LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 165. MAANDAG 17 JULI.J. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p, f2,—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentifu is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. Bil deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 15 Julij. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, heeft het beschermheerschap op zich genomen van de hier ter slede op te rigten prak tische ambachtschool. De commissie van de provinciale staten, belast met het onderzoek van het vraagstuk, nopens den ondcrhondspligt van de gemeente Leiden, ten opzigte van den Leidschen Vliet, heeft haar rapport uitgebragt. Zij meent, dal de overgelegde stukken er stellig toe bijdragen om het geloof aan de verpligiing van Leiden, om in het hier bedoelde onderhoud te voorzien, te versterken, maar het toch niet verder brengen dan tot een vermoeden en in elk geval de beteekenis missen, welke zij zouden moeten bezitten, om voor een in regten bruikbaar bewijsmiddel te kunnen doorgaan. De commissie meent, dal er alle reden bestaal om in overeenstemming met het voorstel, door ged. staten gedaan omtrent den Vliet, voor zooverre deze zich uitstrekt van Leidschendam tot Leiden, nu hetzelfde besluit te nemen als in de jongste najaarsvergadering omtrent den Dijn werd genomen. De heer van Weel, lid der commissie, ofschoon bedenkingen hebbende tegen sommige van de ontwikkelde motieven, verklaarde zich nostans bereid met de conclusie van de overige leden in te stemmen. De commissie stelt alzoo voor in dien zin te besluiten. Gisteren avond waren wij weder in de gelegenheid het Tiroler gezel schap van den heer Hartmaan, waarmede wij eenige dagen geleden kennis hadden gemaakt, te hooren. De gunstige indruk, dien deze zangers bij hun eerste optreden alhier had gemaakt, had weder vele ingezetenen naar Zomer- zorg gelokt en ongetwijfeld, rekening houdende met de talrijke en langdu rige bijvalsbetuigingen, die den uitvoerders telkens bij het eindigen van elk stuk van het geheel nieuwe program ten deel vielen, zullen zij dit bezoek niet hebben betreurd. Wij hebben bij ons verslag van hunne uitvoering Donder dag 11. geen gewag gemaakt van de cilherspcelster Frl Mali; op verccrcnd verlangen van vele aanwezigen gaf zij gisteren avond een solo ten beste, die ook haar als ccne talentvolle kunstenares op haar instrument deed ken nen. Ook haar vielen dan ook niet weinig bewijzen van goedkeuring leu deel. Wat de overige leden van liet gezelschap aangaat, van hen kunnen wij slechts onze reeds uitgesproken mecning herhalen. Aangenaam is het ons derhalve te kunnen medodcelen, dat het gezelschap op verzoek van ve len Leiden nogmaals zal bezoeken. Door de examen-commissie te 's Hage werden heden als hoofdonder wijzers toegelaten de hh. 51. 11. Lcm en A. L. de Leeuw, uit Leiden. Op 22 Julij a. s. zal den gepens. kolonel C. A. F, Vogel, thans militie commissaris te Leiden, het buitengewone voorregt te beurt vallen den dag te herdenken, waarop hij voor zestig jaren als officier bij het Nederlandsch leger in dienst trad. Geboren te llalbau in Saksen, kwam hij reeds als knaap van elf jaar in Nederland, waar hij terstond als kadet bij bet Oost- Indische leger in dienst trad. Na gedurende eenige jaren in Indiê als kadet gediend te hebben, werd bij bij zjjn terugkeer in Nederland den 22"e» JuIij 1822 benoemd tot 2i"' luit. der infanterie. In 1829 werd hij bevorderd tot lst,° luit., in welke hoedanigheid hij deel nam aan den tiendaagschen veld- togt onder de bevelen van den (thans nog in leven zijnden) majoor Tege- laer. Dij gelegenheid van de inneming van Duphels werd zijne manhaltige houding met eene eervolle vermelding bekroond. In 1843 bij keuze lot kapitein benoemd, werd hij in 1856 tot majoor bij het 3e regiment infan terie bevorderd, om vervolgens in 1859 tot luitenant-kolonel en in 1861 tol kolonel benoemd te worden, in welken laalsten rang bij gedurende vier jaren bet bevel voerde over het 6e regiment. In 1871 benoemde Z. 51. de koning hem lot militie-commissaris, welke betrekking de waardige jubilaris •thans nog met lust en ijver vervult. [X. li. C.) Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneii bedroeg gedurende •deze weck dagelijks van 42 tot 61 volwassen personen en 6 tot 12 kinderen. In de afgeloopen week werden op de zwem-inrigting Rhijnzigt 723 zwembaden door heeren en 82 door dames genomen. Temperatuur van bet water ruim 19° Celsius. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 September aanst. de betrekking van leeraar in •de gymnastiek aan de rijks- hoogerc burgerschool ie Zaltbommcl te vervul len is. Jaarwedde ƒ600. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wcnschen te komenmoeten zich vóór of op 29 July aanmelden bjj den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwgs, dr. 51. Salverda, te 's Gravenhage. üp Vrjjdag 8 September aanst. zal, door de plaatselijke of garnizoens- kommandanten te Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Bergcn-op-Zoom, Breda, Deventer, 'sGravenhage, Haarlem, 's llertogenbosch, Leiden, Utrecht, Roer mond, Venlo en Zutphen worden aanbesteed: de levering van fourrages, noodig voor de paarden bij de troepen, die van 1°. November 1882 tot en met 31 October 1883 in gemelde plaatsen aanwezig zullen zjjn. Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammonitor sidder, geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zoude kunnen ontstaan, strekke dat van het vertrek van dal vaartuig van IJmtiiden op 5 Julij jl.dien dag of later, noch bij het departement van marine, noch bij den directeur en kommandant der marine te llellevoetsluis eenig berigt werd ontvangen. (S/c.) Op bet lijk van den luit.-ter-zee Jonckheer is door de familie nog ge vonden een naamkaartje, waarop was aangetcekenddat te half drie is geschaft. Verder «48 duim water bij de pomp"; het schip verkeerde dus toen reeds in groot gevaar. Het tijdstip van de laatste aanteeke'ning is niet vermeld, Naar men verneemt heeft de familie van den lieer A. Lofvers, officier van gezondheid 2' klasse aan boord van de Adder, zich bereid verklaard boven en behalve de belooningvan wege hel rijk voor het vinden van lijken van dien bodem uitgeloofd, den vinder van het lijk van bovengenoemden officier eene extra-belooning toe Ie kennen. Het is zeer wel mogeljjk dat deze officier van gezondheid tijdens liet vergaan van liet schip in politiek en niet in uniform was gekleed. Door de commissie, die zich uit de officieren der marine te Amsterdam gevormd heeft ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Adder en waarvan de schout-bij-nacht W. B. Escher voorzitter is, is liet praesidium aangeboden aan den vicc-admiraal R. L. de llaes te Wil lemsoord, die dal welwillend heeft aanvaard. Volgens de II. C. is aan den heer mr. E. N. Raliusen Ie Amsterdam aangeboden om als voorzitter op te treden van de commissie, aan welke de minister van marine liet onderzoek zal opdragen betreffende de ramp, aan den monitor Adder overkomen. Een bij liet bestuur der verceniging voor den effectenhandel Ie Amster dam ontvangen telegram van den raad van administratie der openbare Olto- manische schuld te Konstantinopel meldt, dat de opbrengst der afgestane inkomsten in Junij heeft bedragen 142,000 p., tegen 130,000 p. in Junij ten vorigen jare, en dat Oost-RnmeniC sedert 1 Januarij dezes jaars heeft ge stort 103,000 p., op rekening van den achterstand. Het stoomschip Gelderland is op 14 Julij te Suez aangekomen. De Koningin Emma is op 14 Jnlij van Marseille naar Batavia vertrokken. De Nederlandsche pool-expeditie bevindt zich te Drontheim en zal 51aan- dag aanst. van daar naar Hammerfest vertrekken. 5Ien meldt uit Zevenhuizen: In het begin dezer week zijn een paar gevallen van mazelen voorgekomen. Thans zijn er verscheiden kinderen door deze ziekte aangetast. Van 10 tot 14 Julij zijn 33 gevallen aan gegeven. Ook in onze omgeving vertoont zich de ziekte in de vroege aardappelen. Over het algemeen staat het koren goed en blijft een goeden oogst beloven. Hooi wordt nog weinig gewonnen, ofschoon er gras in overvloed is. De veestapel is gezond. De heer P. Elshout alhier is tol kerkelijk ontvanger en secretaris benoemd. Een opperwachtmeester van het reg. rijdende artillerie Ie Arnhem gaf dezer dagen aan een korporaal van zijne batterij een bankbillet van ƒ60 om te wisselen. De korporaal is niet in de kazerne teruggekeerd. Een vreesselijke moord is te Suehtcln, niet ver van Venlo gelegen, ge pleegd. De landbouwer Rauber is doar zijne vrouw en een zekereu Kaiser, die met haar in geheime liefdesbetrekking stond, om het leven gebragt. De daders bevinden zich in arrest en hebben reeds hunne misdaad bekend. Hel oudste kind van den vermoorde, 6 jaren oud, heelt de politie op liet spoor gebragt. Uit Paramaribo meldt men: Van eene goede zijde verneemt men, dat onze gouverneur bij vleijend kabinetschrijven namens Z 51. den koning is

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1