LEIDSCIIE COURANT. 1882. 186. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, /.on- en Feestdagen uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ1.50, /ranco p. p. 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN9 Augustus. In de maand Julij zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 104 kinderen, als: 51 zoons en 53 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorle; overleden 76 personen, waaronder 13 elders woonachtigals: 12 mannen, 11 vrouwen, 31 zoons en 22 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 9. Gehuwd 25 paren. In verband met het gewijzigd vertrek van de pakketbooten u t New- York naar Guragao, zullen de eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Curasao langs den weg van New-Y'ork plaats vinden op 19 Augustus en 5 en 22 September, met den trein van 6 55 's avonds uit Rotterdam naar Vlissiugen. De kapitein ter zee, jh'. A. C. van Haeften chef van de afdeeling '/materieel" aan het dep. van marineis van zijne reis naar Londen terug gekeerd. Bij verschillende inrigtingen in Engeland zijnnaar het F ad. verneemt, inlichtingen omtrent het ligten van de beider ingewonnen. De Engelschc inrigtingen echter hebben nog niet zulk een zwaar wrak, als dat van de Adder, dal 1,600,000 kilogram weegt, geligt, en schijnen veel be zwaren in het werk te zien. Een contract kon nog niet gesloten worden, naar men zegt, omdat het werk zoo wisselvallige kansen van slagen geeft, liet wrak ligt te veel in open zee, dan dat men zeker zou kunnen zijn geregeld aan het werk le blijven: zware wind of groote zee zouden elk rogenblik kunnen noodzaken het resultaat, waartoe men op dit oogenblik gekomen zou zijn. in den steek te laten, zóóilat de kans. dat men, een maal met hel moeijelijk werk beginnende, het zou kunnen volbrengen, alles behalve zeker is. De opbrengst van hel vervoer over den Nederlandsehen Rijnspoorweg over de maand Julij bedroeg532.086.39. Totale opbrengst van 1 January 1882 af 2 9.18,045.34 legen 3.222,062.70% in 1881. zijnde per dagkilo- meler ƒ62 34, legen ƒ64 79. - Lijn Leiden—Woerdenreizigers (15603) /8605.68%, bagare (35 I.) ƒ210 71. bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1573 t.) 1632.13levende dieren en rijtuigen 183.32. Totale ontvangst 10631.84 Totale ontvangst van 1 Jannarij 1882 al 61801.01 tegen f64,291.20 in 1881, zijnde per dagkilomcler 8 09, legen ƒ8 42. Uit Alexandrië wordt aan het Dagbl. van 's Grap. gemeld, dat de Ëneelsche regering van de erfgenamen van prins Hendrik der Nederlanden heeft aangekocht het door dien prins te Port-Saïd gesticht etablissement met bijbehoorende terreinen. Gebouwen en gronden zullen door Engeland tot het optrekken van hospitalen enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nagenoeg gelijkstaan met de uitgaven, welke de prins aan het grondvesten en inrigten van het etablissement ten koste legde. De commissie tot het verzamelen van gegevens betreffende emigratie naar Zuid-Alrika heelt kennis genomen van een plan, geopperd door belang stellenden in den Transvaal, om aldaar voor eene som van 24000 a ƒ26000 eene plaats aan te koopen. ten einde daarop door emigi anten uil Nederland een dorp te doen stichten. De commissie stelt zich beschikbaar, om door hare bemiddeling personen tot elkander te brengen, genegen en in staal om gezamenlijk het daarvoor noodige land aan te koopen en met elkander de kosten van overtogt en vestiging te dragen en alle inlichtingen te verstrekken, die haar ten dienste staan. Te Ilellevoetsluis is een marinier aangehouden, die een bankbillet van ƒ60 wilde wisselen en verdacht wordt een uit Indië teruggekeerd kameraad eene som van ƒ80 ontstolen te hebben. De 97e algemeene vergadering van de Maatschappij lot Nut van 't Al gemeen werd gisteren te Amsterdam geopend in het lokaal Plancius in de Plantage. Er waren 311 departementen vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer H. Bouwman, opende die vergadering met eene rede bevattende opmerkingen en wenschen omtrent eene meer praclische rigling in het lager onderwijs. Spreker stelde op den voorgrond, dat eene maatschappij als het Nut niet altijd den ouden weg kan bewandelen. De omstandigheden ver anderen. De beschouwingswijze der tijden loopt uitren. De middelen ver slijten en veranderen. De toestand der zameuleving wijziat zich met den dag. Maar het doel der maatschappij blijft nog altijd: den verstandelijken, -zedeljjken en maatschappelijken toestand, inzonderheid der mineegoeden, j te verbeteren, heilzamen invloed uit te oefenen op de opvoeding en het /onderwijs der jeugd, de volksbegrippen te veredelen, godsdienst en goede •zeden aan te kweekeninstellingen aan onderwijs en volksbeschaving ge wijd te steunen. En met het oog op dit doel was de sloffe gekozen van de openingsrede. Hel verslag omtrent den toestand der maatschappij luidde gunstig. Hel aantal leden bedraagt 17448, legen 17230 in het vorige jaar. Vier departe menten zijn opgeheven, maar daarentegen acht nieuwe opgerigt. De finan ciële toestand is me 'e goed. Na daarop in korte woorden te hebben herin nerd hoe het met verschillende instellingen en ondernemingen is gesteld, blijft het verslag langer stilstaan bij het onderwijs in handenarbeid en geeft een overzigt van de uitbreiding aan dat onderrigt gegeven en de goede vruchten, die het tot dusver heeft opgeleverd. Uit deze mededeclingen blijkt, dat eerlang eene vereeniging zal worden in het leveh geroepen, meer in het bijzonder aan het onderwijs in handenarbeid gewijd. Vervolgens werd tot de behandeling der verschillende voorstellen over gegaan. Eene motie van het dep. Zwolle om, vóór een besluit werd genomen over het voorstel van het hooldbesiuur tot het subsidiëren der kleinere departe menten wat betreft de leesbibliotheek, eerst eene beslissing te nemen over het al of niet behouden der uitgave van de Zwaluw, werd verworpen, waarna het voorstel van het hoofdbestuur, »om jaarlijks op de begrooting te brengen eene som van /2500. om daaruit aan departementen, die minder dan 100 leden tellen, subsidiëu te verleencn voor den aankoop van boeken bestemd tot volkslectuur, onder voorwaarde, dat de aan te schaffen werken de goedkeuring erlangen van hel hooldbesiuur", in behandeling werd geno men. liet werd eenigszins gewijziad goedgekeurd. Alle beperkende bepa lingen zjjn weggenomen, zoodat aan alle departementen, die er behoefte aan hebben, een subsidie van ƒ100 kan worden verstrekt. Hel voorstel van het hooldbesiuur om gedurende vijf achtereenvolgende jaren op tfe bcgrooling eene som te brengen van ƒ1000, ten einde het hoofdbestuur in staat te stellen, onder leiding van deskundigen, eenmaal 'sjaars een examen te doen houden voor wie een diploma erlangen wil, waarbij de bevoegdheid, om aan hel hoofd eener bewaarschool Te staan, door de maatschappij wordt erkend, werd aangenomen, terwijl het ontwer pen van een plan aan hot hoofdbestuur werd opgedragen. Ook werd aan genomen hel voorstel van het hoofdbestuur om te besluiten dat op de begroo- fing voor 1882/83 eene som van 2000 worde uitgeirokken ten einde daaruit, onder de door de vergadering van 1880 gestelde voorwaarde, eene onder steuning te verleenen aan die departementen, die het onderwijs in handenarbeid wenschen te bevorderen. Daarop kwam in behandding een voorstel van hel hoofdbestuur betref fende het geïllustreerd volksblad de Zwaluw. Na uitvoerige beraadslaging werd met 502 tegen 404 stemmen uitgemaakt dat de uitgaaf van de Zwaluw zou worden voortgezet, en met 557 tegen 257 stemmen dat aan de maat schappij "Elzevier" een verhoogd subsidie van 1000 zou worden toegestaan voor expeditie- en frankeerkoslen. Gisteren avond is de laatste trein uit Keulen naar Amsterdam, in de nabijheid van het slation Wesel, ten gevolge van het springen van een wielband, ontspoord. Ofschoon ecnige wagens omvergeworpen werden en zelfs een eind weegs medegesleurdis bij dit ongeval gelukkig geen verlies van menschenlcvcns te betreuren. Wel zgn een aantal passagiers gekneusd en velen zelfs vrij ernstig, gelijk gisteren avond bleek bij de aankomst van dezen trein, die te Amsterdam een uur le laat aan het station kwam. N.v.dD.) Te Purmerende is preventief in hechtenis genomen eene weduwe, die verdacht wordt haar kind te hebben gedood. Uit het kamp bij Milligen schrijft men aan het IV.v.d.D.: Langza merhand begint in het kamp eene normale bedrijvigheid te heerschen. leder is nu als het ware geacclimatiseerd. Hoewel het weder zeer ongunstig blijft, is het aantal zieken nog gering en bedraagt het hoogstens 20 op de 1500 man, die thans in hel kamp gelegerd zijn. Zooals gewoonlijk, doet het minder goede drinkwater hierop ook zijn gewigtigen invloed gelden. Wij hopen, dat de gezondheidscommissie hieraan hare ernstige aandacht schenke. Daar de avonden te koud zijn om builen de tenten door te bren gen, verdwijnen allen spoedig na afloop der namiddag-oefeningen binnen de "linnen of houten muren". De laatsten de cantines tieren hier als echte pirasietenHet toch reeds zoo karige zakgeld der onderofficieren en minderen vindt daarin zijn uitweg. Wel is waar staan deze inrigtingen onder zekere controle, doch al zijn zedelijkheid en gezondheid (speciaal ook drankmisbruik) hierdoor aan zekere theoretische banden gelegd, het is en blijft voor den mindere: "zijn geldje in armoe verteren"! Bij manoeu vres enz. regelen dikwerf "Vraag en aanbod" den prijs der artikeleji.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1