Salisbury iets toe te geven wat een zijner beide amendementen betreft, maar het andere, waardoor aan de grondeigenaars in zekere gevallen de gelegenheid wordt geopend om de pachters van de voordeelen der wel te berooven, kan zij in geen geval aannemen. Men verzekert, dat eenige pairs, die voor de amendementen van lord Salisbury gestemd hebben, po gingen in het werk stellen om laatsgenoemde tot toegeven te nopen, doch er beslaat weinig uitzigt dat zij hierin zullen slagen. Komt er geene schikking tusschen de beide takken der wetgevende magt lot stand, dan jou het parlement gesloten en tegen 19 Augustus weder bijeengeroepen worden tot eene buitengewone zitting, welke zou moeten uitloopen, hetzij op toegeven van het hoogerhuis, hetzij op eene ontbinding van het parle ment en het bijeenroepen der kiezers voor nieuwe algemeene verkiezingen. De koningin van Engeland is Vrijdag in persoon van het eiland Wight naar Portsmouth gegaan om afscheid te nemen van de troepen die naar Alexandrië vertrokken. Zij ging uit haar jagt over op het transportschip Catalonia en nam met groote belangstelling kennis van al wat op de expe ditie betrekking had en van de maatregelen, die genomen waren in het be lang der troependie naar het oorlogslooneel vertrokken. Toen de trans portschepen vertrokken deed zij ben met prinses Beatrice uitgeleide op haar jagt Alberta. Het oorlogschip Bacchante, met de twee zonen van den prins van Wales aan boord, is van zijne reis rondom de wereld in de Engelsche wateren terug. De reis heeft twee jaren geduurd. Behalve de Catalonia, de Calabria en de Holland, zijn Vrijdag en Zaturdag nog vjjf transportschepen met 3000 man troepen naar het oorlogs looneel vertrokken. In den loop van deze week zal het geheele expeditie corps naar Egypte onder weg zijn. Kolonel sir William Owen Lanyon, die Zaturdag, op weg naar zjjn regiment in Egypte, Parijs passeerde, was sedert eenige maanden verloofd met eene rijke erfgename en het huwelijk zou in September a. s. plaats hebben. De kolonel kreeg bevel naar Egypte te vertrekken. Het huwelijk werd om deze reden verhaast en na Woensdag getrouwd te zijn, vergezelde nu de jonge vrouw haar man naar Parijs, waar zij afscheid van hem moest nemen. -- Te Peterhead, aan de Schotsche kust, waar een hevige storm ge woed heeft, worden 200 visschersbooten vermist. Achthonderd zijn binnen gekomen. De betrekkingen der uilgeblevenen verkeeren in groote ongerust heid. Te Kirkwall worden 9 groote booten vermist. Het groote handelshuis Jordan, Marsh C*. te Boston laat 25 van zijne beambten, mannen en vrouwen, eene reis door Europa maken, onder geleide van een der directeuren. De 25 gelukkigen zjjn uit het personeel van 3000 geëmployeerden door het lot aangewezen. Te Brownsville, in Texas, is de gele koorts uitgebroken; volgens een telegrafisch berigt waren Zondag reeds 750 gevallen voorgekomen en breidde i)e ziekte zich snel uit. FKAKKRIJK. Officieel is bekend gemaakt dat hel kabinet is zamengesteld als volgt: Ditclerc, minister-president, belast met de portefeuille van builenlandsche zaken; Faillicres, binnenlandsche zaken; Deves, justitie; Tirard. financiën; Duvaux, onderwijs; Billot, oorlog; Janréguiherrymarine; Maliy. landbouw; Cochery, post- en telegraafwezen; Legrand, koophandel en ad interim open bare werken. In de kamer zal Dingsdag eene verklaring worden voorgelezeninhoudende dat het ministerie ten opzigte der builenlandsche zaken niet op het verledene wil terugkomen. liet wil vrede, doch mogt er iets gebeuren, waardoor aan Frankrijks waardigheid afbreuk kon worden gedaan, dan zal het onmid dellijk de kamer bijeenroepen om over de noodige maatregelen te beraad slagen. Ten opzigte der binnenlandsche politiek zal het ministerie de be sluiten der kamers lot grondslag nemen. De heer Brisson, voorzitter der kamer, is, gelijk men weet, bjj her haling uilgenoodigd de zamenslelling van een kabinet op zich te nemen. Als reden zijner weigering heeft hij opgegeven zijne onervarenheid in de builenlandsche politiek, inzonderheid wat betreft de thans zoo gewigtige Egyptische qnaestie. De verantwoordelijkheid daarvoor wilde hij niet gaarne op zich nemen. Het Joum. Off. bevat hel rapport der commissie tot onderzoek van het plan betreffende hel vormen eener binnenzee in Algerië. De commissie verklaartdat zij de regering niet kan aanmoedigen het werk te onderne men, daar de kosten buiten alle verhouding zjjn van het nut, dat van het werk verwacht zou kunnen worden. De kosten worden op niet minder geschal dan op bijna 1300 millioen. De raad van administratie over het Suez-kanaal, op eene depêche van de Lesseps bjjeengeroepenheeft eene motie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat de Khedive de bepalingen der concessie voor het kanaal niet kan wijzigen, daar de ontwerpers der concessie voor het oog der geheele wereld hebben gecontracteerd en zich verbonden hebben door het kanaal neutraal te verklaren. De Suez-maatschappij moet die verbindtenis handha ven, en bijgevolg protesteert zij tegen elke militaire actie in het kanaal, en sluit zich aan bij hel protest van de Lesseps, wien de raad van administratie dank toebrengt. De hertog van Orleans, oudste zoon van den graaf van Parijs, heeft bij het jaarlijksch concours der Parjjsche «colléges" den Latjjnschen prijs verworven. Zijn vader omhelsde hem onder de toejuichingen eener talrijke vergadering in de Sorbonne en drukte zelf den traditionelen lauwerkrans den knaap op het hoofd. De luchtreiziger Godard is Zondag te Parjjs opgestegen met een door een eigenaardig procédé verlichten ballon. Toen de ballon naauweljjks vjjf minuten in de lucht zweefde, ging het licht, dat rood was, plotseling uit. De gemeente Lons-le-Saulnier, de plaats waar Rouget de l'lsle geboren is, had een wedstrijd uitgeschreven voor een gedicht op den zanger en componist van de //Marseillaise". De commissie van beoordeeling heeft thans haren arbeid bekend gemaakt. Meer dan honderd gedichten waren uit alle oorden van Frankrijk ingekomen. De prjjs is toegekend aan den heer Louis Ratisbonne, den vertaler van de Divina Commedia. De abt Bresson, aalmoezenier van de gevangenis te Vigan, is als zoo danig ontslagen, omdat hij den 14'"> Juljj deel genomen heeft aan het ver zet tegen de plaatselijke overheid, die de klokken wilde doen luiden op den nationalen feestdag. DVITSCHLAND. De zamenkomst der keizers van Oostenrijk en Duitschland te Ischl is bepaald op 9 ot 10 Augustus. Van regeringswege wordt gewezen op het groote voordeel, dal voor de Duitsche industrie gelegen is in de opening van de St. Gothardbaan. Zoo is o. a reeds geblekendal het langs dien weg in Italië aangevoerde Duitsche ijzer, blik enz., daar waar men er mede bekend werd, hel Fransche geheel heeft verdrongen, als zjjnde veel goedkooper en deugdzamer. In hel Pruissische district Ziegenrück is door de politie verordend dat ingezetenen, die achterlijk zijn in het betalen van belasting en schoolgeld, niet als lid mogen worden toegelaten in turners- of zangersvereenigingen, enz. Aan de besturen van dergelijke instellingen zullen de namen mede gedeeld worden van hen, die achterlijk zijn in de betaling hunner belasting. De politie meent dat het niet aangaat de belasting niet te betalen, maar daarentegen wel de contributie als lid van dcrgeljjke liefhebberij-vereeni- gingen. De Beijersche regering heeft eene afwijzende beschikking genomen op het verzoek van het Munchener gemeentebestuur om de gemengde scholen iu confessionele te veranderen. Bjj gelegenheid der akademiefeesten te Würzburg is aldaar op 3 Aug. een optogt gehouden, waaraan p. m. twee duizend personen deelnamen. De eerste hoofdgroep bestond uit vertegenwoordigers van bedrjjven en beroepen, met wagens en zinnebeeldige voorstellingen betreffende de stad en hare burgers. De tweede hoofdgroep werd gevormd door de afgevaardigden van Duitschland en de gasten. De derde hoofdgroep was van historischen aard en stelde den lijd van de stichting der Unie voor (1582), waarbij de per sonen allen in hel costuum van dien tijd waren gekleed. De laats'e groep werd gevormd door het personeel der universiteit, een duizendtal studenten en oud-studenten, de beambten, rector en professoren en eindelijk den universileitswagenwaarop als zinnebeeld 5 dames zaten, die de beroemde Alma Julia en de 4 faculteiten voorstelden. Te Ilasselswetler is eene afschuwelijke misdaad gepleegd. De twee doofstomme broeders Keutmann werken zamen in eene schuur. Terwijl Bal- thasar in 'eene gebukte houding stond nam zijn broeder Nicolaas eene bijl en sloeg hem zoodanig in den nek, dat het hoofd half van den romp werd gescheiden. De moordenaar beweert, dat zijn broeder de bijl op eene plank had gelegd en deze hem toen op het hoofd gevallen is. De overige arbeiders waren in het veld en toen zij terugkwamen vonden zij den verslagcne. Berig:en uit Zwitserland bevatten uitvoerige mededeelingen omtrent de verwoestingen, welke de stormen der laatste dagen in het Rhöne-dal en in de streek van den Si. Gothard hebben 3angerigl; bij Viège en Bas-Chdtillon zijn de bruggen vernield en weggespoeld, terwijl geheele terreinen bouw land met de bijna gerijpte oogst met een laag steenen en modder overdekt zijn. Bij Domo d'Assolo is de weg geheel vernield, evenals bij Isella, terwijl Göschenen, Ulrichen en Obergesteln gedeeltelijk overstroomd zijn. Te Davos is op den 23" Julij op een bergtogt de letterzetter Vogler jammerljjk omgekomen. Hij wilde oostelijk om den kleinen Schiahorn heen naar de Strelaalp wandelen en is toen uitgegleden en in de diepte neerge stort. Na 3 dagen lang vruchteloos naar hem gezocht te hebben, heeft men ten laatste zjjn lijk gevonden. Uit de ligging er van op een rotspunt maakt men op, dat de ongelukkige reeds onder het vallennog voordal hij deu grond had bereikt, moet bezweken zijn. Volgens de Russische bladen was de vorige winter de zachtste dezer eeuw. In geen honderd dertig jaren is de maand Januarij zoo zoel ge weest, en door elkander zijn de drie maanden Januarij. Februari] en Maart zoo zacht geweest als nog nooit sedert de stichting van St.-Petersburg. De zee is nog geen 120 dagen bevroren geweest, terwijl er jaren zijn, dat zjj ruim 170 dagen digi blijft. Nooit is er zoo weinig sneeuw gevallen. Maar nooit ook is het zoo koud geweest in de Caucasische en Transcau- casische provinciën en in Midden-Azië. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Augustus. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat het Russische gouvernement een spoedigen oorlog tusschen Turkije en Engeland tegemoet ziel en daarom in den Caucasus en in Bessarabië groote toebereidselen maakt. ALEXANDRIE, 7 Augustus. De Khedive heelt aan Ragheb-pacha een brief gezonden, inhoudende een bevel dat de regering zich bereid verklare tot schade vergoeding aan de slagtofl'ers van moord en brand te Alexandrië, onder bepaling dat het bedrag zal worden vastgesteld ter gelegener lijd en op billijke wijze in overeenstemming met de financiële hulpbronnen des lands. Tevens ver zoekt hij om mededeeling van de geschiktste maatregelen en openbare be kendmaking dezer gevoelens. KONSTANTINOPEL, 7 Augustus. In de conferentie hebben de Turkschc gevolmagtigden heden verklaard, de voorwaarden aan te nemen, die de mogendheden in hare uitnoodiging ter conferentie hebben gesteld. Said-pacha heeft ook aan lord Duflérin eene proclamatie legen Arabi toegezegd. ALEXANDRIE, 7 Augustus. De troepen van Arabi hebben verschansingen opgeworpen tusschen Aboukir en Ramleh aan den westelijken oever van het kanaal. Een spoortrein met troepen van Arabi en fellahs naderde heden het aansluitingspunt bij Millaha, blijkbaar met het doel de lijn te vernielen. Het geschut der Engelschen dwong hen hun voornemen op ie geven en zich te verwijderen. DURBAN, 7 Augustus. Een sterke strijdmagt der Boeren heelt met een conligent inboorlingen den 28!,t0 Juljj hel opperhoofd Monlsiva aangevallen. Men zegt dal de Boeren met zware verliezen zijn teruggeslagen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3