LEIDSCHE li A A T. ZATURDAG 19 AUGUSTUS. ST AD S-BERICHT EN. Hoogtere Burgerschool voor Meisjes. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. V' tm. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat alsnog gelegenheid beslaat tol inschrijving van nieuwe leerlingen voor de lleogerc Burgerschool voor Meisjes op Zaterdag den 26s,,n Augustus a. s.tusschen 10 en 12 uren. in het Sehoolgebouw op de Oude Vest en dal het tweede toela tingsexamen voor die inrichting zal aauvangen op Vrijdag 1 September c. k., des morgens te negen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Augustus 1882. E. KIST, Secretaris. De RURGEMEESTER, Iloofd van het Bestuur der gemeente Leitien. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van koffiehuishouders, slijters en tappers, henevens de nog onafgehaalde palentbiadcn van inland- se he kramers, schippers, enz.alsmede die voor de gepatenleerden, wo nende in de wijken I. 11 en 111, alle over liet dienstjaar 1882/83, bij het College van Zeltets in een der vertrekken van hel raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags *an één tol drie uren en wel van 17 tot en met 19 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischcn tien cents, zonder nicer En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leid che Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 16 Augustus 1882. DE FREMERY, Weill. I". li. LEIDEN, 18 Augustus. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal Maandag aanst. een pleizertrein rijden van hier naar Zwolle. Daardoor wordt eene goedkoope gelegenheid verschaft om een bezoek te brengen aan de geschiedkundige Overijsselsclte tentoonstelling, die gisteren aldaar op plegtige wijze werd eeopend en die zeer belangrijk moet zijn. Door de Rumcensche regering is een wedstrijd uitgeschreven voor de indiening van plannen ten behoeve van den aanleg van twee groote me talen bruggen, eene over den Dunati, tegenover het station C.ernavoda op den regteroever van dien stroom, de andere over de liorccaarm van den Donau tegenover Eetesri op den linkeroever dor Boreea, en bestemd ter ver binding van den reeds bcstaanden spoorweg tusschen Gernavoda en de Zwarte ree te Kiistendje, met den spoorweg van Bucharest naar Fetesti, waarvan de aanleg op handen is. De bedoelde plannen moeten uiterlijk bin nen acht maanden aan het ministerie van landbouwkoophandel en open bare werken in Rumenië zijn ingeleverd. Voor de drie best beoordeelde ont werpen worden prijzen uitgeloofd van 40000, 300G0 en 20000 francs, liet programma voor dezen wedstrijd ligt, met de daartoe behoorende leekcnin- gen, ter inzage van belanghebbendenaan hel dep. van waterstaat enz. (afdeeling liaudel en nijverheid). Met het stoomschip Madura, dat den 4<,,D October aanstaande naar Oosl-lndiS vertrrkt. zuilen een luitenant ter zee en acht adelborsten lr kl. worden uitgezonden. De bisschop te Haarlem heeft in het seminarie te Warmond de tonsuur en de vier mindere orden toegediend aan dc lib. A. W. F. Beukers, II N. Bollinger, G. P. Bom, Chr. J. Bouman, C. H. Bramlage. .1. F. M Bosch. H. A. A. Danckaarts. J. M. G. Neyknccht. G. C. van NoortChr. J. B. Olifiers, J. Opmeer. Th. M. Vlaming; in de kathedrale kerk te Haarlem het subdiaconaat aan de hh. II. van Aarsen, J Opmeer; het diaconaat aan den heer E. A. Gründemann; het priesterschap aan de hh. A. van Aalst, A. Th. Ammerlaan, 11. J. A. Coppens, G. M. Dirken, P. Driessen, ,1. .1 A. Fer- uantzen, J. M. Goes, C J. Juffermans, J. C. tl. Klompé. M. P. Ooms. R. van der Sande, A. G. Stekelenburg. P. Stroet, Th. van Swieten, J. Theys, J. Thus. C. C. Vermeulen en A. Vinkenstein. In het begin dezer eeuw bestonden er zeven zendeling-genootschappen met ongeveer 170 zendelingen. Thans zijn er minstens 70 zendeling-genoot schappen met niet minder dan 2500 Europcsche en Amerikaansehc zende- liugen. Vóór 80 jaren waren er naar schatting omtrent 50000 bekeerde Heidenen. Nu lelt de Evangelische zending er minstens 1,050.000. Hiervan komen er: pl. m. 310,000 op West-Indiö, 40 a 50000 op Wesl-Afrika, 180,000 op Zuid-Afrika240,000 op Madagascar, 40 a 50000 op Indië, 90000 op den lndischeu archipel, 45 a 50000 op China. 300 000 op de Zuid- zee-eilanden. Voor 80 jaren bedroegen de gezamenlijke inkomsten der Evan gelische Heidenzending 's jaars nog geen 00000. lieden meer dan 25 millioen. Voor 80 jaren waren er niet meer ilan 70 zendingscholen. Nu zijl» er over de 12000 met ruim 400.000 leerlingen. In het begin dezer eeuw bestonden er nog slechts 50 overzettingen der H. Schrift. Nu meer dan 350. De Evangelische zendelingen hebben in den tijd van 70 jaren van niet min der dan 60 talen, die nog geen litteratuur hadden, woordenboeken en spraak kunsten bezorgd. De uitslag der gisteren op Clingendaal gehouden wedrennenvoor zooverre die gisteren niet werd medegedeeld, is geweest als volgt: Wassenaar-prijs. Steeple-chase voor paarden van alle landen en rassen. Prijs ƒ5000. behaald door Rifleman, van vrijheer von Cramm; premie ƒ300, door Glen Bernie, van baron van Tuyll van Serooskerken. Officiers steeple-chase, voor officieren van het Nederlandsche of Ned. Indi sche leger. Prijs ƒ500 behaald door Clontarf Boy, van den ritmeester Wijnstroom, uil 'sllage; premie, inleggelden en forfeits 10 per paard) door de Queen Louise, van den luitenant Metelerkamp, uit Leiden. Prijs van de stad 'sGravenhage, wedren op de vlakkebaan. Prijs ƒ1000, behaald door the Fleet, van C. baron van Tuyll van Serooskerken; premie /200, door Miss May, van V. M. baron van Tuyll. Internationale harddraverij, voor paarden van alle landen en rassen, ge spannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Prijs ƒ1500, behaald door Gramotiey van A. Slechow; le premie ƒ400 door Telegraaf, van P. Stuit Jr. 2' premie door Yankee, van Delangle. Consolatic-prijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen, die in 1882 aan Nederlandsche wedrennen deelnamen en geen prijs behaalden. Prjjs /1400, behaald door Barde, van vicomte de Buisseret. Dc landbouwer v. d. B. le Zuid-Beijerlanddie zijne hofstede II. Vrijdag door brand verloor en. als verdacht van dien brand te hebben geslicht, was aangehouden, heeft bekend dal hij den brand aangestoken heeft. Jannetje Struik, zegt het IJbl., doet weder van zich spreken. Kost bare voorwerpenter waarde van ruim 100,000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kalverstfaat. Her haaldelijk werden zij aan de jufvrouw in bruikleen gegeven, omdal men was overeengekomen, dat de eigenlijke levering niet zon plaats hebben dan tegen gelijktijdige betaling. De jufvrouw is echter in het bezit der voor werpen gebleven zonder comptante betaling, waarin de heer Bosch aanlei ding heeft gevonden eene kfagt in te dienen bij den officier van juslilie. HH. MM. de koning en de koningin, met gevolg, zijn gisteren ochtend ten 10 tire per extra-lrein aan het station Wageningen aangekomen. De vorstelijke personen zetten dadeljjk, in open rijtuigen, de reis voort naar Oranje-Nassau. Omstreeks 4 ure keerden HH. MM. naar het Loo terug. Te Nijmegen is de 16-jarige zoon van een hotelhouder, die ongemerkt een stukje vleesch van een schotel had afgenomen en het schielijk inslokte, na een hevig lijden, gestikt. Geneeskundige hulp mogt niet baten. Gisteren passeerde de voerman v. II., uit Mook, met een voertuig rfe spoorwegviaduct in den grooten weg te St. Anna bij Nijmegen, toen een spoortrein onder die viaduct doorreed. Door hel fluiten van de locomotief geraakte het voor het voertuig gespannen paard op hol en rende in woeste vaart zoodanig tegen de hardsteenen brugleuning, dat twee palen met ijze ren stangen daaruit werden gerukl. De voerman werd legen een lantaarn paal geslingerd, ten gevolge waarvan hij aan het hoofd vrij ernstige wonden en kneuzingen bekwam en een zijner armen werd verbrijzeld. Omtrent den moord le Weerdingermond meldt de Asser C. het vol gende: Het 11-jarig zoontje van J. G. Heinen, van eene boodschap naar huis gaande, werd door een schipper aangeroepen, om hem de draaibrug voor de behuizing van J. Nijmanting af le draaijen. De knaap voldeed daar aan en ontving daarvoor tot loon een cent. Een andere jongen van 13 jaar. wiens vader zijne woonplaats in een schip heelt en reeds sedert een gerui- tnen tijd bij die draaibrug niet zijn woonschip ligt, maakte aanspraak op dien cent, dewijl door hem die brug dagelijks voor dc passerende schepen werd af- en overgedraaid. De jongen van Heinen wilde dien cent niet we der afstaan, waarop de 13-jarige jongen hem tegen den grond wierp en hom met zijn klomp onophoudelijk op het hoofd sloeg. Eene vrouw, die liet zag. trok hem er eindelijk af, waarop het zoonlje van J G Heinen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1