B F I T E NL A N P S C II E B R R I G TE X. voor uilgaren veroorzaakt door ruimere balen in de schatkist vloeijende, voorts een aanzienlijk bedrag waarmede sommige posten belast zijn met ontlasting van andere en eindelijk circa 12 ton wegens overschrijding van niet naanwkeurig geraamde posten, welke de Indische regering niet kon beperken. De minister deelt len slotte mede, dal de dienst van 1880, niet tegenstaande de credielopeningen boven eene met een tekort afgesloten be grooting, nog een klein voordeelig saldo heeft opgeleverd van ƒ70000. Ook is ingekomen een wels-ontwcip lot bekrachtiging van Iwee credieten boven de Indische begrooiing voor 1881 en een boven die van 1882. Deze credie ten len gezamenlijken bedrage van ƒ4.700.000, zijn noodig geweest voor de maatregelen Ier voorkoming of beteugeling van besmettelijke veeziekten, voor welke een nicmorieposi op de begrootingen was uitgetrokken. Voor de hoofdonderwijzers-acte zijn te 'silage geëxamineerd 12 candi- daten; 9 trokken zich terug. Toegelaten werden de heeren: J. D. Douw, van Rotterdam. A. J. de Mooy en C. L. van Dalen, van Schiedam. Door de commissie, zitting houdende te Middelburg, belast met hel afnemen van de examens voor apothekers-bediende, zijn vier candidaten geexamineerd, waarvan drie zijn toegelaten, mejulvrouwen: A. M. W. S. Kofïieberg en F. M. II. Visser, beide te Amsterdam, en L. C. Dekker, te Groningen. Eene candidaat trok zich terug. Door de commissie, zitting houdende Ie Utrecht, zijn van drie geëxatni- neerden twee toegelaten, de hh. P. Kumminga, van Dokkum, en J. Üamens, van llarlingen. Aan 's rijks universiteit Ie Utrecht is met goed gevolg hel eind-examen als militair phartnaceut afgelegd door de heeren A. F. de Wolf! en W. J. E. v au Dissel. In het Politieblad komt voor: Den 7'" Jttnijjl.des morgens omstreeks kwart voor acht ure, is aan het station te Geldermalsenin de brievenbus van den post waggon van den spoortrein Utrecht Doxtel, door Leopold Laudy, aannemer te Geldermalsen, gestoken een brief, gesloten in eene met gom digtgemaakte enveloppe, geadresseerd aan den lieer Victor Laudy, aannemer te Pey bij Echt (Limburg), welke brief inhield: 2 bankbilletteu ieder groot 40. gemerkt P. P 2908 en W. 9954. Een en ander is niet aan het adres bezorgd. De proefneming, om hij onze cavalerie paarden uit Ierland in gebruik te nemen, heeft zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat dezer dagen we derom door eene daartoe speciaal benoemde commissie uit officieren der be reden wapens een groot getal van die paarden aldaar zijn aangekocht en naar Nederland overgebragi. 37 stuks van die zoogenaamde //leren" zijn bij het depói-eseadron Ie Amersfoort aangekomen; zij zijn bestemd voor het le regiment huzaren. Van urge het comilé voor algemeen stemregt, prof. Pekelharing voor zitter en ntr. W. Ileinekrn secretaris, zijn de besturen van eenige kiesver- eenigingeu uitgenoodigd lot eene huishoudelijke bijeenkomst le Utrecht op 9 Jttlij a. s liet comilé wenscht, na gemeenschappelijk overleg, een adres op le stellen en ter algemeene onderteckening aan ie bieden om grondwets herziening te verkrijgen. Voorloopig zal alleen wijziging van art. 76 wor den gevraagd. Te Oudsltoorii heeft zich een roei- en zeil-gezelschap onder den naam //Uollaudia" gevestigd, waarvan de burgemeester van Oudshoorn, de heer van Eeghrn, president is. Zalurdag namiddag heeft een onbekend persoon zich te Feijenoord op de rails voor een van Rotterdam vertrekkeuden spoorwegtrein gelegd, waar door hem het hootd van het ligchaam werd gescheiden. Te Amsterdam zijn. over Derlijnaangekomen 260 Russische Israëliten, die, uit hun vaderland gevlugl, naar Amerika zullen worden overgevoerd. Zij verkeerden meerendccls in een treurigen toestand en wekten algemeen medelijden op. Zij zijn voorloopig opgenomen in het Passantenhuis, waar gjj door de zorg eener Israëlitische commissie verzorgd en gevoed worden. Zjj zullen aldaar gehuisvest blijventotdat er gelegenheid zal zijn om hen naar de nieuwe wereld over te voeren. Zalurdag morgen, bij het woeden van een hevig onweder, werd de visscher Wilderdijk aan den mond van het Keleldiep te Kampen door den bliksem zoodanig aan den hals getroffendat hij onmiddellijk dood was. Zijn zoon, die met hem aan hel visschen was, bleef ongedeerd. Eene we duwe met acht kinderen belrctireu het verlies. Te Sittard had dezer dagen een persoon, die bezig was met het afkap pen van een tak van een lindeboom, het ongeluk uit den boom te vallen en zich zoodanig te kwetsen, dat hij aan de gevolgen overleed. De onge lukkige was vader van een talrijk gezin. Nabij het fort te Werkendam is Zalurdag een arbtider bij hel baden verdronken. •s GRAVENHAGE, 26 Junjj. De luit. ter zee 2' kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas YVijborgh wordt, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van het wachtschip te llellcvoetsluis, geplaatst aan boord van het schroelstoomschip Bonaire en aan boord van liet wachtschip vervangen door den luit. ter zee 2e kl. H. P. Nctsclier. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer, heden gehouden, heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de crisis nog niet is geëindigd, maar eene nieuwe phase is ingetreden. De koning heeft den heer van Lijnden persoon lijk belast niet de kabinetsformatie, met behoud of reconstructie van het bestaan le ministerie. In afwachting van de oplossing wenschte de minister de bijeenroepiiig der kamer tol afdoening der aanhangige ontwerpen en het aldcelingsmidcrzoek van liet leenings-onlw erp. lie heer van Houten heeft zijne motie omtrent het kiesregt ingetrokken. Morsen vergaderen ile afdeelingen. Woensdag zal een tal van ontwerpen helen deld worden, waaronder de onteigeningswet spoorweg Rotterdam .Maas luis, de voordragl lot afschaffing van den ijk op de weegwerkluigen en lui voorstel van den beer Lobman omtrent het onderwijs. De luer 11 E J. J. van der Pot, gezant van Nederland en te gelijk van Zwetlcn en Noorwegen bij het keizerlijk hof van Japan, en de heer Leon van der Polder, secretaris-tolk van de Nederlandsche legatie, zijn bij Z. M. den Mikado in bijzonder gehoor ontvangen. De lieer van der Pol overhandigde Z. M.uit naam vau den koning van Zweden, de insignia van het Grootkruis der Serapliim-orde. De keizer begiftigde daarna den gezant met de decoratie van de orde der Rijzende Zon 2' klasse en den heer van der Polder met de 5e kl. van dezelfde orde. Na afloop van het officiële onderhoud werd mevrouw van der Tot aan H. M. de keizerin voorgesteld, ilen volgenden dag waren de leden van onze legatie met de ministers, de voornaamste leden van liet corps diplomat iqne en andere hooge gasten door ■ten keizer en de keizerin op eene groole buitenpartij in het Fukiajipark geuoodigd. (Dbl.) ËIGELA i\ LONDEN. 25 Junjj. Aan eene deputatie van Schotsche pachters, die dezer dagen bjj den heer Gladstone kwamen aandringen op eenige noodzakelijke wijzigingen ook der Schotsche landwetten, heeft hij geantwoord, dat, hoe noodig die wijzigin gen ook waren, onder de tegenwoordige omstandigheden aan niets van dien aard le denken viel, voor en aleer het reglement van orde door het lager huis was herzien. Daarvan, zeide Gladstone, hangt alles af, en zoolang dit niet op doeltrellende wijze is geregeld is het geheel nutteloos aan iels van belang te beginnen. Uit Dublin wordt gemeld, dat eene vereeniging van lersche grond eigenaars en edellieden in wording is. om den invloed en de werking van de Land-league legen te gaan. Het doel is om pachthoevenwaaruit pachters uitgezet zijn. door de vereeniging dadelijk te doen huren en iedere pacht, die volgens de landwet is vastgesteld, door haar te doen betalen, waarbij zij dan natuurlijk geregtigd zal zijn het land, waarvoor zij pacin betaalt, zoo voordeelig mogelijk te exploiteren. Dezer dagen verbood kolonel llepenstal, grondeigenaar te Granard, in Ierland, aan een man. die bezig was turf te steken op zijn grond, daarmede voort te gaan Toen hij toch voortging, wilde de kolonel hem dal beletten, maar zakte, hem illeude naderen, tot aan den hals in den veengrond, en werd niet dan met groole moeite door zijne knechts er uitgetrokken. Nu gelastte hij hun de turfstekers le verdrijven, maar zij weigerden hem te gehoorzamen, waarop hij hen allen, tien in getal, op siaanden voet uil zijne dienst ontsloeg. Voor den kolonel, die reeds lang niet op goeden voet staat met zijne pachters, is het zaak een reisje le doen. Aan Daily [Vetes meldt men: De uitlogt uit Alexandrië vermindert over het algemeen, maar men moet daarom niet geloovcn, dat bijna alle Europeërs het land verlaten hebben, liet eeial der in Egypte gevestigde Europeërs wordt gewoonlijk op 60000 a 65000 geschat. Van dezen zijn ruim 30000 het land ontvlugt, zoodat er nog ongeveer 30000 achter blijven. De berigtgever van de Standard heeft een onderhoud met Arabi-pacha gehad. Laatstgenoemde was omringd door een groot aantal officieren en burgerlijke personen, die hem met een eerbied behandelden, welken men slaalsch zon kunnen noemen. Arani had het voorkomen van iemand, die van zijne waarde en onmisbaarheid in de tegenwoordige crisis volkomen overtuigd is. In den loop van het gesprek schreef hij hel ontslaan der tegenwoordige gebeurtenissen aan de heeren Malet, Colvin en verscheidene correspondenten van Engelschc bladen toe. daar zij het publiek voortdurend door verkeerde voorstellingen misleidden. Engeland was door zijne mede- deelingen aan de heeren Dlunt en Gregory volkomen met den waren toe stand bekend, maar leende toch het our aan leugens en bedrog en moest dan nu ook maar de gevolgen van zijne dwaze handelwijze dragen. Hij zou op den ingeslagen weg voortgaan eii tot zijn laaisten snik Egypte ver dedigen tegen hen, die zich met de aangelegenheden van dat land wilden bemoeijen. Te Martio, aan de Westkust van Afrika, moet eeue afdeefing Eugelsche troepeu, die aanrukte om de bewoners van die stad wegens het plunderen van eene boot te straffen, eene grooie menigte inboorlingen, die haar uit een 'hinderlaag aanviel, hebben verslagen. Tweehonderd inboorlingen moeten daarbij den dood gevonden hebben. Blijkens berigten uit de Vereenigde Stalen zijn er nog stappen gedaan bij president Arthur om dezen le bewegen het vonnis van Guiteau wegens krankzinnigheid te veranderen, ol voor het minst een kort uitstel van executie te verleenen, opdat eene bijzondere commissie alsnog naar den geestestoestand des moordenaars onderzoek kunne doen. FRANHBIJ K. In de kamer van afgevaardigden is de behandeling voortgezet van het ontwerp lot wijziging van den eed der getuigen en gezworenen voor de regterlijke collegiën. De heer Roche stelde een amendement voor op het ontwerp der commissie. Volgens dit amendement zou de formule luiden: //(lp mijn eer en geweten zweer ik". Het «ik zweer" had de commissie achterwege gelaten en daarvoor in de plaats gesteld: «ik verklaar", of: «ik belool". De tegenwoordige wet, zeide hij, moest gewijzigd worden, want zij maakte eene inbreuk op de vrijheid van geweten. De Christenen moesten de redenen waarderen, die de vrijdenkers weerhouden Jen naam van God, in wien zij niet gelooven, aan le roepen. Hij bragt ook in herin nering. dat de president der republiek in 1848 ten aanlioore van God trouw zwoer aan de republiek; wat er nog geen drie jaren daarna van dien eed geworden is weet men. en die meineed heeft de priesters het Te Deum doen zingen. De godsdienstige eed was dus geen waarborg legen den meineed. Nadat enkele leden zich tegen de formule hadden verklaard, werd zij aan genomen met 339 tegen 110 stemmen. Daarna was aan de orde een voor stel, waarbij het verboden wordt godsdienstige zinnebeelden in de geregts- zaal te plaatsen of te behouden. De heer Varambon, onder-secretaris van staat bij justitie, verklaarde dat de regering dit voorstel niet aannam. Men moest onderscheiden tusschen hetgeen lot de wetgevende en lot de admi nistratieve magt behoort. Er bestond geen wet, die het plaatsen van gods dienstige zinnebeelden in de gereglszaal voorschrijft. De wet had die zaak dus ook niet te reglementeren. De politie in de'geregtszaal is overgelaten aan den voorzittenden magistraatspersoon. Deze heeft dus le beslissen, of die zinnebeelden verwijderd zullen worden of op hunne plaats kunnen blij ven. Men moet geene onnoodige mociielijkheden in het leven roepen. Instem ming gebragt, werd hei voorstel met 264 legen 154 goedgekeurd. Bij het feestmaal, dat op 13 Julij op het herstelde raadhuis te Parijs zal plaats hebben, zuilen de maires van alle Fransche sleden boven de 40000 inwoners geuoodigd worden. Ook de burgemeesters van de voor naamste hoofdplaatsen in Europa zullen eene uiinoudigiug ontvangen. Er zullen 500 couverts zijn. Louise Michel heeft te Marseille in den «Cercle Esquiros" eene rede gehouden, waarin zij verklaarde dat het tijd was voor de revolutionairen zich met elkander te verstaan, om een einde te maken aan de tegenwoor dige autocratische republiek en aan de beginselen van geregtigheid en ge lijkheid de zegepraal te verschaflen. Nabij Pouillyin den schoorsteen van een der huisjes te midden der wijngaarden aldaar, heeft men het lijk gevonden van een twintigjarig tuin man. Men vermoedt, dat de ongelukkige zijn sleutel verloren had en door den schoorsteen binnen had willen komen, lljj moet de onlijdelijkste be- naauwdheid hebben uitgestaan. Hel ligchaam zat zoo vast ingeklemd, dat de schoorsteen moest worden afgebroken. Een treurig ongeluk heeft in den tunnel van Ferrière naar Roques

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2