den gedacht, dan wel o( de ongelukkige verdronken is en door eene stoom boot zoo gehavend, is vooralsnog niet uitgemaakt. Indien hij werkelijk met zwemmen is verdronkendan zoude hjj zich tochtoen hij ging zwem men, van schoenen en kousen hebben ontdaan. Is hij werkelijk op andere wijze te water geraakt, dan is het onverklaarbaar dat hel lijk. van alle kleêren ontbloot, geheel naakt is gevonden, terwijl de aan het ligchaam ge vonden kous en schoen niet gehavend zijn. De wonden aan de borst en aan den schedel geven wel aanleiding om aan iets anders dan aan ongeluk té denken. Zaturdag morgen is er te IJmuiden brand in een perceel op de Heide uitgebroken. De brandweer slaagde er in den brand lot het aangetaste ge bouw te beperken, hetwelk echter geheel is uitgebrand. Hel was eene oude boerderij, bewoond door twee gezinnen, die gered zijn. Uit Westzaan meldt men aan de N. K. C.: Zaturdag morgen werden de hh. A. per rijtuig algehaald van hel spoorweg-station Koog-Zaandijk; toen het rijtuig den spoorweg zoude passeren, kwam een zandtrein aanrij den; de koetsier had gelukkig hel paard goed in handen, zoodal, door het achterover te halen de trein juist langs den kop van het paard passeerde, terwijl de heeren zich hadden gehaast uit het rijtuig Ie springen, en met den schrik vrijkwamen. De spoorwegwachter had den boom laten open staan. Te Arnhem heeft een gepensioneerd militair een meisje, waarmede hij verkeering zocht, doch dat niets van hem wilde welen, met een knipmes eene zeer gevaarlijke wonde aan den hals en eene aan den regter pols toe- gebragt. In 48-jarigen ouderdom is overleden de heer E. Huizenga, directeur der hoogere burgerschool te Veendam en schoolopziener in hel arrondisse ment Veendam. Vroeger was hij onderwijzer aan het instituut voor doof stommen te Groningen later directeur van de zeevaartkundige school te Delfzijl, daarna leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes. In n°. 18 van Fauna (uilgever Jan D. Brouwer, Amsterdam) worden van dc nuttige vogels voor landbouw en houtteelt beschreven de gierzwaluw de geilemelker, hel boomkruipertje, de boomklevcr, hel winletkoninkje, de zwartkop, de tuinfluiler, de grasmusch, de braamsluiper, de fluiter. Verder bevat dit uommcr "Geschiedkundige bijzonderheden betreffende som mige dieren (de olifant van Porus)" "Onze lievelingen" (de hond en de kal) en "Mozaiek". 's GRAVEN1IAGE, 3 Julij Z. M heeft verlof verleend aan den heer C. I'. H. Stams, consul van Venezuela te Botterdam, tot hel aannemen van hel versiersel 4dt kl. van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken, en aan den heer dr. J. G. Mezger, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van kommandcur kl. van de orde der Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. j De heer A. Strauss is erkend en toegelaten als consul van Zwitser land te Batavia; en de heer 11. G. Kennedy als Britsch consul te Oleh-leh (Atjeh). Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië, is benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de student voor ge noemde dienst (arts) B. Wartena. Door Z. M is ingesteld eene commissie voor de vertegenwoordiging van Nederland op de internationale visscherü-tentoonstelling te Londen in 1883, en de behartiging van de belangen der Nederlandsche inzenders aldaar, en zijn in die commissie benoemd: tol eere-voorzitter, de heer C. H. E. G. graaf van Bylandt. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister te Lon den: tot leden, de hh. mr. E. N. Rahnsen, te Amsterdamtevens voorzitter; A E. Maas, te Scheveningentevens onder-voorzitter; jhr. J. W. May. te Londen; J. van Druuente Londen; P. F. baron van Heerdt, te Utrecht; d'. A. A. W. Hubrechtte Leiden; mr. J. T. Buys, te Leiden, tevens alge meen secretaris; II. S. J. Maas, te Londen, levens secretaris aldaar. De minister van oorlog zal Donderdag aaust geen gehoor verleenen. Aan de Indép. Beige. wordt gemelddat de schah van Perzië aan den koning der Nederlanden, om hem een bewijs van zijne vriendschap te ge ven, heeft toegekend het grootkruis der Orde van den Leeuw en de Zon in brillanlcti. Na het aftreden van wijlen jhr. mr. Gevers Deynoot als burgemeester der residentie werd door de wethouders en de leden van den gemeenteraad be sloten het afgetreden hoofd der gemeente eene gouden herinneringsmedaille, "waarop zijne becldlenis zou voorkomen, als huldeblijk aan te bicden. De dood va» den heer Gevers Deynoot maakte de uitvoering van dit plan on- nondig. Itoch de leden van het gemeentebestuur wilden volgens het Pad. daarmede het denkbeeld eeuer hulde aan 's mans verdiensten niet laten varen en traden dus op nieuw in overleg over de oprigting, hetzij °P Gevers Dey- noots graf, hetzij op eeuige andere geschikte plaats, van een blijvend ge- drnkteeken. Het huwelijk tusschen A. F. M. baron 'l Kinl deRodenbcke, enjonkvr. J. F. de B. F. A. de Sitva is heden in het raadhuis, ten overstaan van den waarn. burgemeester, ambtenaar van den burgerlijken stand, baron van der Dtiyn voltrokken. He voltrekking geschiedde op hoogstecnvoudige wijze; zoowel de bruid en bruidegom als alle aanwezigen waren in wandeltoi let in de trouwzaal verschenen, met dit gevolg, dat dc echtvereeniging reeds geschied was, toen de talrijke schare, die zich in de vestibule van het stadhuis verdrong, in de hoop eene rijke bruidskleeding en andere schit terende toiletten te bewonderen, nog steeds geduldig de komst van het bruidspaar en gevolg stond af te wachten. Velen maakten gisteren van 2—4 uren gebruik van de van stadswege aangeboden gelegenheid tot eene wandeling in den tuin tegenover het paleis van Z. M. den koning, welk terrein, naar men weet. ip eigendom der gemeente is overgegaan. BIJ1 T E N L A N I) 8 C M E B E H I GTE N. ËSIGELAH'0. LONDEN. 2 Julij. Zaturdag avond zijn in hel lagerhuis, wegens moedwillige belemmering der discussie door Iersche leden, op voorstel van den heer Gladstone negen homerulers geschorst. Er heerschle groote opgewondenheid. Vervolgens heeft het huis al de artikelen der nieuwe dwangwet voor Ierland tot art. 30 zonder stemming aangenomen. Art 30. dat op den duur der wet be trekking heeft, is met 69 legen 6 stemmen goedgekeurd. Eindelijk werd te 8 uur het huis verdaagd, nadat de zitting 32 uren achtereen ge duurd had. Te Londen bevindt zich thans eene deputatie van Maori's uit Nieuw- Zeeland, om bij de koningin protest in te dienen tegen de herhaalde schen ding van het verdrag van Waitangi door de koloniale overheden. In Ierland is weder een dubbele moord gepleegd. Lord Clanrtcarde's agent, de heer Blake, en zijn bediende zijn op klaarlichten dag, nabij Longhrea, doodgeschoten, lie muur, die den moordenaars lot hinderlaag diende, was behoorlijk van schietgaten voorzien en de geweren, waarmede gescholen werd, en die men achter den muur vond liggen, droegen dezelfde merkteekenen als die, welke onlangs te Clerkenwell in beslag werden ge nomen. Het Engelsche eskader voerde Vrijdag eenige manoeuvres uit en de minder groote oorlogschepen waren buiten de haven gegaan. Arabi-pacha nam hieruit aanleiding, om zich bij Derwisch-pacha te gaan beklagen, dat op verlangen van den Sultan de aanleg van versterkingen gestaakt was; hij stelde voor, dat een Egyptische schout-bij-nacht naar het Brilsche admi raalschip zou gaan om inlichtingen te vragen. -- Aan de Morning Post wordt uit Alexandrië gemeld, dat de Khedive steeds ongesteld is, en naar men vreest vergiltigd. Uit Alexandrië meldt men aan de Daily News: Een groot aantal recruten kwam alhier in den vroegen morgen ter versterking van hel gar nizoen. Heden zijn de wachtposten op de openbare pleinen verdubbeld, daar ieder ernstige oproeren vreest. Voor het oogenhlik echter is Egypte rustig. De Nijl is goed rijzende te Khartum, en de herigten beloven eene volle en weldadige rivier. Ouder gewone omstandigheden zon dit een zegen wezen, maar thans, nu de oevcrwerken van rivier en kanalen verwaarloosd zjjn, is een hooge Nijl, zonder vooizorgsaiaatregeleneer na- dan voordeelig voor den aanstaanden katoenoogst. liet aautal groote handelshuizen, die ten gevolge der gebeurtenissen te Alexandrië en in andere Egyptische steden hunne kantoren gesloten hebben is ongeveer 300. Buitendien kan men aannemen, dat 1200 Europesche winkels gesloten zijn. Omtrent den laatsten levenstijd van Guitean verneemt men o. a. het volgende: Toen de heer llicks. zjjn geestelijke, hem Donderdag kwam mede- deelen, dat alle pogingen om den president Arthur te bewegen gratie te schenken of om uitstel te verleenen, mislukt waren, riep Guiteau uit: "Dat is goed, dat maakt de zaak uit. Ik zou u willen verzoeken het schavot te onderzoeken en te ziendat daar ook alles in orde is. Onhandigheden moeten niet kunnen voorkomen. Ik wil klokslag twaalf gehangen worden". Daarna schreef hij het zoogenaamde testament. Zijn broeder en zuster ga ven hunne schriftelijke toestemming tol zijne beschikking over zijn lijk. Guiteau schreef ook een brief aan zijn advocaat Reed, waarin hij hem hulde en dank brengt, en hem uilnoodigt «hem in den Hemel te ontmoeten". Guiteau at Donderdag met zijn gewonen eetlust. Des avonds was hij kalm en zeide, dat hij eenen goeden nacht tegemoetging, hetgeen waar was, want hij sliep goedhoewel bij tusschenpoozeu wakker wordende. Ten zes ure opstaande, genoot hij ten half zeven een hartig ontbijt: biefstuk met aardappelen en ejjeren. Hij zeide den kok, dat deze zorgen moest het diner precies ten elf uur gereed te hebben. Later kwam de heer Hicks, en dezen herhaalde Guiteau zjjn verzoek van den vorigen avond nopens het schavot en het uur der leregtstelling. Ten tien ure vroeg Guitean om een bad. Eene groote tobbe werd naar zijne cel gesjouwd, en daarin slapte de gevangene, naar zijne bewakers zeiden, enkel om zich te verstroojjen. Na zijn bad schreel Guiteau, wat hij noemde zijn «Gebed op het schavot". Hij weigerde zijne zuster te zien en maakte zich nu allengs voor de teregtslelling gereed. Daartoe behoorde ook, dat hij zijn toilet in orde bragl eu de laarzen liet poetsen. Ten half twaalf vroeg hij om zijn middagmaal, dat hem terstond werd binnengebragt en dat hij met smaak nuttigde. Hij at een pond bief stuk, met gebakken aardappelen, een omeletmet geroosterd brooden dronk veel koffij. Na het diner had de heer Hicks ten stichtelijk onderhoud met den gevangene, die te kennen gaf, dat hij gereed was voor hel ergste en zich met vol vertrouwen tot God begeven zoti. Ten twaalf ine werd Guitean hel doodvonnis in den kerker voorgelezen. Een oogeublik werd bij zenuwachtig, toen hij de soldaten hoorde, die het schavotplcin aan den ééuen kant vulden, terwijl 150 bevoorregte toeschou wers den anderen kant innamen. Maar weldra hernam Guiteau zijne gewone koelbloedigheid. Hij borstelde zijne haren en onderhield zich vrijelijk met diegenen, wtlke hem onningdeu. Nagenoeg half een begon de optogt naar hel schavot. Guiteau marcheerde kalm, met geboeide armen. Eerst op de laatste schavoltreden waggelde hij en moesten de cipiers hem bjjstaan. De heer Hicks sprak een gebed uil. Daarna hield hij Guiteau hel handschrift voor van zijn eigen gebed. Guiteau las het voor, nu en dan een traan niet kunnende weet houden. Nadat de laatste toebereidselen waren gemaakt, zeide Guiteau: «Ik wil u thans centge verzen voorlezen, die u mijne gevoe lens moeten uitdrukken op den rogenblik, dat ik de wereld ga verlaten. Op muziek gezet, kunnen ze treilend worden gemaakt. Zij zijn de taal van een kind. dat zijn |a en ma toespreekt. Ik schreef de verzen van ochtend ten tien ure".

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2