liciilboog, waartegen scherp afstaken de donkere rotsen, die als decoration n het water waren opgesteld en waartusschën nu en dan electrisch- en bengaalsch vuur werd ontstoken. Een derde muziekcorps, dat der schutterij «Mn eene verlichte muziektent in den Hertenkamp eene uitvoering. Voorde goede orde was uitmuntend zorg gedragen. Zooals gewoonlijk prijkten voor de departementen van algemeen bestuur en enkele andere openbare gebouwen gas-illuminaties. =======BIJ1 TENLAN USCHE BERIGTEN. KütKEI.A W D, LONDEN. 2 Augustus. In het lagerhuis diende dezer dagen de vertegenwoordiger van de stad New-Casile, Jos. Cowen. onder algemeene vrolijkheid, eene petitie in van tiet te New-Castle gevestigd //Genootschap lot het uitoefenen van toezigt over de buitenlandsche aaug/legenlieden". De requestrantcn eischen dat lord Granville en de lieer Gladstone in slaat van beschuldiging zullen worden gesteld wegens hoogverraad, waaraan zij zich schuldig hebben gemaakt door hunne Egyptische politiek. Men weet dat het hoogerlutis de wet op de achterstallige pacht heeft aangenomen, maar met inbegrip van twee ingrijpende amendementen, waar mede de regering zich uioeijelijk kan vereenigen. De Daily News verneemt dat de lords, die lord Salisbury in zijne oppositie tegen deze wet gesteund hebben, dit gedaan hebben op uitdrukkelijke voorwaarde, dat het hooger- hnis niet weder, gelijk bij de lersche landwet, toch ten slotte het hoofd ge heel in den schoot zou leggen. Indien dit zoo is, dan kan eene ernstige botsing tusschen de beide huizen niet uitblijven. Het blad ziet in deze handelwijze weder op nieuw een bewijs, hoe ongerijmd het is, dat een |i"chaam als het koogerhuis zulk eene magt in de wetgeving heeft. De gevolgen kunnen zijn: aftreding van den heer Gladstone alleen of van het geheele ministerie, of wel parlements-ontbinding. Maar eerst zat wel hel lagerhuis de wel op nieuw aannemen en naar het hoogerhuis terugzenden. Het zal dan wel blijken, of de oppositie tot toegeven genegen is, dan of de lords ditmaal niet zullen wijken. Te New-York is Zondag II. de meelfabriek van de firma Hecker af gebrand. De schade wordt op 500,000 geschat. F K A N KRIJK. Pe president Grévy zon gaarne, naar men verneemt, den heer de Frey- einct als voorzitter van het kabinet hebben willen behouden, maar deze heeft, hoezeer daarop bij hem werd aangedrongen, geweigerd. De regering heelt, terstond 11a het verwerpen der regeringsvoordragt op Zaturdag II bevelen gezonden om de reeds,begonnen uitrusting der sche pen te slaken. De transportschepen Anna mile. Mytho, Moselle en Alge- siras. die te Marseille gereed lagen, hebben nu de wapens en ammunitie, die zij aan boord hadden, gelost. Te Parijs zijn niet minder dan 32 melkboeren op heeterdaad betrapt op het vervalschen der melkdat op groote schaal des nachts bij den aan voer plaats had. DTITgCHLAN». Bij kabinets-order is bepaald, dal prins Hendrik van Pruissen in het begin van October zich aan boord van liet korvet Olga zal inschepen, ten einde eene reis van \lh jaar naar West-Indië en de Oostkust van Zuid- Amerika te maken. Aan boord van de Hamburgsche mailboot Gellert brak op 28 Julij brand uit in de waterdigte afdeeling, waarin naaimachines en tabak gela den waren. Daar de plek waar de vlam woedde ongenaakbaar was en de lading o. a. uit hars bestond, werden alle maatregelen genomen om de booten in zee te brengen. Gelukkig slaagde men er in twee galen in het dek te maken, waardoor men zooveel water liet stroomen dat de brand ge- bluscht en el gevaar geweken was. OOST-I1VDIE. BATAVIA. 24 Junij. Naar het Alg. Dbl. verneemt zijn een paar ambtenaars van de alge meene secretarie in hunne betrekking geschorst, wegens het verklappen van gouvernements-geheimen. Die schorsing zou betrekking hebben op het in het Bat. Hbl. geplaatste artikel omtrent de weigering van den gouverneur- generaal om zich op zijne reis naar Soerabaija door de stafmuzikanten te doen vergezellen. In den laatstcn tijd zijn gestadig troepen naar Atjeh uitgegaan; men zegt in het geheel sedert het begin der uitzendingen meer dan 1000 man. De beroemde natuuronderzoeker J. E. Teysmann, op 73-jarigen leeftijd overleden, had sedert 1859 den titel van inspecteur-honorair der cultures. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuweerelid van alle wetenschappelijke genootschappen in deze kolonie en correspondeerend lid van de afd natuurkunde der kon. akademie van wetenschappen. De heer Teysmann was in 1808 te Arnhem geboren. In 1830 kwam hij als tuin man met graal van den Boscli alhier en werd een jaar later lol hortulanits van 'stands plantentuin te Buitenzorg benoemd, welke onder zijne 38 jaar onafgebroken zorgen den roem verworven heeft, dien hij in de geheele wetenschappelijke wereld bezit, en die onder Teysmann's opvolgers is ge handhaafd. Bijna de gehtele archipel is door den heer Teysmann bereisd. De eerste kina-planten in Indië zijn in 1852 door Teysmann gekweekt uit een stek van een uit Parjjs overgezonden weldra hier gestorven plantje. Gisteren morgen werd te Buitenzorg zijn stoflelijk overschot grafwaarts gevoerd. Bijna de geheele Europesche gemeente van Buitenzorg was tegen woordig. Aan de geopende groeve herdacht d'. Treub in eene sierlijke en gevoelvolle rede, wal de overledene als meusch en geleerde geweest is. Niet alleen, merkte spreker op, heeft hij de wetenschap op eene eervolle wijze gediend, maar ook aan hel practische leven heelt hij den schat zijner kennis en ervaring dienstbaar gemaakt. Alleen de invoering van vele nuttige ge wassen. waaronder de kina, de aanplant waarvan hij doorzette tegenover de opvatting van mannen van naam, verzekert hem den dank der nako melingschap. Naar men verneemt heeft de overledene zijne kostbare en schoone verza meling van dieren, waaronder zeer zeldzame soorten, aan onzen planten en dierentuin vermaakt. PEK T-KLKGIUAF. PORT-SAïD, 1 Augustus. Het gepantserd Fransche schip Alma is ver trokken om naar den Piraeus te stevenen. Het transportschip Sart/ie is almede vertrokken. Het brengt de zeesoldaten, enz. naar Frankrijk terug. De Engelsche oorlogsvaartuigen houden het kanaal te Port-Said, te Ismaila en Suez sterk bezet. Men verwacht dat er spoedig te Ismaïla troepen aan land zullen worden gezet. Alle Europeanen verlaten Suez, liet kanaal is volledig beveiligd. De onrustbarende geruchten omtrent de Bedoufoen zijn ongegrond. PARIJS, 2 Augustus. De heer Grévy heeft heden de ministers op het Elysée geroepen, om hen uit te noodigen eene portefeuille te behouden in de nieuwe ministeriele combinatie. De heer Varroy zou de portefeuille van financiën krijgen, Sadi-Carnol die van openbare werken, Tissot of Goural die van buitenlandsche zaken. De voorzitter van den ministerraad is nog niet aangewezen. PARIJS. 2 Augustus. Het wordt bevestigd, dat vijf ministers van het demissionaire kabinet in het nieuwe ministerie zullen overgaan; maar omtrent de overige nieuwe ministers is nog niets bepaald. De heer Duclerc is op hel Elysée geroepen en zal heden avond eene bijeenkomst hebben met den president der republiek. LONOEN. 2 Augustus. Generaal sir Garnet Wolseley is heden middag met cavalerie en troepen van de garde aan boord van de stoomboot Calabria gegaan om naar Egypte te vertrekken. LONDEN, 3 Augustus. Cetewayo, ex-koning der Zulus, is heden och tend te Plymouth aan land gestapt. PARIJS, 3 Augustus. De ministeriële pourparlers duren voort. Freycinet is vast besloten buiten elke combinatie te blijven. ISMAILA, 3 Augustus. Toen de Engclschen eene bezending troepen door de engte van hel zeekanaal wilden laten trekken, verzette zich de Lesseps tegen elke oorlogzuchtige handeling in het onzijdig gedeelte van het kanaal. KONSTANTINOPEL, 3 Augustus. De conferentie kwam gisteren bijeen. Corti deed op nieuw in naam van Italië het oude Fransche voorstel, strek kende om eene gemeenschappelijke bescherming van het Snez-kanaal tot stand te brengen. De vertegenwoordigers van Duilschland, Oostenrijk, Rusland en Turkije schonken daaraan onmiddellijk hunnen bijval; jFrank rijk en En geland verklaarden, dat zij hunne regeringen moesten raadplegen. SCHOOLFEEST. De Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek mogl weder aan de kinderen, die de school zouden verlaten en zich gedurende hunne schooljaren gunstig hadden onderscheiden, het gewone jaarlijksche kinderfeest bereiden. Gelukkig verschijnseldat dergelijke goede gewoonte jaarlijks terugkeert dat er nog altijd kindervrienden gevonden worden, die hun geld, tjjd en moeite er voor overhebben om getrouwe, ijverige plichtsbetrachting vooral van het opkomend geslacht openlijk te erkennen door een feestje den kinderen te verschaften! Wordt dit jaarlijksche leest altijd door de kinderen op hoogen prijs ge steld, het wordt niet minder gewaardeerd door de ouders, die in de be langstelling, hunnen kinderen betoond, wel het bewijs willen erkennen, dat men geen stand of maatschappelijke betrekking te gering acht, om naar waarde te schatten wat er loffelijks is ook in hun streven. Ditmaal was de bestemming voor het kinderfeest Katwijk. De dag van Woensdag 2 Augustus was daarvoor bepaald. Natuurlijk dat door de voorbereidende noodwendigheden in den vastgestelden dag geen ver andering kon gebracht worden, hoe onzeker men ook van het weder was of kon zijn en hoe ontmoedigend de dag vóór het feest ook was. De voormiddag van 2 Augustus beloofde voor het weder veel goeds, maar allengs werd die hoop flaauwer door het betrekken der lucht en het zich verbergen der lieve zon; men was niet onbezorgd, van het drooge weder althans hing hel welslagen van het feest geheel af. De Rijnsburger weg leverde een prettig gezicht op, met het oog op alle die,van blijdschap stralende 112 kindergezichten. Iu de stipste orde namen de meisjes en jongens plaats in den extra-trein der Katwijksche stoomtram. Het was, hoe onbestemd ook nog, in die kin derharten eene ingenomenheid met het voor de meesten nog geheel nieuwe middel van vervoer. Wat een pret bij het instappen! Was het wonder dal de kinderen al zeer spoedig hunne harten lucht moesten geven in blijde klanken. Al die kin derstemmen smolten als het ware tot één zamen, om als de vogels hunne blijdschap te openbaren iu Gods vrjje schepping. Wanneer men dat zoo ziet en hoort met het goedgestemde hart, zou men nog zoo gaarne kind willen zijn, om ook nog zoo zorgeloos en blijde in gezang van levensvreugd te doen bij ken! Gedurende de reis werd de goede Verwachting van het weder op een zware proef gesteld, daar eene geweldige regenbui kletterend neerviel, maar zonder aan de kinderen een nat pak te geven, daar die hui zich gelukkig alleen bepaalde tot ééne gedurende den rit. Te Katwijk aangekomen, gingen de kinderen met de leden der Commissie naar het Paviljoen bij den heer B. M. Duyser, waar alles reeds voor de ont vangst der jonge gasten was in gereedheid gebracht, cu eenige ververschin- gen werden rondgedeeld, wat - ondanks hel groote aantal aanzilleudeii iu de beste orde geschiedde. En toen werd hun de vrijheid gegeven, onder behoorlijk opzicht der Com missie langs liet strand en op het duin zich te vermaken Was het wonder dat Commissarissen bezweken voor den aandrang vau zoo vele, zich vrij gevoelende kinderen, om hun toe te staan de schoenen en kousen uit te trekken, den broek op te slaan eu de voeten in de zilte golven te baden? Dat was me toen een pret! Hoe gevaarlijk liet toegestane ook zou kun nen worden. Commissarissen ontveinsden zich de moeite niet om voor de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen te waken, maar hel was onmogelijk hun dit genot te ontzeggën, en zij waren dan ook recht dajjkbaar daarvoor. Van deze wandeling teruggekeerd, werden zij aangenaam verrast door de toonen der muziek van Oom Heinrich's kapelle. Nu ging het uit volle borst: //Wien Neêrlandsch bloed", //Wilhelmus", //Zilvren vloot" en andere vaderlandsche liederen. Een omgang over hel terras en door de zaal, voorafgegaan door de muziek, verhoogde de feest vreugde. Te zeer bekend met de bescheidenheid der leden van de Commissie, ver zwijgen wij de namen van hen. die meer of minder hebben medegewerkt tot het welslagen van dit kinderfeest. Wij kunnen ons echter niet onthouden te spreken van de alleraardigste, geestige wijze, waarop twee leden beurte lings, op de tafel staande, het kleine volkje toespraken; de bijzonderheiJ van het zamenvallen van dit kinderfeest met den verjaardae van onze veel beminde Koningin Emma; de korte geschiedenis van het ontstaan en den verderen voortgang of bloei van Katwijk enz., enz. liet jonge volkje was uitgelaten van vreugde, de hoerah's weergalmden langs dé baren; lang zal ze leven onze Koningin Emma! lang leve de Commissie! Eindelijk dook de zon ter westerkimme. «Men hoort ze sissen in de zee", was het oude, maar nog niet verouderde aardige gezegde bij het zien der ondergaande zon aan den horizon van de woelende zee. Maar iiaauwelijks ontbreekt haar glansrijk licht ol Biegelaar is reeds daar om zijne kunst- zonnen te ontsteken en beurtelings iu liet lialfduistei tintelende sterren te

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3