L111 l)SIIII COW RAVI. 1882. V, 187/ VRIJDAG 11 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dadelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcnlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-BERICHTE1N. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dal op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld het kohier van het patentrecht van wijk V, over den dienst 1882/83, executoir verklaard den 9I,CD AngustHS jl.wor dende een ieder herinnerd aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden. 10 Augustus 1882. DE FREMERY, Weill. 1". B. B 1 N i\ EN LANDSGHE HERIGT E N. LEIDEN, 10 Augustus j. Heden morgen vroeg is ook de alhier in garnizoen liggende veld-arlillerie, langs den Rijnspoorweg, naar hel kamp bij Willigen vertrokken. Ia Heden morgen is over de llaagbrug, aan het begin van de trekvaart J onder Zoeterwoude, hel lijk van een naar gissing 40-jarig persoon uit hel water gehaald. Op het lijk werd, naar wij vernemen, gevonden een gouden J horloge en eenig geld. Bjj kon. besluit van 0 Aug. II. zijn, ingevolge art. 50 der wet op het hooger onderwijs, rijksbeurzen verleend: voor het tijdvak van 1 September 1882 lot en met 31 Augustus 1883, aan: N. Slotemaker, student in de reglsgeleerdheid te Leiden; G. C. van Walsem, student in de geneeskunde te Leiden; II. Logeman, student in de letteren te Utrecht; J. M. Clinge Doorenbos, s'udent in de geneeskunde te Utrecht; J. Z. Scliuurmaus Stek hoven, student in de letteren te Groningen, en voor het tijdvak van 1 De cember 1882 lot en met 31 Augustus 1883, aan J. U. Wijga J'.student in de letteren te Groningen. Ue minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- I bragt, dat voor ongebuwden. niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 1 jaar, die voldoen aan de eischen van het examen, en overigens de ver- eischte papieren kunnen overleggen tot het aangaan eencr vrijwillige mili taire dienstverbindtenis. de gelegenheid bestaat om zich voor den tijd van zes jaar te verbinden als soldaat-schrijver voor de dienst der militaire admi- nistratie bij hel leger in Nederl. Indië. liet examen wordt op den eersten en derden Woensdag van iedere maand te 'sOravenhage gehouden. Gega digden behoorcu zich in persoon aan te melden ten burele van den plaatse- I Iflken kommandant te 'sGravenhage, daags vóór het examen, des morgens lusschen 10 en 12 uur, of des namiddags tnsschen 2 en 3 uur. Verdere 'S bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. tjj liet Ubl. deelt het volgende mede: De heer van Lijnden van Sandtn- f burg heeft op 8 Julij de vroeger aan hem verleende opdragt, waardoor eenc «nieuwe phase" ontstond en over welker aanvaarding kjj aan de tweede katnet' verklaarde nog geen besluit te hebben genomengeenszins nederge- legd. maar kenbaar gemaakt bezwaar te ontmoeten in hare vervulling, zoo lang niet een der leden van de volksvertegenwoordiging, die het Fransche handelslractaat hielpen verwerpengeweigerd had zich met de vorming van 4 een ander kabinet te belasten. Hierop is aan den heer Tak van Poortvliet de zamenstelling van een nieuw ministerie opgedragen en heeft hijonder bereidverklaring zich tot dat einde te hegeven naar de hem aan te wijzen i; plaats in het buitenland (wegens 'skonings vei blijf buitenslands), verzocht in de gelegenheid te worden gesteld mondeling rekenschap te geven van S-den grondslag, waarop naar zijn oordeel dergelijke formatie zou bebooren de worden beproefd. 's Op 31 Julij, tijdens 'skoning terugreis, is hem te Frankfort a/M. het gevraagde gehoor verleend. De heer Tak heeft toen doen uitkomen, dal den onregle eene politieke strekking was toegeschreven aan de stemmingen *4n de tweede kamer over het Fransche handelslractaat, in weerwil dal de „.bestrijding, zonder onderscheid van rigting, elke politieke beteekenis aan ;5;%et uit te brengen vot-um had ontzegd. Voorts heeft hij zich gezind be toond, de hem toegedachte taak op zich te nemen, wanneer hij zich verzekerd mogt houden van hel verlof, om onverwijld aan de staten-gene- raal de wetsvoordragten aan te bieden betredende do noodzakelijke wijzi ging van sommige, den wetgever al te zeer de handen bindende voorschrif ten der Grondwet, in den geest als in 1879 was voorgesteld. Na afloop van het gehoor, dat geruimen tijd had geduurd, ontving hij de uitnoodigiug een schriftelijk verslag van hel gesprokene aan Ie bieden. De indiening leidde tot de mededeeling, in een voor den heer Tak hoogst wel willend schrijven verval, dat liet geschikte tijdstip tot wijziging der Grond wet geacht werd vooralsnog niet gekomen te zjjn. Op grond van deze mededeeling heeft de heer Tak begrepen, geen verder gevolg aan de hem verstrekte opdragt te moeten geven. Men verwacht nu eerstdaags de aan vulling van het demissionnaire kabinet, dal, op eene oflen hoogste een paar uitzonderingen na, in zijne tegenwoordige zamenstelling gehandhaafd zou blijven. Door de synode der Ned. herv. kerk is een voorstel van den heer Ringnalda om de eindstemming over wetsvoorstellen aan de prov. kerkbe sturen te ontnemen en aan de classicale vergaderingen te geven, die alsdan in September in plaats van iu Junij zouden gehouden worden, verworpen met 16 tegen 2 stemmen Het welsvoors'el, waarbij eene rijke diaconie aan de behoeftige kerkvoogdij van dezelfde gemeente geldelijke bijdrage kan ver kenen, is aangenomen. Brj de commissie lol het verzamelen van gegevens betreffende emigratie naar Zuid-Afrika is uit Pretoria (Transvaal) per telegram berigt ontvangen, dal in Transvaal eene permanente emigratie-commissie is benoemd, waar omtrent per brief verdere berigten zuilen worden gezonden. Dit berigt is een afdoend bewijs, dat de werkzaamheid der commissie ook in Transvaal zeer wordt gewaardeerd en van die zijde gewensclite zamenwerking zal worden verleend. De commissie hoopt dan ook weldra in staat te zijn nadere be rigten omtrent deze zaak mede te deelen. De algemeene vergadering der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen werd gisteren ie Amsterdam voortgezet. Er werd besloten het hooldbesiuur te magtigen een bedrag van 1000 ter beschikking te stellen van de hoofdcommissie van het ondersteu ningsfonds. opgcrigl door het Nederl. Onderwijzersgenootschap. Gelijke magtiging werd verleend wat betrek het voorstel om teil behoeve van de leekenschool voor kunstambachten te Amsterdam, met het oog op de om schreven uitbreiding barer werkzaamheid, nogmaals eene som van f 1000 beschikbaar te stellen. Hernieuwd werd hel besluit des voiigcn jaars, in zake het subsidiëren van departementen, die tol de stichting van plaatselijke verzamelingen ter bcvorde ing van kunst-induslriëel onderwijs weiischen over te gaan. Een v dgend voorstel van hel hoofdbestuur strekte om de magtiging, het vorig jaar verleend tot liet beschikbaar stellen van 1C00 voor liet doen van de noodige slappen out tol een algemeen Nedcrlandscli pensioenfonds te komen, in te trekken. Daarna kwam in behandeling het voorstel in zake de departementale spaarbanken. Ten vorigen jare besloot de algemeene vergadering eene com missie te benoemen om te onderzoeken of het mogelijk en wenscheiijk is regelen te stellen ten einde aan de departementsbesluren en aan het hoofd bestuur regtstreckschen invloed en toezigt toe te kennen op de inrigting en liet beheer der door de departementen opgerigte spaarbanken, en aan de algemeene vergadering deswege verslag en, zoo noodig, voorstellen te doen. Bedoelde commissie had daaromtrent rapport uitgebragl en voorstellen ge daan, maar deze kwamen niet in behandeling, doch aangenomen werd eene motie van den Haag om de commissie dank te betuigen en de departe menten uit te noodigen om de wenken in liet rapport ernstig te over wegen. Verdere voorstellen, die behandeld werden, hadden betrekking op de viering van het honderdjarig beslaan der maatschappij in 1884. Rotterdam wilde eene commissie doen benoemen van 12 leden, om met het hoofdbestuur een plan te beramen en op de algemeene vergadering van 1883 voorstellen te doen. Dordrecht wilde reeds dadelijk beslissen om ól een standbeeld op Ie rigten voor Jan Nienwenhuizenóf eene slichting in liet leven te roepen, liet bedrag, daarvoor uil te trekken, wenschle Dordrecht op 30000 gesteld te zien. Dit laatste voorstel werd echter ingetrokken en dat van Rotterdam gewijzigd aangenomen; op voorstel der financiële commissie, overgenomen door het hoofdbestuur, werd besloten om die commissie uit 9 leden te doen bestaan: 3 uit de departementen, 3 uit het hoofdbestuur en 3 uit de finan ciële commissie. Nog kwam in behandeling een voorstel van het dep. Fnrmerende, om aan het hoofdbestuur op ie dragen een onderzoek in te stellen naar het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1