Door wijlen mej. A. E. G. Martz, wed. Tennissen, is 1000 vermaakt aan liet Roomsch-Kalholiek gesticht van liefdadigheid aan de Heerengracht te Amsterdam. De Duitsche grasmaajjer, die in de Purmer onder Monnikendam zwaar is gewond door llollandsche hooijers, is aan de gevolgen overleden. Dezer dagen werd een der kroegen te Beest, die geene «vergunning" had gekregen, bezocht door een in opgewonden toestand verkeerenden vroe- geren klant, die jenever begeerde. Toen hem deze echter geweigerd werd. en hem tevens herinnerd werd aan eene oude schuld, is er, naar men be weert, ecne vechtpartij tusschen bezoeker en kastelein ontstaan, waarbij de eerste nogal mishandeld moet zijn. De man is sedert niet meer gezond ge weest en eindelijk overleden, terwijl de geneesheeren geconstateerd hebben, dat inwendige beleedigingen aanwezig zijn. Te Kerkdriei is dezer dagen brand ontstaan, die spoedig zoozeer in hevigheid toenam, dal vijl huizen eene prooi der vlammen werden; 7 ge zinnen zijn daardoor van dak beroofd. Ter benoeming van twee leeraren in de classieke talen aan hel gym nasium te Groningen zijn voorgedragen; a. de hh. J. W. Beek, tijdelijk leeraar aan het gymnasium aldaar, en II. R. Idzerda, lilt. cam), te Leiden b. hh. R. Leyds, litt. cand. te Amsterdam, en J. P. Riedel, litt. cand. te Groningen. 's GRAVENI1AGE. 25 Julij Tot onderwijzer bij den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwjj- zers, verbonden aan de rijks kweekscholen voor onderwijzers in de na te noemen gemeenten, zijn benoemd de volgende personen: te Deventer de hh. d'. J J. Ie Roy en G. J. Mullcrs Jr.; te Groningen de hh. dr. A. Th. Fol- kersma, J. Eden en C. A. M. van Riet. Aan jhr. S. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, telegrafist der 2' klasse hij den rijkstelegraaf, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De luit. ter zee 1" kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, uit Oost- Indii1 teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de 2* luit. der mari niers P. J. van Trooijeu wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te llellcvoetsluis. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor de betrekking van onderwijzer in de gymnastiek aan de eerlang te openen gemeente-school in de Rembrandtstraaizijn door burg. en weth. aan den gemeenteraad ter benoeming voorgedragen, de hh. W. Eytners, vroeger hooldonderwijzer in de gymnastiek aan de normaalschool alhier en thans bij hel reg. grenadiers en jagers, levens in het bezit der acte voor middelbaar onderwijs; J. J. B. C. van Djjk, onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare school te Rijswijk; A. G. Montfoorl, onderwijzer te Rotter dam, met acte voor middelbaar onderwijs, en J. B. Wjjnstra, onderwijzer in de gymnastiek te Leiden. De weg langs het Hoorbuis vertoonde gisteren tusschen 12 en 5 ure eene buitengewone levendigheid bij gelegenheid van de harddraverij met chais en paarden van zessen klaar, door de Ilaagsche afdeeling der Iandbouwmaat- schappij aangekondigd. Eene nieuwe soort van rijtuigje, de zoogen. Ameri- kaanschc sulkcydeed zijne intrede ter harddraverij. Deze uit hout en ijzerwerk vervaardigde tweewielers overtreflen den oud-llollandschen chats in ligtheid. Zij bestaan uit bijna niets anders dan uit een onderstel op twee dunne wielen en vorderen over het algemeen eene geringe trekkracht. In de meeste ritten behaalde deze tweewieler de overhand op de ge wone chais. De uilslag van de harddraverij, waaraan door 16 personen werd deel genomen, was als volgt: prijs, ƒ350, zwarte merrie Diana, van den heer A. II. Jurgens, te Ossbereden door J. G. de Boer; le premie, ƒ100, uit geloofd door het gemeentebestuur, bruine witvoet-merrie Koningin, van den heer G. .Rees, te Dordrecht, bereden door J. Smits; 2' premie, ƒ50, bruine merrie Susanna, van den heer W. Paarlberg, leZijpe, bereden door J. Koster; terwijl eene 3'premie, 25, geschonken door een bestuurslid, dat onbekend wenscht te blijven, voor de fraaiste sjees met daarbij passend tuig, werd toegekend aan den heer 11. Verhaaren, te Amsterdam. t Volgens het übl. is door Z. M. den koning aan de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, van de hh. J. M. van Kem pen Zoon, ontwerp en uitvoering opgedragen van een prachtig geschenk, als prijs voor het aanslaande concours van de Royal Yacht Squadron in Engeland, waarvan de prins van Wallis Commodore is. IIH. Dl), till, vorst en vorstin von Wied worden in de residentie ver wacht eu zullen, evenals ten vorigen jare. ecnigen tijd te Scheveningen verblijven, gelogeerd in het Paviljoen, welke villa in gereedheid wordt gebragt. zullen zijn gebragt. Reeds zijn door verschillende stoomvaart-maatschappijen een aantal stoomschepen in huur aangeboden. Te Woolwich werd Maandag verwacht hel stoom-lransporlschip ff'ye, dat uitgerust wordt voor den overvoer van onderzeesche mijnen, proviand voor de troepen, hospilaalgoe- deren en ongeveer 20 ton projectielen. Op de ladiugsplaatsen van Ports mouth heerschte Vrijdag eene groole drukte. Het 2' bat. koninklijke fuse liers, onder bevel van luit.-kol. Campbell, sterk 855 officieren en manschappen, werd geïnspecteerd door prins Eduard van Saksen-Weimar en ging daarna over aan boord van de Euphrates. De Times maakt een schrijven openbaar van Arabi aan Gladstone, dat deze, schoon het 2 Julij gedagteekeud was, eerst na het bombardement ontving. Arabi zegt daarin, dat Engeland verzekerd kan zijn, dat het eerste Engelsche schot Egypte van alle overeenkomsten vrijmaakt, dat daar mede de controle der schuld ophoudt, de eigendommen der Europeanen ver beurd verklaard worden, de kanalen worden vernield, de verbindingen af gesneden. Van den godsdienstijver der Mahomedancn zal gebruik worden gemaakt om den heiligen oorlog in Syrië, Arabië en Indie te prediken. Mahomed beveelt den oorlog niet te beginnen, maar tevens zich tot het uiterste te verdedigen, wanneer men wordt aangevallen. De moderne natiën gaan vooruit met reuzenschreden. Egypte wil Engeland's vriend en bondgenoot wezen, maar Engeland moet zich niet mengen in Egypte's aangelegen heden. Volgens berigten uit Alexandrië zou de stelling van Arabi-pacha van dag tot dag sterker worden. Zijn leger zou verdubbeld zijn en thans 30,000 meer of minder goed gewapende soldaten tellen, liet water in het Mahmoudieh-Kanaal, dat Alexandrië van zoet water voorziet, daalde 14 duim in de 48 uren. Men maakte zich daarover zeer ongerust. Engelsche jagers vertrokken om Ramleh te bezetten, waren met den vijand slaags geraakt. Een regiment infanterie was afgezonden om de jagers te onder steunen. Arabi had alle mannen, die ia staat zijn de wapenen te voeren, tot de dienst opgeroepen. FRANRRIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Dreyfuss den minister van binnenlandsche zaken gevraagd, wal de regering acht te doen ten aan zien van de door den Parijschen gemeenteraad aangenomene motie, waarin deze verklaart te volharden bjj zijn besluit van 6 November 1880 omtrent de centrale mairie le Parijs en hel aanblijven van den heer Floquet als prefect der Seine wenschelijk te achten, omdat deze ambtenaar de zaak der centrale mairie met kracht had voorgestaan. De minister antwoordde, dat hij persoonlijk gunstig gestemd was voor de uitbreiding der gemeentelijke vrijheden, ook van Parijs. Maar hij was tegen de leer der gemeentelijke autonomie, gelijk men haar te Parijs verstaal, en zoolang hij aan het bestuur is, zoh hij de wet doen eerbiedigen, door ieder. Hij bad den president der republiek de vernietiging van het bedoelde besluit, als zijnde onwettig, voorgesteld. Wat den prefect der Seine betrof, reeds voor enkele dagen had hij van dezen het verzoek om ontslag ontvangen. Iljj had het overgebragt bij den president der republiek, maar dezen nog niet voorgesteld het aan te nemen. De gemeenteraad van Parijs heeft eene commissie uit den raad naar den heer Floquet afgevaardigd, om hem te verzoeken zjjn ontslag in te trekken Fioquet heeft hierop schriftelijk geantwoord: Het is m(j onmogelijk aan uw verzoek te voldoen. De beraadslaging van den raad, hoe welwillend ook le mijnen opzigte, is in een zin, die met mijne overtuiging van burger zoowel als met mijn pligt als ambtenaar strijdt, erne quacstie van wettig heid geworden. Zij geeft mij geen regl mijn ontslag io te trekken, dat ik gevraagd heb met de eenige gedachte, om mijne trouw aan de beginselen van gemeentelijke vrijheid, die ik altijd heb voorgestaan, te slaven. De Voltaire berigt, dat de heeren Clémenceau, Jules Roche en ver scheidene hunner collega's een wets-onlwerp tol herstel van de «mairiecen trale" le Parijs willen indienen. Wat den gemeenteraad betreft, deze zou plan hebben, collectief ontslag te nemen. Zondag is te Choisy-le-Roi, aan de Seine, een gedenkteeken onthuld voor Rouget-dc-Lisle. den dichter der Marseillaise. Ite minister de Freycinel hield ecne rede, waarin hij verzekerde, dal Frankrijk thans bovenal vrede eu beschaving wenschte te bevorderen. Sedert eenige dagen woedt iti de bosschen van Esterel, in den omtrek van Cannes, een lievige brand. Pingsdag avond jl. verdrong zich in laatst genoemde plaats, op de Promenade des Anglais, eene groole menigte om bet verwoestend element gade te slaan. Geheele rijen boomen stonden te gelijk in volle vlam. liet vuur moest toen reeds eene groole uitgestrektheid hebben aangetast. Onmiddellijk zijn ijverige pogingen in het werk gesteld om den brand te beperken Men hoopte door het graven van breede grep pels, tusschen de reeds brandende bosschen en die welke nog verschoond blevendaarin te slagen. DCITICHLAN». BUITEN LAN DSCH K B EB IGTEN. ENGELAND. LONDEN. 24 Juljj- l)c conservative leden van het hoogerhuis hebben ecne bjjeenkomst ge houden om van gedachten te wisselen o>er de wet betreffende de achter stallige pacht. Lord Salisbury betoogde dat in den tcgenwoordigen stand van zaken, nu de Egyptische quaestie in zulk een critieken toestand was, eene verwerping van de wet niet aanging. Hij wilde haar amenderen; bepaaldelijk eene schikking betredende de achterstallige pacht in ieder bij zonder geval afhankelijk maken niet alleen van het verlangen van den pachter, zooals deze wel bepaalt, maar ook van dat van den landheer. De dagbladen doen uitkomen dat, wanneer men door amendementen de hoofd beginselen van de wet aantast, du wel overeenkomt met eene verwerping. Ecne botsing, meenen zij, tusschen het lager- en hoogerhuis moet thans volstrekt vermeden worden. Aan het departement van oorlog is men gereed met toebereidselen voor de uitrusting van de regimenten, die bestemd zijn om eerstdaags naar Egypte te vertrekken, zoodra de noodige transportschepen in gereedheid De rjjks-commissie voor de zamenstelling van een algemeen Duilscli burgerlijk wetboek is met haren arbeid zoo ver gevorderddat deze hel volgend jaar voilooid zal kunnen zijn. Dc stad Keulen zal eene belangrijke som, met de interesten, aan den staat moeten terugbetalen. De rekenkamer heeft geconstateerd, dat bij de uitbetaling aan Keulen van de vergoeding der oorlogsuiigaven van 1870/71 247,000 mark te veel in haar voordeel werd berekend. Die som moet weder terugvloeijen in de schatkist. De in Engeland overleden dr. Karl Remeis heeft eene som van 400,000 mark gegeven voor de oprigling van eene slerrewachl en van een weer kundig observatorium in zijne vaderstad Bamberg. Een geztelschap van 9 personen deed op 16 Julij in een schnitjc een togt op de Bodensee, van Hard naar Lindau, eu wilde eenige uren later weder derwaarts terugkeeren. Tegen 5 uur ontstond er eene heftige on weersbui met rukwinden, waardoor het scheepje omsloeg en 7 van de 9 pas sagiers, waaronder eene vrouw met hare 2 kinderenjammerlijk verdronken. Dezer dagen had een treurig ongeval plaats nabij Genève op Dent de Jaman. Drie onderwijzers en twaalf jongens van hel collegie te Morat maakten een togt over dezen berg naar Montreux. Een der jongenszoon van een notaris te Moral, bleef van vermoeidheid wat achter, zonder dat men hel bemerkte. Laat in den avond te Morat aankomende, merkte men, dat een der jongens gemist werd. Na vier dagen zoekens vond men hem met gebroken nek aan den voet van den Jaman. Blijkbaar was hij ver dwaald geraakt en in een algrond gestort.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2