-- S'an Sneck is gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt de briéVenbe*- sieller D.onder verdenking van diefstal van een pakket luxe-artikelen, in Oct. jl. ten nadeele van den boekbandelaar P. te Sneck vermist. Later werd zijne vrouw gedwongen, hem te volgen, onder verdenking van mede- pligtigheid. In de gemeente Ooststellingwerf is een korenmolen afgebrand. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De betrekking van lector in het Engelsch aan de universiteit te Groningen is, naar the Academy berigt, aangeboden aan den heer Sidney L. Lee, te Oxford. De heer Lee moet zich vooral in hel beoefenen van de geschiedenis der Engelsche taal een naam hebben gemaakt. Door de regtbank Ie 's Hertogenbosch is de notaris J. S. Jiskoot, te Veen, voor vier maanden in zijne bediening geschorst, en de notaris J. G. Losgert, te 's Uerlogenboschuit zijn ambt ontzet. Nabij de graanschuur van den heer C. J. Sandeling, rustend geestelijke te Wouw, is brand ontstaan in een stroomijtje. Met behulp der buren was men den brand spoedig meester. Bij het mijtje werden nog eenige lucifers gevonden, zoodat men aan kwaadwilligheid denkt. In een brief uit Atjeh, door de Arnh. C. medegedeeld, komt o. a. het vplgcnde voor: De toestand in Atjeh is kort geprezen met de woorden: "een beroerde boel". De bedenkelijkste zijde van den toestand alhier is de aanhoudende desertie en ik vrees dat ze nog grooter omvang zal nemen. Met de soldalen begonnen, beeft ze zich nu reeds tot de onderofficieren uitgestrekt. Verleden week zijn er drie gedeserteerd met geweer en patro nen, en onder die onderofficieren is een sergeant-majoor Vk, vroeger kadet op de kon. militaire akademie. Die het gevaar van deze desertie niet inziet, is blind of dom. Bij Toekoe di Thirou zijn reeds een 20-tal goed gewapende Europeanen Ik zoek de oorzaak van de desertie vooral in den ellendigen toestand alhier; ongestraft worden wij vermoord en doodgescho ten; dat wekt wrevel op; de geest bij den troep is dan ook bepaald slecht, wat optimisten en autoriteiten ook durven verklaren, liet optimisme zal ons hier ten verderve leiden; feiten zal men toch niet op den duur kunnen loochenen. De guerilla-oorlog wordt door de Atjehers op groote schaal en met het meeste succes gevoerd. Naar wij vernemen, zegt de Surinaamsche Courant, wordt met de mailgelegenheid van 20 Julij door de Vrijmetselaarsloge «Concordia" hier Ier stede een adres gezonden aan het hoogste vrjjtr.etselaarscollegie in Neder land, waarin eene sterke afkeuring wordt uitgesproken in zake de vervol ging der Israëliten in Rusland, en het verzoek wordt gedaan om, als ver tegenwoordiger der geheele Nederlandsche vrijmetselarij, alle in zijn bereik zijnde middelen aan te wenden, om aan die gruweldaden een einde te ma ken, of leniging in het lot dier ongelukkigen te brengen. 's GRAVENHAGE. 28 Julij Door Z M. zijn de hh. dr. C. J. Vaillant, te Schiedam, dr. J. W. Ger main, te Maastricht, dr. J. B. Stokvis, te Amsterdam, en J. Hoek, predi kant te Kampenbenoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Alphen is benoemd de heer 11. II. Schippers, thans in dezelfde betrekking te Medemblik. Aan den heer M. G. H. Janssens. ontvanger der directe belastingen enz. te Reuver, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. De heer mr. P A. Jansma van der Ploeg is benoemd tot adjunct-com mies bij het dep van buitenlandsche zaken. Aan den heer F. C. Andreae is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Leeuwarderadeelmet dankbetuiging voor de hem bewezen diensten. Tot notaris te Ternaardarrond. Leeuwarden, gemeente Wesldonge- radcel, is benoemd de heer mr. F. Witteveen, cand.-notaris, burgemeester van AclHkarspelen, kantonregter-plaatsvervanger en advocaat, wonende te Buitenpost. Aan den heer D. van der Sluys is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Tol archivaris te Groningen is benoemd de heer mr. 11. C. Feith. De heer J. Bosboom, thans telegrafist 2« klasse, is benoemd tot tele grafist 1' klasse bij den rijkstelegraaf. De minister-resident der Nederlanden aan de hoven van Zweden en Noor wegen en van Denemarken. mr. F. W. C. P graaf van Bijlandt, is benoemd tot commandeur le kl van de orde der Poolster van Zweden en Noorwegen en van de Dannebrogorde van Denemarken. Mr. C. Liebe, president van het hoog gcregtshof te Kopenhagen, mede belast met de regeling der nalatenschap van wijlen Z. K. tl. prins Frederik der Nederlandenis met familie in de residentie aangekomen. Tot de gasten van den prins van Oranje aan het diner, door Z. K. H. gisteren ter eere van Z. K. II. prins Albert van Pruissen gegeven, behoorden nog de ministers van buiten!, zakende heer Rochussen. en van oorlog, gene- raal-majoor Reuther; de thesaurier des konings, baron Snouckaert van Schau- burg. zoomede de heer mr. von Weckherlin, secretaris van wijlen H. M. de koningin. I? U 1 TE NL AN DSC li E H E II 1 GTEN. m ft «i K I. ft ft S3. LONDEN. 27 Julij. In een armhuis alhier is dezer dagen in den ouderdom van 97 jaren een veteraan gestorven, die den slag van Waterloo had medegemaakt. Er is geld bijeengebragt om te verhinderen, dat hij als een bedeelde zou be graven worden. Rij eene hevige donderbui, die Dingsdag II. boven de Shctlandsche eilanden woedde, is eene rots door den bliksem getroflert, met dit gevolg, dat geweldige rotsblokken naar beneden op den openbaren weg stortten, dien zij geheel versperden. Op de plaats waar de bliksem de rots gelrofïen heeft, was eene zeer lange en diepe scheur te zien. De Standard betoogt, dat nu de zaken in Egypte dezen keer genomen hebben, Engeland zich aan de conferentie moet onttrekken, die alleen de ydelheid van een beroep op de zamenwerking van Europa bewezen heefl. Zij heeft Turkije niet kunnen bewegen terstond troepen naar Egypte le zenden en aan geene der mogendheden een mandaat weten op te dragen, om te doen wat Turkije verzuimde. Nu Engeland zoo groote kosten voor eene expeditie maakt, kan het niet nederig aan de onmagtige conferentie komen vragen, wat deze nu verlangt. Volgens den correspondent van de Daily IVews te Alexandrië zou de Urijgsmagt van Arabi-pacha thans bestaan uit 48000 man, verdeeld in vier divisiën. Eéne divisie bevindt zich le Abassiek: 11300 man; twee divisiën te Kafr-el-Dewar: 22600 man; drieduizend man staan te Rosetta; zeven duizend man infanterie te Damietta; 4500 man te Cairo. Zamen 48400. Vier duizend man werken aan de fortificatiën te Kafr-el-Dewar. De Egyp- tenaren hebben er drie verdedigingsliniënwelke zich uitstrekken van den spoorweg naar het kanaal. De tweede linie staat twee honderd yards achter de eerste, de derde 500 yards achter de tweede. Om het voortrukken der Engelschen te voorkomen, houden de Egyptenaren één brigade infanterie, één batterij en twee escadrons paardevolk gereed. Te Tanta en elders heeft Arabi alle paarden en kameelen alsook de aardzakken voor de ver schansingen gerequireerd. Volgens dien correspondent zouden er ernstige ou- eenigheden ontstaan zijn tusschcn de Egyptische troepen en de Bedouïnen. Arabi had verscheidene Sjeikhs en Bedouïnen doen kerkeren, omdat zij weigerden hem le gehoorzamen. Tachtig Bedouïnen zouden in een gevecht met de Egyptische soldaten in het legerkamp van Arabi zijn gesneuveld. De correspondent van de Times meldt, dat Engelsche soldaten zich op nieuw aan roof hebben schuldig gemaakt; zij hebben het paleis van den broeder van den Khedive opengebroken en zich meester gemaakt van het geen hun aanstond. De correspondent dringt op eene strenge straf aan. Te New-York betwijfelt men de waarheid van het berigt in de Herald nopens de aanhouding van een der moordenaars van Cavendish en Burke. De Britsche consul aldaar -verklaart van niets af te weten; doch het pers bureau te Londen verneemt, dat de Britsche consuls te Caracas en St. Tho mas aan de regering seinden ter bevestiging van het berigt. De gearres teerde heet Obrien. Hij scheepte zich te Swansea in naar Zuid-Amerika, onder den naam Westgate. Hij zou zich te Puerto Cabello bjj de politie hebben aangemeld, bekennende dat hij den moord van 6 Mei in het Phoe- nixpark voor eene som geld gepleegd heeft met drie medepligtigen. Hier denkt de politie, dat men weder te doen zal hebben met een krankzinnige, die, op welke wjjze dan ook, vermaardheid zoekt. De Scientific American beval eene mededeeling betreflende den strijd dien dr. II. J. Glenn, eigenaar van 75.000 acres bouwland in Colusa, Cali- fornië, le voeren heeft met de wilde ganzen. Bij tienduizenden vallen deze op zijne tarwe neder, en hij is verpligt een corps bereden schutters van veertig man voortdurend in dienst te hebben, als hij al zijn graan niet vernield wil zien. Deze veertig man, van goede verrekijkers voorried, rijden dag aan dag en ook des nachts bij maanlicht dr. Glenns landerijen rond. Zoodra zij hier of ginds ganzen ontdekken, die op een afstand van 200 tot 300 el er uitzien als een wit lakendat over de groene tarwe is uitgespreid, zenden zij een kogel in de kudde. Door dit onverwacht be zoek gestoord, vliegen de vogels op en de jagers gaan voort met schieten, totdat de vlugt zich hoog in de lucht heefl teruggetrokken. Daar het niet om de ganzen te doen is, maar alleen om hen te verschrikken en te ver drijven, worden er weinigen gedood. D- opbrengst aan dons en veeren is dan ook gering, hoewel er achtduizend patronen dagelijks verschoten wor den, waardoor dr. Glenn berekent twintigduizend ganzen te hebben doen verjagen. De schadelijkste dagen zijn die, wanneer een zware mist hel land bedekt en de schutters niet durven vuren, uit vrees van elkander it treden: doch als de nevel begint op te trekken, halen zij hunne schade weder in en is de lucht uren lang vervuld met de veeren zoowel als mei het geschreeuw der vlugtende vogels. Dr. Glenn betaalt jaarlijks voor paarden, manschappen en ammunitie een tien duizend dollars, doch hij wint er hon derdduizend mede, zijnde de opbrengst zijner tarwe, die anders geheel zon te loor gaan. F K ft ft H K IJ K. Naar men verneemt zal prins Victor, zoon van prins Jeröme Napoleon, eerstdaags als vrijwilliger, voor één jaar, bij de artillerie worden ingelijfd. Een troep Caraïben, veertien personen, onder welke vier vrouwen e» zes kinderen, van welke het jongste op de reis is geboren, is te Parijs aangekomen en in den «Jardtn d'Acclimatation" gehragi. Zij hebben veel be- kijks. De Caraïben zijn zacht van natuur, maar zij zijn verzot op sterken drank. Met een weinig brandewijn kan men alles van hen gedaan krijgen. Eene 640 man sterke afdeeling marine-infanterie is uit Cherbourg It Toulon aangekomen en er wordt nog eene andere divisie uit Brest verwacht Uit Parijs is last ontvangen, een infanterie-brigade en een batterij scheef te doen gaan, die door twee pantserschepen naar Port-Saïd zullen worden begeleid; 600,000 kan drinkwater worden met de expeditie meêgezondcn. De algemeene betaalmeester van het depart. Alpes-Maritimes, de beet Gauthier de Rigny, is op de vlugt, in de kas een tekort van een million achterlatende. De Courrier des Etats-l'nis meldt, dal het geschil tusschen Frankrijl en Ö%atemala, over beleediging, welke den heer Pilet, kanselier van M Fransche gezantschap in Midden-Amerikais aangedaan, uit den weg it I geruimd. De regering van Guatemala heeft zich onderworpen aan de eiscltfl 1 van Frankrijk, welke hierop nederkomen: plaatsing van een brief val leedbetuiging in bet officiële blad; gevangenzetting van den schuldigen anrt S tenaar voor den tijd van een maand, en eene schadeloosstelling van 10000 ft aan dtn heer Pilei.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2