Gnitean zong op een droevigen toon: «Ik ga naar vadertje! ik ben zoo blij, dal ik naar vadertje ga! hallelujah! hallelujah! ik ga naar vadertje!" Ik redde mijne partij en het vaderland! hallelujah! maar zij vermoorden mij er voor, en daarom ga ik naar vadertje! hallelujah! hallelujah! Het valluik werd geopend, en het doodvonnis was voltrokken. De werkstakcnde sjouwerlieden te New-York schijnen hun doel niet te zullen bereiken. De spoorweg-maatschappijen hebben zoovele werklieden van elders weten te krijgen, dat hel goederenvervoer reeds weinig vertra ging meer ondervond. Aan de Eriedokken werkten driehonderd Russische uitgewekenen. Intusschen hebben 450 sjouwerlieden te Boston den arbeid gestaakt. Een exprestrein van Longhranch naar New-Yorkbestaande uit een Pullmanwagen, een rookvvaggon en vier gewone passagierswagens, is op eene brug uit het spoor geraakt, zoodal de geheele trein in het wa'er stortte. Drie personen kwamen er bij om. terwijl twintig zjjn gewond. In den rookvvaggon bevond zich generaal Grant; hij kwam tot de borst in het water, maar heelt geen letsel bekomen. K K X K K IJ K. De kamer van afgevaardigden heeft, met 279 tegen 237 stemmen, geweigerd tot de ariikel-gewijze behandeling van het ontwerp betredende de hervorming der regterlijke magt over te gaan, nadat de regering het voorstel van de linkerzijde om eene transitoire wet aan te nemen, die de zuivering der magistratuur onmiddellijk mogelijk zou maken, van de hand gewezen had. De regering zag daarin eene daad van willekeur. Het hof te Parijs heelt uitspraak gedaan in de zaak van Challemel- Lacour, gewezen gezant te Londen, tegen Heuri Rochefort. Het hof heeft aangenomen, dat Challemel-Lacour door laatstgenoemde gesmaad is endezen dus veroordeeld lol eene boete van 1000 Ir. Bovendien is aan Challemel- Lacrnr als civile partij eene vergoeding van 1000 fr. toegekend. I» U I T H L A M U. De te Lindatt gehouden bijeenkomst ter vaststelling van de winter- dienst (1882/83) der uiidden-Europesclie spoorwegen werd door ongeveer 80 vertegenwoordigers van spoorwegmaatschappijen in Duitschlaud, Oosten- rijk-Hongarije, Zwitserland, Nederland, België, het noorden van Italië, het zuiden van Engeland en liet oosten van Frankrijk bijgewoond. Hel voornaamste der genomen besluiten betreffende de winlerdienst strekt om die dienst den 15d" Ociober te doen aanvangen. De bijeenkomst ter vast stelling van de zomerdienst voor 1883 zal in de maand Januarij te Praag plaats hebben. Op het jongste geneeskundig congres Ie Wiesbaden deed dr. Bloch uit Berlijn mcdtdeelingeu omtrent proeven eener operatie, door Item met gunstig gevolg op dieren ondirnomen, hierin beslaande, dal hij hel zieke deel der longen uitsneed. Tot dusver had zich geen mensch aan die operatie willen onderwerpen. Thans echter wordt gemeld, dat een teringlijder uil Stuttgart een werkman, zich tol dr. Bloch gewend heeft en eerlang te Berlijn zal komen om de operatic te ondergaan. Het dorp Elm, in het Zwitsersche kanton Glarus, is thans tengevolge van zware regens door nieuwe bergstorlingen zoodanig bedreigd, dat de regering de ontruiming van het geheele dorp bevolen heeft. In eene werkplaats ter bereiding van chemische stollen te Weenen is Donderdag brand uitgebroken, waarbij drie meisjes, wier kleederen dadelijk in vlam stonden, uit de tweede verdieping zijn gesprongen. Een daarvan is spoedig overleden; de beide andere liggen hoogst gevaarlijk. Drie andere meisjes, die nog langs de trap konden vlugten, hebben gevaarlijke brand wonden bekomen. RViLAND. Onder de te Petersburg in hechtenis genomen nihilisten bevinden zich: een adelborst, Etlosokoff genaamd, zoon van den voormaligeu president van hel hoog militair geregtsbof; een kolonel der artillerie, wiens naam niet wordt opgegeven, en de majoor Zukowski. Als de gewigtigste arrestatie wordt die van Gratschewski beschouwd; deze persoon maakte zich reeds verscheidene jaren geleden aan diefstal van torpedo's schuldig, maar wist zich tot dusver aan alle nasporingett der politie te onttrekken. Een ander gevangen genomen nihilist, Fiegner genaamd, doch meer onder den naam van Filippowa bekend moet een van de hoofdaanvoerders der bende zijn. Uit St. Petersburg wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat er onlangs te Olna, in het district Balta. weder gewelddadigheden jegens de Joden zijn gepleegd, waaromtrent alle telegrammen voor het buitenland op de telegraaf kantoren zijn ingehoudenmaar waarvan nu in de bladen der hoofdstad bcrigt wordt gegeven. l'fcK TP. LLC KA AF. KONSTANTINOPEL, 2 Julij. Derwisch-pacha heeft heden in een telegram aan de Porte ontkend, dat de paniek in Egypte voortduurt. Hjj verklaart, dat de Europeanen te Port-Said geen gevolg hebben gegeven aan den raad der consuls om het land te verlaten. LONDEN, 3 Julij. De Timers verneemt, dat de toerustingen voor ge wapende tusschenkomst van Engeland iu Egypte, als er toe mogt overge gaan worden, voltooid zijn. Daily IVews meldt, dat in hel aan de conferentie onderworpen voorstel, tot eene tusschenkomst van Turkije in Egypte, de bepaling voorkomt, dat Fransche en Engelsche generaals het Turksche expeditie-corps zullen ver gezellen. WEENEN. 1 Julij. Bij de trekking op heden der loten stad Weenen zijn de hoogste prijzen gevallen op: serie 228 n°. 50 200,000 fl.; serie 1298 n\ 99 50000 fl.serie 2853 n\ 13 10000 fl. Voorts zijn uitgekomen de seriën 282, 438, 718, 1461, 2191, 2404, 2412, 2847 en 2973. ALEXANDR1E, 2 Julij. In den gisteren gehouden ministerraad werd door Arabi-pacha eene algemeene volkswapening voorgesteld. De ministers van financiën en van openbare werken verklaarden zich er tegen en een besluit werd niet genomen. Inmiddels wordt met het aanleggen van vestingwerken voortgegaan. Eenige forten zijn met grof geschut gewapend, dat tegen de haven gerigl is. PERA, 3 Julij. De conferentie zette gisteren het onderzoek voort omlreut eene eventuele interventie van Turkjje en over deu wegdieu de mogend heden zouden kunnen volgen om die uil te lokkeu. Men gelooft dat eene eind beslissing zal genomen worden in de aauslaande Woensdag te houden zitting. Eene goede verstandhouding heerscht steeds onder de ambassadeurs. 1IET LAATSTE OORDEEL, door Lucas van Leiden geschilderd. Er wordt verhaald dat dit schilderstuk in de St. Pieterskerk te Leiden gehangen heeft, en bij den beeldstorm van 1566 door een Burgemeester van het graauw gekocht werd en sedert dien lijd op hel Raadhuis gekomen is. Uit de Thesaurics-rekening van 1577. bl. 209, leert men dat hel schilder stuk uit hel St. Catharina gaslhuis naar liet Raadhuis is overgebragl. Men vindt daarin de volgende post: «Betaald aan Jacob Gerrilsz. en Isaac Cor- «nelisz. (»an Swanenburg, schepen en schilder) zes ponden en elf schellin- "gen, over en iu voldoeninghe van de costen en moeylen by henluydeit «gedaen ter zaecke van het tavereel tan het oordeel uyl het St. Catharyne «gasthuis te haeleu en <>p Burgemeesters Camer te brengen." De Vroedschap verantwoordde zich op den 16'" Oct. 1567 aan het Hof van Holland betreffende den beeldstorm eu zegt daarin o. a.: «dat geene «godshuizen of Parochie Kerken zeer groote schade hebben geleden, en wel «door toedoen en vlyt van de regering, waardoor de meeste en beste chi- uragiën van de kerken, als: ciboren, kelken, corsu/elen, alsmede alle de "gestoeltensoryanen en vele schilderijen en altaren geconserveert en be- «waard zyn geweest". Waarschijnlijk is de schilderij na 1572 op last der regering naar hel St. Calharina-gasthuis en in 1577 naar hel Raadhuis overgebragl. Op den 9" Oct. 1809 deed de wethouder Heldewicr een voorstel om deze schilderij aan de Lodewijks-kerk (de voormalige Saaihal) af te staan, waar zij tot sieraad dier kerk zou strekken; doch dit voorstel is op den 12" Oct. onder de volgende bewoordingen van de hand gewezen «Is uit consideratie dat hel daarby bedoelde schilderstuk, verbeeldende «het Laatste- oordeel, wel als een meesterstuk van schilderkunst kan w orden «beschouwd, doch geenzins wegens deszelfs al te zinnelyke voorstelling, «waardoor zeer ligt aanleiding zou kunnen worden gegeven tot verkeerde «denkbeelden, als geschikt voor eene kerkgemeente, by unanimiteit goed «gevonden hetzelve voorstel te houden builen verder gevolg". Toen deze schilderij vóór hel jaar 1533 in de St. Pieterskerk geplaatst «werd, had men daaromtrent andere denkbeelden dan in 1809. Zij is, zoo als men weet, thans in het stedelijk Museum geplaatst. Wat de Saaihal betreft, deze was bij de ramp van 1807 zoodanig be schadigd, dat de regering besloot om dal gebouw en deszelfs toren voor afbraak te verkoopeningevolge welk besluit eene veiling gehouden en eene niet onaanzienlijke som er voor uitgeloofd werd. Een gedeelte der R. Catholieke Gemeente oordeelde toen dat die ruïne tot een kerkgebouw zou kunnen hersteld worden, en daartoe eene toelage van Zijne Majesteit verkregen hebbende, werd besloten, om, met voorbijzien van hel voordeel, uit eene verkooping anders kunnende voortvloeijendie ruïne aan dat gedeelte der R. C. Gemeente voor niet af te staan, met bepaling dat die kerk, alzoo opgebouwd, zou zijn een stads-gebouwwaarvan het onderhoud, behalve van den toren, nogtans zou blijven ten laste dier gemeente. In deze kerk is op den 17" Oct. 1809 door pastoor B. Ocke de eerste godsdienstoefening gehouden, waarbij de regering dezer stad tegen woordig geweest is. R. E. ISuvgcvIijhc spfaub ONDERTROUWD: A. Borgman, jm. 28 j. en C. M. S. van't Hooit, jd. 31 j. A. J. A. van Weeren, jm 24 j. eu E. E Spatz, jd. 27 j. J. Kramer, jm. 22 j. en A. J. C. Lint veld. jd. 27 j N. J. Singels, jm. 24 j. eu J. A. Ileiutz. jd. 21 j. A. Verhoogt, jm. 20 j. eu W. Penseel, jd. 21 j. - M'. P. Burgers, jm 27 j. eu S. -Roland Holst, jd. 23 j. E. Keur, wed'. 35 j. en S. Hogervorsl; jd. 32 j. AKADEME-NIEIJIYS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGIIE UNIVERSITEIT. Den 3d" Julij de heer C. A. Vatllant, geb te Middelburg, in de staatswe tenschap. na verdediging van zijn akademisch proelschriltHet tweede ka- nier-stelsel in hel Fransche staatsrecht. Daarna dezellde in de regtswetenschap, met stellingen. Denzelfden dag de heer A, Graftdjjk, geb. teBeemster, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Verslag der chirurgische kliniek aan de Leidsche hoogeschool van 1 Maart 1879 tot 1 Juli 1880. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 1 Julij. Notaris M'. L. M. J. 11. Kerstens. Een lleerenhuis met Tuin, aan den Apothekersdijk no. 27, Sectie H, no. 2220. Kooper J. S. Muth. /5900. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 3 Juli 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Knay. Ambtenaar van liet openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. inr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. W. de M., 'sHage, II. la F.Sassenheim Y. P.Katwijk A. v. d. D.Leiden, B v. d. K.idem J. J K., idem, Aard van het misdrijf. openbare dronkenschap, idem idem, idemna vroegere veroor deeling idem na idem idem na idem Gevallen uitspraak. ƒ1 of 1 dag. J 2.of 2 dagen, idem. 2 dagen. 3 dagen. ƒ1.50 of 2 dagen en vr\J- spraak.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3