i'ER TELEGRAAF. waarin gij den heer de Lesseps lastig vindt voor «we te kwader trouw gepleegde handelingen en den Engelschen overheden aanraadt hem in te schepen en naar Marseille te zenden. Welnu, ik noodig u uit, zelf dit denkbeeld te gaan uitvoeren, gij kunt er zeker van zijn, ontvangen te zullen worden op de wijze, die gij verdient. Ik voeg hierbij, dat ik, ofschoon in Engeland geboren, mijne nationaliteit met de voeten vertreednu het Britsche volk door schandelijke middelen poogt in bezit te nemen, wal niet zyn eigendom is. F R 4 Hi k it IJ K. De Bouaparlisleu te Parijs hebben den 1511" Augustus, den Napo leonsdag. gevierd in eene bijeenkomst, waarin Jules Amigues en Paul de Gassagnac het woord gevoerd hebben. De republiek, werd gezegd, nadert haar einde; onze prinsen staan gereed, en als onze prinsen klaar staan, is het keizerrijk niet ver meer af. Wij zijn gereed, riep de lieer de Cassagnac uit, de teugels van het gezag in handen te nemen en wij zullen ze opvatten. De dagen zijn thans voorbij, waarop men in bedevaart trekt naar de graven te Chislehurst. leder waar Bonapartist moet thans gereed staan, om de rijzende ster van het keizerrijk te begroeten. De gebeurtenissen op St.-Helena hebben het tweede keizerrijk doen geboren worden. Het Zulu- land zal het derde keizerrijk doen ontstaan, niet onder Napoleon IV, want deze is dood, maar onder Napoleon V. Op genoemden dag, Maria Hemelvaart, werd eene menigte bloemruikers verkocht, bestemd tot ge.-chenken aan vrouwen en meisjes, die dan haar naamdag vieren. Men rekent, dal op dit feest voor 300,000 fres. aan bloemen zijn omgezet. De Fransche bank is thans bezig voor 60 millioeu nieuwe 100 frs. billetten te doen drukken. Het nieuwe bankbillet is door den schilder Bandry geteekend, door Robert gegraveerd en wordt een wonder van kunst genoemd. De kunstenaar heeft de schels op eene talel van 3 el breedte en IK el lengte geteekend en heeft haar daarna door middel der photographie tot de grootte van een bankbillet verkleind. De graveur Robert was gedu rende eenige weken in de bank werkzaam, geheel van de buitenwereld afgesloten; zelfs de hoogste ambtenaren der bank mogten zijne werkplaats niet binnengaan. Over hel algemeen is de toegang lol de drukkerij zeer moeijelijk gemaakt en de werklieden slaan onder gestreng toezigt. Het comité voor de oprigting van een standbeeld ter eerc van Rous seau heeft aan al de gewestelijke raden eene circulaire gezonden met ver zoek om deel te nemen aan de inschrijving. De warmoeziers en houders van boomgaarden in de voorsleden van Pargs hebben reden lot tevredenheid. Groenten en boomvruchten zyn er in schier ongekende hoeveelheid. De hoornen zijn zoo vol vruchten, dat men de takken heeft moeten schragen, om ze niet te laten bezwijken onder het gewigt der appelen, peren, pruimen en perziken. Te Havre is, volgens de llép. frangZondag eene vier-en-zeventig-jarige vrouw. Victorine Dumont, in haar bed door den bliksem doodgeslagen, (laar geheele ligchaam was met brandwonden bedekt, alsof men met een gloejjend ijzer er over gestreken had. Zonderling genoeg vond men aan haar hemd geen spoor van verbranding. De ongelukkige had de onvoor- zigtigheid gehad, het dakvenster van het zolderkamertje waar zij sliep open te laten, terwijl er ruiten in een ander venster gebroken waren, zoodat er een sterke logt was ontstaan. Een pakhuis met katoenbalen, toebehoorende aan het huis Blainville te Nancy, is door brand verwoest. De schade wordt begroot op 130,000 fr. Een persoon, die verdacht wordt den brand gesticht te hebben, is in hech tenis genomen. De honderdjarige Mrs. Burton te Barton on llumber, wier jubilé dezer dagen gevierd werd, is kort na haar 100en verjaardag overleden. De oude dame was 1 Augustus 1782 geboren. DDITSCULAND. Er is sprake van een plan der rijksregering om alle Duitsche kamers van koophandel ten opzigte harer verslagen en andere mededeetingen onder dezelfde voogdijschap te plaatsen, waaronder thans de Pruissische zijn ge steld. De kamers in andere bondsstatenop wier verslagen het Pruissische departement van koophandel geen invloed heeftbljjven onvermoeid ijveren tegen de economische politiek des rjjks. In het begin der volgende week zal te Berljjn door de troepen van het spoorwegregiment, op bet terrein voor hunne exercitiën bestemd, een hoogst opmerkelijke arbeid worden verrigt. Er zal eene spoorwegbrug ter lengte van ongeveer 120 meiers worden opgeslagen, in het middengedeelte met eene spanning van 30 meter. Deze oefening zal geschieden bij nacht. Om het terrein te verlichten zullen vier electrieke lampen worden aangewend. Dezer dagen werd te Hamburg, bij het uitvoeren der laatste nommers van een zangersfeest, hetwelk door 15000 personen werd bijgewoond, alles plotseling in duisternis gehuld, daar het licht uitging. Het was zoo don ker, dat men den directeur niet meer kon zien. Toch gingen de zangers ongestoord voort en bleef ook daardoor het publiek gelukkig rustig. Toen het lied uit was verzocht de directeur het publiek en de zangers verder kalm te blijven, daar de verlichting spoedig weer in orde zou zijn, en dat was dan ook het geval. Een Engelschman, dr. Gobat, verliet Vrijdag met twee gidsen Zermatt, om de Dent Blanche te beklimmen. Twee dagen later heeft men de lijken van alle drie gevonden op een gletscher aan den kant van het Vald'Hércns. Dit ongeluk maakt nu binnen veertien dagen een totaal van zeven slagtoflers. Uit Bucharest wordt (in een schrijven aan de ti. C.) hel volgende gemeld: Op 4 Augustus hebben 12 dwangarbeiders der zoutmijnen van Telega getracht met geweld uit hunne gevangenis te ontvlugten. Zij waren in den ochtend van dien dag. begeleid door 12 soldaten en een opzigter, als naar gewoonte uitgegaan om water te halen. Bij de bron gekomen, wierpen acht der bandieten hunne emmers neder, vielen de soldaten aan, die met den rug naar hen toe stondenwierpen hen ter aarde en namen de vlugt naar het bosch. De vier overigen vielen op de knieën en verze kerden, dat zjj van het complot geene kennis hadden gedragen. De opzigter liet twee soldaten achter, om dit viertal naar de gevangenis terug te brengen en ging met de l en andere soldaten dé vlugtelingen achterna. Deze waren reeds te ver om ingehaald te worden, zoodat men op hen schoot; vijf ban dieten vielen dood neder, twee werden, ligt gekwetst, weder in hechtenis genomen. Terwijl dit geschiedde had de achtste vlugteling zich in het kreupelhout verborgen en sprong nu plotseling op een der soldaten toe, dien hjj met een mes vreesselijk in de zijde wondde. Op het geschreeuw van hun makker schoten de andere soldaten toe en maakten zich van den moordenaar meester, die daarbij door vijf kogels iu arm en schouder gc- troflen werd. Zoowel de soldaat als zijn aanvaller worden in het hospitaal verpleegd en zullen vermoedelijk in het leven blijven. LONDEN, 17 Augustus. In hel lagerhuis werd vijf uren lang beraad slaagd over de gevangenisstraf, den heer Gray, High Sheriff van Dublin en eigenaar van Freemans Journal, door de regtbank te Dublin opgelegd we gens een artikel, waarin de jury heftig werd aangevallen, die Hynes schul dig had verklaard aan den moord, in de nabijheid van Ennis gepleegd. De voorzitter las een brief van den regter voor, waarin de gevangenisstraf werd medegedeeld. De heer Gladstone wees op het constitutioneel belang van het feit, verklaarde dat het onmogelijk was eene commissie van onder zoek te benoemen, omdat vele afgevaardigden afwezig waren, en stelde voor dat de brief van den regter op de tafel van het huis zou worden neêrge- legd. De Iersche leden bestreden de handelwjjze van den regter en de regtsgeleerden der kroon, en verlangden dat slappen gedaan werden om Gray in vrijheid te stellen. De zitting werd tegen 9 uur geschorst. Toen de zitting weder geopend werd, was geen Iersch afgevaardigde tegenwoordig, zoodal de beraadslaging over Gray's gevangenisstraf niet voortgezet werd. Gladstone's voorstel, dat het huis morgen tot 24 October de zittingen verdagen zou, werd zonder stemming aangenomen. I'AIUJS, 17 Augustus. De oproermakers te Monceaux-Ies-Mines plunder den de kerk. de pastorie en eene congregranisleu-school. Zij namen den mairc Care gevangen, maar lieten Item later weder los. De mijnwerkers maakten geen gemeene zaak met de oproermakers, die meest allen vreem delingen zijn. Verleden nacht was het rustig. Heden ochtend schijnt de orde weder hersteld te zijn. PARIJS. 18 Augustus. De onlusten te Monceau-les-mines zijn geëindigd. Er zijn kO personen, meestal vreemdelingen, gearresteerd. ALEXANDR1Ë, 17 Augustus. De eerste divisie van het Engelsche leger zal morgen met een regiment der tweede divisie scheep gaan. Deze laatste zal gecommandeerd worden door Uameley, met Wood en Alison als brigade generaals. Na het bombardement van Aboukir, waartoe al de oorlogs schepen, op twee na, van Aiexandrië zich derwaarts begeven, zal de eerste divisie landen onder bevel van Wolseley. De tweede zal met de eerste zamenwerken van den kant van Ramleh. ING EZUNDEN. SPOORWEG 091 WEN TE LING. Hel spoorwegongeluk te Vogelenzang heeft pennen in beweging en hoof- deu op hol gebracht. Wat is het druk geweest en nog is het niet gedaan. Er valt in den komkommertijd dan ook anders zoo weinig te vertellen en de Adder geraakt ook al hoe langer hoe meer onder het zand. Dan, allerlei voorstellingen en raadgevingen zijn op dat spoorweg-ongeluk gevolgd, waaronder scheeve raadgevingen bij de vleet en niet weinig betweterij. Zoo werd met een gezag, dat eerbied zou afdwingen als hel wat minder zijne bespottelijke zijde had, vermeld dat liet alarmsignaal op den spoortrein beslaat in iliie korte stooien op de S'oomfluil en dat, zoodra de reizigers dat vernemen, zij onverwijld zich moeten bergen en opstaan. Hel een en ander dagblad slikte dat alles als klokspijs, en nam maar klakkeloos dit of dergelijk nieuws tol heil der meuschheid over, alsof daarmede eene ontdekking was gedaan lot verstomming van dit ons halfrond. Zou dan niemand voor jaar en dag vernomen, nooit opgemerkt hebben wat die drie stooten op de stoom fluit beduiden, die kort daarna (sidder niet. o goedgunstige lezer), weder door twee zulke stooten worden opgevolgd? Toch kunnen zij aan ieder station, niet zelden aan iedere halte, bij aankomst van den trein worden vernomen. Opstaan, menschen, opstaan, holderdebolder door eikander rollen, zich zeiven in den grond boren, terwijl er buiten geen schijn of schaduw van ongeluk denkbaar is, terwijl er geen "alarmsignaal" (dal eigenlijk by den geheelen dienst op den spoorweg door middel der stoomfluit niet eens bekend is) gegeven wordt. Is dat eene spoorweg-omwenteling in het leven roepen, ja of neen? Is dat niet een voorgewende ramp van buiten in wer kelijkheid naar binnen jagen, in eigen ingewanden wroeten? En dat zou dan alles te danken zyn aan die lieve, doorkundige raadgevertjes en inzen- dertjes op het gebied van fluiten en stoom! Die niet weet wal remmen is, kan hel volgende wel overslaan. Die het wel weel mag er dan ook bij weten wat de drie beschreven stooten op de stoomfluit beduiden, doodeenvoudig het toeken utn te remmen. Want de trein heeft wat veel gang en mocht anders het station ol de hallen eens voorbijloopen; dat slaat niet "tietjes" en dan krijgt de machinist, die toch al zoo veel op zjjne horens heeft, nog boete ook. Als er dan genoeg ge remd is, wordt door twee stooten op de stoomfluit hel teekeu gegeven om de rem los te laten en daar staat warempel aanstonds de trein stil. Die er niet uit behoeft, moet maar rustig blijven zitten. Ik zal terwijl nog wat opgooien. 16 Augustus 1882. EEN STOKER.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3