LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 157. VRIJDAG 7 JULI J. STADS-BERICHTEN. BINNEN LA NDSC HE BE R 1 GT E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. SCHUTTEKIJT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Scfiutterijenvan den lldcQ April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingsal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 14dP0 Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen l". al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1848 tot 1856 ingesloten 3». zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5". degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wel, als tot de nacht- of brandwacht hchoorende, lijf- ot huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling Ie hebben en mitsdien, overeen komstig art. 18 van Zijner Majesteits besluit van den 28sleD Juni 1828 Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Cnrgenteesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. Clos Leembruggen, fabrikanten, alhier, hou dende verzoek tot plaatsing van eene nieuwe stoommachineen 2 nieuwe stoomketels, alsmede lot oprichting van eene smederij, in hunne fabriek aan de Langrgracht u". 5; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlageti, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 20*"n Juli aansl., 's voormiddags te elf uren, op liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Rurgemeeslrr. Leiden, 6 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Julij. De uitslag der overgangs-examens aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier is geweest als volgt: De 6 leerlingen der 4d' en de 14 leerlingen der 3dt klasse werden allen onvoorwaardelijk tol eene hoogere klasse bevorderd. Van de 14 leerlingen der 2d' klasse werden 10 onvoorwaardelijk, 3 voor waardelijk tol de 3le klasse bevorderd, terwijl één leerling niet kon overgaan. Van de 27 leerlingen der 1'" klasse werden 24 onvoorwaardelijk3 voor waardelijk tot de 2d' klasse bevorderd. De tentoonstelling, uitgeschreven door de afd. Leiden en omstreken van de Nedcrl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, welke morgen op Zomerzorg zal gehouden worden, belooft alle verwachtingen verre te zullen overlreilcn. Niet alleen de reeds zoo sierlijk aangelegde tuin van Zomerzorg, maar ook de binnenzaal zijn rijkelijk gevuld met de schoonsie en meest zeldzame voortbrengselen van hel*bloemenrijk. Grooie palmen, prachtige varens, rozen in grooten gelale en in alle mogelijke soorten, bui tengewoon rijke verzamelingen van fuchsia's, bnuquellcn en kransen in allerlei vormen en veel meer nog zuilen ongetwijfeld de bewondering van alle natuurliefhebbers afdwingen. Ook kunstwerken, gewrocht door de hand van dantes, zullen ter bezigtiging gesteld worden. Kortom niets dan de medewerking van het weer kan meer gewcnscht worden om deze lenloon- stelling een echt blocmenfeest tc doen zijn. Ongetwijfeld zullen allen, die gedurende deze dagen Zomerzorg met een bezoek vereerep. die «ren «eenszins betreuren. Voor de acte van hoofdonderwijzer werden 3, 4 en 5 Julij te 'sGra- venhage geëxamineerd 12 candidaten; 5 trokken zich terug, 4 werden afge wezen en 3 loegelaten, nl. de bh. 1.. C. Langhorst, van Utrecht, en J. R. G. Isbriicker en C. M. Schcpman, van 'sGravenhage. Door de commissie, zitting houdende le Utrecht, zijn als apothekers bediende toegelaten mej. G. Heittlz. geb. te Zutphen. en mej. A. M. Koek, geb. te Amsterdam. Een candidaat werd afgewezen. Te Zevenhuizen is tot gemeente-secretaris en gemeente-ontvanger be noemd de heer P. Elslionl en tot gemeente- en polderbode de heer W. de Deugd. Te llellevoeisluis waren gisteren eenige jongens aan het varen in een houten bak. Door aan denzellden kant le gaan zitten, kantelde de bak, waardoor zij te water geraakten, en twee hunner verdronken. Te Haarlem is gisteren nacht in de villa in het Frederiksparkbe woond door den heer G. Prins, ingebroken, en zijn een aantal zilveren voorwerpen en twee jassen ontvreemd. De dief heeft zich door het verbre ken van eene groote ruit, aan de zijde van den Dreef, toegang verschalk De lieer P., die onraad bemerkte, deelde dit spoedig mede aan den agent van politie J. Blankeustein. die juist in de nabijheid was; aan het ijverig onderzoek van dezen beambte is het lietn gelukt den dief. in liet bezit van al het sestolene, tc Sassenlieim te arresteren en naar Haarlem over te bren gen. Hij geeft op genaamd te zijn J. van Reenen en moet reeds eenige jareu hebben gezeten. P. en J. Oostermeijer, die in het begin der vorige week voor het ge- regishof te Amsterdam teregt stonden, ter zake van diefstal van eeltige gouden tientjes met geweldpleging, zijn door dat regtscollegie aan dat door hen ontkende feit schuldig verklaard cn deswege veroordeeld lot eene tucht huisstraf van vijfjaren. Zij hebben zich legen dat arrest in cassatie voorzien. Eergisteren is aan de leden der Nederlandschc Pool-cxpeditie in het Amstel-hótel te Amsterdam een diner aangeboden en gisteren ochtend heeft de expeditie aan boord van de Varna de reis naar Dicksonshaven aanvaard. Prof. Buys Ballot en 80 geleerden uit verschillende plaatsen van Nederland, alsmede een aantal familieleden en vrienden, deden den reizigers aan boord van de stoomboot Mercurins uitgeleide tot IJmniden. In de sluizen sprak prof. Kan de vertrekkenden op hartelijke wijze loe en omstreeks half drie stak de Varna, door Sunncmans kapel en een luid hoezee! begroet, in zee. Eene Russische vlugtelinge, te Amsterdam lijdelijk met hare lotgenooten in het Passantenhnis verzorgd, werd eergisteren middag per raderbaar naar het Israëlitisch gasthuis vervoerd, om daar het tijdstip barer bevalling al te wachten. Onder weg bragt zij een meisje ter wereld »op Ncêrlands vrijen bodem". Hoe gunstig slak, meldt het IlLl., tegenover de mishandeling, waar aan de vlugtelingen, zelfs kraamvrouwen, in Rusland hadden blootgestaan, hier terstond de algemeenc hulpvaardigheid en het medelijden af. In een oogwenk had men een rijtuig, bed en dekens bij de hand, en onder geleide van twee vroedvrouwen, die de eerste hulp hadden verleendwerden kraam vrouw en kind ter verdere verpleging naar het Israëlitisch gasthuis vervoerd. Beiden zijn welvarend. Van wege de verceniging ter Verbreiding der Waarheid, hel Koning Willemshttis en de vereeniging tot Heil des Volks worden pogingen aange wend, om op het terrein der koloniale tentoonstelling van 1883 eene zoo genaamde bjjbelkraatn op le rigien en er een gebouw met duizend zitplaatsen te vestigen, waar in verschillende talen het evangelie zal worden ge predikt. Te Utrecht is eergisteren een 7-jarig knaapje, toen de afsluitboomen van den overweg aan de Jeremiebrug voor een aankomenden trein waren nedergelatendaaronder door geloopenom nog over te stekenmet het treurig gevolgdat de knaap door den trein werd aangereden en zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij een uur later overleed. Te Nijmegen zijn per reederijstoomboot uit Duitschland eenige vaten soda aangevoerd. Bij visitatie door de ambtenaren van den fiscus bleken de vaten echter geen soda tc bevatten, maar spiritus tot een gezamenlijk be drag van 317 liter ad 90 pCl. De vaten waren bestemd voor den koflij- huishouder J. R. aldaar. Tegen tie invoerders is proces-verbaal opgemaakt. De boete moet ongeveer ƒ4000 bedragen. Te Steenwijk had Maandag een treurig ongeval glaals. De 60-Jarige vrouw van den landbouwer R. Groen le Eesvecn had, gaande naar de week markt, onder weg plaats genomen op een wagen naar Steenwijk rijdende. Terwijl zij nu vooraan in de Oostcrslraal van den wagen afstapte, viel zij crnsk'aps door ern misstap achterover met het hoofd op de straalsleenen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1