Anijs- of Zuiiistioop voor jonge Kindeir Eer flacon 50 en 30 Cenls. KIN K HÖ EST. per flacon ƒ1.50. papier, daarbij naauwkeurig en duideljjk opgevende naam en woonplaats en de begeerde acte enz. De oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. M'. adjudant in buitengewone dienst, den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, en bestaande uit de schroef- stoomschepen Zilveren Kruis en Leeuwardenis gisteren morgen ter reede van Texel aangekomen. Tot onderwijzeres te Voorhout is benoemd mej. M. A. L. Das, te Eg- mond aan Zee. Wegens dringende gezondheidsredenen heeft de heer J. J. Meinsma, hoogleeraar aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch-fndië te Delft, aan het college van burgemeester en wethouders van genoemde gemeente verzocht voor eenige maanden van het geven zijner lessen in de Javaansche en Madoeresche talen te worden ontheven. Dit verzoek is toegestaan Ten einde echter in den geregelden gang der lessen, aan gezegde onderwijs-inrigling gegeven, zelfs niet de ge ringste stoornis zoude worden gebragt, zijn tegelijkertijd voor den nieuwen cursus 1882/83 door de betrokken autoriteitde colleges in de Javaansche taal voor de beide studiejaren opgedragen aan den heer J. A. van den Broek, tevens lector in de geschiedenis van Nederlandsch-Indië aan de Indische instelling te Delft, en die tn de Madoeresche taal, eveneens voor beide studiejaren, aan den heer J. S. A. van Disset. candidaat-Oost-Indisch ambtenaar. Met de waarneming van het directeurschap is, gedureude de ontstentenis van prof. Meinsma, belast de hoogleeraar J. Spanjaard. Uit Zandvoort meldt men aan het llbl.Stuurman Fl. Molenaar, van de vischschuit de f'rouw Johanna, heeft Dingsdagop de hoogte van den gezonken rammonitor de Adder aan de zeezijde visschende, in zijn net opgehaald de pet van den loodsen met het volgende tij op dezelfde hoogte aan de landzijde de pet van een officier met verschroeide klep. Beide voor werpen zijn hier aangebragt. Te Amsterdam werd Maandag avond geneeskundige hulp ingeroepen voor eene vrouw. Zij had, naar zij meende, een eijerlepeltje /'eau des Carmes" ingenomen. Het bleek echter, dat de droogist «geest van ammoniac" had afgeleverd. Gelukkig zijn de noodlottige gevolgen door spoedige hulp afgewend. De Duitsche officier, meldt het Hbl., die te Hilversum onder een trein geraakte, was gewaarschuwd toen de trein naderde, en ware hij niet ge struikeld, dan zou hij welligt het gevaar nog ontsnapt zijn. Onmiddellijk werd hij verbondenen werden de doorgesneden slagaderen afgebonden. Hij hield zich moedig en kalm, vroeg een glas cognac en een sigaar, en verzocht, toen hij op eeue draagbaar werd weggedragen naar het ziekenhuis, den mannen in den stap te gaan, daar hij als militair daaraan gewoon was. Gelijk men weet is hij spoedig overleden. Te Amersfoort is de algemeenc vergadering gehouden der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Uit het verslag bleek, dat de maatschappij, die in 1881 aan leden en begunstigers 1445 telde, thans 1782 leden en begunstigers heeft, waaronder 98 die meer dan de gewone con tributie betalenen een die zich buiten zijne gewone bijdrage verbonden heeft de kosten voor de geheele verzorging van een wees te dragen'. Door den heer H. A. Brumsteede, te Assen, werd der maatschappij f 200 bij uitersten wil vermaakt. Een regent van een der weeshuizen schonk 50. j Vereenigingen te Scherpenzeel, Amerfoort en Apeldoorn gaven uitvoeringen ten bate der maatschappij, die verder geschenken van ƒ200 en ƒ100 ont ving. In haar achtjarig bestaan zijn door haar 165 weezen gepleegd. Voor 48 werd door den staat, voor 72 door voogdijen, burgerlijke en kerkeljjke armbesturenen voor 45 door voogden of particulieren hulp ingeroepen. Een deel der Ibans verpleegd wordende wezen is gevestigd: 6 in Dokkum, 18 te Oosterbeek, 10 in den omtrek van Nijmegen, 8 onder Eerbeek en Brummen, 4 te Neede en 22 onder Amersfoort, een ander deel is in eikaars nabijheid gevestigd. De rekening werd goedgekeurd met eene ontvangst van ƒ5806, voornamelijk contribution, waar tegenover eene uitgaaf van 6700, een nadeelig saldo alzoo van bijna ƒ900, hetgeen met de vorige tekorten uitmaakt ruim 2500. In het kamp bij Milligeu hebben op den verjaardag van If. M. de koningin, na afloop der parade, eenige vermakelijkheden voor de onderoffi cieren en manschappen plaats gehad. De muziek liet zich bij tusschenpoozen hooren. Des avonds werd eenig vuurwerk afgestoken, waarna het feest met eene muziekale taptoe werd besloten. Aan de tafel der officieren werd door den kolonel Leers een feestdronk ingesteld op het koninklijk huis en in hel bjjzonder op II. M. de koningin. Later werd per telegram aan HH. MM. een gelukwensch aangeboden. Op dat telegram werd den volgenden dag uit Frankfort antwoord ontvangen Nabij Arnhem is gisteren middag een felle brand ontstaan in de bleek- inrigting l'latlcnburg, welke gedeeltelijk is afgebrand, liet vuur werd ge- bluscht door de spuit van Bronheek welke door de invaliden zelve bediend werd. Voor ccuigeii tijd, meldt men uit Nijmegen aan de IV. R. C.vermiste mevrouw P. alhier een nieuwe zjjdcn japon en een cachemiren mantel van groote waardezoomede eenige andere fijne damesgoederen. Er rezen eenige vermoedens legen hare vroegere dienstbode A. K„ die eenige dagen vóór de vermissing hare dienst had verlaten, en die men daarop niet uit hel oog verloor. Dezer dagen trad dc gewezen dienstbode elders in het huwelijk en vestigde zich daarna alhier. Naar men vernam, was zjj bij de huwelijksvoltrekking zeer fijn in een zwart zjjden costuum gekleed. Nu meende men zekerheid te hebbm, dat zij de diefegge was. Een door de politie te haren huize ingesteld onderzoek hragt de waarheid aan het licht. De gestolen trouwjapon en de andere goederen werden bij haar gevonden en in beslag genomen. Nabij Irnsum, in Friesland, is dezer dagen bij hel digtdraaijen van eene brug het zesjarig dochtertje van den brugwachter, dat de brugleuning wilde vatten, gevallen en met het hoofd beklemd geraakt tusschen de brug en een ijzeren stang Het hoofd werd platgedrukt, zoodat het kind oti; dellijk dood was. Ter vervulling der predikants vacature bij de Ned. Ilerv. gemeeoi Groningen zijn op het drietal gebragt de hh. 1. Montague, te Vlissim dr. J. Koster, te Wissckerkc, en dr. U. C. Schot, te Tholcn. Te Middelburg had eergisteren avond een treurig ongeluk plaats, paard, voor een boerenwagen gespannen, geraakte op hol; de strengen ken, en het paard rende in volle vaart de markt op, midden door; kermisbezoekers, tot het eindelijk werd gevat. Door het opdringen der zich daar bevindende personen werd een zestal gekwetst, waaronder zeer ernstig, zijnde een soldaat, die naar het hospitaal werd overgebr en eene jonge dame uit Vlissingendie op verschillende plaatsen ernstig het hoofd is gewond en naar het gasthuis werd vervoerd. Een b meisje uit Grijpskerke, dat onder het paard was gevallen, bekwam hersenschudding; buiten kennis is zij naar hare woonplaats overgebragi Te Maastricht waren eergisteren drie jongens in de kom vai Luikerkanaal op een vlot aan het schommelen, waardoor het spoedig telde, en allen in het water vielen. Twee hunner hebben zich met i* men gered, doch de derde is levenloos opgehaald. Op de kermis te Slevensweert had Donderdag 11. een gevecht tusschen straatmuzikanten en hunne respectieve wederhelften. Na elki tot bloedens toe geslagen en de haren uil het hoold getrokken te hel kwam de politie tusschenheide om ze te scheiden. Misbruik van ste drank was niet vreemd aan dat tooneel. 's GKAVENHAGE, 5 Augustus De kapitein ter zee jhr. A. C. van Haeften is eervol ontheven i; waarneming der betrekking van lid der commissie tot het examinerei zeeofficieren enz. en vervangen door den hoofdingenieur der marine algemeene diensten A. J. H. Beeloo. De verjaardag van H. M. de koningin werd gisteren avond no; dacht in den Kon. Zool. Bot. tuin, alwaar na de uitvoering van een programma eene bengaalsche verlichting in de nationale kleuren werd stoken, terwijl de kon. kapel de volksliederen deed hooren, hetgeen het vrij talrijk publiek met toejuichingen werd begroet. BUITENLAN ÜSCHE BERIGTEN. BELGIË. Het parket van Brussel heeft zich naar hel ziekenhuis Saiut-Pieri geven, waar de heer Duverger, die door zijn collega dr. de Paepe vree gewond werdverpleegd wordt. De toestand van den lijder is zeer ei Men vreest dat dc long gekwetst is. Het geval wordt druk bespi Dr. de Paepe is een der ijverigste apostelen van het Belgisch socialis zijn slagtoffer behoort tot dezelfde rigting. Afgescheiden van zjji avanceerde denkbeelden, staat dr. de Paepe echter als fatsoenlijk en man bekend. Van eenvoudig typograaf heeft hij door wilskrac onverpoosde werkzaamheid, zijne nachten aan de studie wijdendi tot zoodanige hoogte weten op te werkendat hij schitterende et deed in de geneeskunde. Zijne staatkundige en sociale begrippen bi echter, dat hij een aanzienlijke praktijk kreeg, zoodat hg zijn geheelt door in moeijelijke financiële omstandigheden verkeerde. EMGËI.A V I». LONDEN. 4 Augustus. In de volgende week zal het door den heer Theodore Bryant i Loiulensche wijk Tower Hamlets aangeboden standbeeld van Gladstone huid worden. Zie verder het liijvoegtt ADV E K r K i\ T I E lieden overleed zacht en kalm, na eene langdurige ongcsteldheidj geliefde Echtgenoot, de Heer NICOLAAS VAN WENT, in den ouderdoi ruim 63 jaren. Mede uit naam mijner kinderen. Leiden, 5 Augustus 1882. Wed. N. VAN WENT, van der SIie Bijna ieder kind lijdt of kwijnt aan 'tzuur, maagpijn of verzwakking maag en ingewanden en duizenden sterven ten gevolge hiervan; 'ditSl* is het onschadelijkste middel dat onmiddelijk geneest, waarvoor hel' meer dan 80 jaren als met roem bekend staat. (Uitwendig middel.) Bekend als het eenige radicale geneesmiddel, d* zekerheid de kinkhoest, kortademigheid, krampachtige maaghoest 4 zittende verkoudheid zal doen genezen. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar te LeidénE. AOOItl en YKKKOVW «f* STOK1IU1ZEY; sUageSNABIL1E, Hof-Af ker. Buitenhof; Gouda, A. WOLFF, Apotheek, Groote markt en Bit lande Depóts in andere steden. «E. E. O. GELAUFFGeneeó Corresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der (j Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde, te Nieuwer-Am

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2