BU1TENLAN DSCH K B K U 1 GT EN. hoofd toe, w£*»rdoor zij bewusteloos nederviel. Meenende dat hij haar ge dood had, vlugtte hij en wierp zich in een put, waar hij den dood vond. Het meisje, dal slechts gewond was, kwam spoedig weder bij. Uit- Paramaribo meldt men dat met ingang van 1 Aug. e. k. aan den heer mr. P. II. Verbeek, adv.-gen. bij het hof van justitie in Suriname, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst is verleend en hem, onder de nadere goedkeuring des konings, voorloopig een jaarlijksch pensioen van ƒ2990 is toegelegd. De heer inr. G. 11. Barnet Lyon is benoemd tot adv.- generaal bij het hof van justitie in Suriname. 's GRAVENIIAGE27 Junij. Tot betaalmeester te Sueek is benoemd de heer II. van Knik, thans surnumerair voor de dienst bij 's rijks schatting. De volgende controleurs der directe belastingen en accjjnsen zijn ver plaatst, als: J. 11. de Bruyn van Dellshaven naar Botterdam voor de controle der directe belastingen 1' aid.; P. F. A. Rooseboom van Deventer naar Delfshaven. Aan den heer D. \V. Roobol is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van hoofdcommies bij liet dep. van financiënmet dank betuiging voor zijne veeljarige trouwe diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Blijkens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- s'-oomschip 31»mix, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six, in den namiddag van den 24!,»° dezer van Malta naar Alexandrië vertrokken. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De mcdedeeling, gisteren door den minister van financien aan de tweede kamer gedaan, luidde in haar geheel als volgt: Toen ik den 9den Mei de eer had aan de kamer mededeeling te doen van het door het kabinet aan geboden ontslag, rigtte ik tevens tot de kamer hel verzoek, dat met de behandeling van de toen aanhangige wets-ontwerpen niet mogt worden voortgegaan. Dat verzoek was gegrond op het aanvragen om ontslag, in verband met de verwachtingen dat na een niet lang tijdsverloop een nieuw kabinet zou kunnen optreden, dat meer dan het demissionaire kabinet ge nepen kon zijn de werkzaamheden met dc vertegenwoordiging voort te zetten. Die verwachting is lot dusver niet verwezenlijkt, en nu achtte ik mij niet verantwoord de leden der vertegenwoordiging in de onzekerheid te laten omtrent de bijeenroeping der kamer en tevens de schorsing der werk zaamheden langer te doen voortduren, maar wensch ik integendeel, voor zooveel van mij afhangt, de kamer in dc gelegenheid te stellen tol afdoe ning van datgene wat van dringenden aard is en wrlks afdoening ook met het demissionair kabinet kan geschieden. Ik meen van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om de kamer met den tegenwoonligen stand der ministeriële crisis bekend te maken Want die crisis is nog niet geëindigd. Ik acht het oogenblik niet geschikt om thans terug te komen in de redenen die de ministers tot het gezamenlijk vragen om ontslag hebben lewogen, maar deel alsnog mede dat, nadat zij het eenmaal hadden gedaanzij daarin herhaaldelijk hebben volhard. Nadat het den koning behaagd heeft op het onder dagteekening van 9 Mei inge diend verzoek om ontslag in afwijzenden zin te beslissen en nadat door den raad van ministers in een nader rapport dc gronden waren ontwikkeld, waarop het verzoek om collectief ontslag was gegrond, heeft Z. M. ver klaard, dat het IID. niet voorkwam dal de verwerping van het met Frank rijk gesloten handelsverdrag aanleiding kon geven tot het verleenen van het gevraagd ontslag, en heeft de raad van ministers desniettegenstaande ge meend, dat er geen termen waren op het eenmaal gevraagd verzoek om ontslag terug te komen, en heeft deze herhaaldelijk in dat gevoelen vol hard, ook na kennis genomen Ie hehben van de adviezen van hooggeplaatste staatslieden, die, door Z. M. buiten den raad van ministers gehoord, bljjk hebben gegeven van met het oordeel des konings volkomen in te stemmen. Toen nu gebleken was dat door de gehouden gedachlenwisseling geen wijziging in den bestaanden toestand was te wachten en de crisis geen stap tot hare oplossing was genaderd, heeft het den koning goedgedacht, in deze laatste dagen en met vasthouding aan het eenmaal uitgesproken oor dcel, aan mij persoonlijk de opdragt te doen eener nieuwe kabinetsformatie, zij het ook met behoud of reconstructie van het tegenwoordige kabinet. Daarna is de crisis in eene andere phase getreden. Hoe moeijelijk toch het mij ook is voorgekomen otn in dc bestaande omstandigheden aan de opdragt des konings te voldoen, heb ik toch gemeend mij daaraan niet te mogen onttrekken, alvorens nader te hebben onderzocht in hoever het zal moge lijk zijn om aan die opdragt te kunnen voldoen. Maar daarmede is. zeide ik zoo even, de crisis eene nieuwe phase inge treden, eu hoezeer ik, voor zoo ver mij betreft, wensch mede te werken dc oplossing zooveel mogelijk te bespoedigen, zal daarmede natuurlijk nog eenige tijd moeten verloopen. Dit heelt er mij toe geleid om onmiddellijk, toen ik in den besproken geest aan den koning geantwoord had, mij in betrek king te stellen met den voorzitter der kantcr en lot hem het verzoek te rigten de kamer bijeen te roepen lot het zooeven medegedeelde doel. Daarbij zal voor de kamer de gelegenheid bestaan om nog enkele wets ontwerpen, hij haar aanhangig, te onderzoeken en ik veroorloof mij de vrijheid daarop de aandacht te vestigen, met name op een belangrijk wets ontwerp. Ik bedoel het leeuingsontwerp, dat door de kamer ook kan wor den behandeld uiet een demissionair minister (want de minister van finan ciën is demissionair), daar het aldeelingsondcrzoek van groote waarde zal zijn voor ieder minister van financiëndie behoefte zal gevoelen op de geld markt eene negotiatic aan te gaan, ten einde te dienen voor een groot deel voor de werken van openbaar nul in Indtë en tot zeker bedrag ook voor dergeljjke werken in Nedeiland. De eerste kamer der staten-gencraal is tot hervatting barer werkzaam heden bijeengeroepen op Dingsdag den 4,n Julij, des avonds ten 8 ure. De nieuwbenoemde minister van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika alhier, de honourable W. L. Dayton Esq., wordt a. s. Zaturdag met zijne familie in de residentie verwacht en zal zijn intrek nemen in het hótel den Ouden Doelen. Het stoflelijk overschot van onzen stadgenoot, Z. Exc. den minister van staat mr. Godefroiwordt heden naar zijne woning in de Zeestraat overge- bragt en zal Donderdag a. s., des voormiddags ten 11 ure, op de begraaf plaats der Ncd. Israël, gemeente worden ter aarde besteld. Eergisteren is te 's Hage door den kolonel-kommandant van het 2de reg. veld-artillerie de zilveren medaille van de orde van de Eikenkroon op pleg- tige wijze uitgereikt aan den adjudant-onderofficier J. J. Schott van dat regiment. Eene vrouwdie in de vorige klasse der staatsloterij een twintigste gedeelte van de ƒ25000 won, viel heden in de vijfde klasse hetzelfde geluk ten deel. rf: BELGIE. Uit Ostende meldt men het volgende: Doctor Raisergriiben had een bezoek te Slijvens gebragt en zijn rijtuig, waarin zich zijn kind bevond, stond voor de deur van een patiënt. De koetsier wilde hel rijtuig keeren, doch het paard schrikte en daar de weg zeer smal was. liep het achteruit en met rijtuig en al in hel kanaal. De sluiswachter tluyghe zag het on geluk, sprong in het water, redde het kind, doch raakte in de teugels verward. Inmiddels was een man van den tegenovergestelden oever in het water gesprongen, aan wien llttyghe het kind toereikte lluyghe echter zonk in de diepte en werd eenige «ogenblikken later levenloos opgehaald. ENGEI.AND. LONDEN. 26 Junjj. Aan het bureau van de Times is Zaturdag een brief onlvagen, naar hel heette van eene Feniansche vereeniging, waarin gezegd werd, dal eene poging zou gedaan worden om het bureau te vernielen. De brief werd aan de politie gezonden en een aantal gewapende politie-agenlen houden wacht. Blijkens een aan het parlement o»ergclegden staat zijn gedurende het jaar 1881 in de hoofdstad 54 personen van honger omgekomen. F K A lm K K r J Jt. liet verzamelen van gebruikte postzegels op groote schaal heeft reeds sedert geruimen tijd de aandacht getrokken, en men kan moeijelijk aannemen dat daarbij alleen liefhebberij in het spel is. De minister Cochery heeft dan ook eene commissie benoemd, om te onderzoeken wat met gebruikte post zegels kon geschieden. Het is ontdekt door den heer Alfred Naqtici. Op allerlei wijze heeft hij beproefd, of de stempelinkt kon worden verwijderd, zonder het zegel te beschadigen, en het is hem gelukt eene scheikundige oplossing te vinden, waardoor dat doel bereikt wordt. Bedrog is dus mo gelijk en daar het middel eenvoudig is, gelooft men dat er ook gebruik van wordt gemaakt. -- Te Versailles is Zaturdag de geboortedag van generaal lloche weder luisterrijk herdacht. De voornaamste straten waren met vlaggen gelooid en het plein, waar het standbeeld van den generaal slaat, was 's avonds geïllu mineerd. Aan het feestmaal namen 120 personen deel, waaronder de mi ll isi er Say. Een eigenaar van een stuk gronds te Vaugirard had onlangs een huisje voor een concierge laten bouwen. Dezer dagen ging hij het inet dezen laatste bezigtigen, toen hjj tol zijne verbazing op de plek waar het huisje gestaan had slechts eenige steenen en wat brokken kalk zag liggen. Men houdt het er voor, dat eenige voddenrapers van Grenellc het hebben af gebroken, om het op eene andere plaats voor eigen gebruik weder op te rigten. De apothekers van Genève hebbenin navolging van hunne amblgenooten van Ncufchatelhet besluit genomen om des Zondags van 2 tot 6 uur 's avonds hunne inriglingen te sluiten, met uitzondering van zes, die elke week vol gens een vasten rooster verwisselen en die voor gevallen, waarin spoed vcr- eischt wordt, geopend zullen blijven. De naam van de apotheken, die open gebleven zijn, moet telken male aan de voorzijde van de gesloten apotheken aangeplakt worden. DUITSCHLAN». Te Berlijn zijn twee afgezanten van den Sultan aangekomen, Drygalski- bassa en Raizim-hey, belast met het overbrengen van geschenken: vjjf Arabische paarden en twee goudvossen voor den kroonprins, een prachtig rijpaard voor de kroonprinses en een span zeldzame ponies voor de keizerin. Van de inzenders der 294 ontwerpen voor hei rijksdagsgebouw hebben de architect Paul Wallot te Frankfort a/M en prof. Thiersch te Munchen den eersten prijs ontvangen; de tweede prijs is toegekend aan drie Berlijnsche firma's, de hh. Kayser en Groszhcim, Cramer en YVoIlenstein en lleinrich Seeling; de derde prijs is onder vijf architecten uit Dresden en Hannover verdeeld. Voor den militieraad te Wezel verscheen verleden week een Pruissisch iniliticpligtigede zoon eener Ilellandsche moeder, die haar uit Emmerich naar Nederland was gevolgd en daar bij liet 2' reg. huzaren diende. De man schijnt niet geweien Ie hebben, dat hij iu zijn vaderland dienslpligtig was en vroeg eenige dagen verlof om aan de hem uil YVezel gezonden op roeping te voldoen. Daar gekomen werd hij echter voor de dienst geschikt bevondfn en moet dus daar ingelijfd worden. Door de goede vooiuitzigten van den wijnoogst in het llartz-gebcrgte is de wijn in Rijn-Beijeren bijzonder goedkoop geworden. Hier eh daar verkoopt men goed drinkbaren wjjn van 1881 voor 15 pfennig (9 cents) per

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2