LEIDSCHE COURANT. 188.2 VRIJDAG 4 AUGUSTUS. V. 181. BINNENLANDSCHE HERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is fier vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2.- A/ionderlijke ntmmers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverleiiliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 3 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingeko men eene missive van dcD minister van binnenlandsche zaken, houdende kennisgeving, dat gelden zullen worden aangevraagd om het subsidie voor de hoogere burgerschool voor meisjes van ƒ4000 op ƒ5000 te brengen, alsmede eene aanvrage tot den aanleg eener lelephoon-geleiding binnen deze gemeente Van burg. en weth. van Alkemade is ingekomen een schrijven, waarbjj zjj burg. en weth. van Leiden magligen aan L. van der Lubbc, pachter van het Zijlhekkwijtschelding van pacht te vcrleenen lot een be drag van f 516.06%. Tol derden onderwijzer aan de school 3d' kl. u". 2 werd benoemd de heer J.,P. Lancel, lijdelijk met de waarneming dier betrekking belast, en tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de herhalingsschool tnej. C C. Niemcijer alhier. Aan den heer d'. J. Campert werd, op zijn verzoek, eervol ontsla? verleend als leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, en daarna werd als zoodanig benoemd de heer dr. R J. Goossens, te Amersfoort. In gevolge hun verzoek werd ook eervol ontslag verleend aan den heer P. de Jong, als tweede onderwijzer aan de school 3,lc kl. n°. 1, en aan mej. L. Kuyl. als tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 2de kl. Aan mevr. R. W. Koppeschaar - Essing werd. op haar verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van vrouwen-kraammoeders, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan J Smit werd vergunning verleend tot het leggen van een kolk naar de Diterstegracht. De voordragt tot het doen opmaken van alphabetische registers op de oude trouw- en doopboeken werd goedgekeurd. De heer Rredius vroeg daarbij eenige inlichting omtrent de personen die daarmede zouden belast worden en of er ook voldoende controle op dat werk zou uitgeoefend w orden. De heer Rooi zeidedat er geschikte personen voor dat werk waren gevonden en gaf hem de verzekering, dat er naanwkettrig toezigl op zou gehouden worden. Een suppletoire slaat van begroeiing en staal van aT- en overschrijving op de begrooting, dienst 1381, van liet H. G. ol arme wees- en kinderhuis werd goedgekeurd. De voordragt tol benoeming voor onbepaalden tijd van de stads-genees- en heelkundigen lokte bedenkingen uit De heer du Ricu wilde de oude wijze van benoeming volgen; hij geloofde, dat men daarmede op den goeden weg was. De heer Donner kon zich met het eerste gedeelte der voordragt geheel vereenigen, nam. om kerkbesturen geheel buiten de zaak te honden, maar overigens achtte hij het ook verkieslijker bij het oude leblijven, eene tijdelijke benoeming. Ieder toch had in zijne betrekking een stimulans noodig. Ook andere ambtenaren, als hij het zoo noemen mbgt, werden slechts voor enkele jaren benoemd, en bjj de benoeming ad vitam hadden jonge doctoren weinig gelegenheid om die betrekking te verkrijgen. Dit laatste was, naar de meening van den voorzitter, meer schijn dan wezen, want voor zoo verre hem bekend was, was het niet gebeurd, dat een titular's niet was herbenoemd. Burg. en weth. werden voor een zekeren tijd benoemd en deze konden gecontroleerd worden door de gedep. staten, den commis saris des konings en den minister, die in de zaken ingewijd waren Hier was dit niet het geval; aan burg. en weth. ontbrak in deze zaak de noodLe kennis om controle uit te oefenen. Hij geloofde, dat de prikkel nog sterker zou worden, wanneer men wist, dat men bij klagten gevaar liep zijne be trekking te verliezen. Toen tot de stemming zou overgegaan worden, ver zocht de heer Donner de voordragt te splitsen, aan welk verzoek de voor zitter voldeed. In de eerste plaats werd met 16 stemmen tegen 1 besloten af te schaffen het vragen om advies aan de armbesturen, en in de tweede plaats werd het voorstel tot benoeming voor een onbepaalden tijd verworpen met 9 legen 8 stemmen. De voordragt tot wijziging van de vergunning in zake den aanleg en de exploitatie van den stoomtram Katwijk-^Leiden werd goedgekeurd. De heer van Dissel wees er op, dat de concessionarissen het regt hadden den weg tot de Beestenmarkt te doen loopenen vroeg of in dat geval het waarborg kapitaal ad 300, gevende 12 a ƒ15 rente, voldoende zou zijn. De voor zitter geloofde, dat er geen sprake meer zou zijn van het doortrekken van den weg tot aan de Beestenmarkt, cn zoo dat mogt gebeuren dan was het plan gebruik te maken van de rails van den paardenspoorweg; men had dan ook een waarborg in hel kapitaal van dien spoorweg, voor.het herstel der straten enz. Nadat het verzoek van J. J. Groen, lot het leggen van een stoep in de Pieterskerkchoorsieegwas toegestaankwam in behandeling het verzoek van besturen en aldeelingen der Maatschappij van landbouw over eene beplan ting van de Beestenmarkt. Den heer Quant kwamen de gronden, waarop tot afwijzing van het verzoek was geadviseerd, niet afdoende voor. Tegen over het gevoe'len van de bedoelde besturen stond alleen dat van den gemeente-veearts, het belang onzer bloeijende veemarkt vorderde wel een nader onderzoek. Hij stelde daarom als motie van orde voor de behandeling dezer zaak uil te stellen, aan adressanten mededeeling te doen van de ge rezen bezwarenen een onderzoek in te stellen naar den toestand in andere plaatsen, alwaar veemarkten worden gehouden. Dit voorstel werd onder steund en de heer Knappert stelde voor ook nog Ie onderzoeken of men bij beplanting kasianjcboomen zou bezigen; zijns inziens waren iepen te verkiezen. De voordragt lot aanplemping van een gedeelte der Zjjl- en Heerensingel- gracliten tot berging van diepgoed, vond bij enkele leden bedenking, wat betreft de Zijlsingelgrachldie, naar men meende, moeijelijk meer ver- naauwd kon wordenzonder gevaar voor de scheepvaart. De voorzitter geloofde nietdat het bezwaar zou opleveren. De heer Driessen zag liever voor het beoogde doel den singel bij de Plantage aangewezen. De heer du Rieu stelde voor thans alleen voor de bedoelde berging den Heerensingel aan te wijzen. Dit voorstel werd met 9 legen 8 stemmen goedgekeurd De voordragt tot het vestigen van eene erfdienstbaarheid van weg op hel Raamland onder Leiderdorp, in verband staande met de werken van de Hol!, spoorwegmaatschappij nabij de gasfabriek, werd goedgekeurdeven als de voordragt betredende de jagt op waterwild op de Vroonwateren. Het verzoek van de wed. J. W. Speet, ter bebouwing van een gedeelte der Binnenvestgrachtlokte bedenkingen uit van den heer van Dissel, naar wiens inzien het houwen van huizen tegenover andere, met eene tusschen- ruimte van slechts 2.30 M.was af Ie keuren; ook was hjj legen hel ver- naauwen van de Binnenvestgracht. Zijn gevoelen werd door andere leden gedeeld, zoodat de voordragt, lot gunstige beschikking op het verzoek, met 12 tegen 5 stemmen werd verworpen. Een verzoek van het bestuur van de Kon. Ned. grofsmederij, van dezelfde strekking, werd met algemeene stemmen toegestaan De rekening van het Evang. Luthersch wees- en ondeliedenhuis over 1881 werd goedgekeurd; die van het stedelijk werkhuis kon niet behandeld wor den, daar. bijaldien de rendanten van rekening ile zaal verlietener te weinig leden overbleven om te besluiten. Bij het sluiten der vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij tegen Maandag aansi. de leden zou bijeenroepenter behandeling van een voorstel betredende de geldlecuing. Hel nadeelig saldo op de gemeente-rekening over 1881, bedragende ƒ69491, is, volgens nadere toelichting, ontstaan doordien niet is kunnen worden overgegaan tot het sluiten van eene geldleening, terwijl over de dienst van 1881 een bedrag van ƒ92555.75 door geldleening had moeten worden gedekt. Vermits op de dienst 1882, wegens nog te doene uitgaven, moet worden overgeschreven ƒ21011.21 met het genoemde nadeelig saldo een bedrag uitmakende van ƒ90502.21 zoo zou, wanneer de leening had kunnen worden gesloten, het zuiver batig saldo hebben bedragen i2053.53%. Daarbij was de plaatselijke directe belasting over 1881 uitgetrokken op ƒ120,000, doch, ingevolge raadsbesluit van 5 Mei 1881, nader vastgesteld op ƒ109,194.40; was de heffing overeenkomstig de begrootiug geschied, dan zou het batig saldo ongeveer ƒ13000 hebben moeten bedragen. De bataillons van het 4e reg. infanterie zijn eergisteren onder wind en regenvlagen in hel kamp bij Milligen aangekomen, zoodat de troepen blijde waren plaats te kunnen nemen in de tenten. Gisteren werd er parade gehouden, bij welke gelegenheid de bij het corps nieuw benoemde officieren werden beêedigd. Maandag, Dingsdag en Woensdag jl. werden voor de acte van hoofd onderwijzer te 's Ilage geëxamineerd 10 dames en 1 heer. 3 dames trokken zich terug, de heer werd algewezen, terwijl 7 dames werden toegelaten, zijnde mejufvrouwenJ. A. Crans, van Dordrecht; A. A. Lunenburg, van Kethel; J. Hooistra, van Middelburg; J. M. Breijer, van Voorschoten; J. W. A. Kattenbusch, van Gorincliem; V. C van der Meer van Kufïelervan Dordrecht, en J. C. Jansen, van Leiden. Het stoomschip l'rins Alexandervan Amsterdam naar Batavia, is op 1 Aug. te Marseille aangekomen. De Conrad is op dien dag van Suez naar Batavia vertrokken De Noord hollandmede op weg naar Batavia, is op

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1