dank zij ook hel schoone weder, eene opgewekte stemming. De troepen houden zich veel met schieten bezig. Morgen ochtend zal onder de leiding van den majoor Harsveldt eene oefening in het zoogenaamde gevechtschieten, gepaard aan eene tactische onderstelling, plaats hebben. Zondag a. s. zullen er vermakelijkheden van allerlei aard door de troepen gehouden worden, als mastklimmcnwedloopen, enz. Een photograaf is steeds bezig aardige groepen over te nemen, waartoe de ligging van het kamp uitermate ge schikt is. De rammonitor Haai is gisteren boven Arnhem in den Rijn vastge raakt en zit drie voet in den grond. In de Donderdag gehouden zitting van bet hol Ie Leeuwarden stond Icrcgt B. K. P.wed. K., oud 70 jaren, zonder beroep, wonende te Donker broek, thans in hechtenis. Resell, was door armvoogden uitbesteed bij de wed. Pompen, Ie Donkerbroek, maar omdat in het begin van Mei de doch ter van deze gehuwd was en met haren man bij de wed. Pomperr bleef inwonen, en deze tevens haar eigen zoon te huis verwachtte, kon zij besch. niet langer bij zich houden, waarom dezen dit aangezegd werd. Den 26",(l1 Mei jl. gingen allen de deur uit naar bet werk, besch. alleen te huis latende, die met eene lucifer het dak van riet en strooi in het achterhuis in brand heeft gestoken, met het gevolg, dal het gcheele huisje afgebrand tegen den grond lag, toen de wed. Pompen en de haren, gewaarschuwd zijnde, naar huis terugkeerden. Resell bekent liet feit. maar beweert, dat zij niet goed behandeld en daarover verstoord was, wat echter door de getuigen bepaald tegengesproken werd. Alleen waren er wel eens onaangenaamheden voor gevallen, omdat besch. niet ziudeljjk en snoeperig van aard was. De adv.- gen. mr. B. W. N. Servatius loonde de schuld van besch. aan, en zag in hare liooge jaren alleen aanleidingom niet de toepassing der wel in hare volle geslrensheid te vragen, waarom hij requireerde, dal zij zou worden schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting en veroordeeld tot 5 jaren correctionele gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. Meijer, voerde eenige verzachtende omstandigheden aan en beval besch. aan in de clementie van het hof. Te Weerdingermond is liet 12-jarig zoontje van den winkelier G. Hein door een jongen van gelijken leeftijd doodgeslagen. De oorzaak was een twist, waarbij laatstgenoemde jongen zich zoo boos maakte, dat hij met zijn klomp bel slagtoffer aan den slaap trof. (N. v. d. D) Tc Tilburg is eergisteren nacht brand ontstaan ten huize van E. Wil- lems, koopman. Hel huisraad, benevens eene grootc hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen zijn vernield. Man en vrouw zijn half gekleed door het raam ontvlugt. Naar men uit Gennep meldt zijn aldaar op Vrijdag avond ten 9 ure op verschillende plaatsen twee hevige schokken eener aardbeving waargeno men, die onmiddellijk op elkander volgden en 2 seconden aanhielden. De schokken gingen gepaard met een rollen als van een verren donder, en waren zoo lievig, dat aan den muur hangende voorwerpen zich bewogen. N". 24 van Fauna (uilgever Jan D. Brouwer, Amsterdam) bevat: de Toucan ol Ramphastos; Schoonheidsgevoel (naar Darwin door Ha d. G.); de Walrus of het Zeepaard; Geschiedkundige bijzonderheden betredende som mige dieren. X (de witte Olifant. Vervolg); Ingezonden stukkeu. 's GRAVENHAGE, 14 Augustus. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Zwolle zijn benoemd de hh. mr. P. G. A. Sichterman, advocaat en procureur te Zwolle, en mr. O. F. Greven, commies ter provinciale griffie van Overijssel te Zwolle. De kapitein ter zee P. Swaan is, op zijn verzoek, eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel over het schroefstoomschip Leeuwarden, en op non-activiteit gesteld, terwijl dat bevel is opgedragen aan den kapitein ter zee C. F. T. van Woelderen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. 11. prins Albert van Pruissen verliet heden middag de badplaats Scheveningen alwaar lijj omstreeks ééne maand vertoefd heeft en nam per trein van 4 ure 20 min. per Rijnspoor de terugreis naar Duitschland aan. H. K. H. prinses Marianne begeleidde den prins van het badhuis tot Voor burg, alwaar de prinses, na een hartelijk afscheid van haren zoonwederom haar buitenverblijf bereikte. Een Duilsche badgast te Scheveningen heeft aan de Sophia-stichting eene belangrijke gift geschonken. In die nuttige stichting zijn thans 79 kinderen opgenomen uit alle oorden van ons land. Het verkeer langs den stoomtramweg den Haag—Scheveningen was gisteren, vooral in de namiddag, wederom zeer druk. Het aantal vervoerde passagiers bedroeg 16000. HUI TENLAN D8CH li HEKIGTEN. LUXEMBURG. liet hof van assises te Arlon heelt uitspraak gedaan in de zaak-Jacquemijn te Marche. Hij is schuldig verklaard aan meer dan 600 valschheden en ver oordeeld tot 5 maanden opsluiting en 500 fr. boete. De jury heeft echter tegelijkertijd een verzcek om gratie aan den koning geteekend. ENGELAND. LONDEN. 13 Augustus. Cetewayo heeft eenige merkwaardigheden der hoofdstad bezigtigd en bezoeken ontvangen van verschillende parlementsleden. Hij gaf zijne hoop te kennen dat de regering hem spoedig op den troon zal herstellen. Gaarne, zeidc hij, zou bij een Brilsch resident in Zulu-land ontvangen; dat zou veel bijdragen otn den vrede tusschen hem en de Boeren te bewaren. Hij zeidc te gclooien, dat op twee na al de Zulu-hoolden voor hem zijn. Daar zijne gevangenschap het rijk 4200 per jaar kost en er veel voor het terug- geicn van zijn troon aan hem pleit, zal, meent de Daily News, de zaak zeker Ier sprake komen, als de post voor zijn onderhoud bij het lagerhuis in behandeling komt. De beweging onder de manschappen van het corps lersche constables ter verkrijging van hooger loon is geëindigd. Hel gerucht was verspreid, dat de constables door Fenian'sche agenten opgestookt waren. Daarover gebelgd en om het verwijt ver van zich te werpen dat zij met de vjjandeu der openbare magt heulden, hebben zij besloten, van alle verdere beweging af te zien en bet hoofd in den schoot te leggen. De regering beeft nu be loofd de aan de constables onlangs toegezegde gratificatie onverwijld te ver- deelcn en eene commissie te benoemen tol onderzoek van limine grieven. Een aantal zee-officieren, die zich bij de jongste wapenfeiten in Egypte hebben onderscheiden, zijn daarvoor tot hoogere rangen bevorderd, en des wege zullen nu een aantal hunner, om die commando's te aanvaarden, naar huis moeten terugkeeren. De Times acht eene dergelijke promotie, die ten gevolge heeft, dat de beste krachten de actieve vloot verlaten, in de tegen woordige omstandigheden ten eenemale onpractisch. Volgens berigten uit Alexandria bevindt Arabi zich niet te Kafr-el-Do- war, maar te Nefiche of Naffishehhet kruispunt der spoorwegen van Ismaila naar Suez en Cairo. Daar onderhoudt hij, volgens de Times onge oorloofde, betrekkingen met den heer de Lesseps. Dagelijks vermeerderen de verschansingen en aardwerken, door hem in het leven geroepen om zijne stelling krachtig te maken. De pogingen om een nieuw Egyptisch ministerie te vormen hebben nog tol geen uitkomst gevoerd, ofschoou men zegt dal de onderhandelingen, onder Sjerif-pacha's leiding vorderen. Te Konstantinopel duren de Engelsch-Turksclie onderhandelingen nog voort. Men is hel nog niet eens geworden, maar verwacht weldra een vergelijk. In de proclamatie, waarin Arabi door den Sultan voor een rebel wordt verklaard, wordt tevens gezegd, dat de Sultan hem alleen gedecoreerd had, omdat hij, zich eenmaal tegen de wettige magt verzet hebbende, van die fout teruggekomen w-3S en beloofd had zich daaraan niet weêr schuldig te zullen maken. Maar thans, nu Arabi die belofte geschonden en een gezag zich aangematigd had, dat hem niet toekwam; nu hjj zelfs eene vijandige houding tegen Engeland, den ouden beproefden vriend en bondgenoot van Turkije, heeft aangenomen, thans verklaart de Sultan hem en zijne volgers voor rebellen. Deze proclamatie is uitgevaardigd, opdat iedereen zal weten, dat het eenige wettige gezag in Egypte dat van den Khedive is, die den vertegenwoordiger van den Sultan en Kalif is. FttANKRIJK. De thans gesloten zitting der kamers heeft bijna zeven maanden ge duurd en heeft drie ministeriën aan het werk gezien, Gambetla. de Frey- cinet en Duclerc. Zelden, zegt het Jouru. des Déb., werd er in zooveel maanden minder uitgevoerd. Geen enkele der belangrjjke quaestiën, die aan de orde waren, is opgelost. De wet op de verkiezingen van maires, die tol beteugeling van zedelooze dagbladen en enkele bandelstractatenziedaar al wal tot stand is gebragt. Het zal heel wat moeite kosten om deze kamer weder in de openbare meening te rehabiliteren, daar zij bljjkbaar wel weet wat zij niet wil, doch niet weet wal zjj wèl wil. Aan de inwoners der hoofdstad is van overheidswege verzocht geworden het water niet onnut te laten wegvloeijen of te gebruiken, daar, wegens het gemis van sneeuw' en regen in den vorigen winter, de Vanne en de Dhuys, de beide rivieren die voor Parijs de hoofdbronnen zijn van liet drink water, minder voorzien zijn dan in andere jaren. Onder de commissionairs te Parijs was zekere R. om zijne eerlijkheid bij de politie bekenddaar hij nooit iti gebreke bleef de door Item gevonden vcorwerpen te deponeren. Langzamerhand trok liet de aandacht, dal verre weg de meeste dezer voorwerpen armbanden waren en men sloeg hem gade. Op een avond stond hij aan den ingang van het Theatre Franqais en hielp eene dame uitstappen, wie hjj tevens zeer behendig van haar //porte-bon- heur" ontdeed. Hij werd in hechtenis genomen en hel bleek, dat hij sedert een jaar vrjj wat kleinoodtën voor zich behouden en bovendien als eerlijke vinder rijke belooningen genoten had. Het geregtshof te Versailles heeft uitspraak gedaan in de zaak van den apotheker Fenayrou. De man is ter dood veroordeeld, de vrouw tot levenslangen en de broeder Lucien tot zeven jaren dwangarbeid. Naar men uit Konstantinopel meldt, hebben op initiatief van Frankrijk alle ambassadeurs dringende stappen gedaan bij de Porie, met het oog op de den Christenen vijandige beweging in Syrië en op andere punten van het Turksche rijk. Volgens berigten uit Algerië laten de drie marabouts Si Sliman, Si- Kaddoer en Boe-Amema weder van zich liooren. Hoewel hel moeijelijk is met juistheid na te gaan, waar zij zich thans ophouden, meenen de dag bladen te mogen aannemendat zij weiuig kans van slagen hebbenen de toestand aan de uiterste zuideljjke grens der Afrikaansche bezittingen eene merkelijke verbetering heelt ondergaan. Niet slechts schijnen de rebellen buiten magte om aanvallenderwjjs tegen de Fransche grensposten te werk te gaan, maar zij kunnen niet dan met moeite den strijd volhouden met den stam der Doei-Menia, die tegen hen is opgerukt. DUITSCHLAND. Drie leden van den Duitscheu rijksdag, de bekende sociaal-democraten Bebel, Liebknecht en Hasenclever, zijn door de regtbank te Leipzig lol twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleedigiug van den bondsraad bij geschrifte. Te Berlijn is een gruwelijke moord gepleegd. In de Fruchtstrasse al daar woonde eene vrouw, die, met hare vier kinderen, van haren man gesche den leefde, terwijl de man, Conrad genaamd, kleermakersknecht, thans zonder werkin eene andere buurt met eene te slechter naam bekende vrouw zamenwoonde. In den laalslen tijd was hij nu en dan l)(i zijne vrouw en kindereu aan huis geweest, en zoo kwam hij aldaar eer gisteren ochtend weder aan de deur. Daar er toen op zijn herhaald schellen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2