leidsche courant. 1882. MAANDAG 21 AUGUSTUS. V. 105, ST ADS-BERICHTEN. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. B1NNENLANÜSCHE HERIG T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der Adverlenliën is van 1—4 BfJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat alsnog gelegenheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor Meisjes op Zaterdag den 26ste0 Augustus a. s.tusschen 10 en 12 uren, in het Sehoolgebouw op de Oude Vest en dat het tweede toela tingsexamen voor die inrichting zal aanvangen op Vrijdag 1 September e. k., des morgens te negen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 19 Augustus 1882. DE FREMERY, Welh. 1». I!. E. KIST, Secretaris. [Herplaatst wegens misstelling. LEIDEN, 19 Augustus. In den laatsten lijd zijn door de politie alhier verscheidene processen - verbaal opgemaakt tegen personen, die zich tegen haar verzet hebben. Ook tegen cenen 13-jarigen jongen, V. L. genaamd, die zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van geld, toebehoorende aan zijn patroon de V., kasten maker. Genoemde jongen ging daarbij met overleg te werk en moestom den diefstal te kunnen plegen, het slot eener kamerdeur en dal van een kastje, waarin het geld geborgen lag, verbreken. Namens den koning, is door den minister van waterstaat enz. aan de Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij te Amsterdam vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van voor publick verkeer bestemde electrische geleidingen te Leiden. Ook is door genoemden minister, namens den ko ning, aan den heer B. M. Duyser te Katwijk aan Zee tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische gelei ding tusschen zijn koffijhuis en de halte van den stoomtram, beide aldaar. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 47 tot 68 volwassen personen en 9 tot 13 kinderen. In de afgeloopen week werden op de zwem-inrigting Rhijnzigl 947 zwembaden door heeren en 73 door dames genomen. De temperatuur van bet Rijnwater is 20° Celsius. Door het hoog militair geregtshof zijn o a. goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement (Zuidholland en Zee land), standplaats 'sGravenhage, gewezen vonnissen, als in zaken tegen: L. van E., 25 jaar, geboren te Rotterdam, sergeant (vrijwilliger) 2e comp. 2' bat. 4e reg. infanterie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan le desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte, doch niet binnen de 4 weken. In 1878 ging van E. zonder verlof naar Rotterdam begaf zich, met achterlating van zijne militaire kleeding, vergezeld van zijne beminde, naar Belgis, vond daar een goed bestaan, doch een poos daarna bekroop hem de begeerte om te trouwen; hij keerde op verlangen zijns 'aders naar zijn geboorteland terug en meldde zich op 24 Julij te Leiden vrijwillig als deserteur aan; veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden en teruggebragt tot den stand van soldaat. C. J. Z., 20 jaar, geboren te Utrecht, huzaar, depöt-escadron 3' regiment laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan le desertie in tijd van 'rede, gevolgd door arrestatie. In de maand Jnnlj jl. als vrijwilliger in dienst getreden, verliet bij reeds den 23 Julij d. a. v. zonder verlof zijn garnizoen en begaf zich naar zijne geboortestad, alwaar hij nog des avonds 'an dien dag in een verboden huis door eene patrouille werd gearresteerd; veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden. De synode der Ned. Ilerv. kerk heeft zich beziggehouden met de voor lopig aangenomen veranderingen in art. 27 van hel regl. op het examen «n art. 19 van dat op het godsdienstonderwijs, of de verklaring en belofte, ■door de cand. tot de h. dienst en de godsdienstonderwijzers bij hunne toe- laling af te leggen. De commissie van rapport in deze zaak was niet een stemmig in haar advies; de minderheid wenschte de bestaande formule te behouden, de meerderheid wilde de voorloopig aangenomene vaststellen. Na tntvocrige disenssiën is, met 13 legen 6 stemmen, besloten tot vaststelling De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. 2 1.iedere regel meer 25 cents. der gewijzigde formule, die echter nu nog aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbesturen moet worden onderworpen. Zij luidt aldus; «Wjj ondergeschrevenen, door het provinciaal kerkbestuur van.... (of door de commissie der Waalsche kerken) tot de evangeliebediening in de Neder landsche hervormde kerk toegelaten, beloven, dat wij daarin overeenkomstig onze roeping meL ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de belangen van het Godsrijk en in overeenstemming hiermede die van de Nederlandsche her vormde kerk, met opvolging van hare verordeningen, naar vermogen zullen behartigen". Voorts is beraadslaagd over de voorloopig vastgestelde aanvullingen in het regl. op de erkenning van nieuwe gemeenten. Van de commissie voor deze zaak ried eene minderheid de aanneming af, de meerderheid adviseerde tot vaststelling. De vraag, of die veranderingen kunnen worden ingevoerd, zon der dat vooraf verandering gebraqt wordt in het algemeen reglement, de grondwet der kerk, is met 12 tegen 7 stemmen ontkennend beantwoord. Met 15 tegen 4 stemmen werd hel hoofdbeginsel van de ontworpen wijzi gingen goedgekeurd en hiermede uitgemaakt, dat ook aan de minderheden in de gemeenten, die door het algemeen stemregt worden op zijde gezet, gelegenheid moet Worden gegeven om zich. ter voorziening in hare Cliris- lelijk-godsdienstige behoeften, zelfstandig in te rigten en hel regt tot beroe ping van predikanten en lot benoeming van ouderlingen en diakenen, onder bepaalde waarborgen, uit te oefenen. De leiding van het verder onderzoek naar den toestand en de ligging van het wrak van de Jdder, hetwelk thans door de marine onder eigen •'ehcer zal worden voortgezet, is opgedragen aan den directeur en komuian- dant der marine le Willemsoord, terwijl de luit. ter zee 1' kl. II. Nijgh is belast met het toezigt op de werkzaamheden. Men meldt uit Port Said, van 16 Aug.: Dc equipage van het stoom schip Vespasian is gisteren in hel Suezkanaal aan het muiten geslagen, heeft den kapitein ter neêr geworpen en het schip bij het eerste station van hier aan den grond gezet. liet stoomschip Gleniffer trachtte het te passeren, hetgeen niet gelukte, waardoor het de doorvaart stremde. Dc Gleniffer is vlot. doch heeft, naar men zegt, zijn sluurtoestel verloren. De Vespasian is later, na kolen gelost te hebben, vlot geworden. Gisteren herdacht de heer G. J. W. Quant, pastoor te Waddinxvcen, den dag, waarop hij voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Van verschil lende zijden ontving de geachte jubilaris bewijzen van belangstelling en toe genegenheid. Men verneemt dat mej. llumel, bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang zwaar gekwetst, is overleden. Omtrent den toestand der overige gekwet sten luiden de berigten gunstig. De heer P. C. Beelenkamp, hoofdinspecteur bij de Holl. spoorweg maatschappij, mogt eergisteren zijne veertigjarige dienst bij die maatschappij herdenken. Uit het kamp bij Milligen schrijft men aan het Al.v.d. D. van 16 dezer: Hoewel het weder zijn ouden loop weder heeft hernomen en regen en wind weder volop ons deel zijn, blijft de gezondheidstoestand goed. De voeding der soldaten laat niets te wenschen over; de tafel en canline der officieren daarentegen zijn zeer slecht. Ingevolge dc bevelen des konings, worden dagelijks handgrepen beoelend. Daartoe schijnt in enkele garnizoenen minder goede gelegenheid te bestaan, zoodat men daartoe den kamptijd besteedt. Doch maak n niet ongerust. Ook marcheren is aan de orde. Maandag jl. gelastte Z. M. een marschje voor den volgenden dag, dat klonk als een klok. Van 's morgens vroeg lot 's namiddags half vijf bleef de troep, eerst onder snikhitle, later onder donderbuijenuit; waarna een deel er van op wacht moest. Den volgenden dag waren er ongeveer 50 zieken ten gevolge van de bui tengewone vermoeijenissen. Het was dan ook trouwens een ware vuurproel. Even bewondcrenswaard als bevreemdend was het, bij dien marsch aan het hoofd der troepen een pastoor te zien rijden, gezeten op hel paard van een der hoofdofficieren. Te Pullen werd door dien geestelijke zelfs een »woord" tot de troepen gesproken, waarna hij in het kamp dineerde en logeerde op den voet der officieren. Zou dat officiëel zijn Krijgen wij dan de vol gende week een dominee of rabbi? Hoe het ook zij, de ontegenzeggelijk krijgshaftige houding van den pastoor Janssen (die een goed ruiter blijkt le zijn) wekte velerlei gedachten op. Terwijl de kanonniers Zwecrs en Sligt, beiden miliciens der ligling van 1880, welke voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gekomëu.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1