BU1TENLAN DSCH E BEK 1GTEN. Te Roordahuizen is Zaturdag een boerenknecht, op het land werk zaam, door den bliksem gedood. Een handelaar in effecten te Heerenveen liet voor eenige dagen voor rekening van derden aan de Beurs te Amsterdam eenige Theiss-Iolen koo- pen. Zij werden ontvangen en den kooper ter hand gesteld. Naauwelijks is dit geschied, of de telegraaf seint: Zend nummer zoo en zooveel terug, daar er bij de trekking van January jl. 100,000 fl. op gevallen is, De ver- kooper had dit eerst toevallig ontdekttoen hij het stuk afgegeven had. Voor den kooper, iemand uit Knijpe, was het wel hard dat stuk, 100,000fl. waard, af te geven, maar het Beurs-reglement is in zulk een geval zoo duidelijk, dat verzet, al ware het beproefd, toch vruchteloos zon geweest zjjn. (IV. Gr. C.) Te Baarland had Vrijdag II. de jaarlijksche tiendverpachting plaats, bij welke gelegenheid tevens eene soort van kermis gehouden werd. In de dorpsherberg, bewoond door J. de Jonge, klonk nog tot laat in den nacht de viool, om de jongeren ten dans uit te noodigen, toen de sterke rook, die zich in hel dansverlrek verspreidde, het vermoeden deed ontstaan dat er brand was. Weldra sloeg de vlam dan ook naar buiten en werd het buis eene prooi der vlammen. Wat het ongelukkigste was, is de dood van een vlaskoopman uit Ridderkerk, die in de herberg logeerde en dien men vergeten bad te wekken, daar by zich reeds ter raste had begeven, zoodat zijn lijk geheel verkoold is gevonden. Na een onderzoek door de justitie te Aliddelburg' is de bewoner gevankelijk naar Goes overgebragt. Bij hel graven in een huis te Geleen, in Limburg, heeft men op een meter diepte op een zwaren en grooten bewerkten steen gestooten en in de onmiddellijke nabijheid eenige prachtige urnen gevonden. Daaruit leidt men af, eene Rnmeinsche begraafplaats gevonden te hebben. Men heeft het on derzoek voorloopig gestaakt, om het onder toezigt van een deskundige voort te zetten. 's GRAVENHAGE, 18 July. Door Z. M. zijn benoemd tot 2" luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indië, de kadetten H. C. Dinet, C. M. H. Kroesen, J. II. M. R. Köhler, J. van Swieten, A. A. A. Gaymans, J. M. Tummers, II. C. Hoedt en K. van der Maaten: tot 2t0 luitenant by het wapen der artillerie van dat leger, de kadetten T. A. de Neve, A. P. M. H. de Pelser Berensberg, D. J. Alberti, G. E. Hoffmann, A. L. Maas, H. C. Kronouer, G. II. van Zadelhof!, E. A. A. Triebart en C. 11. Carbin; tot 2e° luitenant bij het wapen der genie van dat leger, de kadetten J. C. C. Peereboom, .1. Kreukel, M. C. Fauel, J. J. Proost, J. I,. H. van Hoik, C. de Vries, W. F. Balenburg, L. H. F. Wackers, C. de Waal en J. S. Redeker, allen herkomstig van de kon. militaire akademie. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Blijkens een aan bet dep. van buitenlandsche zaken ontvangen berigt van den Tiirkscheti zaakgelastigde a. i., is de lieer J. J. Posno, consul- generaal van Turkye te Amsterdam, door de Turksche regering uit die be trekking ontslagen. Z. 11. 11. Alexander, prins van Oranje, heelt Zatnrdag in zjjne quolf- teit van grootmeester-nationaal van de vrijmetselaars een diner aangeboden aan eenige grootofficieren van die orde. Z. M. de keizer van Oostenrijk heelt aan den heer J. B. Rietstap al- bier de groote gouden ryksmedaille voor kunsten en wetenschappen verleend. De provinciale staten van Zuidltolland hielden heden weder eene verga dering. Aan de orde was: 1". De benoeming van een buitengewoon lid van gedep. staten in de plaats van wijlen den heer Maas Geesteranus. De heer m'. K. A. Poortman werd gekozen met 54 van de 66 stemmen, die,' onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen, verklaarde de betrekking aan te nemen. 2». De provinciale rekening over 1880. Werd, overeenkomstig het prae- advies der commissie, met algemeene stemmen goedgekeurd. 3'. Wijziging der provinciale begrooting voor 1882 (dekking van hel vroeger toegestane subsidie voor verbetering der haven te Ouddorp). Deze wyziging werd goedgekeurd. 4". Af- en overschrijving op de begrooting voor 1882 (ter verhooging van den post toelagen aan veeartsen). Werd mede goedgekeurd. 5°. Wijziging der begrooling voor 1882 (verbooging van den post onvoor ziene uitgaven met ƒ10,000). Werd mede goedgekeurd. 6". Voorstel om aan de gemeente Hillegersberg ontheffing te verleenen van eenige voorwaarden waarop haar provinciaal eigendom is geschonken; dit voorstel werd eveneens aangenomen. 7». Presentielijsten van het collegie van gedep. staten werd aangenomen voor kennisgcMug. 8*. Missive van den minister van waterstaat, houdende opgaaf van de re denen welke de koninklijke goedkeuring van het besluit tot wijziging en aanvulling van het reglement op de wegen en voetpaden in den weg staan. De voorzitter stelde voor de missive van den minister te stellen in handen derzelfde commissie van vroeger, met vervanging van den heer Hoffmann door den heer Wolfson. Dienovereenkomstig werd besloten, terwijl de ver gadering zich vereenigt met hel voorstel van den voorzitter om liet voorstel van gedeputeerden aan de orde te stellen na alhandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen. 9°. Provinciale verordening lot beteugeling van het kwaadaardig klaauw- zeer of rotkreupel bij de schapen. De commissie ad hoe stelde voor deze verordening, die van denzelfden inhoud is als die in 1881 door de staten in Noordltolland vastgesteld, goed te keuren. Werd zonder discussie aan genomen. 10". Voorstel tot bet verleenen van schadevergoeding aan den aannemer van hel baggerwerk in den Leidschen Vliet, waarmede de commissie ad hoe instemt. Het voorstel werd aangenomen met 55 tegen 11 stemmen. n- Voorstel van gedep. staten, waarmede de commissie instemt, lot het verleenen van een subsidie van hoogstens 2000 ten behoeve der be- grinding van den Hoog-Bloklandschenweg. ■- Werd zonder beraadslaging aangenomen. 12". Adres van C. Schouten c.s., verzoekende verbetering van den Ouden Weg onder Reeuwyk. -- Gedep. staten en de commissie adviseren eenstemmig, dat er geen termen aanwezig zijn, om aan het verzoek te voldoen. Daartoe wordt besloten. 13°. Wijziging van de reglementen voor den Alblasserwaard enz. De wijzigingen worden alle goedgekeurd. 14'. Voorstel tol opneming door de provincie van den onderhoudspligt van den Leidschen Vliet van den Leidschendam tot Leiden. De commissie ad hoe heeft tol aanneming van het voorstel geadviseerd. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. 15°. Verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen, met het adres daaromtrent van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland. Deze verorde ning werd met 57 tegen 9 stemmen aangenomen. 16". De provinciale begrooting voor zooveel het rijksbestuur betreft. Deze wordt aangenomen. Op voorstel van den heer D. van Weel (Rotterdam) wordt ook besloten aan den koning te verzoeken de jaarwedde van deleden van ged. staten van ƒ2000 Ie brengen op 4000, en zulks met het oog op de vele werkzaamheden door dat collegie te verrigten, en meer gelykheid te brengen in die bezoldiging, die voor sommige kleinere provinciën, met veel minder werkzaamheden, gelijk is aan die voor deze provincie. Ook de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven wordt goedgekeurd. 17". De verordening betreffende het leggen van spoorstaven in den open baren weg ol diens bermen werd met eenige wijzigingen aangenomenin dien zin, dat de strafbepaling in art. 2. op het bezigen van eene andere beweegkracht dan door gedeputeerde staten is toegestaan ten gevolge van de aanneming van een amendement van den heer de Laat de Kanier, wordt bepaald op hoogstens 7 dagen en boete van hoogstens 75, gezamenlijk of afzonderlijk, terwijl ook het tijdelijk karakter van de verordening, door weglating van dat woord, op voorstel van den heer Polak Daniëls, komt te vervallen. Eindelijk werd besloten de diligent-verklaring te verzoeken van de com missie betrekkelijk het reglement op de wegen en voetpaden, die thans met den heer Wolfson is aangevuld. De zomervergadering werd hierna in naam des konings gesloten. Onderscheidene leden van gedeputeerde en provinciale staten van Zuid holland gaven heden in hel hotel Paulez, na afloop der vergadering, ern diner ter eere van hun medelid, de heer m'. P. L. F. Blussé. Blijkens hier ter stede ontvangen berigt is aangebragt en herkend bet ljjk van den bij bet ongeval van de 4dder omgekomen luit. ter zee 2' kl. Borel. Zijn stoffelijk overschot komt reeds heden (Dingsdag) ten 5.37 per lloll. spoor alhier aan en wordt nog dezen avond op de Algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. In den watertoren van -de waterleiding nabjj Sclieveningen heeft door het springen van den ketel eene zware ontploffing plaats gehad, zoodat het veel moeite kostte het wegvloejjen van het water, dat aanvankelijk met geweld uitstroomde, tegen te gaan. Er is door een en ander vrij wat schade veroorzaakt. Driehonderd hoopen hooi, die op een land bij Voorburg gereed ston den om binnengehaald te worden, zijn Zaturdag middag door eene wind hoos opgenomen en heinde en ver verspreid. ENGELANtt. LONDEN. 17 Juli). Generaal sir Garnet Wolseley wordt elk oogenblik te Alexandrië ver wacht. Dit schijnt te beteekenen, dat men Arabi-pacha krachtig in het binnenland vervolgen wil. Deze vervolging zal voor het overige niet weinig gevaar teweeg brengen, daar Arabi gedreigd heelt Cairo in brand testeken, als hij nog meer lastig gevallen werd. Hel schjjnt, dat twee derden van Arabi's leger gedurende hel bombardement is gedeserteerd. Dat leger be stond ongeveer uit 12000 manschappen. Arabi zou dus thans 4000 man bij zich hebben. Tewfik-pacha hoopt deze te verstrooijen door vervolging. Met dit doel heeft hij eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de troepen aanmaant de wapenen neder te leggen en naar hunne haardsteden terug te keeren. Men meldt uit Cairo: Op 15 July hebben 750 Europeanen, meeren- deels Italianen. Cairo verlaten, met den Italiaanschen consul en door 40 soldaten begeleid. De Duilsche kolonie had reeds met den Duitschen consul den ld"1'0 de stad verlaten. Allen zijn ongedeerd te Ismaïla aangekomen, hetgeen te danken is aan de krachtige maatregelen van de militaire over heid en de politie. Te Cairo heerscht volkomen rust. In de provinciën echter moet regeringloosheid heerschen. Een gerucjit spreekt van het ver moorden van 80 Europeanen te Tantah. De "Queen's Bench" te Londen heeft uitspraak gedaan in een proces wegens niet vervullen van de trouwbelofte. De eischeres. miss Hooman. was van onberispelijk gedrag, zoodat zelfs de advocaat van den beschuldigde Davison geen enkel argument ten gunste van zijn cliënt kon aanvoeren. Da vison werd veroordeeld tot het uitkeeren van 3000 36000) aan zijne vroegere bruid. Nabij Crow land, op de goederen van lord Normanton, heeft men op eene diepte van ongeveer tien voeten een onderaardsch bosch ontdekt, dat daar sedert eeuwen bedolven moet zyn geweest, maar waarvan sommige boomen opmerkelijk goed geconserveerd zijn. Koning Cetewayo is Woensdag II. uit Kaapstad naar Engeland ver trokken aan boord van de stoomboot drnb.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2