BU I TEN LAN DSCHE HER IGTEN. zijn er, die aan de guste koeijen, welke zjj in Mei jl. kochten en daarna tot nu toe in de weiden deden, /120 per stuk verdienden. Zondag namiddag werden te Huizum bij Leeuwarden vermist twee meisjes van ruim veertien jaar; de eene is de dochter van een gardenier, de andere een wees, die door een geacht ingezeten liefderijk wordt opge voed. Men had alle reden te veronderstellen, dat zij zich bjj een kermis troep, die onlangs te Leeuwarden was, hadden aangesloten. Eerstgenoemde had nogal eens kermis gehouden met een //sujet" van dien troep, en men geloofde dat zij het andere meisje had verleid om mede te gaan. De beide meisjes zjjn later opgespoord. Het was hun plan zich naar Akkrum te be geven, om zich daar bij het paardrijdersgezelschap van Braun aan te sluiten. Zjj dwaalden van den goeden weg af en, in plaats van te Akkrum, kwa men zjj bij een boer onder Sneek aan. Toevallig was dit iemand die te lluizum gewoond had. en wederzijdsche herkenning volgde. De boer kon ze niet huisvesten, doch geleidde ze naar Sneek, om er den nacht door te brengen. Den volgenden ochtend was hij reeds vroeg met zijn rijtuig te lluizum, om de familiebetrekkingen van de beide meisjes Ie waarschuwen, en nog denzelfden dag waren beiden in hare vorige woonplaats terug. De notaris v. G., te Grave, is weder iu die plaats teruggekeerd. Uit Grave meldt men aan de tX. R. C.: Zondag avond wandelde op een der vestingwallen een jeugdig korporaal met zjjn meisje. Een drietal voorvechters uit het Graatsche plebs houden den landverdediger staande, en terwijl een van hen tegen dezen spreekt, rukt een ander hem de sabel uit de scheede en geeft den korporaal een paar houwen, die hem op den grond doen storten. Twee sergeants wandelen in de Rogstraat. Dezelfde verte genwoordigers van jenevermoed houden ook dezen staande. Een van hen rukt alsloen ook de sabel van een der onderofficieren uit en brengt den anderen daarmede een houw op het achterhoofd toe. Beide gewonden zijn in het hospitaal opgenomen. 's GRAVENHAGE2 Augustus. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Heerlen is benoemd de heer F. O. Gorter, ontvanger der registratie aldaar. ■r- Tot rijksontvangers zijn benoemd: te Naarden de heer G. C. G. van Rebel, thans te Muiden; te Slochteren de heer J. Boelhuis, thans teNieuwer- schans. Aan den rijksontvanger W. G. Pastoors, te Zevenaar c. a. isopzjjn verzoek eervol ontslag verleend. Rij liet wapen der infanterie, bij het 1' reg., is benoemd tot luitenant kolonel de majoor jhr. F. F. von Muhlen, van het reg. grenadiers en jagers. De verjaardag van H. M. de koningin wordt heden in de residentie op de gebruikelijke feestelijke wijze herdacht. Oranje- en nationale vlaggen wapperden vrolijk van openbare gebouwen en particuliere woningen, terwijl het carillon zich bij tusschenpoozen den geheelen dag deed hooren. Dui zenden vreemdelingen, door Rijn- en Hollandsch spoor aangebragt, bewogen zich door de straten en rigtten hunne schreden tegen 12 ure naar het Malieveld, alwaar het garnizoen der residentie, onder kommando van den kolonel van het regiment grenadiers en jagers jhr. Klerck, een groote parade hield. De troepen werden gcinspecleerd door den generaal-majoor Queyseit. Bij .'e.i eiaf tiu.t tcn zlcti veie officieren van onderscheidene wapenen aange sloten, waaronder ook van de dienstdoende schutterij en van het scherp schutterscorps werden opgemerkt. Ook trok de aandacht de fraaije uniform van een officier in vreemde krijgsdienstdie den generaal vergezelde. De paradeplaats was door eene onafzienbare menigte omgeven, die zich na afloop van de revue weder verspreidde, ten einde de merkwaardigheden van de stad te bezlgiigen of zich te verpoozen in den Zoöl. Bot. Tuin, alwaar ten 2 ure eene maiinée werd gegeven door het muziekcorps der huzaren. j: Als merkwaardig feil deelt hel Dbl. mededat sinds het begin van Februarij vrouw de Leeuw, de bekende hondenscheerster, niet aangetroffen is1 in //kennelijken slaat van" enz. Zóó lange pauze kwam in haar onge lukkig leven tot dusver nog niet voor. Schrikt welligt, zegt het blad, de drankwet, eu in hel bijzonder de dreigende opzending naar een rps-werk- inrigting, haar meer af, dan vroeger de gemeente-verordening? Zoo ja. het vvare één enkele, maar reeds meldenswaardige goede vrucht der wet. Doch in elk geval verdient het vrouwtje onze hartelijke gelukwenschen en het is ons een vrij wal aangenamer laak, haar thans een eervolle vermelding te mogen geven, dan vroeger de opsomming van hel getal harer veroordeelin- cen was. B E L ft I K. Het hof van appèl te Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de commissarissen der Belgische bank. Die heeren waren beschuldigd de indertijd zoo veel besproken bedriegerijen van 't Kindt en zijn medepligtige Fortamps begunstigd of althans mogelijk gemaakt te hebben door hun nala tigheid. Zij werden daaraan schuldig verklaard en tot een half millioen fr. schadevergoeding veroordeeld. Vrijdag ll. zijn te Antwerpen met hel Belgisch stoomschip Pennland, van dc Red Star Line, een veertigtal Russische Israëlieten uit New-York aangekomen. Deze ongelukkigen waren van alles ontbloot. De Russische consul verklaarde, dat zij, door zonder vergunning van hun gouvernement Rusland te hebben verlaten, hunne nationaliteit hebben verloren. Zij zijn door het comité, dat zich het lot van de Russische Israëliten aantrekt, tijdelijk in de stad verpleegd. Zaturdag zijn zij naar Keulen vertrokken, om van daar de Russische grens te bereiken. Op de Schelde voor Antwerpen had Zondag een ontzettend ongeluk kunnen plaats hebben. Het was de eerste dag van de beruchte kermis op Sl. Anneke. De toeloop van volk was dit jaar bijzonder groot, daar van 2 tot 8 uur niet miuder dan 13245 kaarten werden afgeleverd langs dien kant van de rivier. De booten I'rincesse Charlotte kapitein Colombier en Fille d"invers brag ten de lieden van den eenen oever naar den anderen. Er waren buitengewone maatregelen genomen om wanordelijkheden, te voor komen, doch die schenen onvoldoende te zijn; want toen omtrent 7 uur de Princesse Charlotte van Sl. Anneke moest vertrekken, werd de boot letterlijk overrompeld door de menigte. In weinig oogenblikken was het dek totaal met passagiers overladen. Het was onmogelijk er nog plaats op te vinden, en toch verdrong zich de menigte neg altijd om op de boot te komen. Ziende dat het onmogelijk was den toeloop te verminderen, deed de kapitein de loopplank inhalen en gaf hij het sein tot vertrek. Naar de kapitein berekende waren er ongeveer duizend passagiers aan boord. Toen de boot midden in de Schelde was, bemerkte de kapitein dat het vaartuig aan het zinken waj. Hij snelde naar beneden en bemerkte dat het water met kracht binnendrong en er reeds 3 a 4 voet water in het ruim stond. Het gevaar was dreigend; de bcot zonk elk oogenblik meer en meer. Kapitein Colombier behield zjjn tegenwoordigheid van geest, door niets van het gevaar aan de passagiers te doen bljjken en gaf orde aan den machinist met vollen stoom voort te varen, doch daar deze opmerkte dat hij de machine niet meer kon aanzetten, liet de kapitein verscheiden passa giers naar den voorsteven gaan. Daardoor slaagde h(j er in den regter- oever te bereiken en de passagiers in goede orde te doen ontschepen. Het water stond toen reeds 6% voet hoog iu het schip. EIK ft EI. Alt D. LONDEN. 1 Augustus. Naar gemeld wordt heeft lord Duflerin op de jongste nota van de Porte in zake de interventie in Egypte geantwoord, dat Engeland zijne troe pen uit Egypte niet kan terugtrekken, dat de werkeloosheid der üttomani- sche politiek het verpligt alleen de taak van het herstel der orde in dat land op zich te nemen, en dat het de medewerking der Turksche troepen slechts aanvaardt na aflegging van eene formele en ondubbelzinnige verklaring door de Porte omtrent hare wezenlijke bedoelingen. Men verwacht dat het parlement omstreeks 17 Augustus zal uit eengaan. De Times betoogt dat men het verwerpen van het oorlogs-crediet door de Fransche kamer niet anders kan opvatten dan als een bewijs, dat Frankrijk zich volstrekt met de interventie in Egypte niet bemoeijen wil. Dit moet Engeland slechts aansporen om met des te meer energie de interventie alleen door te zetten, om later, als het doel bereikt is, dm ouden bondgenoot zijn deel in de verkregen voordeelen te laten genieten. Aan de Times wordt gemeld, dat prinses Louise, de gemalin van lord Lome. gouverneur van Canada, door de politie met bijzondere zorg beschermd wordt, ten gevolge van geruchten, dat de Amerikaansche Fenians het op haar leven gemunt hadden. De boor-werkzaamheden in den Kanaal-tunnel zijn geheel geslaakt. De werklieden zijn inlusschen nog niet ontslagen, daar men veel volk noodig heeft om de. schacht van het hier en daar instroomend water vrij te houden. Te Belfast heeft zich de synode der Presbyteriaansche kerken bezig gehouden met de quaestie, of hel gebruik van instrumenten tot begeleiding- van het kerkgezang in overeenstemming is met het Woord van God. Van- Vrijdag-voormiddag tot in den vroegen ochtend van Zaturdag hebben 705 stemhebbende synodale ledenten aanhooren van eene de vergaderzaal ge heel vnllende belangstellende schare, dit punt behandeld. Niets kon de belangstelling doen verflaauwenmenige dame week niet van hare plaats voordat om twee uur in den morgen de zaak beslist en de zitting gesloten was. De uitslag was. dat, met 15 slemnicti meerderheid, een verbod werd uitgevaardigd van liet gebruik van muziek-instrumeiitenvan welken aard ook. bij de godsdienstoefeningen. In verband met den ljjkroof te Dunecht werd Vrijdag te Glasgow, als verdacht van deelneming aan die euveldaad, een man aangehouden, doch Maandag wegens gebrek aan bewijs weêr vrijgelaten. De wilddief Sutor daarentegen, wiens verklaringen in de vorige week lot ontdekking van het ljjk leidden, is naar de assises verwezen, verdacht van lijkroof. Het Ijjk van den graaf is in het familiegraf op het kerkhof te Wigan bijgezet, daar de familie na de opgedane ondervinding het mausoleum te Dunecht niet vei lig genoeg meer acht. De senaat der Vereenigde Staten heeft eene motie aangenomenwaarbjj de president gemagtigd wordt, alle natiën uit te noodigen tot het houden eener conferentie te Washington, ten einde een meridiaan te bepalen, ge schikt voor een gemeenschappelijk uitgangspunt van de berekening der lengte, en om tot een vasten standaard te komen, waarnaar men over de geheele wereld den tjjd bepalen zou. Over de intrigues van den heer de Lesseps wordt aan de Daily fl/etcs door haar correspondent te Port Said gemeld: «In de overtuiging dat het in Engeland's bedoeling ligt, het Suez-kanaal in beslag te nemen, gaat de Les seps voort zich te verzetten tegen elk plan, dat de veiligheid van Port Said op het oog heeft, zoodat men beducht is dal die plaats in handen van Arabi zal komen. Aan den gouverneur van Port Said, die zich nog altjjd aan boord van hel Engelsche schip Mongolia bevindt, zeide de Lesseps, dat de Khedive eenvoudig een gevangene in de handen der Engelschen is en dat Engeland's eenig doel is, zich van de opperste controle over het Kanaal meester te maken. Door hel verraad van 4 Egyptische politieagenten is de Chair, een Engelsche adelborst, van de Alexandra in handen der opstandelingen ge vallen. Hij was verleden Zondag met depeches naar Ramleh gezonden. Hij was te paard en gewapend, doch 4 Egyptische politieagenten, die hem be geleiden, jbragten hem te Kafr-el-Dowar, in plaats van te Ramleh. Een Grieksch koopman deelde den admiraal mede? dat de Chair gevangen was genomen, doch dat zijn leven, naar hij geloofde, nog gespaard was. E R A NI H K 1J H. In de kamer van afgevaardigden, waar Dingsdag de behandeling der

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2