dien dag te Port-Saïd aangekomen. De Foortvaarls is gisteren van IJmiii- den naar Batavia vertrokken; sedert het bestaan van de maatschappij «Ne derland" is dat vaartuig het 200' schip dat naar Indie vertrekt. Naar men verneemt zou de duiker Weltevreden, die de Adder ge vonden heelt, den minister van marine hebben aangeboden het wrak tegen eene beloouing van ƒ5000 op het strand te brengen, welk aanbod echter niet is aangenomen. Op het congres van leeraars en bestuurders van inrigtingen van blin den, te Frankfort gehouden, is de medaille van verdienste toegekend aan den oud-zeeofficier, den heer Corver Schuyt, Ie Sneek, voor het uitvinden van eene schrijfmachine voor blind geworden personen, waartoe hjj zelf be hoort, en die algemeen zeer practisch bevonden werd. Betreffende de laatste levensdagen van prof. van Oosterzee verneemt de Standaard nog bet volgende: Zaturdag 22 Julij was de heer v. O. uit Netten- ahr aangekomen, en alhoewel hij sedert geruimen tijd, lijdende aan eene suikerziekte, gepaard met hevige rhumatische aandoeningen, zeer verzwakt was, toch achtte men zijn toestand niet levensgevaarlijk. Vrijdag 28 Julij werd de lijder nog op een der rustbanken in de allee gebragl, waar hjj zich met een der badgasten ruim een uur over de meest belangrijke zaken onderhield. Zalurdagntorgen om 7 uur bestond het voornemen nog om te baden, wat de badmeester evenwel ontraadde, die het noodig oordeelde den doctor te ontbieden. Deze kwam en achtte den toestand hoogst ernstig. Kort daarna volgde eene zware benaattwdheid en bleef de lijder bewusteloos tot het oogeublik waarop hij werd afgelost van zijne zorgvolle levenstaak, en uit het lijden heenging in de eeuwige rust. Voor de algemeene tentoonstelling te Gouda, bij gelegenheid van de aldaar te houden algemeene vergadering van de Huil. Maatschappij van land bouw, is bel volgende programma vastgesteld: Aangifte van inzending voor 19 Augustus Zatüfdag 2 September, vóór 's middags 12 uur. ontvangst akkerhouw-voorlbrengselenhoulteelt en werktuigen. Maandag 4 Septem ber, vóór 's middags 12 uur, ontvangst tuinbouw bloemkweekerij en zuivel. Dingsdag 5 September, beoordeeling der voortbrengselen en werktuigen. Woensdjg 6 September, vóór 's morgens 10 uur, ontvangst tafelbloemstuk ken en bouquetten opening der tentoonstelling 's middags 12 uur. Don derdag 7 September, opening der tentoonstelling 's morgens 10 uur; alge meene vergadering in de sociëteit «Reünie" ten 12 uur; gemeenschappelijke maaltijd, in de socieieit «Ons Genoegen" ten 5% uur. Vrijdag 8 Septem ber. vóór 's morgens 10 uur, ontvangst hengsten en stierenalsmede de inelkkoeijcnbedoeld bij N 26 en 27 van het programma; opening der tentoonstelling 's morgens 10 uur; publieke verkoop der met de 1' prijzen bekroonde tarwe, geleverd naar aanleiding der bepalingen van het pro gramma. ten 11 uur. Zaterdag 9 September, vóór 'smorgens 8 nur, ont vangst vee en pluimgedierte; opening der tentoonstelling ten 10 uur; post- duivcnvlugt 's middags ten 1 uur; sluiting der tentoonstelling van vee en pluimgedierte 's middags teu 3 uur. Zondag 10 September, 's middags ten 12 uur, opening der tentoonstelling: sluiting der tentoonstelling ten 4 uur. Maandag 11 September, 'smorgens 1012 uur, afgifte der ingezonden voor werpen. -- Dingsdag 12 September, 'smorgens 10 uur, trekking der loterij op het raadhuis. Te Gouda zijn in hel midden van den nacht in een bewoond huis, terwijl de man op eene fabriek werkte, en de vrouw gerust lag te slapen, door insluiping eenige voorwerpen gestolen, o. a. een zilveren horlogie, een zilveren knip met 6 en eenig kleingeld, en uit de kamer, waarin de vrouw lag le slapen, een, zwartlaken jas en broek. Te üelfsbaveu. meldt de IV. It. C., is eergisteren in den vroegen mor-; gen zekere Schutte, pas ontslagen van eene achtjarige tuchthuisstraf wegens diefstal en gewelddadig verzet tegen de politie, op nieuw gearresteeid door den inspecteur Strang, die op de Maas in eene boot een surveillancelogt deed, vergezeld door den zoon van den commissaris van politie van der Heyden. De inspecteur vond het verdacht, een persoon per schippersroeiboot een vat te zien vervoeren; hij hield op het vaartuig aan, en herkende in Schulte een gesignaleerd persoon. In plaats van behoorlijk antwoord te be komen op de vraag betreflende de herkomst van een in de boot aanwezig vat spiritus en een groot dekkleed, werd de inspecteur brutaal afgewezen, waarop bij aan boord sprong om Schulte in arrest te nemen. Zonder den bjjstand van van der Heyden zou hij evenwel door den woesten Schulte ze ker over boord geworpen zijn; doch met vereende kracht gelukte het. den woesteling te boeijen en met zijn buit aan wal te brengen. Na vergeefschc uitvlngten brktnde bij, de boot, het val spiritus en het dekkleed, te zanten vermoedelijk eene waarde van ruim 200 vertegenwoordigende, aan de Boompjes te Rotterdam gestolen te hebben, om het te verkoopen, en daarna naar zijn vaderland, Duitschland terug te keeren. Door burg. en weth. van Amsterdam is bij den raad eene voordragl ingediend tot verbouwing van den stads-schouw burgvoor zoover dit noo dig is, out lij brand de veiligheid van de kunstenaars en bet publiek te verzekeren. Hiervoor, met inbegrip van het vervangen der houten decora- lielooils door een sirenen gebouw, vragen zij een crediet aan van 100.000. Een vroegere bewoner van de Ommerscbans, zekere Pieter (lombard, heelt een brandbrief geseheven aan den burgemeester van Amsterdam met zijn waren naam geleekend. Hij is in hechtenis genomen. "Tot de vaste passagiers van de nu gestaakte omnibus-dienst Haar lemmerplein sSloterdijk behoorde o a meldt bet HOI. iemand uit den Jordaan. De man wandelde 'smorgens naar den Dam, reed van daar met den tram naar het Haarlemmerplein en nam vervolgens plaats naar Sloter- dijk, dal met de omliggende gemeenten zijnebedel,wijk vormde De arme man ziet met ongeduld de voltooijng van den stoomtram te gemoel. Een zoontje van schipper J. van Ooyeuliggende met zijn Keulsche aak in de Noordvestgracht te Schiedamhad gisteren morgen ten 5 uur het ongeluk, toen hij den knecht zou gaan wekken, van het schip in het water te vallen. Olschoon nog levend opgehaald, is de 14-jarige knaap kort daarop overleden. De heer jhr. E. C. U. van Doorn, onlangs afgetreden als commissaris des koniugs in Utrecht, is op 83-jarigen lecfiijd te Maarn overleden. Te Arnhem is eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van de broederschap der notarissen. Van de 614 leden waren er 83 tegenwoordig, terwijl er zich 97 bij volmagt hadden doen vertegenwoordigen. Volgens het nitgebragt verslag was de toestand der broederschap niet ongunstig. Als plaats, waar de volgende vergadering zal worden gehouden, werd Mid delburg gekozen, in de plaats van den heer Tb. van Ujje Pieterse. die aan de beurt van aftreding was, en niet herkiesbaar, werd gekozen de heer Höfelt, notaris te Kampen. Al de voorgestelde wijzigingen in het reglement wirdeu bij acclamatie aangenomen. Te Assen is gevankelijk binnengebragt Pieter Kooi, die jl. Woensdag morgen erne koe ontvreemdde uil eene weide. Na het dier dienzellden dag op Boldermarkt voor ƒ100 te hebben verkocht, heeft K. daarvan ƒ70 be steed om een paard en wagen te koopenwaarmede hjj over Assen naar Steenwijk verlrol:. Hij werd echter te Frederiksoordgemeente Vledder, aangehouden. Te Groningen is het aan de politic gelukt den persoon aan te houden, die reeds in hel vorige jaar en thans weder op nieuw een aantal notarissen in die provincie op bedriegelijke wijze voor verschillende geldsommen had opgeligt. Hij vertoefde in een logement onder den naam van de Haan, en werd nog in het bezit gevonden van een paar door hem geschreven brieven, gedateerd 24 Julij, die eveneens kennisgeving behelsden van het overlijden van rijke erfooms of tantes, en die hij bestemd had om weder als intro ductiebrieven bij den eenen of anderen notaris te gebruiken. Zijn ware naam is Sjoerd Jans Kingma. geboren te Baard, Friesland. Die naam prijkt in de registers van hel voormalig geregtshof van Groningen met eene aan- teekening voor 3 jaren celstraf wegens opligting. Nabij den vuurloren van het Eijerland is een Ijjk aangespoeld van een onbekend manspersoon. Dit lijk was geheel van kleederen ontdaan en ver keerde in vergevorderden staat van ontbinding. Te Sillard is in den stoommolen van den heer Bottfs Bergmans de opzigter Cremers, terwijl bij bezig was met het vastdraaijen van een schroef, met bet in beweging zijnde rad in aanraking gekomen waardoor zijn hoofd en zijn regterschouder geheel verpletterd werden. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. 's GRAVENHAGE 3 Augustus. Tot leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom zijn benoemd de lib. A. J. Broglrop, te Bergen op Zoom; P. C. Görlitz, te Dordrecht; J. II. A. Giinther, te Arnhem; F. J. Bos, te Heino; D. Sligter. te Goes; W. Rutgers, te Leiden, en voor het tijdvak van 1 Sept. 1882-1883: dr. J. F. A. Meilink, le Dedemsvaarten J. ten Have. te Bergen op Zoom. Voorts zijn benoemd: tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warf- fum de heer A. J. Wiggerman, te Harderwijk; lot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool le Middelburg de heer VV. Polman Kruseman; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk de heer L. van der Tas Dz., thans leeraar aan die school; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Venlo de heer F. Valette aldaar. Door Z. M. is de kapitein-luit. Ier zee C. A. Bosch op pensioen gesteld en zijn bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee 1« kl. J. P. Noorduyn cn J. Loots; tot luit. ter zee 1« kl., de luit. ter zee 2' kl. C. J. de Vriese. Voorts zijn benoemd: tot adelborst 1' kl., de adelborsten 2' kl.! 1» afdeeliug, bij liet kou. instituut voor de marine te Willemsoord, J. M. Zwanenbeek Pauw, F. Raudtiin. N. M. Japikse, J. A.M. Bron, A E. Zimmer man, G. J. Bliim, W. Houwing, C. C. Zegers Rijser, L. ,1. 11. Wiliinge, J. J. Romein, J. W. van Aalst. II. W. de Jonchetre. jh'. E. G Wicliers J. Albarda, J. van der Eist, A L. de Krnyft, C. W. Broers, L. J. van Heioma, A. J. van der Paatiw, P. J. Serie, P. G J. graaf vau Hogendorp. C. Beels, K. J. Karseboom; lot tweeden luitenant bij bel corps mariniers, de adelborsten der 2ekL, 2' afdeeling, bij voorschreven instituut, C. van den Ban, L. de Jonge Oudraat. J. M Ente van Gils. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat eenigc jongelin gen, die zoowel hel examen voor adelborst bij de kon. Nederlandscbe marine, als dat voor kadet bij de kon. militaire akademie, afgelegd en aan de beide examens voldaan hebben, aan erne plaatsing als adelborst de voor keur geven en alzoo niet in aanmerking verlangen te komen voor de plaat sing tot kadet bjj de kon. militaire akademie, bedoeld bij de aankondiging in de Mederl. Staatscourant van 20 Julij jl., heeft nader Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat, in verband met dc aldus opengevallen plaat sen, met ingang van September a. s., tol kadet bjj gemelde akademie zullen worden benoemd: voor de infanterie hier te lande: Ch. M. J. Koorevaar, G. J. Blom, Th. F. J. Muller Massis, F. L. Lambrechtsen. Th. J. llallegraefT. A. Duelz! J. C. A. Bos Sulpke, A. Hogervorst, jhr'. R. 11. S. G Six. W. J. A. van' Ouwerkerk, A. Beek, tl. P. J. M. Bakker, J. L. K. F. de Willigen en G. Buys: voor de cavalerie hier le lande: R. E. Rittlinger en A R J. W. Posno; voor de artillerie hier te lande: A. F Singels. II J G Furstuer. J Pit. Holtzschue. J. M. 11. van der Grinten, jh'. II. van Beresteyn. J. M. A Reinders, J. C. Logger. .1. Ch. G Tou.el.' jh'. II. W. Siorm vau 'sGrave- sande, C. E. Croiset van UehelenG. G. E. d'Eiigelbronuer, jh'. J. A. Röell B. J. C. Top, F. Aronsiein. M. E. Palm. W. G. Momma. H. J. Uaniiiiik! H. J. de Vries, J. Ch. van Linden Tol, Ph. C. K. W. L. Pabst. J. van dei- Stok, Ch. van Tuinen, J. C. A. Drabbe, H. C Stoelman en A C. Huygens- voor de genie hier te lande; R van Panthaleon baron van Eek en ilt'. E W. van Panhuys; voor de infanterie in Oost-Indifi: II. I W. Postma, J. A. Th. Lublink Weddik, G. A. Feekes, J. van der Scheer. A. F. J. B. Walpot, P. A. Mol- linger, P. A. Peereboom, J. J. SlolkE den Dooren de Jong, S. L J Verschoor, Gh. A. Meulemans, A K Nolthenius. F. 11. ter Heulen.'B Goslings. F. G. van Delden, J. P. Grooss, C. Reedijk, J. W. Abeleven, k! H. Westendorp en M. Weber; voor de cavalerie in Oosl-Indië: W. Smits; voor de artillerie in Oosl-Indië: L. A. F. Iloolboom, C. F. Gits, VV. M. A HojelA. C. Ph. BeelooJ. F. Baerveldt, VV. L ZonnevijlleG. L. van dei- Waarden, A. van der Plank en J. VV. L. van Straaten; voor de genie in Oost-Iudië: A. S. Ruzelte, VV. F. A. Daum, G. P. J. Caspersz en S. Blok. De kadetten, bestemd voor de dienst hier te lande, moeten zich op Maandag 4 en die, aangewezen voor de dienst in Oost-Iudië. op Din»sda" 5 September e. k.des voormiddags vóór 10 ure aan het gebouw deraka- demie te Breda bevinden. Z K. H. de prins van Oranje zal in het laatst van Augustus zich voor geruimen tjjd naar Zwitserland begeven. Z. K H. prins Albert van Pruissen heeft zich heden morgen met het Hollandsch spoor naar Amsterdam begeven. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, heeft aan de ontwerpers van de te maken passage Wagenstraat Spuistraat vergunning gegeven om die passage te noemen; «Prins Alexanders-Passage". De feestverlichting van het llaagsche bosch, ter eerc van den verjaar dag van H M. de koningin, is gisteren avond goed geslaagd, dank zij het weder, dat, hij dag zeer onbestendig, 's avonds niets te wensclten overliet. Ontelbaar was de menigte, die zich door de lanen van het woud voortbewoog. De Chinesche tempel aan den booldingang maakte een goed effect en de prachtige Sophialaan met hare lichtguirlandes, leverde een keurig vergezi"L De socieleitstent in liet bosch. waar de kon. militaire kapel van het re", grenadiers en jagers schoone nummers uitvoerde, was geheel omgeven door een in sierlijke lijnen verlicht gebouw met koepeldak. Eene groote halve ster weerkaatste de wederhelft in het water bij de brug lussclien de beide vijvers, waar de muziek der huzaren zich liet hooren en op liet einde van den laatsten vijver was een kolossaal lichttoeslel aangebragt: een breede

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2