LMIISCIIE COURANT. V- 18». MAANDAG 14 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE B E RIGT E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, B)| deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 12 Augustus. liet Staatsblad n\ 115 bevat het kon. besluit van 21 Julij jl., hou dende nadere aanwijzing der kringen om branderijen, waar peilingen kunnen verrigt worden. Wat de gemeente Leiden betreft is aangewezen als te vallen binnen den omtrek van branderijen, bedoeld bij art. 123 der wet van 20 Junij 1862, de oude en de nieuwe Hoogewoerd en het ten noorden daarvan, van de Breedst raat en van het Noordeinde gelegen gedeelte der gemeente, hetwelk begrensd wordt door de bestaande siugelgrachten. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 48 tot 64 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. In de afgeloopen week werden op de zwem-inrigting RhijnzigT 677 zwembaden door herren en 55 door dames genomen. Temperatuur van liet Rijnwater 19° Celsius. Heden voormiddag, ongeveer 11 ure, is P. v. d. B.oud 10 jaren, al spelende aan den Apolhekersdijk in het water gevallen, doch onmiddellijk door een voorbijganger op het drooge gebragt. Dingsdag aanst. zal op den Ned. Rijnspoorweg weder een pleiziertrein loopen van hier naar Arnhem en terug. Bij prachtig zomerweder, waarin men zich thans mag verheugen, is een bezoek aan Arnhem's omstreken ge bragt een waar genot. Op den lloll. IJzeren spoorweg zal, blijkens hier achter voorkomende aankondiginggelegenheid gegeven worden om op Don derdag 17 dezer uit te stappen aan de laan van Nieuw-Oosteinde, ten behoeve van ben die de wedrennen willen bijwonen, die alsdan op het, buitengoed Clingendaal zullen plaats hebben. Men meldt ons uit Zevenhuizen: De hooioogst is zoo goed als afge loopen. De qoaliieit van het droog gewonnen hooi is goed. liet koolzaad valt ook zeer meè; in geen jaren was er zulk een voorraad als thans. De opbrengst van het vlas en van de rogge zijn mede zeer bevredigend. Is de slaat van de tarwe goed, het beschot zal waarschijnlijk minder zijn, dan de verwachting is, daar de musschen een groot deel voor zich houden. Het beschot van de vroege aardappelen was zeer gering, vooral dat, wat van de akkers kwam. De late soorten zijn sterk door de ziekte aangetast. Hel vee is gezond. 's Lands middelen hebben over de zeven eerste maanden dezes jaars opgebragt 57,928.656 46 zijnde 983 292.14% meer dan in die maanden van het jaar 1881. 7/12 deel der raming bedraagt ƒ59,015.827.54. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen berigt van den Nedcr- landschen consul te Oldenburg is in deu morgen van den 8""1 dezer op de Jeversche kust aangespoeld een lijk in vergevorderden staal van ontbinding. De kledingstukken waren genummerd 15992, welk nummer het stamboek- nummer is, toegekend aan II. D. Jansen, laatst matroos ls,t kl. aan boord van den rammonitor Adder. Het stoomschip Prins Alexander is op 10 Augustus van Suez naar Batavia vertrokken. De Drenthe vertrok op 8 Augustus van Port-Saïd naar Rotterdam. De Koningin Emma is op 11 Augustus te Batavia aangekomen. Onder bevel van den 2'° luit. der inf. J. II. Kroet zal den 26'" dezer van Harderwijk vertrekken een detachement stipplelielroepen, sterk 29 man, waarbjj 4 onderofficieren, met bestemming naar Ned.-Indië, aan boord van liet stoomschip Gelderland. De eerstvolgende algemeene vergadering der Maatschappij lot bevorde ring der bouwkunst zal een feestelijk karakter draeen, ter gelegenheid van het veertigjarig beslaan der maatschappij. De feestrede wordt uitgesproken door dr. van Vloten. De opening der tentoonstelling is bepaald op 28 Augustus a. s. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Anti-dienstvervangings- bond zal plaats hebben op Donderdag 31 Augustus a. s. te 'silage; o. a. zal er eene verkiezing moeten plaats hebben van hoofdbestuursleden, in plaats van de aftredende heeren Wertheim, Perk, Knoop. Wilkens en Verspijck, die ter herkiezing worden aanbevolen. Eene duurzame regeling van het secretariaat is nog niet tot stand gekomen. De ardeeling Delft wenscht een populair geschrift over het doel en streven der verceniging. liet hoofdbe stuur ontraadt dit, o. a. om de kosten. Op 1 Julij was er ƒ300 47, op 20 Julij 7609.41 in kas. Daaruit zijn echter nog groote uitgaven te kwijten. Die gunstige toestand is te danken aan de buiten gewone vrijgevigheid van den heer J. B graaf van Limburg Slirum, kamerheer des konings, oud-vrijwilliger van 1830, de voornaamste begunstiger van den bond, die nu reeds ƒ1800 van hem ontving. Vóór de stichting van den bond gal hij reeds veel voor onze weerbaarheid, onder anderen ook aan de Utrechtsche «Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 'stands verdediging". Omtrent den toestand der te Vogelenzang verpleegden, outvingen wij heden het volgende berigt: De gewonden hebben een redeljjken nacht gehad, ofschoon met veel pijn Mej. lltimel heeft een gebroken dijbeen, gebroken scheen- en kuitbeen en aan de hand eene verwonding met breuk. De heer Stalefnan heeft gebroken scheen- en kuitbeen. Zijne echtgenoot hetzelfde aan beide beenen en met belangrijke verwondingen. De dochter heeft eene kneuzing aan het enkelgewricht. Amputatiën zijn voorshands onnoodig geoordeeld. De overige gewonden maken het wel, voorzoovermen weet. (flbl.) Onder de geneeskundigen, die bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang op gisteren hunne zoo noodige lnilp verleenden, wordt ook genoemd de heer dr. Nijkamp. van hier, die te Noordwijkerhout het ongeluk vernam, zich onmiddelljjk in een voorbijrijdenden boercnchais wierp en in minder dan een uur op Re plaats des onheils aanwezig was. Een der reizigers, die zich gisteren morgen op den trein bevond, waarmede het ongeluk bij Vogelenzang plaats had, deelt het volgende mede aan het D. v. 'sGr.: De trein had reeds eenige minuten langzaam gereden, daar wij het punt naderden waar de weg hersteld wordt en waar het treinenverkeer tijdelijk slechts over één enkel paar rails kan geschieden. De van weerszijden komende treinen moeten dus op dat punt geloodst worden, dat wil zeggen een loods komt op den Rotterdamschen trein, brengt dien over het gedeelte weg, dat in herstelling is, en gaat dan over op den Amslerdamschen trein, die daartoe eenige oogcnblikkcn moet stoppen tot de Rotlerdamsche trein is gepasseerd en de loods op den trein is. Bij naauwketirige opvolging van dit voorschrift kan de dienst op die wijze geregeld en zonder gevaar worden voortgezet, hetgeen dan ook tot heden geschiedde. Maar thans schijnt door het personeel op de locomotief van den Amsterdamschcn trein niet op het signaalbord te zijn gelet, dat aangeeft wanneer de lijn vrij is en de loods den aankomenden trein heeft verlaten. Althans ile trein van Amsterdam stoomde in volle vaart door, terwijl die van Rotterdam zich nog op het enkele spoor bevond, waar voor beide treinen geen plaats is. Gelukkig reed de Rutterdamsche langzaam en remde de machinist, het dreigend gevaar ziende, nog zon veel mogelijk. Ware ook de trein uil Rotterdam in volle vaart geweest, de ramp zou nog vrecs- selijker geweest ziju. Een oogenblik vóór den schok keek de heer Fr. uit Delft, die zich met zijne echtgenoote in den voorsten le en 2« kl. wagen bevond, met de familie R. uit den Ilaag, naar buiten om zich te vergewissen omtrent de oorzaak van het langdurig langzaam rijden. Daar ziet de heer R. zijn reisgezel eene plotselinge beweging maken en hoort hem met een stem, die hem nog in de ooren klinkt, uitschreeuwen: mijn God! opstaan! opstaan! Dit gebeurde het eene oogenblik. In het onmiddellijk daarop volgende had de botsing plaats. De zeven passagiers in de 2' kl. coupé waren gelukkig allen opge staan en daardoor, als door een wonder, gered. Met een ontzettend ge kraak schoven tender en goederenwagens in de coupé, drukten de deelen als deeg in elkaar en klemden en schroefden de passagiers vast. De schrik en de drukking van de lucht beletten den heer R. adem Ie halen. In onbeschrijfelijken angst werden de eerstvolgende drie minuten doorleefd. Zelf naar adem hijgende, kon de heer R. zich niet eens verge wissen van den toestand der zijnen, die het niet minder benaanwd hadden, maar gelukkig evenmin zwaar letsel hadden bekomen. Eindelijk kwam er lucht. Met groote vaardigheid waren de opengeschoven planken en deuren doorgezaagd en de passagiers bevrijd. De heer Fr. had den arm zwaar ge kneusd, het oudste zoontje van den heer R. zag zeer bleek en scheen in wendig letsel te hebben bekomen. De overige passagiers in deze coupé waren niet gekwetst, doch verkeerden overigens in een toestand, dien men zich voorstellen kan. In de achter deze coupé volgende compartimenten had de botsing ernstiger gevolgen gehad. Daar werden o. a. van een der passagiers de beide beenrn verbrijzeld en bekwamen anderen ligtere kwet suren. Na het gebeurde, het terrein van het ongeluk overziende, wees de reiziger aan een vriend de plek waar hij en de zijnen uitgezaagd ware».

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1