iegrooling zou voortgezet worden, was geen der ministers verschenen. De jieer Jules.Roche stelde dientengevolge voor de beraadslaging uit te stellen <ot Donderdag. De voorzitter der commissie voor de begrooting zeide, dat de commissie ter beschikking was van de kamer. Het voorstel van den heer Jales Roche kwam in stemming en werd aangenomen met 368 tegen 812 stemmen. De 416 leden der kamer, die zich Zaturdag tegen het kabinet van de freycinet verklaarden, bestonden uit de geheele regter zijdg, op 5 leden na, die evenals 25 republikeinen niet medestemden, de geheele republikein- •sche unie, de geheele uiterste linker zijde en het grootste deel der demo cratische unie en van de radicale linker zijde. De overige leden der twee laatstgenoemde fractiën vormden met de ministers de 75 stemmen voor de «rediel-aanvraag. Hieruit volgt, dat het niet mogelijk is een ministerie te «ormeu uit die fractiën. welke het kabinet ten val bragten. Men verzekert dat de Czaar aan den Russischen gezant te Parijs, prins Orloff, ale betrekking van gouverneur van den grootvorst-troonopvolger aan geboden heeft. Indien de prins het aanbod aanneemt, zou hij als gezant door generaal Alberdinsky vervangen worden. Aan de Daily News wordt uit Port-Saïd gemeld, dat 60000 Bedouïnen zich nu bij Arabi hebben aangesloten, terwijl zij weleer op de hand van den Khedive waren. Men zegt, dat Arabi eenige Bedouïnen-hoolden als gijzelaars bjj zich houdt, na hun een eed te hebben afgevergd op den Koran en het zwaard. Men heeft dit vernomen van een gezeten inboorling, die te Port-Saïd is aangekomen. Hij deelt ook mede, dat Arabi over 100.000 gewapende strijders beschikt en geen gebrek aan levensmiddelen heeft. De spoorwegdienst tusschen Ramleli en Alexandrië is weder geopend. Dagelijks loopen vier treinen, doch hel ontbreekt aan passagiers. Volgens het jaarverslag van de «Sociélé centrale d'Evangélisation", heeft dit genootschap op 340 posten, in 70 departementen, 145 personen in dienst. Het onderhoudt 60 scholen. Dit zijn allen lagere scholen; maar het heeft ook eene opleidingsschool voor theologische studenten, te Bali- gnolles. waar reeds 130 predikanten hunne voorbereidende vorming hebben ontvangen, en de gunstige uilkomsten van deze hebben het doen besluiten in 1880 eene tweede dergelijke school in het zuiden, te Tournon, te openen. In de menagerie van Rcdenbachte Amiens, werd dezer dagen eene gevaarlijke operatie verrigt. Een groote tijger was ziek; een zijner nagels was in hel vleesch gegroeid, hetgeen een ontsteking veroorzaakt had, die zijn leven in gevaar bragt. Er moest een operatie geschieden, en die ge vaarlijke taak werd aan den geneesheer en veearts Durieux van Beauquesne opgedragen. Deze trachtte eerst den tijger in een slaat van gevoelloosheid te brengen vóór het ondergaan van de kunstbewerking, maar na een paar proeven bleek, dat dit onmogelijk was en dat men niet anders kou doen dan hem met geweld bedwingen. Met een daartoe ingerigten toestel greep men zonder moeite den poot van deu tijger en trok het zieke ligchaamsdeel door een schuif tusschen de traliën buiten het hok. Maar het kostte ontzagljjk veel moeite, om het sledend geworden dier in bedwang te houden. Tien mannen waren ter nauwernood in staat de daartoe gebruikte lederen riemen vast te houden. De tijger brulde luidde onrustig geworden andere wilde dieren slemden met hem in, en maakten te zamen een ontzettend geweld. Maar de operatie liep goed al, een deel van den poot werd afgezet, en de wond dood gebrand. De patient gaat nu goed vooruit; hjj heeft geen verbanden noodig, daar hjj die door zjjn tong vervangt, en weldra zal hij geheel hersteld zjju. ITALIË. Te Venetie is de'zer dagen een hevige aardbeving waargenomen, die slechts zeer kort heeft geduurd. Dit verschijnsel giug gepaard met een lellen orkaan. De aardgolviugen bewogen zich van het noordoosten naar het zuid westen; de zee had haar gewone kleur niet meer, tijdens het verschijnsel zich deel waarnemen en nog gedurende eenigen Ijjd daarna. Te Siena wer den tegelijkertijd zware aardschokken gevoeld. De inwoners der stad, die kort geleden in menigte hunne haardsteden hadden verlaten, uit vrees dat zij onder de waggelende woningen zouden worden bedolven en meerendeels weder naar hunne woonsteden waren teruggekeerd, werden op nieuw met angst en schrik vervuld. In het inwendige van den Vesuvius laat zich een verhoogde werkzaam heid bespeuren; de hevigste donderslagen volgen elkander met groote snel heid op; men hoort ze tol voorbij Ischia. De randen van den grooten krater van den Etna zijn gloeijend rood gekleurd, zoodat ook aldaar in 'saardrijks ingewanden een schrikkelijke brand woedt. Volgens prof. Palmieri mag een geduchte uitbarsting van den Vesuvius binnenkort te gemoet worden gezien. DUIT8CJILAN». Naar men verneemt heeft Duitschland aan Frankrijk medegedeeld, dat de kabinetten hel eens zijn, om door de conferentie eene gemeenschappelijke bescherming van hel Suez-kanaal te regelen, voor hel geval dat de loop der gebeurtenissen die bescherming noodig mogt maken. Men gelooft dat het Fransche kabinet, met het oog op zijne aftreding, in de conferentie geen initiatief ter indiening van dit voorstel zal willen nemen. In dat geval zal het waarschijnlijk door Italië worden gedaan. De Porie zou aan Bis marck hebben medegedeelddat zij hare adhaesie wil schenken aan iedereu door de conferentie goedgekeurden maatregel van gemeenschappelijke be scherming van het kanaal. In den zoölogischen tuin te Berlijn zijn op het oogenblik twee Austra lische negers Ie zien. wier specialiteit het werpen met //Boomerangs" is. Een boomerang is een boogvormig gekromd, plat stuk hout, dat den neger io zijn vaderland tot wapen dient. Deze nog jeugdige mensclien zijn van een tengeren ligchaamsbouw en hebben een chocolaadkleurige huid en ver standige trekken, die echter, door de typische leeljjkheid van hun ras, heu geenszins aantrekkelijker maken. Zjj heeten Jo-ro-no en Po-non-ge-ra; op het sciiip heeft men den een echter, om zijn magerheid, //Bony", den ande ren «Alfred" gedoopt. Op hunne reis, die zijonder geleide van tweeDuilsche zeelieden, hebben gedaan, leerden zij wal gebroken Eugelsch, dat zjj, be halve hunne moedertaal, nog spreken. Beiden zijn op de kleine eilanden, die tegenover de stad Maryboro liggen, geboren. Zij zijn op zijn Europeesch gekleed, en gedragen zich latsoenlijk. - Te Bremen is op 27 Julij teruggekomen een van de broeders Krause, die op last van de aardrijkskundige maatschappij aldaar een wetenschappe- lijken onderzoekingstogt naar het Tschuktschen-Schiereilaud en Alaska heb ben ondernomen. Dr. Aurelius Krause kwam van San Francisco via Panama en New-York in goeden welstand te Bremen aan. Dr. Arthur Krause dacht eerst in den aanslaanden herfst te Bremen terug te komen. Het beklimmen van den Mont-Blanc heeft weder twee slagloffers geëischt. Een Engelschman, professor Balfour, trachtte, ofschoon gewaarschuwd dat de toestand van de sneeuw gevaarlijk was, met slechts eón gids de Aiguille Blanche te bestjjgen, eene nog maagdelijk gebleven piek van het Mont- Blanc-gebergte. Men heeft, nadat men de beide mannen dagen lang ver mist had, hunne lijken, met het touw aaneen gebonden, aan deu voet van den Penteret-gletscher teruggevonden. Een der twee is vermoedelijk uilge gleden en de andere heeft hem niet kunnen houden. Minstens twee gidsen waren er noodig geweest voor zulk eene bestijging. Op den Nufenen-pas. tusschen Airoio en Obergestelenheelt men nu ook de lijken gevonden van de twee Geneefsche studenten, die in October jl. daar onder een sneeuw storm verdwaald en omgekomen zijn. OOITEIB IJ K. Te Triest is eene industrie- en landhuishoudkundige tentoonstelling geopend in tegenwoordigheid van den aartshertog Ernst Salvator. De aarts hertog gal te kennen dat hij zich verheugde den schil lereuden vooruitgang der vaderlaudsche productie in den laalslen lijd persoonlijk te kunnen aan schouwen. Als lid van het keizerlijk huis verheugde het hem dubbel, dat de tentoonstelling plaats had bij de feestelijke gelegenheid dat Triest zijne 500-jarige vereeniging met het vaderland vierde. Met zijne beste wenscheM voor haar succes verklaarde hij de tentoonstelling geopend. Die opening werd daarbjj door kanonschoten aangekondigd, terwjjl de muziek in hel gëbouw het volkslied deed hooren. TURKIJE. Bij de Porte is ingekomen een adres uit Caïro, onderteekend door 2000 Egyptische notabelen, en inhoudende het verzoek aan den Sultan, zijne bekrachtiging te onthouden aan de door den Khedive geproclameerde vervallenverklaring van Arabi-pacha. Ook zgn er uit Caïro enkele Arabische couranten te Alexandria aangekomen. Zij bevatten hevige anti-Engelsche artikelen; het hoofdblad Taif vooral vaart uit tegen deu «renegaat Tewfik", ea tegen de Engelschen //die de moskeën en harems schenden." Het blad rqept alle muzelmannen der wereld op, vooral de Britsch-Indische, om op IC; staan en Egypte te helpen. Arabi heeft de soldaten de proclamatiën voorgelezen van den Khedive, die hun spotlust wekten en geestdrift ten gunste van Arabi te weeg bragten. Men verzekert dat Arabi de generaals uniform heeft afgelegd en hel gewaad van den groenen tulband der afstam melingen van den profeet heeft aangetrokken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Dilke medegedeeld, dat de Sultan door de gezamenlijke mogendheden is uilgenoodigd om Arabi als rebel te proclameren. Voorts zeide hij, in antwoord op eene vraag van den lieer Bourke. dat de Russische zaakgelastigde instructiën heeft onlvau- gen om zich weder bjj de conferentie aan te sluiten. -PARIJS, 1 Augustus, liet bevestigt zich, dat de heer Ferry is uilge noodigd tol het vormen van een nieuw kabinet. Na Ferry's vertrek werden Brisson en Leroyer in hel Elysée ontboden. PARIJS. 1 Augustus. Grévy coufercetde hedin namiddag met de voor Zitlers van senaat en kamer, en met andere staatslieden, onder welke Say en Ferry. Men verzekert, dat er lol dusver niemand met hel vormen van een kabinet belast is. LONDEN, 2 Augustus. Daily News verneemt dat de regering de mede werking van Turkjje in Egypte afhankelijk stelt van de voorwaarde dat krachtens een te sluiten militaire conventie, de Porte verpligt zal zijn hare troepen onder het bevel van generaal sir Garnet Wolseley te plaatsen. KON->TANTINOPEL. 1 Augustus De Porie heeft hedptt op Engelands ver zoek, dat zjj Arabi tot rebel zal verklaren, geantwoord, dat dit eerst moet geschieden wanneer de Uetzerljjke Oitoiuanische troepen in Egypte zullen zijn en de omstandigheden liet dan noodig maken. V; TRIPOLI, 30 Juljj. Drie vierden der Europesche bevolking van d.ze stad zijn vertrokken, en de handel staat bijna geheel stil. De consul van Engeland en de consuls van andere landen hadden een onderhoud met den gouverneur-generaal eu met Zeki-pacha; beiden gaven stellige verzekeringen betreffende de openbare veiligheid. Sterke patroilles doorkruisen de stad om elke poging tot rustverstoring te beletten. ALEXANDRIE, 2 Augustus. De adminiraal Seymour heeft heden morgen eene inspectie gehouden over de verlaten forten van Mex. Eene marine- brigade is vervolgens ontscheept te Gabbari. van waar die per trein naar Mexis overgebragt, dat door de brigade bezet werd om de Bedouïnen in bedwang te houden. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 3 Augustus, ten half acht ure, door het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. <lsle afd.: 1. Marsch, Gungl; 2. Ouverture «Piqué Dame", Suppe; 3. «Morgeu- blatter", Walzer, Joh. Strauss; 4 Cavatine tt. Cltor atts 'Templarto", Nieotaï. - 2lle afd.: 5. Fesl-Ouverture, Leutner; 6. Pilger-Chor u. Lied atts //Tatmhau- ser", R. Wagner; 7. Arie aus //Rinaldo", Handel; 8. Fanlaisie «La fille du Regiment", Donizetti; 9. Polka, Speer. t

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3