BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 7 viugustue d882, iV°. d83. PER TELEGRAAF. Cetewayo is te Plymouth aangekomen. Hij heeft een neef en twee leden van zijn voormaligen raad bij zich. Op reis had,het schip nogal dik wijls stormweêr en in den beginne was Cetewayo zeeziek, maar spoedig kreeg hij zeebeenen en zijn eetlust was uitnemend. Met zijne drie medge- zellen gebruikte hij tusschen de Kaapstad en Madeira 800 pond rundvleesch. Hij nam aan boord iederen dag een bad. Toen hij scheepging, waren zijne kleederen niet in de beste orde; men gaf hem een nieuw ligtgrijs pak en hij ontving eene Engelsche generaais-uniformom bij plegtige gelegenheden in Engeland te dragen. Hij gelooft, dat hij aan koningin Victoria slechts zijne zaak behoeft voor te dragen, om op zijn troon hersteld te worden. Uit Konstantinopel meldt men aan de Daily D/etos, dat de ultra's onder de Mahomedanen en de Arabieren den Sultan trachten over te halen zich tegen de eischen van Engeland in de zaak van het zenden van troepen naar Egypte te verzetten. De Sultan hoopt nog altijd, dat er iets bijzonders gebeuren zal, dat hem in staat zal stellen zonder breuk met Engeland Arabi te steunen, en van daar zijn tegenzin tegen het proclameren van Arabi als oproerling. Saïd-pacha, des Sultans eerste minister, dringt er daarentegen bij den Sultan op aan tot die proclamatie terstond over te gaan en dadelijk met Engeland de orde in Egypte te herstellen. Naar men uit Alexandrië aan de Times meldt, gaat het met het ge brek aan water beter dan men gedacht had. Het Mahmoudieh-Kanaal blijft nog altijd water leveren en dagelijks worden 1500 a 2000 ton in reservoirs geborgen. Te Southbend, in Indiana, zijn op den Lake-Shore-spoorweg twee goederentreinen tegen elkander geloopcn, ten gevolge waarvan 60 waggons verbrijzeld werden en verbrandden. Zeven landloopers, die heimelijk in een daarvan geslopen waren om kosteloos te reizen, kwamen in de vlam men om. FRANKRIJK. Het is den heer Grévy nog niet gelukt iemand te vinden, die zich met de zamenstelling van een kabinet wil belasten. Op nieuw heeft hij aange drongen bij den heer Brisson, voorzitter der kamer, om het mandaat daar toe aan te nemen, maar zonder gevolg. Een beroep op den heer Ferry had mede geen gunstigen uitslag. In de kamer van afgevaardigden was Donderdag, pa het afdoen van eenige kleine zaken, weder de begrooting aan de orde. maar er was geen minister aanwezig. Een der leden stelde toen eenvoudig voor niet meer te vergaderen dan na de zamenstelling van een nieuw kabinet. Dit voorstel werd echter verworpen; ook een voorstel om uiteen te gaan tot Diugsdag werd niet aangenomen. De eerstvolgende zitting werd daarna op Zaturdag bepaald. Men zegt, dat het depart, van buiten), zaken afgescheiden zal worden van het presidentschap van den ministerraad, ten einde de politiek van ont houding goed te doen uitkomen, welke de regering voortaan in buitenland- sche aangelegenheden denkt te volgen. Hel Duitsche leger zal officiëel door eenige hoofdofficieren bij de herfst- manoeuvres van het Fransche leger, die tusschen Marseille en Lyon zullen gehouden worden, vertegenwoordigd zijn. De burgemeester van Orres, in het dep. der Boven-Alphen, had bekend gemaakt, dat den 22,ten Julij 11. een kerkelijke ommegang zou worden ge houden, om den Hemel regen af te smeeken. Ieder, die het feest door het verrigten van eenigen arbeid schenden mogt, werd met eene boete van 20 fr. bedreigd. Wegens dit besluit heeft de prefect des departements den burge meester voor twee maanden geschorst. Men zal zich het huweljjk herinneren van Roland Bonaparte met eene doch ter van mevrouw Blanc van Monaco. De jeugdige vrouw is plotseling te Saint-Cloud overleden. Haar broeder, Edmond Blanc, was den dag komen doorbrengen in gezelschap van den prins en zijne echtgenoote. Men had onlangs de geboorte van eene prinses gevierd, en moeder en kind bevonden zich uitstekend wel. Eensklaps gevoelde de prinses zich ongesteld en de ziekte nam zoodanig toe, dat de jonge vrouw elk oogenblik haar einde voelde naderen. Volgens de verklaring van den doctor was de dood het gevolg van eene beroerte. Uit Villers-St.-Christophe wordt weer eene finanieële ramp gemeld. De directeur-boekhouder van eene groote brouwerij aldaar, die zich sedert eenigen tijd aan beurs-operaties overleverde, is verdwenen. Vele personen uit den omtrek, waaronder veel werklieden, hadden hem hunne spaarpen ningen toevertrouwd. De verliezen in het kanton geleden worden geschat op 250 a 300,000 fr. De heer de Lesseps heeft uit Ismaïla het volgende protest uitgevaar digd: Ik verneem, dat de derde zending van Engelsche landingstroepen naar Suez door den waterweg van het zeekanaal zal gaan. Dat is eene oorlogsdaad, die blijkbaar de onzijdigheid van het kanaal schendt en waar tegen ik zeer formeel protest aanteeken. De ontscheping kan in de golf plaats hebben, gelijk bjj de eerste twee zendingen geschied is; elke oorlog zuchtige actie echter onder het bereik van het zeekanaal kan voor de alge- meene scheepvaart in bet kanaal de ernstigste gevolgen hebben, voor welke ik de regering van H. M. uitdrukkelijk verantwoordelijk stel. DUITSCHLAND. Het akademiefeest te Wiirzburg is onder een grooten toevloed van be langstellenden gevierd. Het weder echter werkte ook hier niet mede. De genoodigden werden in de prachtig gedecoreerde zaal der Ludwigshalle ontvangen en door den burgemeester begroet. De receptie der afgevaardig den had plaats in het kon. paleis. Bij die gelegenheid werden aan een aantal personen eeretitels en ridderorden verleend. De vertegenwoordigers der universiteiten en wetenschappelijke instellingen bragten daar hunne heil- groeten over. Voor de Nederlandsche en Zweedsche universiteiten trad prol. Opzoomer, uit Utrecht, als spreker op. Later werd door den rector-magni- ficus de feestrede in de universiteits-kerk gehouden, waarbij ook eenige be noemingen tol doctor honoris causa werden gedaan. Een luisterrijk feestmaal werd den afgevaardigden in de Harmoniezaal aangeboden. OOSTENRIJK. Bij gelegenheid van de 500-jarige vereeniging van Triëst en het kust land met Oostenrijk wordt aldaar eene tentoonstelling van nijverheid ge houden. die, in naam des keizers, door den aartshertog Karl Ludwig werd geopend. In den avond van 2 Aug. bragt de vereeniging van oud-gedienden den aartshertog eene serenade met fakkellicht. Toen de ongeveer 1000 man tellende stoet langs het //Corso" trokwerd uit het dakvenster van een huis, tegenover het hotel //Aquila Nera" gelegen, eene ontplofbare bom ge worpen, die uiteenbarstte en den hotelbediende Angelo Forti terstond doodde, zekeren dr. Dom, die mede aan het hoofd van den stoet liep, zwaar ver wondde, en aan den voorzitter van de vereeniging en een aantal andere personen ligtere wonden toebragt. De voorzitter liet terstond den doode en de gewonden in eene nabijzijnde apotheek brengen en den optogt voort gaan. Eene huiszoeking in de woning, waaruit de bom was geworpen, leidde tot geen resultaat; de bewoner, een als zeer Italiaansch gezind bekend staande slagter, had reeds sedert een paar dagen de stad verlaten, en in het huis werd niemand gevonden. Toen het volk kennis kreeg van hetgeen er gebeurd was, volgden talrijke zamenscholingen. Groote volkshoopenvooral uit de mindere standensloe gen toen bij de bureaux van het Italiaanschgezinde blad Independente en bij de meeste Italiaansche koffijhuizen de glazen in en rigtten er verdere verwoestingen aantotdat het de politie gelukte de orde te herstellen. De stukken van het ontplofte vernielingswerktuig doen vermoeden, dat het uit het buitenland gekomen was, en geleken op bommendie een paar jaar ge leden bij eene republikeinsche demonstratie te Parma gebruikt werden. De Oostenrijksche aartshertog nam de zaak bedaard op en verklaarde van de bevolking van Triëst zooveel blijken van aanhankelijkheid ontvangen te hebben, dat de wandaad van een enkele geen indruk op hem maakte. KONSTANTINOPEL, 4 Augustus. De Porte heeft berigt ontvangen, dat, ondanks het protest van den heer de Lesseps, admiraal Seymour besloten heeft de maatregelen tot bescherming van het kanaal, welke hij noodig zou achten, krachtens magtiging van den Khedive te nemen. De Lesseps verklaarde, dat het kanaal geen gevaar hoegenaamd dreigt van de zijde van Arabi-pacha, die reeds herhaaldelijk bewijzen gal zijner humaniteit; eene Engelsche bezetting van het kanaal zou, in stede van de vrije vaart te be schermen, die juist in gevaar brengen, omdat zij aan Arabi het voorbeeld zou geven tot schending der neutraliteit van het kanaal, welke tot dusver door hem geëerbiedigd is. ALEXANDRIE, 4 Augustus. De Porte heeft per telegraaf kennis gegeven, dat zij op Egypte getrokken heeft tot dekking der kosten van eene Turksche expeditie naar Egypte. PARIJS, 4 Augustus. Het gerucht omtrent eene ernstige ziekte van den graaf van Chambord is onjuist. LONDEN, 4 Augustus. Generaal Adye, van den algemeenen staf der Egyptische expeditie, is gisteren over Marseille en Brindisi naar Alexandrië vertrokken. Heden vertrekken vijf transportschepen met 3000 man van alle wapenen. ALEXANDRIE, 4 Augustus. Volgens een heden avond hier verspreid ge rucht staat de Europesche wijk van Cairo in vlammen, maar het wordt niet geloofd. Generaal Alison heeft heden de liniën van Mex geïnspecteerd en de noo- dige schikkingen gemaakt om ze te doen bezetten door marine-troepen. Kleine benden cavalerie van Arabi houden de Engelsche voorposten in be weging; maar van het voornemen tot een grooten aanval is niets te be speuren. De heer Colsou heeft heden al de banken hier bezocht en ze gewaar schuwd tegen het verhandelen van wissels der Ottomanische regering. ALEXANDRIE, 5 Augustus. Het gerucht dat gisteren avond de ronde deed van een brand in het Europesche kwartier te Cairo, is niet bevestigd. Generaal Graham voert het bevel over de Engelsche brigade te Ramleh. INGEEUNDEN. Mijnheer de Redacteur! Eenige dagen geleden las ik in uw blad dat de aanstaande wintcr-voor- stellingen in den schouwburg alhier zullen gegeven worden door het gezel schap van den heer van Zuylen. Hoeveel achting en ontzag de krachtige en energieke houding van den ijverigen directeur allen, die zich eenigermale op tooneelgebied begeven, ook inboezemen en hoeveel waarborg dit ook voor de toekomst geve. toch geloof ik dat het thans genomen besluit van de schouwburg-commissie niet algemeen in den geest valt van het Leidsche publiek. De krachten toch van genoemd gezelschap kunnen lang niet die van het Nederlandsch tooneel evenaren, zoodra er sprake is van het opvoe ren van een meer ernstig en meer gevoelvol stuk dan een of ander blijspel. En dit laatste moge velen bij afwisseling genoegen doen, de meesten ech ter geven ongetwijfeld de voorkeur aan eene voorstelling, waarin de edele, de grootsche hartstochten en gevoelens van den mensch geschilderd worden. Het beschaafde, ja zelfs het minder beschaafde publiek is meer genegen tot hel bewonderen der uitingen van verheven gedachten, voortspruitende uitde

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5