een CONCERT op Zomer zorg Arabi beeft in het meer Mareotis geleid het kanaal Mahmoudielidat aan Alexandria water verschaft. Men gelooft echter, dat de waterputten in de stad nog onlangs gevuld zijn. LONDEN, 20 Julij. In het lagerhuis zeide de heer Gladstone, dat hij Maandag zal indienen een crediel om de regering in staat te stellen de strijdkrachten in de Middellandsche zee te versterken. Ilij is van zins de som te verkrijgen door wijziging der belasting. PARIJS. 20 Jul(j. In de couloirs der kamer werd het berigl ontvangen, dat Freycinet Grévy mededeelde, dat hel geheele kabinet het verzoek om ontslag introk wegens de stemming in de kamer. LONDEN, 20 Julij. In het lagerhuis zeide de heer Diike, dat Engeland en Frankrijk den 17llen jl. de mogendheden voorstelden die mogendheden aan te wijzendie, in geval van nood, bijzondere maatregelen ter bescher- min" van het Suez-kanaal nemen zouden aan haar overlatende de wijze en het tijdstip van het handelendat overeenkomstig het beginsel van het pro tocol onbaatzuchtig moet geschieden. Dilke las eene depêche van Elliot aan Granville, die bevestigde dat Kalnoky het bombardement volkomen ge wettigd acht. Gladstone zeide, dat de Porie het voorstel om deel te nemen aan de conferentie inwilligt; de depêche bevat geen woord, dat onmiddel lijk slaat op het zenden van Turksche troepen naar Egypte. ALEXANDRIE, 20 Julij. Omar Lufli, van Caïro hier teruggekeerd, heeft aan den Khedive verslag van den toestand aldaar en in de omstreken uit- gebragt. Hij zag te Damanbora, Santah en Mikallo Europeanen vermoorden en hunne huizen plunderen. Arabi had al de pacha's, ulema's en notabelen opge roepen tot eene vergadering, om hun de vraag voor te leggen of, in aanmerking genomen de innige betrekkingen van den Khedive met de Eugelsche autoriteiten, nog aan zijne bevelen betreffende de militaire toebereidselen gehoorzaamd moest worden. De vergadering benoemde eene commissie, welke zich naar Alexan dre moet begeven om te onderzoeken of de beschuldigingen tegen den Khe dive gegrond zijn. Zij zou den 18tn Julij vertrekken. INGEZtlIlfDEN. Nog eens 't Ilijnlaiidslmis. liet zij mij vergund de bemerkingen omtrent 't Rijnlandshuis, zie het Leidsche Dagblad van 17 Juli II., naar aanleiding van het ingezonden stuk van A. J. K., thans nader toe te lichten. Het zjj verre van mij te beweren, dat ik het restaureeren van bedoelden gevel onvoorwaardelijk afkeur, dan wel de wijze waarop men dat zal doen. Want, wat is restaureeren van een gebouw? Het zooveel mogeljjk terug brengen daarvan in zijn oorspronkeljjken staat en wel met behoud van de nog bruikbare deelen en het bijwerken van het ontbrekende naar verschil lende gegevens, 'daar nog aanwezig. Gesteld dat de gevel niet meer in orde te brengen is, door afkrabben en schuren met ijzeren boenders, hoewel 't aan verschillende gebouwen en met goed gevolg is toegepastmoet men dan overgaan lot 't afhakken en weder aanplakken van een halven steen? men kan dan wel voor versterking b. v. om de v'\jf lagen eene zoogenaamde inkassing van een halvcn steen maken, maar is dat constructie? Is 't waarheid dat, op 'l ëénsteens verband afgaande, waarin toch g<me:?eld moet worden, de muur minstens één steen schijnt en in werke lijkheid een aangeplakte halve steen is, dan ware het beter den muur over zjjne volle dikte te vernieuwen. Is het verder voor het karakter van het gebouw niet gewenschtja zelfs noodzakelijk, dat men er weder kruiskozijnen in plaatst; dit zal men even wel naar ik verneem niet doen. Voor te weinig licht behoeft men toch niet bevreesd te zijn, het is voldoende naar hel Paleis van Justitie te ver wijzen, waar zelfs de grootste vertrekken door kruiskozijnen hun licht ontvangen. Indien aldus de gevel opgelapt is, want restaureeren kan men 't niet noemen, daar 't niet aan de bovengenoemde stelling beantwoorden kan. zal 't een gebouw schijnen van den nieuwen tijd in Vlaamsch-renaissance stijl opgetrokken. We hadden van een lichaam als Rijnland, dat door de keurige inwendige restauratie blijken heeft gegeven het goed met de kunst te meenen en er ook wat voor over te hebben, iets beters mogen verwachten, en dat dus ook thans een volledige restauratie, even als toen, aan een op dat gebied bekwaam man opgedragen ware; want we behoeven toch niet door te gaan op een fout in 't eerste gedeelte van deze eeuw begaan, door het zonder negge of iets plaatsen van meer moderne kozijnen ter vervanging der kruis kozijnen en het doorbreken der borstweringband. Dan blijf ik bij mjjn beweren, en velen met mij, dat ik liever 't Rijn- landshuis zie zooals 't thans is, dan later wanneer de poging tot restau ratie voltooid zal zijn. MULTIPLEX. BINNEN EN BUITEN DE STAD. Neen, ik heb het nooit kunnen gelooven, maar ik kom van mijn onge loof terug, er is veel in de bouwkunde wat niemand begrijpt en blijkbaar tol het innerlijke leven van den bouwmeester behoort. Het is te hopen dat zulke, die door hunne hooge vlugt zich in het rijk der verbeelding geplaatst gevoelen, hun eigen ontwerp zullen begrepen hebben. Eene van onze fraaiste markten, in een van onze karakteristiekste, echt Hollandsche steden, werd nooit zoo droevig bedorven als door hel oprigten van een gevaarte, waarbij de bouwmeester zich duidelijk in eene Egyptische wereld moet gedroomd hebben, liet is een verlengd vierkant, waarschijnlijk van een plat dak voorzien, want door eene balustrade moet het beslaan van een dak geraden worden, en het geheel zou best voor een tuighuis kunnen doorgaan, als niet twee groepen van hetzelfde, pelikanen, die hunne borst openprikken ten einde met hun bloed hunne jongen te voeden, er cp geplaatst waren, welke teeder-aandoenlijke, uit het rijk der liefde gegrepen, voorstelling Trouw moet blijken zinnebeeldig zou uitdrukken. Ondanks deze symbolo- latrie staat dat kunst- en kleurloos meesterwerk vlak tegen een gebouw. hoe kon hel zóó bedacht worden dat nog vermaard is om zijn echt renaissancevroeger vleeschhal was en thans tot bergplaats van geweren gebrnikt wordt. Als nu in het huis met de pelikanen, om zijnen bouw, de ongebruikte geweren van onze landmast geborgen waren en de lieden, die zich in het huis met de pelikanen diver teeren, daarin zelfs gelaafd worden (het zinnebeeld zou nu meer bcteekenis krijgen), misschien wel als oude patriarchen op het platte dak het spiedende oog laten rondwaren over de dingen beneden,hun intrek hadden genomen in het andere gebouw, zou ieder, dunkt mij, meer op zijn plaats geweest zijn. Maar het teekenachtige van de markt in die echt Hollandsche stad is toch met zoo een log, vier kant blok steen voor de helft bedorven. Trekt door de voornaamste sleden van ons dierbaar vaderlander is overal wansmaak, hoewel niet mag ontkend worden ook goeds op te merken. Villa's, mijne heeren. en fatsoenlijke burgerwoningen zijn aan de orde van den dag. In Leiden, waar steeds familiên uit de Indiên verwacht worden, zoo zjj nog niet zijn aangeland, zijn zulke woningen eene ware behoefte geworden. Men kan er dus niet spoedig te veel bouwen: eenvoudig en op gedrild. Aan het Plantsoen heb ik er ontdekt van roode en gele baksteen, die op mij den indruk maakten van eene opeenstapeling van grafmonumen ten. De zware, van onder verbreede deurposten met het portiek doen mij denken aan spelonken, zoo eng, zoo somber opgevat. Wat de dakvensters moeten verbeelden, zjj bestaan ook uit zulke uitgerekte monumenten, met zeer hooge bekapping, die ieder venster, als een helm met eene piek er op. drukt. Wat verder op langs die wandelplaats wordt de opvatting bij meer verscheidenheid gunstiger en daar bevinden zich met dakvensters versierde gevels, die evenredig aan 'proportion gelukkiger zijn zamengesteld of met een balkon, dal op kolommen rust, eene aangename l.jjn vormen, waar, zooals men dat noemt, gedachte in zit. Dat op enkele perceeleu de echt ond-Hollandsche stijl zou zijn toegepast, wenschte ik iu het midden te laten, gelijk ik aan anderen hunne ingenomenheid zou overlaten met nok- versieringen van zinken figuren, en wel op zulk eene schaal, op koepel- of schinkeldaken; met gegoten ijzeren hekken zoo hoog alsof er giraffen en zoo forsch alsof er olifanten achter gehuiden moesten worden; niet te verge len verandaaijes met Chineesche daakjes. ol die rusten op jjzeren kolom metjes met Romaansche kapiteeltjes, alsof deze. als bij de lurvenljes er bij gesleepte dingetjes, overschotjes waren van kleine stationnetjes. Hierbjj valt echter te betwijfelen, of al deze en dergelijke motieven maar zoo in het Rauhandwerkers Skizzenbuch voorkomen, uit welke vraagbaak, naar men beweert, wel eens stoutweg gecopiêerd wordt, en die derhalve ongeveer dezelfde dienst zou doen als Claudius' Brievenboek, waarin naar allemansgading, dus ook voor minnende harten, gezorgd is voor modellen van stijl, onder bet motto: aan den sljjl herkent men den man, en met de vraag: wie zou niet gaarne een fatsoenlijken brief willen schrjjven? Gelukkig wint de gewaar wording veld dat door het gebruik van baksteen de portlandcementplakkerjj meer en meer verdrongen wordt. Het grenst dan ook aan het ongeloofe- Ijjke, hoe hel bjj iemand kan opkomen, bij wien nog een sprank kunstgevoel in den boezem gloort, ingenomen te zijn met of zich te laten begoochelen door zulk eene koude, van alle kunstbesef beroofde nabootsing, waarbij strekken ol bogen aan ramen of portieken, als zij zóó van gehouwen steen waren zamengesteld, absoluut uit elkander moesten vallen. Doch de vreugde van het denkbeeld achter een gevel Ie huisvesten, die hardsteen uitdrukt en dat is een trotsch denkbeeld verstikt zelfs ieder beter gevoel voor het ware. Ja. op dergelijke wijze schept men zich een eigen kunstgevoel, waarvan het hoofdbestanddeel kinderlijke tevredenheid uitdruktniet vreemd bjj het bezit van altijd bloeijende hyacinthen en gloxinia's van gekleurde katoentjes, benevens begonia's en tulpen van blik gemaakt. Wil men voor beeldenhoe menigmaal schjjn boven waarheid gesteld wordt? {Wordt vervolgd.) PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Xomcrzorg. - Zaturdag 22 Juljj, Concert, ten voordéete van de nage laten betrekkingen der verongelukten van Z'. M'. rammonitor «Adder." le Afd.: 1. Ouverture «Zampa" van llérold, arr. Oostelaar: 2. "Une lête de Flora", Valse, Grentzius; 3. Adagio" uit de D-dur Suite van Bacil; 4. Fan- taisic uit de Opera "Traviata", Verdi; 5. "Hamburger Kinder-Polka", Rein- hold. 2le afd.: 6. "Marche Funèbre", Grentzius; 7. "Ouverture Roman- tique", Kéler Béla; 8. Fantaisie voor Oboe, Oostelaar; 9. Potpourri "Rigo- letlo", Korn. A V K r K iM I I K N Heden overleed, ua eene kortstondige doch hevige ziekte, onze jongste lieveling WILHELMUS GERARDUS, in den aanvalligen Iccltijd van 3 jaar en 8 maanden. Leidex, 20 Juli 1882. W. G. DE GRAAF Algemeene kennisgeving. en Echtgenoote. De Ondergeleekenden, bewogen met hel lot der achtergebleven betrekkin gen van de bemanning van Zr. M*. Monitor «de Adder", wenschen op ZATERDAG 22 JULI a. s., 's avonds tc 7 nren, te geven, waarvan de geheele bruto-opbrengst, na aftrek van eenige kleine onkosten, aan de Commissie kan overgemaakt worden, daar zoowel de MUZIEK door HII. Officieren van het 4'1' Regiment Infanterie, alhier in garnizoen, als de TUIN door den Heer COUVÉE, daartoe gratis ver strekt zal worden. C. H. DE GOEJE. H. G. HAGEN. J. HOOG. L. M. DE LAAT DE KANTER. H. P. KELDER. D'. C. J. VAN KETWICll. F. J. G. W. LEERS. H. G. J. MAAS GEESTERANUS. Mr. S. C. J. W. VAN MUSSCHENBROEK. M'. II. L. A. OBREEN. M'. S. LE POOLE. A. C. QUANT. C. D. 11. SETHE. F. G. DE WILDE. W. J. ZEGERS RIJSER.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3