BUITENLAN DSC H E BER 1 GTE X. vlakte te kennen voor de verschillende tentoonstellingen benoodigdten einde de werken vóór den winter te kunnen doen uitvoeren. Door het geregtshof te Amsterdam werd gisteren de volgende strafzaak behandeld. Een 19-jarige schoorsteenveger, de kostwinner zjjner moeder, genaamd B. I. Walters, stond teregt ter zake van poging tot moedwilligen doodslag in den avond van 29 Mei, gepleegd op een 17-jarig meisje, met wie hij twee jaren verkeering had gehad. In gezelschap van een ander paar hadden de gelieven zich dien tweeden Pinksterdag per spoortrein naar Haar lem en van daar naar Bloemendaal begeven. In eene herberg bevonden zich eenige huzaren, die tegen het meisje lachten, hetgeen door haar met een lach werd beantwoord. De jonkman nam dit zeer euvel op. Er ontstond tusschen hem en zjjn meisje eene scène in het duin. Nadat beiden in huilen waren uitgebarsten, werd de zaak in tegenwoordigheid van het andere paar bjjgelegd. Des avonds ten 10 ure weder in Amsterdam gekomen, hadden zij op de Ueerenmarkt eene ontmoeting met een broeder des beschuldigden, die met zjjn. volgens de afgelegde verklaringen, niet volkomen nuchteren broe der ruzie kreeg en toen een klap van hem ontving. In drift schijnt hjj toen reeds in de Brouwersgracht te hebben willen springen. Men bega! zich daarop naar de woning van het meisje, waar niets bijzonders voorviel. Op straat ontmoette men echter de moeder en de zuster van het meisje, hetgeen tot eene woordenwisseling aanleiding gaf. Het meisje zeide toen: »ik kan knappe jongens genoeg krijgen, als ik alles geweten had, was ik nooit met hem gaan loopen". Die vrouwen schijnen toen gezegd te hebben: «dan moet je maar een ander nemen". Zjj ging toen weg om naar haar dienst te gaan. Op de Prinsengracht bij de Noordermarkl werd zij ech ter onverhoeds aangegrepen en in hel water geduwd. Zjj hield zich vast aan een daar liggend schip en werd, op haar hulpgeschrei, door den schip per gered en aan de toesnellende politic overgegeven, die haar naar het gasthuis vervoerde. Hoewel telkens bewusteloos, heeft zij o. a. daar gezegd: «ik ben er ingegooid, ik heb moeite gehad met mijn vrijer te Haarlem en hier". De toestand liet zich aanvankelijk ongunstig aanzien. Zij herstelde intusschen en kon na 10 dagen het gasthuis verlaten. De jonkman had zich intusschen in groote opgewondenheid naar huis begeven, waar hij in slaap viel en den volgenden morgen gearresteerd werd. Hij erkende, dat hij zijn meisje had willen verdrinken. Zeven getuigen werden gehoord, waaronder het meisje, dat evenals anderen opgaf, dat de beschuldigde jaloersch was, maar overigens een zachtzinnig mensch van een onberispelijk gedrag. De procureur-generaal mr. II. J. Kist oordeelde het ten laste gelegde feit bewe zen. In den jeugdigen leeftijd en de hartstogteljjke gemoedsstemming des daders vond hij aanleiding tot toepassing van verzachtende omstandigheden. Zjjn eisch was veroordceling tot eene celstraf van twee jaren. De verdedi ger, mr. Barnaer. vond dien eisch gestreng, met hel oog op de zeer gun stige antecedenten des beschuldigden, die 5% jaar in dezelfde dienst was werkzaam geweest en zoo goed bij zijn baas bekend stond, dat deze daar van niet slechts eene verklaring had gegeven, maar bereid was hem weder, io dienst Ie nemen. Pleiter oordeelde zijne bekentenis niet voldoende van elders bewezen, daar niemand het leit gezien had en de mogelijkheid bestond, dat het meisje niet in het water was geworpen. Hij concludeerde lot vrijspraak en in elk geval tot het opleggen van eene zeer geringe straf. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 25 Julij. Te Spanbroek heeft een koopmandie eenigen handel dreef in manu- -facturen, zjjn huis en inboedel in brand gesloken. Hjj begon, vóór alles goed in den brand was. reeds om hulp te roepen, zondat het niet moeijeljjk viel de sporen van de misdaad na te gaan. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebragt. Door jli'. F. van den Bosch, onlangs te Godesberg overleden, is bij testamentaire beschikking aan de diaconie der Herv. gem. te Amersfoort, zjjne vroegere woonplaats, gelegateerd eene som van f 1000, en ?an het verplegingsgestichl «Bethanie" voor verzwakte kinderen een bedrag vanj, 500. Te Leeuwarden is aangehouden een verdacht persoon genaamd Johannes Roekoe, oud 66 jaar, gestalte klein, die aldaar voor spotprijzen heelt ver kocht vier fijne portretalbums, groot formaat, drie van zwart en een van leverkleurig leder, gemonteerd met koperen en stalen beslag. Hij heeft tot 7 Julij jl. te Amsterdam vertoefd en is na dien tijd over de Lemmer en Sneek naar Leeuwarden gegaan. Ruim 40 jaren gevangenisstraf heeft hij oudergaan. De commissaris van politie te Leeuwarden verzoekt betreffende de herkomst dier albums, met het oog op den verdachte, spoedig berigt. Te Maastricht is een 18-jarig jongeling bij het zwemmen verdronken. - 's GHAVENHAGË. 20 Julij De kapitein der mariniers 11. A. J. Balteké wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, ten einde belast te worden met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mari niers. De officier van administratie 3* kl. J. G. Vos, behoorende tot de rol van hel wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De adspiraut-ingenieur der marine K. F. Koning wordt geplaatst bjj de directie der marine te Amsterdam. Teu gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranleti naar eeue plaatsing als kadet aan de kon. militaire akademie. zullen iu September e. k., bij den aanvang van den nieuwen cursus aan die iurigling, als kadet worden geplaatst: voor de infanterie bier Ie lande: Ch. M. J. Koorevaar, Ch. van Tuinen, G. J. Blom. Th. F. J. Muller Massis, F. I.. Lambrechtsen, J. Ch. Drabbe, Th. J. Hallegracff, A. Duetz, J C. A. Bos Sulpke, A. llogervorst, jhr. R. H. S. G. Six. W. J. A. van ÜuwerkerkA. Beek, H. P. J. M. Bakker, J. L. K. F. de Willigen en K. H. Westendorp; voor de cavalerie hier te lande: R. E. Ditlinger eu A. B. J. W. Posno; voor de artillerie hier te lande: A. F. Singels, H. J. G. Furstuer, J. Ph. Holtzschue, J. M. H. van der Grinten, jhr. 11. van Bere- sttyii, J. M. A. Reinders, J. C. Logger, G. van de Pol, J. Ch. C. Tonnet, jhr. II. W. Storm van 'sGravcsande, L. H. G. Krol, C. E. Croiset van Uche- len, C. C. E. d'Engelbronner, R. Peattxjh'. J. H. Riiell, B. J. C. Top, F. Aronstein, M. E. Palm, W. C. Momma, H. J. Hannink, H. J. de Vries, L. A. F. E. Peltzer, J. Ch. van Linden Tol, Ph. C. K. W. L. Pabst en J. van der Stok; voor de genie hier te lande: R. van Pantbaleon baron van Eek en jhr. E. W. van Panhuys; voor de infanterie in Oosl-IndiS: 11. J. W. Postma, J. A. Th. Lublink Weddik, G. A. Feekes, J. van der Scheer, A.F. J. B. Walpot, P. A. Mollinger, II. C. Stoelman, P. A. Pecreboom, J. J. Slolk, E. den Doren de Jong, S. L. J. Verschoor, A. C. Huygens, Ch. A. Meulemans, A. K. Nolthenitis, F. H. ter Meulen, B. M. Goslings. F. G. van Delden, J. P. Grooss, C. Reedijk en J. W. Abeleven; voor de cavalerie in Oost-Indie: W. Smits; voor de artillerie in Oost-lndië: L. A. F. Hoolboom, C. F. Gits, W. M. A. Ilojel, H. C. Ph. Beeloo, J. F. Haerveldt. W. L. Zonne- vjjlle, G. L. van der WaardenA. van der Plank en J. W. L. van Straa- ten; voor de genie in üost-lndie: A. S. Ruzette, W. F. A. Daum, G. P. J. Caspersz en S. Blok. Door den minister van koloniën zjjn M. C. Ilaye, J. E. Smidt en Kik kert gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-lndie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De 67»" vergadering van de alg. synode der Ncd. Herv. kerk werd gisteren alhier geopend door den heer C. Douwes, als oudste in diensttijd van de afgevaardigde predikanten. Tol president werd benoemd de heer Luti, tot vice-president Douwes, lol secundus van den laatste Alingh Prins. In de plaats van den heer Boneval Faure is de ouderling Kronenberg als lid opgetreden. Op den hoek van den Gedempten Burgwal en de Raamstraat ontstond giste ren avond een lantaarnbrand. Door eene opening iu de gaspijp, die de lantaarn met den muur van het hoekhuis verbindt, vatte het gas daaruit slroomende vlam, waardoor de omtrek sterk verlicht werd. Nadat de pogingen, om met hamerslagen de openingen te vernaauwen, hadden gefaald, gelukte het met natte doeken de vlam te blusschen. BGLGIE, Maandag avond heeft te Brussel in de nabijheid van hel Zuiderstation een twist, gevolgd door moord, plaats gehad. Een Italiaan en zjjne be minde. die ieder met een der bekende roomjjs-wagentjes rondreden, kregen geschil met twee broeders Lemaire. volgens sommigen over hel betalen van een glaasje room-ijs, volgens anderen ten gevolge van ongepaste handelingen tegenover hel Italiaansche meisje. Hoewel beide partjjen in haar eigen taal spraken eii elkander dus volstrekt niet verslonden, werd de woordenwisse ling toch steeds heftiger, tot de Italiaan een mes trok eu een der broeders in de dij wondde. De andere, dit ziende, gaf den Italiaan een vuistslag in het gezigt, maar deze hanteerde zijn wapen met zooveel vlugheid, dat binnen weinige seconden zijn aanvaller, uit zeven diepe wonden in hals, borst en rug bloedende, bewusteloos neerzonk. De omstanders waren hier over zoo verwoed, dat de politie niet dan met groote inspanning het Ita liaansche paar in veiligheid en naar het politiebureau kou brengen. Er is geen hoop op bet leven van den zoo zwaar getroffene. ENCEIcANB. LONDEN. 19 Juljj. De afgetreden minister Bright heeft in het lagerhuis rekenschap gege ven van zjjne gedragslijn. Er schjjnt, zeide bjj. niets toe te lichten te zjjn. en ik heb mjj op niets te verdedigen. De eenvoudige waaiheid is, dat ik met mijne vroegere ambtgenooten in het gouvernement niet kou medegaan in hunne Egyptische politiek. Waarom ik dan niet vroeger mijn ontslag genomen heb en het pas verleden Dingsdag of Woensdag indiende? Omdat ik meende met mijn vriend, den eersten minister, en degenen, die naast hem gezeten zjjn, tot het laatste oogeublik Ie kunnen blijven zitten: maar het werd mij daarna onmogelijk mijn zetel in het kabinet te behouden. Ware ik aangebleven, ik zou mij daardoor stilzwijgend hebben aangesloten bjj maatregelen, welke ik alle afkeur, tenzjj ik in gestadige botsing met mijne ambtgenooten had willen blijven. Daarom was het beter voor hen en beter voor mij, dat ik mij terugtrok. Naar mijn oordeel zjjn de tegen woordige gebeurtenissen eene schending van hel internationaal regt en van de wet der zedelijkheiden daarom was het mjj onmogelijk daaraan mijn steun te vcrleenen. Ik mag niet verloochenen wat ik gedurende een lang durig politiek leven heb gepredikt eu geleeraard. Ik kan mij zelveu niet af vallen en niet verloochenen al wat ik aan zoo vele duizenden heb verkon digd gedurende de veertig jaren, dat ik in openbare meetings en in dit huis mjj heb gewend tot mjjne landgenooten. Naar men uil Aberdeen meldt werd het gebalsemde lijk van den graaf van Crawford, hetwelk uit den gralkehler te Dunecht in hel vorige jaar gestolen werd, niet ver van die plaats, in een kreupelbosch begraven, terug gevonden. Aan de Daily iVews meldt men uit Alexandriedat hel moeijeljjk is. eenigzins met juistheid te schatten, hoeveel Europeanen er bij de plundering van Alexandrie vermoord zjjn. Men zal dal waarschijnlijk nooit ontdekken daar men aannemen kan, dat er velen in hi.izen en winkels zijn omgebragt. die daarna verbrand zjjn. Zeker is hetdat er op den dag van het bom bardement meer Europeanen aan wal waren dan de consuls meenden. Menig een is nog aan boord van een of ander schip gekomen, maar waarschijnlijk zijn er honderden omgekomen. Volgens de correspondenten van verschillende bladen in Egypte zouden er onderhandelingen gevoerd worden tusschen den Khedive en Arabt-pacha om tot eene verzoening te komen. Engeland zou daarmede stilzwijgend genoegen nemen. Hoe vreemd ook, meent men toch aan die berigten geloof te moeten s'aan. liet gerucht daarvan heeft dadelijk de uitwerking gehad,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2