 52 der statuten zullen de leden van liet hoofdbestuur jh'. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein en Joh. van Zoest met 31 December a. s. aftreden en niet herkiesbaar zijn. Ten 5 ure des namiddags zullen de afgevaardigden en de leden zich kunnen ver eenigen aan eenen gemecnsehappelijken maaltijd. Eergisteren avond is de spoorwegwachler van den Nederl. Rijnspoor weg N. J. post hebbende aan de IJsselmondsche laan te Kralingen, door den sneltrein, die ten 8 ure 15 min. uil Rotterdam vertrok, overreden. De ongelukkige werd op gruwelijke wjjze verminkt. Zijn hoofd werd gedeel telijk verbrijzeld, en borst en beenen zwaar gekwetst. De dood volgde onmiddellijk. De man had kort geleden zijn 25-jarig dienst feest bjj gemelde maatschappij gevierd. Onder Ilaarlemmerliede is Dingsdag morgen, ten gevolge van broeijing, eene schelf met ruim 170,000 kilogram hooi van den heer van der Feyst, in den Waarderpolder, in brand geraakt. Door spoedig aangehragte hulp is het, niettegenstaande den sterken wind, na groote krachtsinspanning mogen gelukken, de in de onmiddellijke nabijheid staande gebouwen te be houden. Voor het geregtshof le Amsterdam, vacantiekamer, stond eergisteren teregt Pietcr Cok, oud 23 jaar, schoenmaker van beroep, wonende te Amster dam, doch thans in hechtenis, beschuldigd van poging tol moord op zijn meisje, Johanna Haazen. Van primo Maart 1882 hadden beiden geruimen tijd zamen geleefd. Vernemende dat zij hem niet trouw was, liet beschul digde haar, nietegenstaande hare zwangerschap, alleen zitten. Zij, hierover verbitterd, kwam hem herhaaldelijk in zjjn pothuis opzoeken en met ver wijlingen overladen. Bovendien maakte zij hem nog op andere wijze liet leven onaangenaam, en toen eindelijk door haar toedoen beschuldigde in onmin kwam met zijne stiefouders, besloot hij haar te dooden. Den 1&" Junij kocht hij een pistool, laadde het met hagel, noodigde Johanna uit 's avonds nog eens met hem uit te gaan, en toen zjj des nachts huiswaarts keerden, schoot hij haar op de Noordermarkt //a bout portanl" in de lin kerborst. De wond was wel gevaarlijk, maar de getroffene herstelde. Be schuldigde ontkende eerst het feit, maar veranderde naderhand geheel van houding. Het O. M. eisch'e eene tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger des beschuldigden ontkende, dat beschuldigde met voorbedachten rade had gehandeld en meende dat in ieder geval de getroffene zelve veel aanleiding tot het gebeurde had gegeven. Omtrent de aanleiding tot de aanhouding van Jannetje Struik, de zoo genaamde millioenen-julvronw, verneemt het llbl. het volgende: In de laatste maanden kocht J. S. veel en contant bij den goudsmid Bosch, iu de Kal-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1