BUITEN LAN DSCHE HERIG,TEN. Men schrijft uit Venlo aan de .V. R. C.: Het failleren der kassiers- firma Wolters alhier krijgt hoe langer zoo tneer een treurenswaardig aan zien en verwekt algemeen mededoogen met de honderden daarin betrokken personen. Het huis bestond langer dan 60 jaren en genoot algemeen ver trouwen. Aan de leden der firma Wolters was het beheeren der fondsen van al de R. K. instellingen alhier toevertrouwd. Dit is dan ook de oor zaak, dat het R. K. armbestuur, R. K. gasthuis, R. K. weeshuis, R. K. godshuizen, Heutz-slichtiug enz., in dit laillissement betrokken zijn. Tal van aanzienlijke personen in verschillende dorpen in den omtrek waren ge woon de gelden der landbouwers in ontvangst te nemen en die het kassiers huis toe te vertrouwen. 's GRAVENI1AGE. 29 Junij. Door Z. M. is aan den iiccr F. W. M. Sicherer, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanselier bij Zr. M\ gezant schap te Derliju. In de zitting van de tweede kamer van lieden is het wetsvoorstel van den heer de Savornin Lobman, tol wijziging van de artt. 4 en 5 der school wet, aangenomen met 46 tegen 24 stemmen, na aanneming, met 45 tegen 25 stemmen, van het amendement Beaufort, dat voor de gesubsidieerde bij zondere scholen de mogelijkheid van preventief toezigt openstelt. Eveneens is aangenomen de wijzigingswet van het onderwijs van de militaire akademie en vele andere ontwerpen. Verworpen werd de conclusie van de meerder heid der commissie aandringende op de herziening van den maatstaf van het weduncnpeiisioen van zeeofficieren. Na vaststelling der huishoudelijke raming in comité is de kamer op recès gescheiden. Onder een buitengewonen toevloed van oud-ambtgenooten, vereerders, vrienden van en belangstellenden in den overledene werd lieden voormid dag ten 11 ure het hulsel van den minister van staat, oud-minister van justitie, mr. M. II. Godefroi, op de Israëlitische begraafplaats aan de aarde toevertrouwd. Eenvoudig, overeenkomstig de godsdienstige gebruiken, was de plegligheid, groot echter de deelneming, welke zich in de rijen van alle op de laatste rustplaats zaamgevloeide standen openbaarde. De hoogste autoriteiten in de staatsdienst en de regterlijke magi wacht ten het stolïëljjk overschot van den edelen Godefroi aan den ingang van den doodenakker op. Alvorens den logt grafwaarts Ie vervolgen hield de deftige en ordelijk geregelde lijkstoet even binnen de muren van het kerkhof stil. lot bet doen verriglen der godsdienstige plegiighcdcn, welke laak volbragt werd door den opperrabbijn bij de Israëlitische gemeente, den wel-eerw. lieer Beren- stein, die daarbjj eene lredende rede hield. Aan de groeve gekomen kostte hel den stoet groole moeite om zich een doortogl te banen in den digtaaneengesloten drom van menschen. w elke het graf omringde. Toen het lijk in de groeve was nedergedaald, trad Z. Exc. de minister van justitie, mr. Modderman, naar voren, en bragt een laatsten groet, eene laatste hulde aan hem, die gedurende bijna een kwart eeuw een algemeen erkend en gewaardeerd reglsgeleerde en volksvertegenwoordiger was. lljj schelste mr. Godefroi meer in het bijzonder als jurist en legislator; deed voorts uitkomen zijn ijver voor het algemeen belang en wees op den steun, waarop elke minister van justitie van de zijde van Godefroi steeds kon rekenen. Ook huldigde de minister den overledene als een mandie trouw was aan zijne beginselen en zich vreemd hield van alle partijschappen, zich niet vermeide iu de lagere spheren der politiek, maar in vruchtbaren arbeid heil zocht, door slechts te werken voor het land, dat nooit hem zal vergelen. De raadsheer in tien Imogen raad mr. Jolles riep een gevoelvol vaarwel toe aan een zijner trouwste vrienden, met wien hij voor meer dan 50 jaren als jongeling aan het athenaeum te Amsterdam kennis maakte. De raadsheer in den hoogen raad m'. C. D. Asser dankte voor alle blijken van vereering en deelneming bewezen aan de nagedachtenis van zijn bloed verwant. B K 1. ti I E. Te Brussel heeft er in de stedelijke gasfabriek, gelegen op het grond gebied der gemeente Laekeu, eene hevige ontploffing plaats gehad, welke een brand veroorzaakte, die zich aanvankelijk dreigend liet aanzien. De snelle hulp, door de brandweer van I.aeken, Schaerbeek en Brussel ver leend, heeft hel groole gevaar echter weten te keeren. Binnen een uur tijds was men den brand meester en betrekkelijk is de schade niet groot. Slechts een werkman werd gewond en de aanvoer van gas naar de stad is geen oogenblik behoeven afgesloten te worden. ESI O EI, A Ni it. LONDEN. 28 Junij. Naar men verneemt heeft de politie ontdekt, dat de geweren, waar mede onlangs de lersche grondeigenaar Bourkc en de dragonder, die hem beschermen moest, vermoord zijn, hetzelfde merk dragen als die, welke ecnige dagen geleden in Clerkenwcll Ie Londen in beslag genomen zijn. Te Portsmouth, Plymouth, Chatham en Woolwich heerscht groole be- diijvigheid op de rijkswerven, om op elk gegeven oogenblik gereed te zijn met alles wat voor de uitrusting van alle beschikbare troepen en transport schepen noodig is. Nog 100 mariniers zjjn toegevoegd aan de bemanning der kanonneerboolen Don en Deedie a. s. Zatnrdag naar de Middellandsche zee vertrekken. Te Chatham is de order ontvangen om 1000 man mariniers uit te rusten voor het vertrek naar de Middellandsche zee, ter versterking van de Engelsche zeemagt aldaar. Te Devonport ontvingen de autoriteiten last om het lorenschip Hotspur zoodra mogelijk in dienst te stellen. Het vaartuig moet als wachtschip in het Suez-kanaal dienst doen. In het arse naal te Woolwich is alles in de weer om uitvoering te geven aan de dezer dagen ontvangen order om binnen enkele dagen 20.000 geweren en andere equipementstukken in gereedheid te hebben. Het plan bestaat tot het houden van twee groote volksvergaderingen over de Egyptische crisis, de eene in Willis' Rooms, Donderdag te houden door de "Patrioticclub", de andere, die voor a. s. Zaturdag belegd, is in de St. James Hall. Hel doel van beide meetings is, de regering aan te sporen tot het nemen van meer afdoende maatregelen ter bescherming van de over wegende belangen van Engeland in het Suez-kanaal en in Egypte. In hel circus van Meijers in Alexandra-palace te Londen werd dezer dagen een oppasser door een olifant gedood. Men houdt het er voor, dat de gedoode, die niet de gewone oppasser van den olifant was, het om zijne leergierigheid en goedigen aard algemeon bekende dier geplaagd moet hebben. De olifant keerde zich plotseling om. drukte zijn slagtoffer met zijn gewigt van nagenoeg 120 centenaars tegen den muur en doorboorde de borst van den ongelukkige met een zijner slagtanden. De Engelsche consul te Alexandrië. Cooksondie bij de ongeregeld heden aldaar gekwetst werd, verkeert thans in levensgevaar. Malet, de consul-generaal, die verlof bekomen heeft tol herstel van gezondheid, zal eene reis naar Triëst en terug makenom weder wat op zjjn verhaal te komen. Aan Daihj IVrws wordt uil Alexandrië gemeld: De Khedive heeft op den verjaardag zijner troonsbestijging eene plegtige receptie gehouden. De prinsen, ulema's, ministers, officieren van hel leger en de vloot, leden der regterlijke magt, inlandsche handelaars, benevens Europesche bankiers en kooplieden, werden op de gebruikelijke wijze bij Tefwik-pacha toegelaten. Door Arabi-pacha wordt de Khedive plotseling hoogelijk geprezen De minister van oorlog verklaarde aan vele officieren en vrienden, die hem kwamen be groeten, dat de Khedive het verkeerde zijner handeling heeft ingezien, dat voortaan de Khedive en het leger één ligchaam en één ziel zullen zijn en dat "al het gebeurde vergeven en vergeten zal zijn". Een broeder van Guiteau heeft nog eene laatste poging willen wagen om hem van de galg te redden. Hij heeft eene audiëntie bij den president verzocht, om hem te bewijzen, dal de moordenaar krankzinnig is. De pre sident heeft echter hel doodvonnis aan den gouverneur der gevangenis ter voltrekking ter hand gesteld. De executie zal Vrijdag ius*chen 12 en 2 uur plaats hebben. Volgens den correspondent van de Times te New-York heeft de "Russian Aid-Society" aldaar aan de commissie van «CastIe Garden" te kennen gege ven. dat zij niet langer aansprakelijk wil zjjn voor Joodsche immigranten uil Rusland. Zij wil niets meer met hen te doen hebben, omdat de meer derheid er op schijnt Ic rekenen, dat zij voor onbcpaalden tijd, zonder cenig werk te verrigten, zullen worden onderhouden. De werkstaking der sjouwerlieden en de stilstand van het goederen vervoer te New-York duren voort, en de in dienst genomen nieuwelingen werken onvoldoende. De bekende predikant Henry Ward Beecher heeft in eeue predikatie verklaard, dat de werkstaking geregtvaardigd was. rRANKRIJK. De senaat heeft het ontwerp tot slooping van de bouwvallen der Tui- leriën, waarvoor een crediet van 50000 fr. wordt gevraagd, goedgekeurd met 188 tegen 71 stemmen. Het werd krachtig bestreden door den heer Wallon. Wij bewjjzen eiken dag, zeide hij, dat wij alles kunnen sloopen; maar weder opbouwen kunnen wij niet. Men spreekt van het sloopen van de boetkapel en van andere vernielingswerken. Men wil de kerk van het II. Hart op Montmartre. zelfs nog voordat zjj voltooid is, naar den grond werpen. De voordrag!, die ons thans aangeboden is, is een uitvloeisel van dezelfde sloopingswoede. Ziet wat men te Rome doet. Daar worden de overblijfselen van het verleden zorgvuldig bewaard. Een volkdat niet al dus handelt, is een barbaarsch volk. Hebben wij ook niet onze bouwvallen uit alle tijdperken, die wij met zorg bewaard hebben? Ter verdediging der voordragt voert het rapport aandat de bouwvallen der Tuileriën sedert tien jaren eene schande voor de hoofdstad zijn. Neen, zij zijn slechts de schande der commune, die het huis van den heer Thiers vernield, de kolom op het Vendóme-plein neergehaald, het raadhuis in brand gestoken, het Louvre in vlam gezet heeft. Het was niet enkel eene misdaad tegen het vaderland, maar ook tegen de menschheid en de beschaving. De minister Ferry verdedigde de voordragt. De regering was van meening, dat zoodra de bouwvallen der Tuileriën weggeruimd zijn, de noodzakelijkheid van den wederopbouw als van zelf door ieder gevoeld zal worden. Wij nemen de verbiudtenis op ons, zeide de minister, om op die plaats een gebouw te doen verrijzendat ingerigt zal worden tot een museum van moderne kunst. - De door de kamer benoemde commissie van onderzoek naar het plan lol aanleg van eene binnenzee iu Midden-Afrika adviseert ongunstig wegens de groote kosten bij geringe van de uil voering te verwachten voordcelen. De aandacht van den minister van justitie is gevestigd op het Zondag II. verschenen nummer van de Droit Social te Lyon, waarin, onder andere aansporingen tot moord en oproer, het volgende voorkomt: "Het oogenblik is gekomen. Niet meer tot barricades moet men de loevlugt nemen, men moet in de huizen van vijanden der revolutie binnendringen en hen daar neêrschiclcu". De moord op den Franschen ontdekkingsreiziger dr. Crevaux en zijne 18 reisgezellen is door een telegram uit Bncnos-Ayres, van den Franschen zaakgelastigde aan den minister van hinnenlandsche zaken, bevestigd. Al de gezanten, met uitzondering van één, hebben de uitnoodiging aangenomen om op 13 Juljj bet feestmaal op het herstelde raadhuis bij te wonen. De Russische gezant heeft er voor bedankt. Hij heeft geweigerd omdat Floquet prefect der Seine is. Floquet heeft, toen wijlen de vorige keizer van Rusland een bezoek bragt aan Napoleon III. te zijnen aanhoore op de openbare straat geroepen: "Leve Polen'" De bekende Hubert ine Auclert heeft een brief geschreven aan den

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2