en ti. A. van Oerle gezamenlijk vervoerd werdenonder behoorlijke bege leiding, in een groot rjjtuig, omgeven en gedekt met rouwkleeden en de Nederlandsclie vlag. De stoet werd op de begraafplaats opgewacht door den burgemeester, alsmede door den luit. ter zee Fundler de Bauchère, daartoe gecommitteerd door den schout-bij-nachldirecteur der marine, te Amsterdam, welke officier bij het inlaten der lijken een hartelijk en gepast woord sprak en namens de marine hel graf dekte met een krans. -- De leeuwin, die in de Rotterdamsche diergaarde Zondag II. ontijdig een dood jong heeft ter wereld gebragt, is gestorven. In het laatst van April was het zes jaar geleden dat zij, nog zeer jong. althans stellig niet meer dan anderhalf jaar oud zijnde, van de Kaap de Goede Hoop aange- bragt en aan de diergaarde geschonken was. Met het stoomschip Jason zijn van Amsterdam naar New-York giste ren vertrokken 365 volwassen personen, 107 kinderen van 1 10 jaar en 37 zuigelingen. Te Amsterdam is, naar het IV. v. d. D. meldt, het water van het IJ voor de stad met eene dikke laag petroleum bedekt. Het maakt een effect als was er vloeibaar paarlemoer over uitgegoten en voor het oog is het niet onaardig; maar voor den neus van baders en zwemmers is het dit minder en aan de visschen bekomt hel nog veel slechter. Allerwege ziet men de blanke buikjes van in doodstrijd gekromde vorentjes en bliekjes bovendrijven. Eene Zweedsche bark, met petroleum geladen, zegt men, ligt lek voor de pakhuizen en pompt de door het lekken in hel ruim ontstane «grog" een keer of drie per dag uit in het 1.1. Zekere weduwe Willemse, Ie Barneveld. heeft haren 104'" verjaardag gavierd bij hare familie, in het een uur van daar gelegen dorp Lunteren, waarheen de vrouw zich te voet had begevenofschoon men haar een rij tuig had aangeboden. Ta Zutphen is eergisteren nacht een der verpleegden in het krankzin nigengesticht ontsnapt, in onderbroek en hemd. Ilij werd echter te Lochem aangehouden. Eergisteren wilde de koetsier van den heer R. lusschen Winterswijk en Groenlo zijn paard voederen en ontdeed hel dier van het hoofdstel. Het paard liep weg en ging met het rijtuig op hol, waarbij de koetsier alles in het werk stelde om het tot staan te brengen, met het ongelukkig gevolg, dat de man onder het paard geraakte, een trap op de borst bekwam en daarenboven door het rijtuig overreden werd. Men vreest, dat hij het leven niet behouden zal. Te Groningen heeft de politie de hand gelegd op een zeer gevaarlijk sujet, Duitscher van oorsprong, die met den eigenaar van het circus Braun in ons land is gekomen, om zjjne krachten ten beste te geven in gymnastiek en «tours de force". Door dien ondernemer ontslagen, trachtte hij in zijn verder onderhoud Ie voorzien door te stelen. O. a. moet hij in verschil lende plaatsen in de provincie Groningen zich hebben schuldig gemaakt aan bet ontvreemden van kleedingstukkeuwaaraan hij het meest beboelte scheen te hebbenom eindelijk onder de gemeente Siddeburen zijn slag te slaan door zicb meester te maken van een zakje met /60, die door hem bestemd werdon om zijn overlogt naar Amerika te betalen. Bij zjjne aan houding was hij dan ook reeds in hel bezit van een passagebillet. Naar men uit Breda aan de IV. R. C. meldt, meldde zich dezer dagen bij den commissaris van politie aldaar aan zekere C. S.35 jaar oud, van beroep bakkersknecht, laatst woonachtig te Rotterdam, welke persoon niet alleen om onderstand vroeg, maar tevens zjjn geweten ontlastte van een geheim, dat hem erg kwelde. Hij verklaarde in de maand Januarij in be trekking te zijn geweest bjj den broodbakker D. G., te Delfshaven, op wiens verzoek hij indertijd het huis. door dezen bewoond, in brand heeft gesto ken. onder belofte daarvoor beloond te zullen worden, indien de zaak goed afliep. Aangezien hij voor die zaak evenwel niets had gekregen en hij zjjn geweten niet langer geweld wilde aandoen, zoo gaf hij van het gebeurde kennis aan de politie, die hem ter beschikking van den officier van justitie naar Rotterdem deed overbrengen. De Huisvriend. (Uitgever II. A. M. Roelants, Schiedam). Inhoud van de zesde aflevering, 1882. TEKST: Jan Maat. Eene straat in Can- J ton. De laatste Valois en zjjn hofnar. Tante Jenne, door Hooft Has- j selaar. (Vervolg en slot.) Een boekband uit de zeventiende eeuw. Losse opmerkingen, door E. Laurillard. De Arabische universiteit in Kaïro. De koning is dood! Leve de koning! De slereoscoop. De gijzelaarswacht. De Yictoria-Tower. Parlementshuis. Eene straat in i Toledo. De liefde overwint alles. Een verhaal uit het volkdoor W. Brou- wer. De alpen-marmot. Napoleon I heeft nooit bestaan. (Naar het Fransch.) Louise Donkers. Een verhaal door Clara. Eeu beeld uit het Amerikaansche badleven. De wervers. Een Amsterdamsch boeken stalletje. De badplaats Wildungen. Het visschen van forellen op Arran. Varia. Raadsels. Oplossingen. GRAVUREN: Jan Maat. Naar dc schil derij van P. van der Velden. Eene straat in Canton. De laatste Valois en zijn hofnar. Naar de schilderij van Lulvès. Versierde beginletter V. Een boekband uit de zeventiende eeuw. De koning is dood! Leve de ko ning! Naar de schilderij van Marcus Stone. De Arabische universiteit in Kaïro. De gijzelaarswacht. Naar de schilderij van Burgess. De Vicloria- Tower. Parlementshuis. Eene straat in Toledo. Versierde beginlet ter M. De alpen-marmot. Versierde beginletter 0. - Een beeld uit het Amerikaansche badleven. De wervers. Amsterdamsch boekenstalletje. De George-Victor-bron te Wildungen. Het visschen van forellen op Arran. 's GRAVENHAGE, 13 Julij. Tot kanlonregter-plaatsvervanger te Rotterdam (errste kanton) zijn be noemd de bh. m\ W. M. Reepmaker en mr. L. II. Browne, beiden advocaat en procureur aldaar. Aan den heer dr. Ch.-J. Vaillant is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Schiedam. Aan den arts Isaac Abramowitsch Tschudnowsky, geboren in Rusland, is vergunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent dc uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteljjk nakome. De luit. ter zee le kl. H. C. Achenbach, dienende aan boord van het wachtschip te Ilellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1« kl. J. Luyljes. De luit. Ier zee 2e kl. U. P. Net- scher, dienende aan boord van het wachtschip te Ilellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 September, aanst. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3» kl. voor de zeedienst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: W. B. K. Boom, P. P. van Bosse, E. B. de Bruin, H. II. del Court van Krimpen, J. G. W. J. Eilerts de Ilaan, C. A. Fock, W. Gaade, W. F. Gaymans, jhr. F. M. L. van Geen, L. Hamming, zich noemende en schrijvende van der Burgh, E. baron van Ileerdt tot Eversbcrg, J. A. van llooff, J. H. Ketjen, W. F. van Erp Taalman Kip. A. J. Kleynenberg, L. H. G. Krol, C. Kruys, H. G. Leembruggen, S. van Lennep, A. J. Loke, E. Maes, A. J. M. Nolet, W, H. Nolthenius, J. J. Oudemans, C. F. Pabst, R. Peaux, L. A. F. E. Peltzer, G. van de Pol, jhr. H. L. Quarles van Ufford, jhr. C. Roëll, A. S. Ruzetle, C. M. van Rijn, F. C. Schaalje, H. S. Suermondt, P. te Veltrup, G. J. J. Verdam, C. A. M. van Vliet, W. C. B. Wintgens, C. Witsen Elias, J. A. van Zadelhof!. De heeren M. graaf van Limburg Stirum, oud-hofmaarschalk, en mp. C. 11. graaf van Bylandt, oud-secretaris, beiden van wijlen Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden, zijn door den keizer van Duitschland benoemd, de eerste tot kommandeur met de ster der Kroonorde van Prttissen en de laatste tot ridder 3« kl. van de orde van den Rooden Adelaar. J. II. v L.oud 26 jaren, van beroep schoenmaker, gedetineerd in de cellulaire gevangenis te Rotterdamtot het ondergaan van eene celstraf van 9 maandenwaartoe hij door het gereglshof te Arnhem wegens schrifteljjke bedreiging met brandstichting veroordeeld was, had zich gisteren voor het gereglshof alhier te verantwoorden, ter zake van eene poging tol moord op een der bewaarders in genoemde gevangenis. Uit het onderzoek van deze zaak bleek, dat terwijl de bewaarder D. den besch. het verriglen van huiswerk had toegestaan, de bewaarder d. B. het tot zijn pligt rekende den besch. die gunst niet te verleenen, omdat het reglement zulks aan recidi visten, waartoe ook besch. behoorde, niet toestond. Dit wekte de ontevre denheid van besch. op tegen den laatstgenoemden bewaarder en deed bij hem het plan ontstaan bjj voorkomende gelegenheid den bewaarder over hoop te steken. Den 8" Februarijbij het luchten zijner cel, viel besch. den bewaarder onverhoeds aan en bragt hem met eene groote schaar, die kort geleden geslepen was en die hjj bij hel mallenniakeu gebruikte, verschil lende verwondingen toe, met welke handeling besch. niet eerder ophield dan toen de bewaarder, die zich aanvankelijk trachtte te verweren, door bloedverlies genoodzaakt was om hulp te roepen. De verwonde beambte was dientengevolge gedurende geruimen tjjd verhinderd zijn dienst te ver vullen. De besch. bekende verwondingen le hebben toegebragt, maar hij had de bedoeling niet gehad |tem te dooden. Hij was niet op het hulpge roep, maar uit eigen beweging met het toebrengen van steken opgehouden. In de instructie was echter door besch. eene volledige bekentenis afgelegd. Die omstandige bekentenis nam de advocaat-generaal mr. Bijlevcld als vast staande aan en hel kwam hem overigens voor, dat de schuld in deze vol komen was bewezen. Het requisitoir strekte lot 10 jaren tuchthuisstraf. Mr. Modderman, met de verdediging van besch. belast, wees het hof op eenige lichtpunten ten voordeele van zijn cliënt, z. i. aanwezig. Hij geloofde, dat niet voldoende was gebleken, dat bij besch. het plan tot dooden had bestaan en meende, dat alleen ter zake van moedwillige verwonding eene veroordeeling kon worden uitgesproken. Hjj beval ten slotte den besch. in de welwillendheid van het hol aan. De uitspraak is bepaald op aan staanden Vrijdag. Heden had zich wegens valschheid in geschrifte en misbruik van vertrouwen, maar tevens voor diefstal, ten nadeele van zjjne patroons te verantwoorden de 25-jarige Rotterdamsche kantoorbediende A. J. 0. Besch., in dienst van de firma H. en D.legen een loon van ƒ35 'smaands, schond het in hem gestelde vertrouwen op schromelijke wijze. Belast o. a. met het incasseren van gelden, vervaardigde hij drie quitantiën, die hij met den Daam der firma onderteekende en ontving de daarop voorkomende bedragen, die hij niet verantwoordde, maar ten eigen bate aanwendde. Zoo ook handelde besch. met twee stortingenten kantore zijns meesters gedaan, en verteerde voorts een bedrag van ongeveer 11, dat hem ter uitbetaling aan een ander door zijn meester was,ter hand gesteld. Eindelijk ontvreemdde besch. uit de kleine kas eene som van ƒ5. AI deze oncerljjkheden werden door besch. volledig en berouwvol erkend. Advocaat-generaal mr. Gregory wees er op, dat zucht tot genot en weelde den besch., die als een type van den tegenwoordigen tijd kan worden beschouwd, heeft ten val gebragt. Hij was van meeningdat eene niet zware straf voldoende zou zjjn om hem voor verdere misstappen te behoeden en eischte eene veroordeeling tot 6 maanden celstraf, 6 boeten van ƒ50 en 3 boeten van ƒ12.50. De ver dediger, mr. Jentink, hoopte, dat hel hof verzachtende omstandigheden zou in aanmerking nemen en zjjn cliënt eene niet al te zware siraf, ineenzaam- heid te ondergaan, zou opleggen. Morgen uitspraak. De minister van financiën, baron van Ljjnden van Sandenburg, is lieden middag uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. t Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier is beroepen ds. S. 1 de Waard, pred. te Westzaan.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2