LEIDSCHE COURANT. 1882.' V. 101. WOENSDAG 12 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Adverlenliên is ran 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STA DS-BE RICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN doen te weten, dat de Coin- missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 den April 1827 (Staatsblad N®. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen dmtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 14deQ Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2®. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1848 tot 1856 ingesloten 3®, zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienst-stel ling bij de Schutterij ?*echt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5®. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot «le nacht- of brandwacht behoorende, lijf- ol huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovengemelden dag, al ware het dat hij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 (Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant agekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. B 1 X N E N L A N I) S C fl E B K R 1 GT E N. LEIDEN, 11 July. In ccne heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn op nieuw lol bestuurders van hel werkhuis benoemd de hh. D. A. SchretlenJ. van lleukelom l'. en C. J. Leembruggen. Tot derde onderwyzeres aan de school 4" kl. n». 1 werd benoemd mej. C. van der Harstalhier werkzaam. Aan de orde w^s de voordragt lot aankoop van drie percelen bij het schoollokaal op het Pieterskerkhof. De behandeling dezer voordragt was vroeger uitgesteld, ten einde daarop nader hel advies in le winnen van de plaatselijke schoolcommissie. De heer de Goeje deelde mede, dat de com missie tot de slotsom was gekomendat men door de vergrooting van de school van den heer van Wijk met de aangekochte panden, toch slechts eene school voor 300 kinderen zou verkrijgen, met eene speelplaats die le klein en logtig is. De commissie had zich afgevraagd of dat terrein wel zoo geschikt was om er zooveel geld voor uit te geven. Zij had daarbij de aandacht gevestigd op het Pieterskerkplein. Dat teirein, vergeleken met het onregelmatige, dal verkregen zou worden, zou minder geld kosten, en dan behield men nog de tegenwoordige school, die zou kunnen dienen voor eene school 3dt kl. De voorzitter verklaarde, dat burg. en weth. den raad hadden bijeengeroepen om (e beslissen of de lokalen aangekocht zouden worden al of niet. De termijn was morgen vervallen en burg. en weth. hadden de veranlwoordeiykheid niet op zich willen nemen van liet afsprin gen van den koop. Men had gezegd, dal de school hoogstens 300 leerlingen zou kunnen bevatten, maar dit was onjuist; zij kon 382 leerlingen bevatten. Hy wilde niet beweren, dal de verbouwing het beste en verkieslijkstc was, maar gelooidedat men op die w ijze niet duurder zou bouwen dan op andere plaatsen want op liet Pieterskerkplein of de Boisotkade zou men moeten heijen, hier niet. Hij vond het Pielerskerltplein een allerongeschiksl plein voor «ene school, ingesloten door hooge muren en een kerkgebouw, dus meestal togtig. De Boisotkade zou alleen kunnen dienen voor eene school S"1" kl. De heer de Fremery wees er op, dat vroeger (in 1872) de raad het Pieters kerkplein ongeschikt voor de plaatsing eener school had verklaard. De -voorzitter deelde mede, dat de raming voor de verbouwing, met den aan koop der huizen ett de kosten van overdragl, benevens het meubilair, ƒ43500 beloopt. De heer Cock drukte zijn leedwezen uit, dat het advies van de plaatselyke schoolcommissie, die volgens het besluit van den raad zou worden gehoord, niet onder de gedrukte stukken was opgenomen. Dat stuk, meende de voorzitter, was reeds gedeeltelijk bekend door het geen de lieer de Goeje had medegedeeld, het ging cchler verder dan de zaak. die den raad thans bezig hield. De heer Dercksen had willen welen of het gebouw na de verbouwing geschikt was voor eene school; het scheen echter, dat de commissie haar mandaat ruimer had opgevat. Ilij zou niet gaarne zien, dal men weder een onzer pleinen deed verdwijnen; in andere plaatsen legde men zich er op toe die in tuinen le herscheppen. De heer de Goeje kwam op legen de mecning, dal de schoolcommissie haar mandaat te ruim zou hebben opgevat. De school zou. tta de verbouwing, niet vol doen aan de eischen die men mag stellen; zij had te weinig ruimte, en daarom meende de commissie eene andere plaats te moeten aangeven. Op liet Pieterskerkplein zou de sehool het zuiderlicht genieten, dat men aan den anderen kant mist. De heer van Dissel zeide, dat de zaak hier was te kiezen tusschen twee terreinen; bij welk terrein zijn de bezwaren het minst en de voordeelen het grootst. Nu zou men gaan houwen eene school waarvan de grootte en de ligging niet voldeed. Voor hel Pieterskerkplein behoefde men niets uit te geven en kon men de school maken zoo groot men wilde, voldoende wat betreft licht en lucht, lit het plan voor de verbouwing van het tegenwoordige school lokaal was zelfs een lokaal opgenomen geheel van licht ontbloot. De meeste vonrdeelen waren, zijns inziens, aan bet Pieterskerkplein verbonden. De voorzitter zeide, dat hel door den spreker bedoelde lokaal, een turfhok, niet onder de voor hel onderwijs bestemde lokalen was niedegerekend. De voordragt van burg. en weth., in stemming gebragt, werd aangeno men met 10 tegen 8 stemmen. - Bij den gemeenteraad is ingekomen eene voordragt van burg. cn weth. ooi van de itt het gemeente-archief aanwezige rude trouw- en doopboeken alphabelische registers te maken; dergelijke registers zouden hel instellen van onderzoekingen ten aanzien van de jarenvoorafgaande aan het jaar 1811 van welk jaar af er registers bestaan, gemakkelijk maken. Op de wensche- lykheid daarvan werd reeds bij de behandeling der begrooting gewezen. Voor hel opmaken dier registers, meenen burg. en weth., zou een tijd van ongeveer twee jaren gevorderd worden, en daarvoor zou eene belooning van ƒ2500 moeien worden uitgekeerd. Gisteren eindigde de bloemententoonstelling op Zomerzorg op regt feestelijke wijze. De kapel der dd. schutterij had op het sluitingsuur nog eene menigte bezoekers daarheen gelokt, terwijl liet Bengaalsch vuur, dat bp het laatste nommer van het programma den tuin prachtig verlichtte, voor de aanwezigen eene aardige verrassing was. Niettegenstaande het minder gHnstige weder, dal gedurende de laatste dagen heeft gehecrscht. heelt de tentoonstelling zich in zeer vele bezoekers mogen verheugen. Bijna alle planten, die te koop waren aangeboden, hebben lielhebbers gevonden, zoodal niet alleen het bestuur van dealdeeling Leiden en Omstreken van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw cn plant kunde, maar ook ongetwijfeld de inzenders ten volle stof lol tevredenheid hebben over dit bloemenfeest. \\;y vernemendat dezen morgen de werkzaamheden op de weverij der heeren de Ileyder C°. op de bestaande voorwaarden zyn hervat. - Bij kon. besluit van 26 Jannarij 1881, werd op voordragl van den toenmaligen minister van financiën, den heer Vissering, eene staatscommissie ingesteld tot onderzoek van de pensioenvraag in haar vollen omvang. Deze commissie, zamengesteld uit de hh. mr. J. G. Gleichman, lid en voorzitter, jhr. mr. C. Harlsen, prof. dr. P. van Geer, prof. A. J. van Pesch, J. Stam, mr. A. A. de Pinto, mr. E. Bergsma, leden, en tnr. A. Beaujon, secretaris, heeft thans haar uitvoerig rapport aan Z. M. uilgebragt. Naar men ver neemt gaat dit rapport vergezeld van onderscheiden belangrijke bijlagen waaronder twee wets-ontwerpeneen tot regeling van het pensioen der burgerlijke ambtenaren en een tot regeling van de pensioenen hunner we duwen en weezen. Naar men verneemt beoogt het voorstel, door den heer van Eek op 26 Juny II. ingediend, lol wijziging van het reglement van orde der tweede kamer, in de eerste plaats de invoering van hel stelsel van zelfstandige rapporteurs, met wegneming der grieven vroeger daartegen aangevoerd 0. a. wordt voorgesteld, dat in het verslag zullen bchooren te worden opgenomen de ter zake dienende opmerkingen in de afdeeiingeti gemaakt. Op vele andere punten worden wyzigingen voorgedragenbijv. om het getal afdeeiin geti met cén te vermeerdert nde orde in de vergadering beter te verzeke ren, de uren der beraadslaging le beperken, de lijsten van inschrijving als sprekers af te schaflen, aan de sprekers eene vaste plaats aan te wijzen, het verslag op verzoekschriften op een bepaald daartoe aangewezen dag te doen uitbrengen ter betere verzekering van liet petitieregt, terwijl voorts nog tal

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1