BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van JHaandag dO Julij 0882iP. d59. BUITENL AN DSCHE BERIGTEN. reisroute tusschen Nederland en Zwitserland via Brussel—Luxemburg— Metz—Straatsburg—Bazel. Niet alleen dat deze route eene aanmerkelijke bekorting geeft zoo men de reis naar Bazel regtstreeks maakt, maar bovendien munt zij uit door de zeer lage prijzen der dertigdaagsche retourkaarten. Tal van touristen uit Nederland zullen ongetwijfeld van deze nieuwe reis gelegenheid gebruik maken. Vooral aan die reizigers, welke Zwitserland niet voor het eerst bezoeken en steeds de Rijnroute volgden, wordt hiermede eene welkome afwisseling aangebodente meer omdat de retourbilletten hun regt van oponthoud geven te Brussel, Namen, Jemelle (Grotle de Ilan), Luxemburg, Metz en Straatsburg. Te Bazel kunnen de touristen zich voorzien van allerlei rondreisbilletten door Zwitserland, waaromtrent aan het Centraalstation aldaar alle gewenschte inlichtingen worden yerstrekt. Reizigers, die het Schwarzwald wenschen te bezoeken, zullen wel doen retourkaarten te nemen tot Straatsburg, om zich van daar naar Offenburg te begeven; aan laatstgenoemd station worden weder rondreisbilletten voor de Schwarzwaldbahn uitgegeven. Ten slotte zij nog aangeteekenddat de in de advertentie vermelde snel treinen te Bazel directe aansluiting vinden met de sneltreinen op den onlangs geopenden Gothard-spoorweg. Des namiddags te 1.50 uit Rotterdam (beurs) vertrekkende, is men den volgenden avond te 7.41, alzoo binnen dertig uren, in Milaan. Binnen zeer korten tijd zullen door de hoofdstations van den Ilolland- schen spoorweg over de nieuwe route kaarten naar de Italiaansche hoofd stations worden uitgegeven. De Staatscourant bevat het verslag van den directeur en de leeraren van 's rijks veeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen voor aan staande veeartsen, afgenomen in het jaar 1882. De minister van binnenlandsche zaken heeft een ondubbelzinnig blijk gegeven van belangstelling in een voor de volksgezondheid gewigtig onder werp. Naar men verneemt zou Z. Exc.de heer Pijnacker Hordijk, naar aanleiding van eenige in bet vorige jaar ingekomen adressen van vier ge neeskundige raden om wettelijke bepalingen ten opzigte van het drinkwa ter, aan de geneeskundige inspecteurs hebben opgedragen, een rapport in te zenden omtrent den toestand van het drinkwater in alle gemeenten van Nederland. Tevens zou aan de vergadering van inspecteurs zijn opgedragen te overwegen of het, wanneer wettelijke regeling noodig mogt blijken, mogelijk is doeltreffende en praktische uitvoerbare maatregelen, ook wat het financieel gedeelte der quaestie betreft, vast te stellen. Ingevolge de organisatie der landmagt op voet van oorlog is met be trekking tot het materieel van de geneeskundige dienst te velde bepaald: Bjj iedere divisie van het leger op voet vau oorlog zal een veldhospitaal zjjn, ingerigt voor 100 bedden, en voorts eene verbandplaats-afdeelingver deeld in drie onderling gelijke sectiën. Veldhospitaal en verbandplaats-aldee- ling worden aanvankelijk, in afwachting van nadere noodzakelijk gebleken bestemming, ook eventueel ten behoeve van afzonderlijk optredende regimen ten en brigades, bij den staf der divisie ingedeeld. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op 6 Julij van Aden vertrokken. De Utrecht, op weg naar Batavia, is op 6 Juljj van Marseille vertrokken. Eergisteren avond geraakte op de helling te Delfshaven een wagen van den stoomtram op Schiedam, door het breken van de disselstang, van de locomotief los. In snelle vaart liep de wagen van de helling, tot hij in botsing kwam met de locomotief van een anderen trein. Gelukkig heeft geen der passagiers, van welke sommige uit den wagen sprongen, letsel bekomen. Aan het materiëel is veel schade toegebragt. Een paar uren vroeger was de conducteur, bij het overstappen van den eenen wagen naar den anderen, in aanraking gekomen met een paal, waardoor hem twee ribben werden gekneusd. Tot leeraar in de oude talen en verwante vakken aan het progymna sium te Gouda is benoemd de heer L. A. Kesper, cand. in de classieke letteren te Leiden. Te Woerden herdacht eergisteren de gemeente-secretaris, de heer J. W. Roessingh van Iterson, den dag, waarop hij 40 jaren geleden als zoo danig in dienst trad. In eene daartoe belegde raadsvergadering werd den jubilaris door den voorzitter namens het dagelijksch bestuur en den raad een fraai zilveren theeservies op zilveren blad met toepasselijk opschrift, alsmede eene doos met zilveren lepels, aangeboden. Ook andere gemeente ambtenaren gaven den jubilaris blijken van belangstelling. Tc Amsterdam konden eergisteren avond de bezoekers van het Café Krasnapolsky de nieuwe electrische verlichting met Edison's gloeilampen bewonderen. Eenstemmig was het oordeel daarover gunstig. Bij meerdere lichtsterkte en volkomen stabiliteit bleef de thermometer 10° F. lager dan den avond te voren, toen de leeszaal nog met gas verlicht was. Gisteren nacht viel te Amsterdam eene vrouw met haar kind van vier weken op den arm, bij het oversteken van een stuk land achter de Jacob- van-Lennepstraatin eene sloot. De man bragt spoedig zijne vrouw op het drooge, doch het kind, dat haar in den schrik was ontvallen, werd levenloos opgehaald. Aan de zuid-westkust van Texel is een kinderlijkje aangespoelddat in een zak was gewikkeld en in gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Te Eysden zijn dezer dagen een tweetal meisjes, die door eene weide liepen, vergezeld van een bond, door de koeijen aangevallen. De eene redde zich achter een boom, maar de andere werd neergestooten en meermalen in de hoogte geslingerd; zij zou reddeloos verloren geweest zjjn, als de in de nabijheid zijnde kersenplukkers niet toegeschoten waren. Hare kleederen waren geheel verscheurd; overigens is zjj met eenige kneuzingen en den schrik vrijgekomen. Een veertiental winkeliers, alle tevens handelaars in gedistilleerd te Deventer, hebben bij adres aan den koning hunne bezwaren ingebragt tegen art. 3n°. 8 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. Zij betoogen in dit adres op verschillende gronden, dat de toepassing van de bepaling van n°. 8 van art. 3 den bloei van herbergen en tapperjjen zal bevorderen en tevens aan hunne nering eene voor sommigen onherstelbare schade zal toebrengen. Op grond hiervan verzoeken zij aan den koning om alsnog aan de staten-generaal voor te stellen om art. 3,. n°. 8, van de wet van 28 Junij 1881, zoo te wijzigen, dat'het aan hen, die geen gelagen zet ten en geen sterken drank verkoopen bij kleinere hoeveelheid dan bij de flesch van acht maatjes, vergund worde eene andere winkelnering er bij i te blijven uitoefenen, of dat de koning andere maatregelen berame, waar door zij, die geen tappers, herbergiers of kroeghouders zjjn, buiten de werking dezer wet worden gebragten dat in alle geval de ergerljjke on billijkheid worde weggenomen, dat de inrigtingen, die het gevaarlijkst zjjn voor de volkswelvaart, nog gedurende 20 jaren worden gedoogd en andere, waaraan geen of minder gevaar is verbonden, tot onherstelbare schade der eigenaars of houders reeds zeer spoedig worden verboden. De gezondheidscommissie te Deventer heeft eene fraaije katoenen stof, welke onder den naam van crêton in den handel wordt gebragt, onder zocht en bevonden, dat zij veel arsenikverbindingen bevat. Zij waarschuwt tegen het gebruik er van, daar die stof meestal bestemd wordt om er goa- dijnen voor ledikanten enz. van te vervaardigen. Nabij Maastricht is een wildstrooper, door het afgaan van zijn geweer, doodeljjk getroffen. Hij laat eene vrouw en vjjf kinderen na. 's GRAVENHAGE, 8 Julij. Door Z. M. is de heer W. Paats, consul der Nederlanden te Buenos- Ayres, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is den gepensioneerden luit-generaal N. Mac Leod vergun ning verleend tot het dragen van het grootkruis der Frederiksordehem door den koning van Wurtemberg geschonken. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zjjn benoemd: te Gouda de heer A. M. van Kessel, thans te Doesburg; te Franeker de heer J. A. van der Hucht, thans te Nieuwe Niedorp; te Geldrop de heer G. P. Gielen, thans te Amstenrade. Aan den adjunct-commies bij de topographische inrigting W. B. Kuypers is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en aan den adjunct-commies bij gemelde inrigting L. G. Kierdorff is mede eervol ontslag uit die betrekking verleend; voorts zijn benoemd: tot commies bij de topo graphische inrigting, de adjunct-commies A. M. van Tol; tot adjunct-commies bij die inrigting, de tijdelijke graveur L. G. Kierdorff, tot eersten klerk bjj die inrigting. de tijdelijke drukker H. H. van Vierscn. Tot luitenant ter zee 2e klasse zijn bevorderd de adelborsten 1* kl.: W. C. J. Smit, D. A. P. Koning, R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol, E. de Haan, H. C. A. Schlüter, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besier, C. A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L. Groll, M. van Nassau. T. E. van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. Hanewinckel en A. A. Flaes. De le luit. ter zee 2e kl. A, C. A. Eschauzier, dienende bjj het eskader in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de officier van administratie 2e kl. P. J. Roest, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Door gedep. staten der provincie Noordbrabant is verklaard, dat Jaco bus van Oei, hoofd der bijzondere school te Genderen, gemeente Heesbeen, de bevoegdheid tot het geven van onderwjjs heeft verloren. Voor het geregtshet alhier zal den 26tD Julij a. s. behandeld worden de zaak van P. A. J., directeur van het huis van arrest te Middelburg, be klaagd van: 1°. het als ambtenaar bedriegeljjk veranderen in acten, tot zjjn post behoorende, van het wezen of de omstandigheid daarvan door valsche feiten als waar uit te maken en het desbewust gebruik maken van vier valsche stukken; 2». valschheden in onderhandse!) geschrift, door het ver zinnen eener kwijting en het desbewust gebruik maken van de valsche stukken. Volgens het Fad. zal de fancy fair der Haagsche dames ten behoeve van de slagtoflers der Russische Joden-vervolging, door de goedgunstige be schikking van II. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimargehouden worden op de terreinen van //Zorgvliet", aan den Ouden Scheveningschen weg. EMfiELAMD. LONDEN, 7 Julij. Te Dublin zijn, in verband met den moord op den dokarbeider John Kenny, zes arrestatiën gedaan. De gevangen genomen personen behooren meerendeels tot den werkenden stand. Te Longhrea, Tipperary, Waterford, Kilrash, Tralee en andere plaatsen in Zuid- en Oost-Ierland zjjn door de politie groote bezendingen Snider-geweren en bajonetten in beslag genomen. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat Thomas Walsh, in wiens stal te Clerkenwell een geheim wapenmagazijn ontdekt werd, de afzender van den in Ierland in beslag genomen voorraad is geweest. De Irishman liet zich dezer dagen aldus uit: Met gespannen aandacht zien wij den afloop der Egyptische verwikkelingen tegemoet. Komt het tot een oorlog, dan moet Ierland met een snellen sprong opstaan. Wij houden ons overtuigd, dat, indien Engeland om Egypte het zwaard moet trekken, de vlammen van den opstand om zich heen zullen grijpen en Ierland eene gunstige gelegenheid, zooals misschien in honderd jaren niet terugkomt, zal hebbenom tot de herroeping der Unie te dwingen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5