LUISTERRIJK BAL. SPEKTAKEL CONCERT, MATINEE VOORSTELLING. CAGLXOSTRO-THEATER E. BASGH. lederen avond 8 ure VOORSÏELLIiNG. Stads-Gehoorzaal te Leiden. ZATERDAG 2» JULI, tot sluiting!!! S&MMA6 ?jy® AOTWilUB» Entrée 75 Cents, na 11 ure entrée 50 Cents. A I) V ERTEtNTlEIN. Groot Orkest, onder kundige leiding van M. BASTIN. Bureau 7 ure. Aanvang 8 ure juist. ZATERDAG 29 JULIJ ZATERDAG 29 JULIJ, Uil Spanje wordt gemeld, dat uit Grenada aan liet adres van den mi nister-president Sasasta eene doos is gezonden, die, alvorens lietn overhandigd te worden, met veel voorzigligheid werd geopend. Het bleek toen, dal zij nitroglycerine bevatte en dat de ontploffing bij de opening moest volgen. Er zijn ten gevolge dier zaak verscheidene personen in verzekerde bewaring gen0aiel1' DIIlTSCHIiAND. Het artikel van de Times over de toekomstige houding van Engeland in Egypte heelt nog al opzien verwekt. De Berlijnsche correspondent van de höln. Zeil. zegt, dal dit artikel blijkbaar geen officieusen oorsprong heeft, want het is niet denkbaar, dat eenig practise!) staatsman zich in oen politiek van gissingen zou verdiepen, gelijk de schrijver van het blad dit doet. Engeland heelt bij elke gelegenheid het voornemen te kennen ge geven om, zoo mogelijk in overeenstemming met Europa, in geen geval tegen den wil der Europeschc mogendheden, tot de oplossing van het Egyp tische vraagstuk over te gaan, en tot op dit oogenblik is nog geen authen tiek berigt ontvangen, waaruit opgemaakt kan worden, dat de Engelsche regering dit standpunt zal verlaten, of daartoe het voornemen opgevat heeft. OOITEKR IJ K. Te Weenen heelt Dingsdag II. een zeer zwaar onweder gewoed, verge zeld van een plasregen, die de straten in poelen herschiep In een riool waren ecnige personen werkzaam, waarvan er vier door het binnenstroo- mende water zijn verrast en verdronken. De zomer kenmerkt zich door eene buitengewone hitte. De beriglen uit Hongarije betreflende den oogst blijven steeds zeer gunstig. Men verwacht van het graan eene opbrengst zooals men zelden zag; voor den uitvoer zal, naar men rekent, wel eene hoeveelheid van 25 millioen hectoliter beschikbaar zijn. Pi;li TPLKCiUAI. LONDEN, 27 JuliJ. In het lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, dat hij tot zijn leedwezen de wet over de omkooperijen bij verkiezingen moest laten varen. Bourke zet het debat over de credietaauvraag voort. Alvorens tot stemming werd overgegaan, gaf Gladstone te kennen dat het hoofddoel, waarnaar de regering streefde, is geweest het localisereu van het conflict, opdat niet een Europesche verwikkeling er uit zou ontstaan. Met 275 legen 19 stemmen werd de crediet-aanvrage toegestaan. Zonder stemming volgde de aanneming van het ontwerp van wet tot vermeerdering van het leger-eflectiel met 10000 man. PARIJS, 27 Julij. Sarrien, rapporteur der commissie voor de Egyptische credietaanvraag, las in de kamer zijn verslag voor, waarin hij zeide, dat het niet in de Freycinet's bedoeling lag daadwerkelijk in de Egyptische aan gelegenheden in te grijpen, maar slechts eene overeenstemming met Enge land te verkrijgen ter bescherming van liet kanaal van Suez, waarvan Frankrjjk met een defensief doel den noorderingang zal bewaken. Daar de president van het kabinet eene inmenging niet noodzakelijk oordeelde, ver wierp de commissie diensvolgens de credietaanvraag. De Freycinet verzocht verdaging der discussie tot Zalurdag ten gevolge van eene dépêche, uit Konslantinopel ontvangen, waarin aangekondigd wordt, dat Turkije bereid is tol lusschenkomst. De discussie werd tot Zaturdag verdaagd. LONDEN, 27 Julij. tloogerhuis. Lord Salisbury heeft geen bezwaar tegen de tweede lezing der wel betreffende de achterstallige pacht, maar eischt verwijdering van gevaarlijke beginselen, daarin vervat, eer het ontwerp wet wordt. LONDEN, 27 Julij. liet hoogerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming de tweede lezing der wet omtrent de achterstallige pacht aangenomen. KONSTANT1NOPEL, 27 Julij. Een telegram uit Berlijn van 25 dezer drong er bij de Porte op aan de uilnoodiging der nota van 15 dezer aan te nemen. ALEXANDRIE, 27 Julij. Daar het garnizoen van Aboukir geweigerd heeft zich aan de Engelschen over te geven, zullen de forten dezer stad waar schijnlijk morgen gebombardeerd worden. ALEXANDRIE, 28 Julij. 9 uur. Het bombardement van Aboukir is uit gesteld. Twee gedelegeerden, die Mourabek van Cairo hadden moeten ver gezellen, doch die door Arabi te Kalr-el-dewar waren opgehouden: worden hier lieden verwacht. Men is van meening, dat zij eenige voorstellen van den kapt van Arabi zullen medebrengen. Mourabek gelooft nog steeds aan de mogelijkheid om lot eene schikking te komen, waardoor Arabi zich zou onderwerpen. LONDEN, 28 Julij. De Daily Telegraph ontving de volgende depêche van heden morgen 10 ure. Arabi heeft heden morgen per telegraaf een vredesvoorstel aan den Khedive gedaan, en aangeboden zich naar Monastir terug te trekken. Arabi, die de bezoldiging aan den rang van kolonel verbonden zou behouden, vraagt dezelfde gunst voor zijne ambtgeuooten. lie Khedive heeft dit voorstel in handen gesteld van generaal Alison eu diens advies gevraagd. Kapitein Halton en twee aides de camp van gene raal Alison zijn beden morgen naar Mahala gegaan om Raouf-pacha en twee ulema's van Kafr-el-dcw ar te ontmoeten en met hen het voorstel te bespreken. zonde en bederf aantreffen, wisten door hun natuurlijk en gevoelvol spel uit menig oog een traan te persen. Treffend was na lange scheiding de ontmoeting dezer beide pleegzusters en stormachtig waren dan ook de bijvals betuigingen, die haar bij dit lang verbeide oogenblik ten deel vielen. Heden avond en volgende dagen zal door dit gezelschap //Drie jongens van Jan de Wit" worden opgevoerd. De naam van den auteur-acteur Bigot, schrijver van //Mijnheer en Mevrouw Hanepen", is een goede waarborg, dat ook dit bljjspel een kermisstuk met geest en humor is. INGEZUNIIEIV. M. H. de Redacteur. Vergun mij een kort woord over het eerstdaags voltooide monument van Leiden's ridderlijke figuur uit den worstelstrijd met Spanje, «Pieler Adriaanszu. van der VVerfl." liet monument, waarvan de basreliëfs op de laatste ten toonstelling te Amsterdam velen aandacht trokken, zal spoedig gereed zjjn. Onlangs was ik in de gelegenheid het kolossale bronzen beeld, in de fabriek van de Heeren Enthoven alhier gegoten, te bezichtigen. De indruk, dien de kloeke figuur van Leiden's burgemeester en bevelvoerder in de dagen die Tollens zoo meesterlijk weergeeft in zijn aanhef van //de Overwintering op Nova Zembla", maakt, is treffend. Gekleed in de lialf-burgerlijke. half- militaire dracht dier dagen, staat hjj daar, met een ernstigen blik. de hand aan liet zwaard, gereed den laatsten droppel bloed voor zijn vaderstad op te offeren. Ik twijfel dan ook niet, of Leiden zal met recht fier zijn op haar monument, wanneer het ter plaaise onthuld is. Maar, M. II. de Re dacteur, na deze korte beschrijving van het beeld, wenschte ik in overwe ging te geven aan Leidens burgerij, of de plaats, die. naar ik zeker meen te weten, daarvoor aangewezen is, geschikt is voor een monument als dit. Van der Werff behoort niet thuis te mid.len van het Plantsoen op de ge slechte vestingwallen, neen te midden der burgerij, op het drukste gedeelte der stad, zoodat ieder inwoner hem bijna dagelijks voor oogen heeft; Maar is de plaats. En nu vraag ik, of er beter plaats te vinden is, dan de Hoogstraat, die er zich als het ware voor eigent. Ik wenschte daarom in overweging te geven een rotonde in aansluiiing met den ongeveer 4 meters lioogen wal in liet water te bouwen, waar men van uit minstens 6 straten hel beeld kan zien. 't Is waar, er zullen meerdere kosten meè gepaard gaan, maar waar zooveel voor liefdadige doeleinden verzameld wordt, zal zeker iets aan de nagedachtenis van Nederlands roemvol verleden worden ten beste gegeven. U dank zeggende voor de plaatsing, noem ik mij hoogachtend. Uw Dw. Dienaar, 'sHage, 26 Juli 1882. H. Getrouwd: 's Hertogenboscii, 27 Juli 1882. B. F. C. DE BRUYN, Burgemeester van Valkenburg, en J. Pu. HEITZ. VAN Standplaats: RIIVE te Leiden. E BAfiCH, MA8SINI, NVRIVBER», Miss NIAGARA enz. LEIDSCIIE KERMIS. Gisteren werd door het schouwburg-gezelschap onder directie van de hh. van Ollcfen, Moor en Veltman hel bekende stuk «De twee wec- zen" opgevoerd Heeft Eugène Sue in zijn omvangrijk werk «Les mystè- res de Paris" ons een helderen blik doen werpen op den verrotten zedelijken toestand van het Europesche Babyion, heeft hij in boeijenden romanstijl ons medegevoerd naar de Parijsche holen en spelonken, dageiijk- sche getuigen van diefstal, moord en ontucht, om ons straks weder hel leven in de salons van de innerlijk niet minder bedorvcne hooge kringen te doen aanschouwen, heeft hij ons de eerlijke armoede van eenen Morel en de wroegingen van den schatrijken Jaques Ferrand doen kennen, heeft hij ons het geheele zijn en wezen van Parijs als het ware geschilderd, dit alles is niet minder het geval met den heer Dennery, schrijver van het gis teren opgevoerde stuk. Ongetwijfeld echter werd lot deze duidelijke voor stelling van het Parijsche leven niet weinig bijgedragen door liet meester lijke spel der acteurs en actrices. Mevr. Albregt - Engelman gaf als vrouw Frochard al het monsterachtige van eene misdadige vrouw, wier man wegens moord door die «lafaards van politie" was opgehangen, in al het verschrikkelijke der werkelijkheid weer. Zij werd hierin zeer goed bijge staan door haren lieveling Jaques (den heer Westerhoven). Ook de heer S. van Beem verdient een woord van hulde voor zijn spel als de ongelukkige, gebrekkige, maar eerlijke Pierre, die alle vernederingen, verguizingen en mishandelingen verkoos te verduren, die liever in het zweet des aanschijns wenschte te werken, dan de hand uil te strekken om een aalmoes te vra gen. De beide weezen. de blinde Louise (mej Vink) en Henriette (uièj. Eveline Kapper), bijna het eenige lichtpunt, dat wij in deze wereld vof TE GEVEN DOOR HET GEZELSCHAP VAN Aanvang ten 2 ure. Entrée 25 Cents. NA DE VOORSTELLING

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3