LEIDSC HE OIIR A A T. v. m. I8S2. DINGS DAG 25 JULI.J. BINNENLANDS CUE 13 E It 1 G T EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgeumderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p, p, f 2. Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 Juljj. B(j de op heden geliouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen /33, ƒ16.50, ƒ3.40 en 1.70de laagste 32 10, ƒ3.20 en ƒ1.60. Hel concert, Zalttrdag atond op Zomerzorg gegeven ten behoeve van de achtergebleven betrekkingen van de bemanning van den monitor de Adder, heeft, naar wij vernemen, p. m. 700 opgebragl. Het lid der commissie, de heer C. II. de Goeje. betuigde in de pauze dank aan den lieer Grentzins. als kapelmeester van het muziekcorps van het 4le reg. infanterie, voor de in deze zaak verleende medewerking. Zalttrdag II. is te Oudshooru de door de onlangs aldaar opgerigte vrr- cenigiug «llollandia" uilgeschreven zeil- en roei-wedstrjjd gehouden. Prijzen werden o a. behaald door de Varia, van den lieer A. Iteimeringer, alhier, en de Bemj, van den loer Parmentier, te Leiderdorp, alsmede twee prij zen door de gieken van de vereenising »Njord" alhier, liet geheel liep in de beste orde af. De behaalde prijzen werden des avonds uitgereikt aan 's Molenaarsiirug, terwijl het geheel met het afsteken van een vuurwerk werd besloten. Men schrjjft ons uil Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de verscbvisscbery nog met 4 schuilen uitgeoefend, die besomden van ƒ105 a ƒ170 in 5/G dagen. In den afslag werd besteed: voor grootc tarbot ƒ6 a ƒ8 per stuk; kleine tarbot ƒ2 50 5 ƒ4 per stuk: bunschol ƒ0.60 a ƒ0.80 pir stuk: rog ƒ0.40 a ƒ0.60 per stuk; kleine rog, ƒ9 a ƒ11 per mand; braad 4 a ƒ5.50 per mand; droogscharren 10 a ƒ12 per mand. 4 bom men zijn weder op de haringvisscherij uitgegaan. Geen schuilen zijn nog met haring aangekomen. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden 20. 21 en 22 Julij geëxami neerd 12 cundidaien; 6 trokken zich terug, 4 werden afgewezen en 2 toe gelaten, til. de hh.C. L. Waldkötter, van Gravenhage, en II. VV. Thcc- sing, van Rotterdam. Door den minister van oorlog is bepaald, dat, voor zooverre de be- langeu van de dier.st er niet onder lijden, aan alle officieren van de ver schillende corpsen, die hiertoe hun verlangen te kennen geven, gelegenheil moet worden gegeven lot liet bezigtigeu der gewapende forten iu de Nieuwe Ilollandsche waterlinie. Volgens liet U. v. 's Gr. zou zich het gerucht, dat aan den heer mr. Tak de vorming van een nieuw kabinet is opgedragen, bevestigen, liet nieuwe kabinet zou bestaan uit de heeren Tak, van Ileeckeren van Keil, Wichers, den lieer Poorlugaet. de Meijicr (bintienlandschc zaken), van der Kaay justitie), de Bruyn Kops (financiën) en Mirandolle (koloniën). De heer Kappryne zelf, gebonden aan onverwijlde grondwetsherziening, zou in het kabinet geen plaats nemen, maar het als afgevaardigde in de kamer steunen. Het Ubl. zegt alle reden te hebben om de juistheid van dit berigt in twijfel te trekken. liet Fad. verneemt, dal de commissie lot herziening van het Burger lijk Welhoek de eerste vrucht van haren arbeid dezer dagen aan den koning heeft aangeboden, namelijk een ontwerp met memorie ven toelichting voor cene nieuwe wet, Ier uitvoering van art. 5 der Grondwet: de wet verklaart wie Nederlanders zijn. Deze wet moet dienen ter vervanging van de wet op het Nederlanderschap van 28 Julij 1550, en van den tweeden titel van het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek (artt. 5 12): van Nederlanders en vreemdelingen. Het stoomschip Koningin Emma is op 20 Julij van Port-Saïd naar Batavia vertrokken. De heer Volck zendt ons het volgende, van de Nederlandsche Noord- pool-expeditie ontvangen, telegram: Heden (22) is de Varna aangekomen te Hammerfest. Aan boord is alles wel. De Louise wordt tegen den 27s"° dezer ook alhier verwacht. (Gelijk men weet, zal de Louise ons poolschip naar Dicksonhaven loodsen.) Dat bij het vergaan van de Adder geen der opvarenden zich door zwemmen kon redden, ofschoon er geoefende zwemmers aan boord waren, •wordt, volgens het Fad., daaraan toegeschreven, dat het ongeluk is ge beurd midden in den tijd van de eb, waardoor het onmogelijk was tegen de eb in naar strand te zwemmen. Aan den hoogleeraar Darting is dezer dagen door den staatssecretaris der Z.-A. republiek met een begeleidend schrijven toegezonden de volgende »copie der volksraadsbesluitenvan 8 Jnnij 1882 Art. 309. Hel is met een gevoel van diepe vreugde, dat de volksraad der Z.-A republiek, thans zitting houdende te Pretoria, hel berigt der regering heeft ontvangen, dat er een bedrag van ƒ45000 in Holland voor dezen staat beschikbaar is, zijnde dil«het balans der londsen, door edel moedige broeders en stamgenooien in Holland gecollecteerd, »tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren". De volksraad ondersteunt ten volle de uitdrukkingen van opregten dank, vervat in bet schrijven van den staats-secretaris aan professor llarling van 4 Maart 1882. voor de onver moeide en belangeloozc pogingen door prolessor llarling en het hoofdcomité aangewend, om deze jeugdige republiek in haren strijd voor hare vrijheid en onafhankelijkheid te ondersteunen. Genoegzame londsen voorhanden zijnde om in de behoeften der gewon den en weduwen en weezen der gesneuvelden te kunnen voorzien, besluit de volksraad de recommandatie der regering aan te neineii en de genoemde gelden ten nutte van de oprigting van scholen in dezen staat te gebruiken, en vermeent, dat door de beschikking der gelden ter bevordering van het onderwjjs een doel zal worden bereikt, dat den edelen gevers waardig is, en een blijvend aandenken van dankbaarheid zal slichten in de harten van ons nageslacht. De regering wordt verzocht van dit besluit aan professor Harting kennis te geven, en dienovereenkomstig over genoemde gelden te beschikken. Art. 310. De volksraad besluit naar aanleiding van de zaak aan dc orde, dat hel eerstvolgend aan tc leggen dorp in de Z.-A. republiek zal ge noemd worden naar professor llarling, en alzoo gedoopt zal worden «llar- tingburg". Zalttrdag 11. had in de haven te Vlaardingen een schipper van cene kalkschuit het ongeluk te water tc geraken; toen bij ccnige oogeiiblikken later werd opgehaald was hij een lijk. Voor eenige weken zonk op dezelfde plaats zijne schuit, geladen met kalk; hij was toen juist van boord gegaan en het gevaar ontkomen. Bij de wedstrijden, op de schietbanen der weerbaarheid te Botterdam gehouden, is bij den wedstrijd E deelgenomen door 18 corpsen. De eerste prijs (zilveren beker) werd behaald door het reg. schutterij te Rotterdam, met 259 punten; de tweede prijs (zilveren medaille) door de sludcnlen-ver- eeniging /'Pro Patria" te Leiden, met 257 punten; de derde prijs (zilveren medaille) door het 4e reg. inf. te Leiden, met 244 punten; de vierde prjjs (bronzen medaille) door de schutterij van Middelburg met 241 punten. Te Haarlem is Zalttrdag in den Uartenkamp van den Hout de bloemen tentoonstelling geopend, die daar wordt gehouden vanwege de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde. De opening geschiedde door den heer Krelage met eeue rede, waarin bij op dc verschillende tentoonstellingen van gelijken aard wees, sedert 1826 op deze plek gehouden. Een aanzienlijk gezelschap dames en heeren, waaronder de commissaris des konings en de burgemeester, woonde de openingsplcgtigheid bjj, die door eene muziekuitvoering werd opgeluisterd. Het aantal inzenders bedraagt 40. Aan de firma von Siebold te Leiden is toegekend eene bronzen medaille voor 12 varens van den vollen grond. Vrijdag avond was eene vrouw uit de heffe des volks op de straat le Nijmegen bezig haar 7-jarig zoontje een pak slaag te geven. Een voorbij gaand korporaal van hel 5e reg. infanterie, die meende, dat dit de ouder lijke magt te buiten ging, trok partij voor het knaapje. De moeder was over deze inmenging zoo verontwaardigd, dat zij den korporaal aanvloog en duchtig toetakelde, zoodat hij het geraden achtte het hazenpad'tc kiezen en zich in cene tapperij begaf om verder van de lieflijkheden dezer helle veeg verschoond te zijn. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, dacht hij gerust zijn weg te kunnen vervolgen; doch hij had buiten den waard gerekend. De vrouw was de tapperij blijven belegeren, en naauwelijks was hij builen gekomen, of hij werd door dc strijdlustige tegenpartij aangeval len waarbij hij wederom liet onderspit moest delven en ten tweeden male zich door de vlugt redde met achterlating van zijn kwartiermuts; ren paar toegeschoten kameraden beletten de Xantippe hem verder te vervolgen. Naar de LFinsch. Ct. verneemt heeft nu wijlen mr. C. II. Gockinga, laatstelijk president van den hoogen raad, eene voor de reglswetenschap be langrijke verzameling van uiterst fraai gebonden boeken gelegateerd aan de arrond. regtbank te Winschoten, waarvan de overledene jaren geleden een sieraad was. Te Bosendaal zijn twee kinderen uit twee verschillende gezinnen, na het gebruik van gekleurde suikerboonendie zij van eene buurvrouw ten geschenke bekwamenoverleden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1