De rijksveldwachter J. W. Ophelders, te Holtum, in Limburg, die voor eenige dagen het ongeluk had uit een kersenboom te vallen, is aan de ge volgen overleden. Hij laat eene weduwe met acht kinderen in behoeftige omstandigheden achter. N«. 21 van Fauna (uilgever Jan D. Brouwer, te Amsterdam) bevat een opstel over de toenemende belangrijkheid van de diergaarde en de ver zamelingen van het Zoölogisch genootschap te Amsterdam; de voortzetting van de beschrijving der voor landbouw en honlleelt nuttige vogels; /'Ge schiedkundige bijzonderheden betreffende sommige dieren. Vil" (de olifant Nicon, de olifanten van Antiochus, de olifant van Karei den Grootc, de olifant van paus Leo 5); //Het Apenhuis en de nieuwe Orang-oetans in Artis"; Mozaïek. "s GRAVEN11AGE24 Julij. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.- rcglbank te Rotterdam de heer mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Zutphen; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zutphen de heer mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninckthans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te lleerenveen; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te lleerenveen de heer mr. C. II. Moens, thans substi tuut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank Ie Rotterdam. De heer J. J. G. van Wicheren, commies ter inspectie der directe be lastingen enz. te Middelburg, is benoemd lot ontvanger derzelfde middelen te Weert. Bij hel personeel der militaire administratie van het leger in Neder- landsch ludiö zijn overgeplaatst de 2e luitenants kwartiermeester: W. F. H. Schoenmaker, van het 1' reg. veld-arlillerie, en M. 11. Kroonenburg, van bel 4e reg. infanterie. De tijd van duur der detachering bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie van den 1" luit. W, J. F, Bouwers, van het wapen der infanterie hier te lande, vastgesteld op vijf jaren, is met twee jaren verlengd. De adelborst 1' kl. VV. T. van Vloten, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. 11. K II. prinses Hendrik kwam heden, vergezeld van den erfgrool- hertog van Oldenburg en gemalin, uil Soestdijk alhier aan. De vorstelijke personen deden in den loop van den dag een rijtoer door de stad en keer den per trein van 6 u. 43 m. naar Soestdijk terug. Morgen zal de gemeenteraad alhier eene vergaderiug houden, waarin zal worden overgegaan tot de benoeming van eene leerares voor de Fran- sche en Hoogduitsche talen en eene leerares voor de Engelsche taal aan de hoogcre burgerschool voor meisjes. Wal deze laatste betreft, worden door burg. en weth aanbevolen mej. E. Trcub, onderwijzeres aan de school van miss Davidson te St. Anne's on the Sea (Engeland), gedomicilieerd te Voor schoten, en mej. F. Gunning, onderwijzeres te Leiden. Naar men verneemt zal de residentie weldra verrijkt worden met een Passage, die twee drukke gedeelten van de stad, op de kortste wijze met elkaar zal verbinden, nl. de Spuistraat met de Eerste Wagenstraat. Wederom zag men gisteren voormiddag een defligen lijkstoet door de stad trekken, ter begeleiding van het stoffelijk overschot van een der slagt- offers van de zeeramp van den rammonitor Adder naar de laatste rust plaats. Deze treurige pligt werd vervuld tegenover het ljjk van den officier van administratie 2' kl. VV. F. Ivlompé. Zaturdag avond reeds was de over ledene alhier aangebragt in eene mahoniehouten kist, gewikkeld in de Ne- dcrlaudsche vlag en van Nieuwe Diep begeleid door den officier van admi nistratie 1' kl. F. Bamberg. Bij bet vertrek van het lijk aan het station, zoowel als op den langen weg naar den doodenakker verdrongen zich dui zenden toeschouwers. Ook voor de R. Kalh. begraafplaats had eene digte menigte post gevat, waarvan echter, ter voorkoming van een gedrang, als hetwelk hij de jongste militaire lijkplegtigheid ontstond, slechts eene kleine groep binnen de palen van het kerkhof werd toegelaten. Na afloop der godsdienstige plegtigheid daalde de kist met een laag van kransen in de aarde. Aan de geopende groeve bragt de inspecteur van ad ministratie, overste F. Wolfson, chef der aldeeling soldijen enz. aan het dep. van marine, in herinnering, dat zich wederom het graf ontsloot voor een der omgekomen zeeofficieren bij het ongeluk met de Adder. Waren de laatstelijk ten grave gedaalde slagtolïers jeugdige officieren, die nog eene schoone loopbaan te gemoet gingen, de officier van administratie W. F. Ivlompé, zeide hij ongeveer, had reeds eene schoone carrière achter zich, een werkkring, waarin hg ten nutte van 's lands dienst was werkzaam geweest. Wjjzende op de banden van liefde, welke Ivlompé aan zijne gade hechtten, waardoor een aanstaand verblijf in de overzeesche gewesten hem eene zware opoflering oplegde, beschouwde de heer Wolfson het als een balsem op de wonde der treurende echigenoote, dat van haar levensgezel openlijk getuigd kan worden, dat hij was een nuttig dienaar, een sieraad van het admi nistratie-corps en een officier, die zich de algemeene sympathie verworven had. Ten hoogste aangedaan, bedankte de oudste broeder van den heer Ivlompé voor de betoonde deelneming. BUITEN LAN USCH K BEK IGTEN. EW'CEEASI». LONDEN. 23 July. In het lagerhuis heeft'de heer Childers medegedeeld, dat hij een credict van 2 300,000 verlangt, namelijk 900,000 voor het leger, 1,400,000 voor de vlooten eene vermeerdering van het leger met 10000 man. Later is de minister op zijne aanvrage teruggekomen. Zijne opgave was niet juist; men had hem als liet ware overrompeld. Ilij zou 1,400,000 aanvragen. Door de regering is aan de Kanaal-maatschappij last gegeven om allen arbeid, hetzg tot Inchtverversching, waterafvoer, of onder welk voorwendsel ook, tot nader order te staken. Kolonel Brackenbury. aan wien de Laak was opgedragen om in Ierland de detective poliliemagl beter te organiseren, heeft zijn ontslag genomen. Volgens de Daily News zou een verschil van gevoelen lussclien hem en lord Spencer, den onderkoning van Ierland, er de oorzaak van zijn. De minister Trevelyan heeft echter verklaard, dat dit niet zoo was. Volgens sommigen is de ware reden, dat hij aan de expeditie naar Egypte wil deelnemen. De Gazelle bevat een verslag van admiraal Seymour over het beschie ten van Alexandria. De admiraal zegt, dat de Egyptenaars //vochten met vastberaden moed. het hevige vuur, dat er op hunne forten gerigt werd, beantwoordende, totdat zij werkelijk gedecimeerd moeten zijn geweest." Volgens den correspondent van de Times zouden de Engelsche soldaten even hard geplunderd hebben als de Arabieren en Bedouïuendie zij neerscho ten. Het valt naauweiyks te betwijfelen. Burgers, meldt hij, hebben klagten ingediend, dat Engelsche soldaten hen beroofd en hunne huizen geplunderd hebben. Hel valt moeijclijk de schaamte uit te drukken, die een Engelsch- man onder deze omstandigheden moet gevoelen. Ik hoop alleen maar, dat de gewone manier van doen in dit geval zal worden ter z0de gezet, en dal, waar het ten laste gelegde mogt bewezen worden, de schuldigen zullen worden gestraft met eene gestrengheid, die anderen afschrikt. Men meldt uit Alexandrië, van Vrijdag avond: Heden ochtend rukten Engelsche jagers, 250 man, van Mikalla zes mijlen voorwaarts om den spoorweg te vernielen. Zij ontmoetten mannen van Arabi's garde te paard en wisselden eenige geweerschoten. De Egyptenaren weken, twee dooden achterlatende. De Engelschen voltooiden hun arbeid, waarna zij terugtrok ken. Engelsche troepen hebben Ramleh bezet en zullen morgen Aboukir bezetten. Arabi heelt eene oorlogsbelasting geheven lot een bedrag van millioen Volgens rapporten, aan den Khedive verstrekt, is Arabi goed voorzien van proviand en ammunitie, maar zijn leger neemt niet toe en er zijn veel deserteurs. Verder wordt nog gemeld, dal de kamer van notabelen te Caïro het be sluit heeft genomen, om aan Engeland den oorlog Ie verklaren en den Khedive af te zweren, als hebbende de constitutie geschonden en het land verraden. De correspondent van de Daily News geeft eene treurige schels van den toestand in Egypte. Arabi pacha kon met het grootste gemak niet al leen den drinkwater-voorraad te Alexandrië. maar ook dien te Port-Saïd en Suez vernietigen, en hoe zullen, vraagt het blad, onze Indische troepen te Suez landen, wanneer zij er geen drinkwater vinden en mijlen eener zandige woestijn hen van Caïro scheidt? Treil;ig moet ook de toestand te Rorl-Saïd zijn. Het geheele land verkeert in een slaat van regeringloosheid Treinen komen met groote moeite te lsmailia aan. De gouverneur van Port- Saïd is den Khedive goedgezind, evenzoo den Europeanen, maar hy is magteloos. De ware gouverneur is de kolonel der garnizoenstroepen, een vertrouwd vriend van Arabi. Dat zou nu niets wezen, indien de troepen den gouverneur gehoorzaamden, maar zij luisteren enkel naar hun kolonel. Op eene meeling van consuls, te Port-Saïd gehouden, verklaarde de Ooslen- rijkschc consul bewijzen te hebben, dat Arabi den heiligen oorlog heeft af gekondigd en dat zijne zendelingen allerwege verdelging der Christenen prediken. Volgens een te New-York ontvangen berigl is Port-au-Prince, do hoofd stad van Haïti, door een zwaren brand geteisterd. Drie-en-tachtig gebouwen in den omtrek van de Plaza Mercado zgn afgebrand, waaronder vele winkels. Het gepeupel plunderde de winkels tijdens den brand. FRANklt IJ Ei. De president Grévy heeft een decreet geteekend, waarbij het door den Parijschen gemeenteraad genomen besluit wordt nietig verklaard. Het expeditie-corps naar Egypte zal bestaan uit eene brigade zeesolda ten en eene brigade zouaven en tirailleurs, terwijl het in Algerië nog ver meerderd zal worden met twee regimenten infanterie. Generaal Thomassin zal met hel bevel worden belast. De gemeenteraad van Parijs heeft zich niet nedergclegd bij de beslis sing der kamer omtrent de centrale mairic. De raad heeft in eene motie zgn vroeger votum ten gunste der centrale mairie bevestigd en zijn ver trouwen betuigd in het beheer van Floquet, die om de zaak der centrale mairie heeft willen aftreden. Ook door de krankzinnigen in het gesticht de Ia Salpétrière te Parijs is den 14*'" dezer feest gevierd. Zekere mevr. Gornaveau, die den vorigen dag honderd jaar geworden en 31 jaren lang in hel gesticht verpleegd was, presideerde. OOST-INIC I E. In het verslag van den gouverneur van Alchinloopende tot ultimo Mei jl wordt o. a het volgende medegedeeld; Van de maraudeur.sbeuden werd ook gedurende dit tijdperk hier en daar overlast ondervonden. Zoo verstoutten deze zich om in den nacht van 18 op 19 en van 24 op. 25 Mei jl. den passar van Kolta Radja te verontrusten. Roof was blijkbaar het doel der kwaadwilligen. Zij namen voor eene waarde van pl. m ƒ1000 aan goederen mede en verwondden drie personen. Een Mandhelinger, han delaar, die de vlugt had willen nemen, maar onderweg op de roovers stuitte, werd door hen gedood. De noodige maatregelen zgn genomen om zulke overvallen voor den vervolge Ie voorkomen. De evenvermelde feiten uitgezonderd, bleef het zoowel in de onderafdeeling Missigit Raja als in het overige gedeelte der sagi van de XXV Moekims volkomen rustig. Aan de politie gelukte het in den loop der maand Mei een dertigtal slechte sujetten met de wapens in de hand te vatten. In een choleia-staatje van 13 Junij worden voor 7 tot 10 Junij te Batavia als aan cholera overleden opgegeven per dag 12, 17, 10 en 11 per sonen. Blijkens een ontvangen berigl van den resident van Samarang van Mei jl., hebben zich enkele gevallen van cholera, met doodelijken afloop, voorgedaan in de dessa's Bodja en Soesoenau van de afdeeling Kendal. FEU IELEGHAAE. KONSTANTINOPEL22 Julij. Waarschijnlijk zal de conferentie Maandag bijeenkomen en Assym-pacha voor zich het voorzitlerschap en Stamboul als plaats van bijeenkomst verlangen. ALEXANDR1E, 23 Julij (10 uur 30 min.). Een decreet van don Khedive zet Arabi af en verklaart hem tot oproerling; eene proclamatie verbiedt het leger de bevelen van Arabi te gehoorzamen; eene tweede proclamatie be-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2