LEIDSCHE COERAAT. 1882. V. 154. DINGSDAG 4 JUJLIJ. ST A DS-BE RICHTEN. B1 N N K N LANDS C H IS B K KI G T K N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen Afionderlijke nomtners xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 uilgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars /1.60, franco p. p, f2. regels 1.iedere regel meer 25 cents. (uvewavutussa BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de wet van 28 Juni 1881 Stbln°. 102) lot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Doen le welen, dat hel kohier der plaatselijke directe helasiing, dienst 1882. in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (finantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet te,'en zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen derlig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot bet betalen van den aanslag door liet indienen van bezwaren en bel instel len van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 3 Juli 1882. E KIST Secretaris. LEIDEN, 3 Jnljj Rij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen vai 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /31./15.50, 340 en /1.60, de laagste ƒ31, ƒ15.50, ƒ3.10 en ƒ1.55. De overgangs-examens van de leerlingen der hoogerc burgerschool alhier zullen Woensdag aanst. plaats hebben in hel gebouw op de Pielers- kerkgracht, en wel in de volgende orde: 10-10% n. 1* klasse Engelsche taal 2' klasse Fransche taal, 3e klasse lloogduitsche taal, 4< klasse natuur kunde enz.'10% 11 u. 1' klasse aardrijkskunde. 2' klasse cijfer- en stelkunde, 3' klasse meetkunde; 10% - 11% 4'klasse scheikunde; 11 y2 - 12 u. lr klasse lloogduitsche taal, 2' klasse Nederlandschc taal, 3" klasse slaats- iririgting; 11% 11% u. 4e klasse geschiedenis; 11%-12 u. 4' klasse boekhouden. De tentoonstelling van teekeningen beeft plaats op Donderdag, Vrijdag en Zaturdag 6, 7 en 8 Julij. De werklieden van de weverij der. firma de fleyder C". leverden heden bij ons een protest in tegen hetgeen in ons vorig nommer was opge geven als reden van de plaats hebbende werkstaking. Zij verklaarden, dat door hen geen eisch tot verhooging van loon was gedaanzij waren tevre den met het sedert Jaren vastgestelde loon maar ontevreden over de nu en dan, zonder opgave van redenen door de uitbetalers, op dat loon ge dane kortingen. Gedurende de maand Junij zijn 33047 personen per Leidschen paarden- spoor vervoerd. Bij de Zaturdag te Amsterdam gehouden wedstrijd van wege de Kon. Ned roei- en zeilvereeniging is nog bij den strijd van zeilvaarlttigen (jaglen, boejjers enz.) eene premie behaald door de Annie, van G. Beekhuis, te Leiden. Voor de acte van hoofdonderwijzer werden den 29°. 30" Junij en den le° Jttlij te 's Hage geëxamineerd 12 candidatcn; 9 trokken zich terug, niemand werd afgewezen, terwijl werden toegelaten de hh.: K. Goudswaard van Schevettingen; J. Hemmes, van Leiden, en J. Smits, van Dordrecht. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, is het diploma van apothekersbediende uitgereikt aan de hh. J. W. Weykamps, geb. te Stad Doetinchem, en J. J. Sterkenburg, geb. te Rotterdam. Een candidaat was niet opgekomen. Door de commissie, zitting houdende te Groningen, belast met het afnemen van het practisch apothekers-examen, zijn toegelaten de hh.: N. R. G. C. van der Pluim, van Rosbergen bij Breda; A. B. J. Prins, van Arn hem; W. Postma, van Midlum (gcm. Franekcradeel); W. van Eeden, van Amersfoordt, en A. II. M. van den Bergh, van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje is op 1 Jttlij te Batavia aangeko men. De Insulinde, van Amsterdam naar Batavia, is op 1 Julij te Mar seille aangekomen; de Prinses Amnlia. mede op weg naar Batavia, is op Hielt dag van Suez vertrokken. De Celebes is op 1 Julij van Aden naar Amsterdam vertrokken In een buitengewoon Politieblad komt onder de ontvreemde of ver miste voorwerpen voor: Tusschcn de laatste dagen van Mei en 20 Junij jl. te 'sGravenhage. de navolgende coupons, eenige verschenen den 1*" Junij jl. en andere verschijnende den ltD Julij a. s.als: 6 Nationale Hypotheek bank, n". 12491 tot en met 12495 en 12449, ieder groot ƒ22.50; 5 Rijn- spoor-aandeclen, n°\ 83799, 21075. 28622, 47118 en 47119, ieder groot 10; 2 Atchison Top. n". 477 en 1988. ieder groot 8.75; 2 Russen van 1860, n". 69588/74832 en 3558/44832, ieder groot 2.5 1 Rus van 1873, u°. 32953, groot 2 1 groote Russische maatschappij van vijf aandeelen n". 370/216- 220, groot 57.88; 1 premie-lecning Rotterdam, n°. 30066, groot ƒ3; 1 Milwaukee St. Paul. n°. 34. groot 8.60, De commissaris van politie in de tweede afdeeling te 's Gravenhage ver zoekt opsporing, aanhouding en berigt. Volgens een bjj particulieren te Amsterdam ontvangen telegram van Batavia, hebben in de residenliCn Soerabaija, Kedirie en Madioen hevige overstroomingen plaats gehad. D». Jaarstna, pred. te Lollum, heeft voor het beroep naar Leiderdorp bedankt. Te Noordwijk aan Zee is de tijding ontvangen, dat de matroos Dirk Hoek Ez.varende op de bomschuit De Jonge Cornelis. met het scheppen van water over boord gevallen en verdronken is. Hoek was 25 jaar oud en laat eene weduwe met een kind achter. Het verslag van de elfde algemeene vergadering der vereeniging »Tes- selschade". gehouden op Dingsdag 16 Mei 1882, te Botterdam, is thans ver schenen. Daaruit bleek o. a.: De vereeniging telt 29 aldeelingen of corres pondentschappen, le zanten met 2457 leden en donateurs, zijnde 257 meer dan het vorig jaar. Ook het uitbetaalde werkloon is toegenomen. Van i ruim ƒ14000 ten vorigen jare klom het dit jaar, zuiver zonder eenige bijbe- rekening van grondslollenlot 17,054.12%- Werkloon en aangekochte goederen zamen kunnen, voor zoover de gegevens hieromtrent ingekomen zijn, op ruim 30000 geschat worden. De prijsberekening moet echter altijd beneden het cijfer blijvendal hestuurderessen als werkloon zouden wenschen uit le betalen. De concurrentie met de fabriek en vooral met weeshuizen en naaischolen is in dezen belemmerend. Mogten, zeggen he stuurderessen, de bemiddelden onder ons er meer toe komen, om den billjj- ken prjjs voor het werk te willen betalen, en het aan de minder vermo genden overlaten, om hun voordeel te doen met de inrigtingen en gestich ten, die, hunne werkkrachten voor niet hebbende, het keurigste werk ver beneden den prijs leveren kunnen. Als de betaling steeds aan de waarde evenredig was, zou het publiek, met nog meer regt dan nu. volkomen goed bewerkte artikelen kunnen eischen. De fondskas bezit pl m. 4000 kapitaal. Voor het loopende jaar is uit de rente weder eene toelage aan het zich voor muziek-onderwijzeres bekwamende meisje toegezegd. Naar men uil Gorinchem meldt is van daar zekere J.. kantoorbe diende, gevankelijk naar Dordrecht overgebragt, als vermoedelijk schuldig aan vatschheid in geschrifte. De heer de Hartog, doctor in de letteren en pred. te Rotterdam, heeft de benoeming tot regent van hel Hospitium en hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam aangenomen. Voor eenige weken, meldt het hbl., hebben wij eene schets gegeven van den toestand der Russisch-Israëlietische vluglelingendie hier Ier stede herberg hadden gezocht en gevonden. Hetzelfde kan worden toegepast op de armen ten getale van 240, die nu in het passantenhuis op de Laurier gracht zijn gehuisvest en vooreerst niet naar Amerika worden gezonden, omdat de berigten van daar voor deze emigratie niet bemoedigend zijn. Die den ongelukkigen toestand dezer vervolgden heeft gezien, draagt tot lafenis het zijne bij. Vandaar dan ook dat uit het hartje van den Jordaan, waar het passantenhuis is gelegen, de meêwarigheid zich toont door tal van klei nigheden, versnaperingen enz., die den armen worden gezonden. Een comité', dat eene taak heeft te vervullen als dat voorde verdrevenen uit Rus land, moet krachtig worden gesteund, krachtiger dan tot dusver is geschied, wil het blijven voorigaan met zijn edel en weldadig hulpbetoon. Het G Pol. M. meldt liet volgende: Woensdag namiddag, circa zes ure, werd nabij den steiger van de Havensloombootdienst, te Amsterdam, een drenkeling beven water gehaald. Hel lijk was geheel naakt, een been en een arm ontbraken, de borst was met wonden bedekt, terwijl de schedel beschadigd was. Aan den voel was een kons en een schoen. Naar het gelaat te oordeelenhad liet Ijjk nog niet zoo heel lang in het water gele gen Het werd op den steiger gelegd, behoorlijk toegedekt, totdat de politie voor het verdere vervoer naar het lijkenhuis zorgde. Naar het uiter lijk gezien, is het lijk dat van een persoon van circa derligjarigen leellijd. liet is nog niet herkend Of hier aan eene gruwelijke misdaad moet wor-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1