LEIDSCIIË COURANT. V. 174, DONDERDAG 27 JULIJ. B1NNENLANDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 26 Juljj. Gisteren avond is door de politie alhier aangehouden A. L., verdacht van ladeligterij. Niet overbodig wordt het geacht neringdoenden aan te manen de laden der toonbank behoorlijk af te sluiten. Het tooneelgezelschap der heeren van O lefen, Moor en Veltman, welks net schouwburglokaal op de Ruïne staatIer plaatse waar eerstdaags het nieuwe gymnasium zal verrijzen, gal gisteren avond zijne eerste voorstel ling gedurende de kermis en bewees door de keuze van Kotzcbue's "Broe dertwist", dat het de kermis niet uitsluitend beschouwt als ecne gelegenheid van pret maken in de ruwe beteekeuis des vvoords, maar ook van wezen lijk kunstgenot, zooals dat jaren geleden reeds door een vroeger geslacht bij Schillers en Kotzehue's dramatische gewrochten werd gesmaakt. Hoewel ernstige toonee kritiekzooals wij die anders in de rubriek "Leidsche schouwburg" trachten te leveren, onder deze stadsberigten minder op hare plaats zou wezen, ineenen wij toch te mogen getuigen van de verdienste lijke wjjze, waarop dit oude, maar blijkens "Les Rantzan" in zijne strekking nog niet verouderde stuk, door dit tooneelgezelschap werd opgevoerd, liet, lol ons leedwezen, niet talrijk opgekomen publiek bewees met die meening in te stemmen, door de meeste vertooners herhaaldelijk terug te roepen. Het zoti zeker onbillijk zijn, zoo wij enkele scieurs. als bijzonder geschitterd hebbende, noemden, waar allen tot hét welslagen medewerkten; toch meenen wij niemand in de schaduw te plaatsen, wan neer wjj gewagen van het spel van mevrouw Albregt - Engelmanals onver beterlijk in hare rol van "Vrouw Griesgratö", die zoo al gcene uitstekende, toch eene ut/ncmcnde huishoudster was, althans in den zin van Constaniijn Htiygens. die zekeren Jan verklaart voor «een uitnemend mail", omdat hij uil »de beurzen en de pakken" wat uitneemt. Dan genoeg. Moge de voor stelling van heden avond drukker bezocht worden. Zomerzorg concurreert dan niet en dat zegt veel Gisteren avond heeft een straatkunstenaar, die aan de Nieuwe Beesten markt zijne kiinstverrigtingen den volke zon verloottendoor het breken van het daarbij gebezigde touw, een ongelukkigen val gedaan. Ernstig ge kwetst werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Wjj vernemen, dat op 30 Augustus aanst in hel bassin van de zwem en badinrigtiug Rhijnzigt een zwem-wedstrijd zal worden gehouden. Sommige aldeelingcn van dien wedstrijd zullen opengesteld worden voor alle ingezete nen van Leiden, andere aldeclingen allem voor leden van Rhijnzigt. Voor dien wedstrijd zijn, behalve de prijzen die door den ondernemer daarvoor beschikbaar zullen worden gesteldook reeds onderscheidene prijzen toege zegd, nl. door commissarissen van loezigt van de zwem-inriglingdoor het bestuur van Arena Studiosorum en door commissarissen van Njord en den Studenten-IJsclub. De Staatscourant be»at het verslag aangaande de koninklijke akademie van weienschappen te Amsterdam over April 1881-April 1882. De minister van oorlog heeft bepaald, dal de veldmanoeuvres op uit gebreide schaal dit jaar in een gedeelte van Gelderland, Utrecht en Noord holland zullen plaats hebben van omstreeks 26 Augustus a. s. tot en met 7 September d. a. v. Tot kommandant der cavalerie wordt bestemd de kolonel, kommandant van het 3Je reg. huzaren, aan wien wordt toegevoegd de rit meester-adjudant van genoemd reg. Tol kommandant van de cavalerie bij de le brigade wordt aangewezen de majoor C D 11. Selhe en bij de 2d< brigade de majoor C. A. Thurkow, beiden van hel 3'" reg huzaren. Aan de manoeuvres wordt deelgenomen door de 1»", de 2de, de 51' en de €'e batterij van het 2dt reg. veld-artillcrie. Tot kommandant der artillerie wordt bestemd de kolonel, kommandant van het 2dt reg. veld-arlillerie, aan wien wordt toegevoegd de kapitein-adjudant van genoemd reg. Tot kommandant van de artillerie bij de le brigade wordt aangewezen de luit.- kolonel J. W. J. Zegers Rijser en bij de 2de brigade de luit -kolonel A. J. P. Egter, beiden van het 2de reg. veld-arlillerie. Tol kommandant van de ge nietroepen bij het hoofdkwartier der divisie wordt bestemd de kapitein P. M. van Panthaleon baron van Eek van het corps genietroepen. Het gezelschap van den Nieuwen Rotterdamschcn Schiuwburg, directie Willem van Zuylcn. is veor het speelsaizoen 1882/83 zamengesteld als volgt: Willem van Zuylcn, directeur, Alex Faassen, regisseur, van Korlaar, administra'eur, Jac. de Vos, tooncelmeesterl. J. Poutsma, decoratieschil der, J. Egeucr, orcheslmeester, L. Zagewijn, souffleur, Jae. vau Zuylen bureaulist, A. C. Kleyn, 2' looneelmeester, C. Jansen Smit, reqoisiteur, W. L. Jambroes, kapper, W. Assendelft, machinist. Dames: Albregt - Engelman (als gast), M. de Grael - Verstraete, W. Kley, Valois - Sablairolles, Egener-van Dam, Eveline Kapper, E. de Boer - van Rijk, Bruyn - Sablairolles, M. Vink, Egener-van Djjk, Marie ten Voorden, L. RulTa, H. Kley, M. de Vos-de Heer, Boekbinder, vau den Borden en B. van Rijk. llceren: L. B. J. Moor, Willem van Zuylen, Alex. Faassen, L. H. Chrispijn, M. van Nieuwland, S. H. Spoor, G. Wagemans, A. van Zuylen. B. Ruys- broek, M. van BeemW. F. Rentmeester, D. van Ollefen Jr., C. van Dijk, F. A. Wiebes, A. van SprinckhuyzenD. van Eysden, A. C. Kleyn. L. J. van den Berg, M. Boekbinder en van den Borden. Kindei rollen: jongejufvrouvv Kley, jongejulvrouw de W'ollT en jongeheer Willem van Zuylen 1'. H. K. H. prinses Hendrik heelt belegd in de rijks-postspaarbank eene som van ƒ50 voor Johanna Pols, geboren 11 Junij II. te Brielle. dochter van den verdronken zeeloods J. Pols, en een gelijk bedrag voor Izaak van Rij, geboren 14 Mei jl.zoon van den omgekomen matroos J. van Rij van i den loodskotter n°. 8, onder bepaling dat die gelden met renten eerst den 11'" Junij 1905 en 14 Mei 1905 aan de begiftigden zullen uitgereikt worden, of zooveel vroeger als in bun belang nooilig zal zijn. De graven der Gorkumsche martelaren, nabij Brielle, zijn in de alge- loopen week bezocht door ongeveer 2000 pelgrims uit Rotterdam, Leiden. Dordrecht en Haarlem. I De schoorsteenveger J. B. Walters, die in de vorige weck voor het geregtshof te Amsterdam teregt stond, beschuldigd van poging tot moord op het meisje, met wie hij verkeering had en dat hij in de Prinsengracht had geduwd, is veroordeeld lot eene celstraf van 18 maanden. In de gemeente Anna Paulowna is door den hoogen waterstand de aardappeloogst mislukt; eene oppervlakte van circa 200 bunders, met aard appelen beplant, zal niets opleveren, waardoor vermoedelijk een verlies vau ongeveer ƒ60000 zal worden geleden. Te Zwolle waren gisteren ochtend in de buiten-societeit 80 leden van liet N'ederlandsch onderwijzersgenootschap, benevens de hh. inspecteur van liet onderwijs dr. J. J. Kranen en schoolopziener mr. A. G. A. baron Sloot I tot Oldhuis bijeengekomen. Door den voorzitter der Zwolsche afdeeling. dm heer C. Persenaire, werd den vergaderden een welkomstgroet gebragt, waarna door den heer \V. Degen hardt, als voorzitter van liet hoofdbestuur, de 37sU algemeene vergadering werd geopend. Daarna namen de werkzaam- heden een aanvang. Zondag morgen, tijdens le Sprnndel in de r. k. kerk de eerste mis plaats had, zijn in de pastorie verschillende gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Men meldt uit Maastricht aan de IV. R. C.: Dezer dagen kwam een landbouwer bij de politie alhier aangifte doen, dat men hem op de markt zijn geld uit den zak had gestolen. De inspecteur van politie, de heer Meiserihofenherinnerde zich, dat een bekende zakkenroller, die drie maan den in de gevangenis had doorgebragt, gedurende welken tjjd van geen zakkenrollerij hier iets werd vernomen, thans was ontslagen. Hij infor meerde zich, of deze persoon ook op de markt was gezien, en toen hij hiervan de zekerheid had, ging hij regelregt op den man af, die wel aan vankelijk zijne onschuld betuigde, doch niet in staat was liet bezit van bij hem gevonden geld te regtvaardigen, en dan ook eindigde met zijne schuld te bekennen. Te Maastricht werd Zondag avond bij een twist lussclien burgers en militairen een dezer laatsten zoodanig verwond, dat men voor zijn behoud vreest, lie vermoedelijke dader is aangebonden. Torn de jager van liet kasteel te Well, in Limburg, van een uit stapje met zijn bediende lerugkeerende, bij eene beugelbaan een glas bier dronk, ging eensklaps zijn geweer af en Irof den bediende zoodanig, dat deze weinige oogenbliUken daarna overleed. Van een le Tripoli gevestigd Nederlander ontvangt hel HU. het vol gende berigt: Hij die de menigte personen gadeslaat, welke dagelijks van Tripoli naar Malta vlugten, moet zich natuurlijk de vraag stellen, of de toestand dan werkelijk zoo hagchelijk is. Het is zoo. de consul-generaal van Frankrijk heeft reeds 14 dagen geleden zijn geheele gezin laten vertrekken, omdat een massa Arabieren, die nit Tunis herwaarts de wjjk genomen heb ben, eiken avond voor het paleis van den pacha zamenscholen onder het uitroepen van den oorlogskreet: «Wanneer trekt de Sultan dan eindelijk

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1