LE1DSCME CÖERANT. DONDERDAG 6 JU1.IJ. V. 156. 1882. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaurs /1.60, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1,— iedere regel meer 25 cents. BIN N BNLANDSOHE BERIGTEN. LUIDEN, 5 Juljj. Ter viering van den verjaardeg van 11. K. II. de prinses von Wied, geb. prinses Maria der Nederlanden, waren heden van de openbare gebouwen de vlaggen uitgestoken. De uitslag der overgangs-examens aan de lioogere burgerschool voor jongens alhier is als volgt: l»,e klasse. Bevorderd: II. J. F. Wanna, 11. W. van Nes, C. A. Boonacker, D. Mac Gtllavry, H. C. Fortanier, F. J. Kroezen, W. Dekker, J.Korswagen, II. P. van der Horst, J. D. van NifterikP. van Tubergen, J. Sala, P. J. Burgersdijk. W. van den Eykel, J. C. Vogelezang, C. J. L. Perri, P. J. M. de Bruyn, R. Broekhof!', E. M. Driesscn, A. E. van Grasslek, J T. Tcrburgh, E. P. Thai LarsenK. II. Walen. Voorwaardelijk bevorderd wegens onvoldoende vorderingen iu cén of meer vakken: J. A. Leers, A. J. de Jong, G. C. Blok, W. E. van Eek, W. H. G. Schetter. 7 leerlingen niet bevorderd. 2dt klasse. Bevorderd: S. L. Blok, W. C. Blanken, J. L. C. Worlman, J. 11. de Quant, J. Coebergh, Th. van Wijk, W van Bemmelen. T. J. G. Buys, A J. G. van den Upwich, C. M. Cremer, A van t'.ielen. G. Brugge- tuan, J. W F. J. de Wal, W. N. Cunaelis, A. G. Kleyn, G. M. Sleflelaar, J. G P. van MusschtnhroekII. van Wijk, 11. W. Blötc, K van Bemmelen, II J. L. F. Roorda. Voorwaarderlijk bevorderd: E. D. VV Faber, K. de Carpentier Wilder- vanck, W. B. Dort, J. G. Kuotter J. II. van Wijk, P. Kriiger, J. G. de Neve, P. Fontcyn. 5 leerlingen niet bevorderd. 3dt klasse. Bevorderd: J. W. Lem, 11. J. van den Berg, M. de Haas, D. J. A. Vrijdag, J. II. Meer urg. N. G. Mulder, II Visser, J. G. Tielenius Kruythott, E. T. Witte, B. F K Wilhelmy Dauisté, D. van der Horst, F. Hollaar, C. VS'. It. KleinpenningJ. A. van GrasstekJ. II Kern. Voorwaardelijk bevorderd: C. Bappard, L. Sillevis, E. A. Martin, II. P. J Broos. 9 leerlingen niet bcvord. 4" klasse. Bevorderd: J. F. Quant, L F. DriessenS. J. Veens traJ. II. Faber, S. C. P. van MnsschenbrockJ. A. Vcrstege. A. V. Helfrich, 1'. C. de Quant, J. de Vogel, II W J. W. Idzerda, G. Holtius, G. 11. van Dissel, F W. J. W. Tengbergen, P. G. Swcmer, II. van Nes. Voorwaardelijk bevorderd: 0. G. d'Aumerie, I'. W. Modderman, II C. Meerburg. 2 leerlingen niet bevorderd. Wij hebben nader de overtuiging verkregen dat werkelijk door de werklieden van de firma de Ileyder C". eene loonsverhooging is gevorderd, zoodat hetgeen door die werklieden omtrent de korting van bel loon door de uitbetalers ons werd medegedeeld, niet als de ware reden der werksta king kan worden aangenomen en op die uitbetalers, zooals men soms uit dat herigt mogt willen opmaken geen blaam rust. De 2' luit.-kwartiermeester M. 11 Kroonenburg, van bel 4* reg inf., beeft overplaatsing verzocht bij liet leger in Oost-lndië. De minister van bitmenlandsche zaken beeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal, mei 1 September aanst.. de betrekking van leeraar in natuurkunde en cosmographie aan de rijks- Itoogere burgerschool met vijf jarigen cursus te Tilburg te vervullen is. Jaarwedde /2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of op 15 JuliJ c. k. aanmelden bij den hooglecraar, inspecteur van bet middel baar onderwijs, d'. M. Salverda, te 's Gravenhage. De Staatscourant beval het verslag der commissie voor liet examen voor de betrekking van leerling-consul. -- Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, belast met bel examen voor apothekers-bediende, is bet diploma uitgereikt aan de lib. L de Vries, van Wonseradeel, P. E. Schuil, van Leeuwarden, en A. Bouma, van Metslawirr. Het stoomschip Insulindc, van Amsterdam naar Batavia, is op 3 JuliJ van Marseille vertrokken. De l'ftecht, van Rotterdam naar Balavia, pas seerde op 3 JuIij Gibraltar. II. K. II. de prinses-weduwe Hendrik der Nederlanden is nil Pyrmont op Soestdijk aangekomen Bij gelegenheid van de dezer dagen Ie Botterdam gehouden reünie van afgevaardigden der Waalsche kerken heelt de beer dr. W. N. du Bieu, namens de commissie voor de geschiedenis dier kerken, verslag uitgebragl omtrent het door baar gedurende 1881/82 verrigle. De Haarl. C. deelt daarvan o. a. het volgende mede: liet plan om in een «Bulletin", dal op onbepaalde tijden bel licht zal zien, cenige vruchten van haar onderzoek uit Ie geven beeft de commissie vastgesteld; zij hoopt weldra bet prospectus daarvan te verzenden. De commissie verloor twee medewerkers in den luit. Backer van Leuven, die voor genealogische nasporingen zijne medewerking bad toegezegd, en den lieer J. E. II. Hooft van Iddekinge, die een werkzaam deel bad genomen aan de onderzoekingen. Daarentegen vond zij in den luit-kol. N. Scheltema te Gouda een welwillend navorscher, die zijn recticil van aantcekeningeu uit de resolution der gecommitteerde raden van liet zuiderkwartier van Hol land en W.-Friesland ter leen verstrekte, waarin lal van gegevens voorko men betredende Waalsche kerken en predikanten; verder is een afschrift van het lidmatenregister der Gondsclie kerk door hem bezorgd. Evenzoo deed dr. J. H. Scluinrmans Stekhoven met dat der Waalsche kerk te Harderwijk. Dr. L. 1). Suringar te Maastricht voltooide met de meeste zorg bel lijvige afschrift van bel doop- en trouwregister der Franscbe kerk van die stad, en de predikant J. L. Roulet zijne uit reksels van de «Actes du Consistoire de ltois-le-Duc\ terwijl mr. van Trojen van Hulst dit werk voor Nijmegen vervolgde; verder stelde jhr. W. E. J. Berg van Dossen Muilkerk ter be schikking van de commissie cenige aantcekeningeu en stukken, door hem verzameld voor liet schrijven van zijn werk over den invloed der Franscbe vlug telingeu bier le lande. Bovendien werd de commissie krachtdadig bijgestaan door twee vreemde lingen; de lieer Charles Rablenbeck te Brussel verschatte baar de afschriften van alle stukken betredende de Protestantscbc kerk van de 16dt en de 17de eeuw, welke in bet rijks-archief aldaar bewaard werden, alsmede de lijst, der stukken over de kerken, ten gevolge van bet barrière-tractaal door de staten-generaal opgerigt en onder den Synode Wallon gebragt. De heer G. Mac Thea! uit de Kaap, die voor zijn gouvernement in liet rijks-archief te 's Gravenhage in den afgcloopen winter werkzaam was, om de Kaapsche archieven aan Ie vullen uit die der O.-Indische compagnie, bad de lijsten gevonden der réfugiés, die door de compagnie naar de Kaap gezonden zijn. Bij hunne afstammelingen, al verloor zich reeds in bel tweede geslacht bet gebruik der Fransche taal, leeft in hunne Hugenooteuschool de berinnering aan hunne afkomst. Dankbaar werd deze wetenschappelijke medewerking, evenals de stottelijke ondersteuning van de lloRandscbe maatschappij van wetenschappen te Haarlem, vermeld. In hel opsporen van archiefstukken was de commissie niet ongelukkig. De doop- en trouwacten. zoover daarvan nog de registers bestaan, als mede de dood- ol begrafenis actendie men mogt verzamelen, zijn alle op losse strooken overgeschreven, welke in alphabetische orde geschikt wor den; nu begon de commissie op strooken te brengen al de lidmaten der Waalsche kerken, hetgeen voor de ontbonden kerken reeds is voltooid, altijd voor zoover de registers nog aanwezig zijn en voor Breda en Haarlem, terwijl liet meerendeel der lidmaten van Amsterdam, den Haag, Leiden, den Bosch, Middelburg en Rotterdam evenzoo is overgeschreven. Doch de com missie betreurt bet, dat dit gedeelte van haar werk zoo onvolledig moet blijven, daar de meeste registers der lidmaten uiterst gebrekkig zijn ingc- rigt en bijgehouden. Deze «Collection de fiches" is ook vermeerderd met talrijke strooken, waarop de namen der réfugiés zijn geschreven, die le Leiden en le Amsterdam ondersteund zijn, alsook die Wallous. welke ver meld zijn in de resoluties der staten van Holland en W.-Friesland tot 1730. Verder die, welke volgens besluit dier stalen van 1709 gratis genaturali seerd zijn en die van 1670 tot 1793 de groote naturalisatie met ƒ500, be halve ƒ30 aan zegelregt, verwierven. De commissie wees er met voldoening op, dal deze bron voor genealogisch onderzoek met vrucht werd geraad- pleegd door familiCn in Engeland en Zwitserland, in Noord-Amerika en de Kaap, wier voorvaderen tot de Waalsche kerken van Nederland hebben be hoord. Vele vroeger onbekende bijzonderheden mogt zij aan de belangheb benden opgeven, terwijl zij besloten beeft, voortaan allen, die in deze collectie van doop-, trouw- en dood-acies der Waalsche familïën eenige na sporingen wenschen le laten doen daartoe op schriftelijke aanvrage aan een der leden of aan den secretaris, dr. W. N. du Rieu. de gelegenheid te geven. Volgens de IV. ft. C. is liet geval van een werkman le Kralingen, die

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1